Skocz do zawartości

Instalacja Windows 7 na podpiętym przez USB dysku


Recommended Posts

Witajcie!

Przychodzę do Was z, jak dla mnie, nietypowym pytaniem.  Dostałem laptopa lenovo g770 z celeronem na pokładzie, z prośbą o włożenie do niego dysku SSD, ponieważ stary dysk talerzowy powoli już dogorywa i coraz gorzej chodzi (staruszek pracuje już ponad 7 lat, z czego 4 dosyć intesywnie). Dysk do włożenia to PNY CS900 240 GB (już kupiony, laptop dla osoby starszej do przeglądania internetu itd, więc wystarczy z nawiązką). Wiem, że płyta obsługuje max sata II, ale to i tak gigantycznie poprawi komfort użytkowania. No dobra do rzeczy.

Na tym dysku zainstalować muszę windows 7, właściciel może nie połapać się w przesiadce na win10, mniejsza z tym. I tutaj rodzi się pytanie. 

 

Czy jest możliwe, abym z mojego laptopa (Windows 10) poprzez kabel usb -> SATA zainstalował system i sterowniki na tym dysku tak, abym po przełożeniu go do tego lenovo mógł od razu przystąpić do pracy?

Czy jednak czeka mnie standardowa wymiana i wtedy instalacja systemu na staruszku? Jeśli o czymś nie wspomniałem, czegoś nie opisałem to chętnie uzupełnię na Waszą prośbę.

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc :)

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

Witajcie!

Przychodzę do Was z, jak dla mnie, nietypowym pytaniem. Dostałem laptopa lenovo g770 z celeronem na pokładzie, z prośbą o włożenie do niego dysku SSD, ponieważ stary dysk talerzowy powoli już dogorywa i coraz gorzej chodzi (staruszek pracuje już ponad 7 lat, z czego 4 dosyć intesywnie). Dysk do włożenia to PNY CS900 240 GB (już kupiony, laptop dla osoby starszej do przeglądania internetu itd, więc wystarczy z nawiązką). Wiem, że płyta obsługuje max sata II, ale to i tak gigantycznie poprawi komfort użytkowania. No dobra do rzeczy.

Na tym dysku zainstalować muszę windows 7, właściciel może nie połapać się w przesiadce na win10, mniejsza z tym. I tutaj rodzi się pytanie.

 

Czy jest możliwe, abym z mojego laptopa (Windows 10) poprzez kabel usb -> SATA zainstalował system i sterowniki na tym dysku tak, abym po przełożeniu go do tego lenovo mógł od razu przystąpić do pracy?

Czy jednak czeka mnie standardowa wymiana i wtedy instalacja systemu na staruszku? Jeśli o czymś nie wspomniałem, czegoś nie opisałem to chętnie uzupełnię na Waszą prośbę.

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc :)

Pozdrawiam

Wydaje mi się, że trzeba byłoby zrobić standardową instalacje, a nie kombinować.
Link to post
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak zdalna instalacja na obcym komputerze. Trzeba instalować standardowo.

 

Na pewno? Pytam ponieważ zainspirowali mnie do tego testerzy gier, którzy wspominają że podłączają swój dysk z grami itd. 

Czyli oni osobno stawiają system, a na osobnym, przenośnym dysku mają gry?

Link to post
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem chciałbyś przenieś system ze starego dysku HDD na SSD, co zasadzie jest to możliwe. Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność lub nie są zapełnione(HDD) to migracja jest możliwa ale dysk HDD musi być czytelny tzn. w trakcie procesu migracji nie może zawieść odczyt danych bo operacja się nie uda. Dysk SSD montujesz w kieszeni USB, instalujesz program do migracji systemu i robisz migrację lub przeprowadzasz operację klonowania dysków a na koniec zamieniasz dyski między sobą. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność i nie są zapełnione(HDD)

Dyski w ogóle nie muszą mieć zbliżonej pojemności. Mogą mieć całkowicie różną pojemność. Pewnie nie dałbyś rady sklonować systemu z HDD 1TB na SSD 256MB?

 

Zasada jest taka: ilość danych na dysku źródłowym nie może przekraczać pojemności dysku docelowego, co jest całkowicie logiczne. Przykładowo 80GB danych nie skopiujesz na pendrive 64GB.

 

Przy dyskach SSD należy jeszcze brać pod uwagę, że nie należy je zapełniać, bo spada transfer.

Link to post
Share on other sites

Nie nie nie. Chciałbym przy użyciu mojego laptopa (z Windowsem 10) zainstalować Windows 7 na dysku SSD podłączonym kablem sata-> USB. I ten dysk wyląduje w docelowym laptopie, z którego wywalam HDD i wstawiam SSD.

Chcę zrobić tak, bo nie mam obecnie dostępu do owego laptopa, jednak jeśli nie da rady, to zakładam od początku że czeka mnie instalacja "po bożemu" czyli po włożeniu SSD

Link to post
Share on other sites

@wodego

Nie ucz ojca dzieci robić, wiem co piszę. Informacje o tym jak to zrobić są opisane przeze mnie w dużym uroszczeniu. Jeśli dysk kolegi jest zapełniony to nie sklonuje dysku 1TB na 256GB SSD. Ale zrobi to jeśli partycje mają mniej danych niż pojemność docelowego dysku SSD.

 

Inny system musisz stawiać o początku. Dysk trzeba podmienić i dopiero instalować system. Na zewnętrznym nośniku nie sposób zainstalować systemu. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@gepardmak, nawet pisząc w uproszczeniu nie należy wprowadzać błędnych informacji.

 

Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność i nie są zapełnione(HDD) - dwa warunki, z których ten pierwszy od razu rzuca się w oczy jako błędny. Pisałem wyżej, pojemność dwóch dysków nie ma znaczenia, ważna jest ilość danych. Niby umiesz robić dzieci, ale jeszcze dodatkowych technik możesz się nauczyć :)

 

A do autora, zapomnij o swoim pomyśle. Standardowa instalacja Cię czeka.

Link to post
Share on other sites

Ja też bym wolał zainstalować na czysto w docelowym laptopie, w przypadku jakiegoś konfliktu sterowników tylko narobisz sobie roboty zamiast przyspieszyć i uprościć. Klonowanie też nie będzie o wiele szybsze niż instalacja systemu na ssd i ewentualne kopiowanie danych.

Link to post
Share on other sites

@wodego

Nie mędrkuj świeży. Bzdury gadasz i tyle, pojemność dysków ma znaczenie wszystko zależy od scenariusza który wybierzesz. Migracja nie musi obejmować zmniejszania rozmiarów partycji to samo dotyczy klonowania 1:1. Wtedy pojemność dysku ma znaczenie. Nie każdy zadający pytanie na forum to taki orzeł jak Ty. Jeśli nie mam wszystkich potrzebnych informacji od autora to nie napisze Ci szczegółowo człowieku co i jak bo jasnowidzem nie jestem. Nie wiem jakie dyski posiada autor w jakim rozmiarze i ile danych na nich  zgromadził. Porada jest ogólnikowa nie szczegółowa i nikogo nie wprowadza w błąd. Nie staram się też pisać językiem stricte fachowym bo nie wszyscy zrozumieją o czym ja pisze. A ten łapie mnie za słowa jakby rozumy pozjadał. Gdyby moje przewidywania się potwierdziły i autor zdecydował się na takie rozwiązanie, temat można byłby rozwinąć lepiej, precyzyjniej. A tak to wkurw mnie łapie jak czytam wypociny co po niektórych Entuzjastów, więc może usiądź gościu w cieniu bo słonko Ci za mocno przygrzewa. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Bzdury gadasz i tyle

Odezwał się ten, który zajmuje się tworzeniem bzdur w prostym temacie.

 

Z tego co zrozumiałem chciałbyś przenieś system ze starego dysku HDD na SSD - no i o to chodzi, że nic nie zrozumiałeś. Autor czytelnie wytłumaczył o co mu chodzi, zero potrzebnych dodatkowych pytań, ale widzę nie dla wszystkich. Wolałeś wymyślić sobie problem, zgłosić zapotrzebowanie na kolejne dane...

 

Jeśli nie mam wszystkich potrzebnych informacji od autora [...] Nie wiem jakie dyski posiada autor w jakim rozmiarze i ile danych na nich  zgromadził.

 

A o kartę graficzną nie pytasz? Jak już ochłoniesz, to poproś kogoś (sam nie dałeś rady) o przetłumaczenie treści z pierwszego posta, bo tam wszystko jest zawarte i dla zwykłego usera forum jest jasne.

 

A ten łapie mnie za słowa jakby rozumy pozjadał. - normalny użytkownik by odpisał w stylu:
- No tak, po prostu źle napisałem...

I koniec tematu zero pretensji do kogokolwiek, każdy przecież może coś źle sformułować.

 

Ale nie użytkownik z kilkoma tysiącami postów, który wszystkie rozumy pozjadał! Zwykłe zwrócenie uwagi na błąd w wypowiedzi i posypały się jakieś pretensje, na dodatek nie wiadomo skąd jakieś wymyślone problemy z pojemnościami dysków, które w tym temacie w ogóle nie są potrzebne.

 

@gepardmak proszę, nie opisuj teraz procedury wymiany wentylatora i nie żądaj danych średnicy. To naprawdę nie ten temat... Przyznaj, że to upały, prawda?

Link to post
Share on other sites

Widzę, że rozwinęła się gorąca dyskusja, jednak powędrowała w złym kierunku ;/

 

Dziękuję za wypowiedzi, dowiedziałem się wszystkiego czego chciałem i wiem że nie uda mi się zrobić tak jak chciałem.

Zostaje mi, tak jak się spodziewałem, tradycyjna instalacja, ale jak to mówią, kto pyta, nie błądzi.

 

Dziękuję i do zamknięcia

Link to post
Share on other sites

@wodego

Inna koncepcja to nie bzdury. Mylić się jest rzeczą ludzką, wytykanie ludziom błędów na siłę to megalomania. 

 

Mam tylko jedną uwagę do tematu. Rozumiem że kolega chce by system był cały czas oryginalny? Czyli czysta instalacja Windows 7 na kluczu z laptopa a Windows 10 na starym dysku to chyba upgrade z Windows 7. Może się zdarzyć tak że powrót do Windows 7 na tym samym sprzęcie spowoduje, że ponowne użycie systemu Windows 10 wywali aktywacje a w konsekwencji, może dojść do sytuacji że żaden z systemów nie będzie chciał się aktywować. Lepiej będzie pozostać przy Windows 10 i na SSD zainstalować tylko świeży system i przy instalacji nie podawać żadnego klucza(system sam się aktywuje). Lepiej nie stworzyć sobie nowego problemu.  

Link to post
Share on other sites

@gepardmak, temat już dawno został rozwiązany, autor uzyskał odpowiedź na swoje pytanie. Po co wymyślać szereg niepotrzebnych koncepcji, o których autor nawet nie zapytał? Skąd wziąłeś przesiadkę z windows 10 na 7 czy tam odwrotnie? Znowu dopisałeś sobie scenariusz, żeby było ciekawiej i nabić posty?

 

W pierwszym poście autor wyraźnie pisze, że chce instalować na czysto "7" na laptopie dla starszej osoby, która do tej pory używała "7". Dalej wyjaśnia, że nie instaluje 10, tylko starą siódemkę (pomimo kończącego się wsparcia - tego można się domyślić), bo osoba ta przyzwyczajona jest do starego systemu.

 

Fajnie, że przyznałeś się do pomyłki, ale szkoda, że ciągle nie potrafisz zrozumieć treści wyczerpująco napisanego posta.

 

A teraz czekamy na koncepcję instalacji linuksa na tym laptopie... Kolejna niepotrzebna koncepcja, to kolejne posty do nabicia.

Link to post
Share on other sites

@czarusionek

 

Według mojej opinii to rozwiązanie które chciałbyś zastosować było by po prostu gorsze i trwało dłużej niż instalacja systemu po bożemu.

 

Pierwsza sprawa niezgodność sprzętowa jeśli to dwie rożne konstrukcje, doinstalowanie całego nowego sprzętu i zassanie sterów chwile zajmie.

 

Druga sprawa jeśli instalujesz system na sprzęcie z kluczem w biosie a potem dysk przeniesiesz na inny który takiej funkcjonalności niema to może być problem, co prawda nie w W7 ale gdybyś przenosił między 10 to może być zonk.

 

Instalacja W10 to mniej więcej 30minut więc ja bym nie kombinował.

 

Tak BTW oczywiście jest możliwość instalowania systemu po sieci na gołym sprzęcie wykorzystując różne technologie np vPRO czy ILO ale to są rozwiązania korporacyjne.

Link to post
Share on other sites

Nie nie nie;) bez przesady, aż w takie rzeczy bym się nie bawił.

 

Instalacja zrobiona standardowo i ostatecznie stanęło na win10, bo właściciel przemyślał fakt kończącego się wsparcia dla win7 i postanowił że chce 10.

 

Jakby ktoś się interesował, nadal można aktywować win10 kluczem od win7.

 

Zainteresowanym dziękuję za odpowiedzi i ostatecznie temat można zamknąć.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...