Skocz do zawartości

Wstawanie z uśpienia i praca poniżej oczekiwań


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Dolec,

Recommended Posts

Witam,

 

jest to mój pierwszy post na tym forum, z góry przepraszam jeżeli informacje będą niewystarczające.

 

Niedawno kupiłem laptopa do pracy, podzespoły wydają się być z "wyższej półki", jednak pojawił się dziwny problem. Mianowicie - po powrocie z uśpienia laptop działa bardzo powoli, wręcz tragicznie, aż do jego zrestartowania.

 

Pomyślałem, że zrobię test przy pomocy UserBenchmark, okazało się że większość podzespołów działa poniżej oczekiwań - mianowicie:

 

aHbXWYq.png

 

 

Podzespoły których używam:

 

CPU: Intel Core i9-9900K
GPU: Nvidia GeForce RTX 2080
2x SSD: Samsung 970 Evo Plus NVMe PCIe M.2 500GB 
RAM: Kingston 9905712-010.A00G 2x16GB 
 
Zasadniczo pytania mam 2:
 
A) Czy problem ze wstawaniem z uśpienia może mieć związek z tymi wynikami? Jeżeli nie - co powinienem sprawdzić / zrobić by to naprawić?
 
B) Czy wyniki z wklejonego zdjęcia nie powinny być lepsze? Praktycznie większość została opisana jako "way below expectations". Jakie są sposoby na poprawę tego stanu?
 
Z góry dziękuję za każdą pomoc,
 
Paweł
Link to post
Share on other sites

Czy masz wszystkie uaktualnienia systemu oraz sterowników i biosu płyty głównej ?

Przeglądnij tutaj - https://www.google.com/search?q=po+powrocie+z+u%C5%9Bpienia+laptop+dzia%C5%82a+bardzo+powoli%2C&oq=po+powrocie+z+u%C5%9Bpienia+laptop+dzia%C5%82a+bardzo+powoli%2C&aqs=chrome..69i57.31276860j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy masz wszystkie uaktualnienia systemu oraz sterowników i biosu płyty głównej ?
 

 

System - tak

Sterowniki - jedyny sterownik który nie był aktualny był sterownikiem karty sieciowej - już zaktualizowałem

Bios - tak

 

Paweł

Link to post
Share on other sites

Jest to laptop z częściami typowo desktopowymi. W komputerze stacjonarnym jest zazwyczaj przewiewna obudowa i masywne chłodzenia. Dzięki temu sprzęt boostuje się o wiele wyżej, a co bardziej ogarnięci userzy jeszcze podbijają wydajność przez overclocking. W laptopie natomiast brak jest miejsca na wypasione chłodzenia, sprzęt działa w znacznie wyższych temperaturach przez co słabo się boostuje albo wręcz obniża taktowanie w ramach throttlingu. Także sprzęt który masz zawsze będzie działał poniżej oczekiwań i nic na to nie poradzisz za bardzo.

Co do wstawania z uśpienia to nic nie poradzę bo takie problemy mogą mieć multum przyczyn i bez jakiegokolwiek nakierowania ciężko cokolwiek stwierdzić

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

 

Wydaje się to logiczne, temperatury na CPU przy 100% obciążeniu oscylują około 81-83st, bez obciążenia przy przegladaniu sieci 49-50st. Na GPU przy 100% obciążeniu jest to 71st, bez obciążenia 49-50st. Wiatraki są bardzo głośne i jest ich tam upchanych chyba ze 3, bo to jest jak start helikoptera ;) Sama obudowa jest dużo wyższa niż w "normalnych" laptopach, z tyłu prawie całość otwarta. Dodatkowo uzywam podstawki chłodzącej zalecanej przez producenta. Czy warto oddać go do serwisu żeby wymieli pastę na CPU na coś lepszego?

 

Rozumiem, że to nie ma wpływu na temat uśpienia i jest on zbyt ogólny na farumową diagnozę? Niestety nie potrafię nakierować na możliwe przyczyny, nie znam się na tym i nie zauważyłem innych objawów.

 

Paweł

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy warto oddać go do serwisu żeby wymieli pastę na CPU na coś lepszego?

Jeżeli jest nowy, a tym bardziej na gwarancji to bez sensu. Poczekaj na zakończenie gwarancji z takimi zabiegami bo zazwyczaj na chłodzeniu procesora jest plomba.

 

Co do tego wstawania z uśpienia to można przejrzeć Podgląd Zdarzeń pod kątem błędów, ewentualnie w biosie spróbować powyłączać opcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii o ile takie są

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...