Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć. Chciałbym złożyć komputer, dla którego największym wyzwaniem będzie komfort programowania :) (wiele aplikacji uruchomionych jednocześnie).

 

  • Zastosowanie komputera : internet, MS Office, filmy, PROGRAMOWANIE, linux, docker, maszyna wirtualna, starsze gry (opcjonalne, obecnie nie gram w ogóle)
  • Maksymalna kwota : 2500
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w ciągu kilku najbliższych tygodni
  • Których części potrzebuję : cała buda
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920 x 1080
  • Specjalne wymagania : możliwość rozbudowania w przyszłosci o kartę graficzną, min 16GB RAM'u, dysk ssd
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu : https://www.morele.net/inventory/info/7d717a5e/
  • Inne : -

Własną propozycję złożyłem z tego co wyczytałem z różnych zestawów krążących po sieci m.in. http://forum.benchmark.pl/topic/272595-polecane-zestawy-komputerowe-sierpie%C5%84-2019/ .

Dzisiaj natknąłem się na bardzo podobny wątek, szczególnie chodzi mi o post: http://forum.benchmark.pl/topic/284943-komputer-do-biura-za-2000z%C5%82/page-2?do=findComment&comment=2624944 . - możemy wydać więcej.

Nie jestem jakoś bardzo przywiązany do tego co wybrałem :D. Nie musimy wykorzystywać całego budżetu, ale jeżeli uznacie, że warto dołożyć 100 żeby coś ulepszyć to nie ma problemu.

Dysk SSD pewnie wystarczy 250GB - gównie dla aplikacji Intelij (programowani), bazadanych itp. resztę danych (filmy, muzyka, dokumenty) mógłbym trzymać na HDD.

 

Proszę o ocenę i ewentualny propozycje.

 

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem fajny zestaw. Osobiście jeśli robiłbym jakieś zmiany to: 

- zasilacz SPC 500W Brozne (ale to w sumie jedno i to samo i bardziej lube SPC po prostu) 

- nie znam tego dysku, więc pewnie wsadziłbym MX500 

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-500gb-sata3-ct500mx500ssd1-979472/ 

- RAM HyperX 2x8 GB 3200 MHz  byłoby lepsze, ale tylko do gier 

 

Poza tym zestaw moim zdaniem BDB: 
- zapas na zasilaczu do ewentualnej dedykowanej grafiki 

- możliwość wymiany procesora na Ryzen 2600 / Ryzen 1700  

 

//jak się nie zna, to lepiej się nie wypowiadać i nie doradzać

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem fajny zestaw. Osobiście jeśli robiłbym jakieś zmiany to: 

- zasilacz SPC 500W Brozne (ale to w sumie jedno i to samo i bardziej lube SPC po prostu) 

- nie znam tego dysku, więc pewnie wsadziłbym MX500 

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-500gb-sata3-ct500mx500ssd1-979472/ 

- RAM HyperX 2x8 GB 3200 MHz  byłoby lepsze, ale tylko do gier 

 

Poza tym zestaw moim zdaniem BDB: 

- zapas na zasilaczu do ewentualnej dedykowanej grafiki 

- możliwość wymiany procesora na Ryzen 2600 / Ryzen 1700  

 

W sumie ten dysk rzadko pojawia się w zestawieniach, lepiej wziąć coś sprawdzonego :). MX500 rozważałem, jak najbardziej, a co z tymi dyskami na NVMe SX 6000 Pro,  SX 8200 Pro - prędkości większe, cena porównywalna, zainteresowała mnie ta "nowość", warto ?

 

Zapomniałem jeszcze zapytac o alternatywę dla RAM'u: Crucial Ballistix Sport LT 8GB DDR4-3000 CL15 ?

I jeszcze prośba o zwrócenie uwagi na płytę główną - już nie pamiętam skąd wziałem ten konkretny model, nie wiem czy ten model jest mi potrzebny i czy nie wybrać np. MSI B450-A PRO?

Link to post
Share on other sites

Kolega @hanson niestety pisze bzdury.

 

Zestaw, który podał autor tematu, naprawdę bardzo dobrze trzyma się kupy.

1. zmieniłbym RAM na... najtańszy 3000 MHz, CL 15-16, w zasadzie większość kości mam sprawdzone i działają z nominalnym taktowaniem;

2. płyta główna jest okej, du*y nie urwie, ale jest w porządku. Podkręcisz ten procesor spokojnie. Ma 2 sloty M2, więc jeżeli kiedyś w przyszłości wsadzisz Zen2, możesz podpiąć 2 dyski NVMe;

3. Procek jest okej, jak Ci taki wystarczy;

4. Ten zasilacz to bardzo dobry wybór, w tej cenie nie ma nic lepszego. A kolega Hanson poleca śmiecia;

5. Obudowa jak obudowa, co komu pasuje, ta jest nieźle zaprojektowana, bardzo przewiewna i tania, daje duże możliwości ładnej aranżacji kabli jak na tę cenę;

6. Obecnie najlepszy wybór relatywnie niedrogiego dysku SSD to PNY CS3030 lub Corsair MP510, obydwa na kostkach TLC i niezłych kontrolerach.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :). Zostawiam dysk PNY CS3030 i biorę tańszy Ram. Podpowiedzcie proszę jeszcze jednoznacznie w dwóch obszarach, mianowicie:

* jeżeli lepszy procesor to jaki i czy warto?

* co z płytą główną , jaka alternatywa( zaniepokoiło mnie stwierdzenie „d**py nie urywa” :D?

Aha, czy trzeba będzie aktualizować bios?

Proszę was jeszcze o odpowiedź na pytanie z postu powyżej i zamykam temat :). Nie mam pewności co do płyty i procesora, bo tak to jestem już gotowy kupić zestaw :).

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chciałbyś lepszy procek, to dokładając około 120 zł masz Ryśka 2 gen - 3400g. Jest o około 10-14 % wydajniejszy (konieczna aktualizacja BIOS przed instalacją procka).

Jeżeli natomiast chcesz iść jeszcze wyżej, np Ryzen 2600 (580 zł), wiąże się to jednak z koniecznością dokupienia / dołożenia karty graficznej na PCI-express.

 

Zawsze też możesz się przesiąść na Intela, jakieś i3 8100, której jest jednak słabsze od 3400g, lecz w zasadzie równe osiągami z 2400g.

 

W przypadku płyty głównej musisz moje stwierdzenie "du*y nie urywa" brać dość dosłownie - wybrałeś dobrą płytę, nie można jej absolutnie nic zarzucić. Posiada kompletną funkcjonalność. Dopłacać można potem jedynie za jakieś fajerwerki w przypadku płyt x570, czy odpustowe światełka i napis "gejming".

Link to post
Share on other sites

 

 

jeżeli lepszy procesor to jaki i czy warto?

 

 

uzywany r7 1700  ale wtedy trzeba jakieś GPU na sztukę (chyba ze używki nie wchodzą w grę)

https://www.olx.pl/oferta/najlepsza-cena-ryzen-7-1700-CID99-IDAWYmG.html#75bf0687eb

do multi task procek jak znalazł.

 

 

 

* co z płytą główną , jaka alternatywa( zaniepokoiło mnie stwierdzenie „d**py nie urywa” ?

 

słaba sekcja zasilania, (osobiście mam również niezbyt dobre doświadczenia z płytami Asrocka - tego nie traktuj jako wyrok dla tych płyt)

 

 

już nie pamiętam skąd wziałem ten konkretny model, nie wiem czy ten model jest mi potrzebny i czy nie wybrać np. MSI B450-A PRO?

popieram, lepsza sekcja zasilania, przejrzysty bios. (pod warunkiem zatrzymania się na zwykłej wersji z marca).

 

 

 

Aha, czy trzeba będzie aktualizować bios?
 

 

W przypadku MSI b450-a pro, nie. 

Taka konieczność byłaby gdybyś szedł w 3 gen Ryzena ,w przypadku 2gen lepiej na chwilę obecną  "zatrzymać się na marcowym" wydaniu biosu. (dlaczego? poczytaj o wersjach max tych płyt - niestety zarówno ich ceny jak i dostępność na chwilę obecną są słabe)

 

Co do ramu to możesz brać te które proponuje @@kajtek., jak ogarniesz temat oc to ustawisz je 3200@CL15.

 

 

 

Nie mam pewności co do płyty i procesora, bo tak to jestem już gotowy kupić zestaw .
nie bądź w gorącej wodzie kompany - sam widzisz że temat jest rozwojowy ;)

Jeżeli chciałbyś lepszy procek, to dokładając około 120 zł masz Ryśka 2 gen - 3400g. Jest o około 10-14 % wydajniejszy (konieczna aktualizacja BIOS przed instalacją procka).

Imo średnio opłacalny deal, APU R 3gen to tak naprawdę prawie ta sama litografia i Vega 11, jedyne co za nim przemawia to lutowany IHS, ale jak mniemam autor OC robił nie będzie.

Dodatkowo (tego nie jestem na 100% pewien przy  5 3400g) w 3gen stockowy cooler jest gorszej jakości (brak miedzi + wentyl wysokoobrotowy). 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...