Skocz do zawartości

Problem z temperaturą Core i9 9900K


Recommended Posts

Witam. W dniu wczorajszym wymieniałem płytę główną i procesor w moim komputerze.

Wstawiłem: Core i9 9900K + Aorus Pro Z390 na chłodzeniu Noctua NH-D14.

Obudowa stara bo SilentiumPC Regnum L50 Pure Black z 6 dużymi wentylatorami.

Niestety nie zdawałem sobie sprawy że moja Noctua nie da sobie rady na stockowych ustawieniach procka.

Zachowuje się to dziwnie, w spoczynku około 37 stopni celsjusza. Odpalę BFV i momentalnie łapie ponad 100 stopni celsjusza nie mówiąc już o testach w innych programach bo procek ewidentnie zaczyna się gotować.

Czy ktoś z Was próbował chłodzić taki procesor tym samym chłodzeniem co ja? Nie wiem czy mam się rozglądać za nowszym chłodzeniem bo tak się pracować nie da.

Prośba o jakieś wskazówki.

 

Link to post
Share on other sites

Nie chciałbym wstawiać chłodzenia wodnego. Boje się takich rozwiązań które pod wpływem awarii są mi w stanie zalać i załatwić sprzęt.Z tego co wstępnie sprawdziłem moja stara Noctua ma TDP na poziomie 140W natomiast poniższe konstrukcję już około 200-250W

Postawiłbym na chłodzenie powietrzem ale w sumie mam dylemat co brać:

- Noctua NH-D15

- Noctua NH-D15S

- be quiet! Dark Rock Pro 4

- Cryorig R1 Universal

 
Link to post
Share on other sites

 

Nie chciałbym wstawiać chłodzenia wodnego. Boje się takich rozwiązań które pod wpływem awarii są mi w stanie zalać i załatwić sprzęt.Z tego co wstępnie sprawdziłem moja stara Noctua ma TDP na poziomie 140W natomiast poniższe konstrukcję już około 200-250W

Postawiłbym na chłodzenie powietrzem ale w sumie mam dylemat co brać:

- Noctua NH-D15

- Noctua NH-D15S

- be quiet! Dark Rock Pro 4

- Cryorig R1 Universal

 

 

 

Nie słuchaj tych co piszą, ze do i9 tylko wodne.   Wodne mają to do siebie, że po 2-3 latach zaczyna się pompka pierd_olić . Nie wspomnę o złomach za 200-300zł.  @ marcooprodigy kupisz air cooler i masz spokój.  Ja i9 chłodzę noctuą NH-D15S + NF-A15 PWM. Budę mam przewiewną [ thermaltake core v71 z 4x 200mm + 1x140mm]. Więc jeśli chodzi o powietrze, to bez Nocuta'y / be quiet! Dark Rock Pro 4 nie podchodź. W Metro Exodus [2560x1440]  mam od 55-65 st. a w BV mi skacze 58-67 [[email protected]]

 

 

Wybierz z tych dwóch:

 

https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4.html

 

https://www.x-kom.pl/p/360489-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15s.html

Link to post
Share on other sites

może coś źle poskładałeś, pasta, może coś za słabo/źle przykręcone ? wenty podłączone jeżeli tak to może pokombinuj z krzywą ? Poza tym zobacz napięcie procesora pod obciążeniem i ustaw. U mnie noctua nh-d15s z zapasem ogarnia podkręcony procesor.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Wymiana NH-D14 na NH-D15/s czy DR4P jest totalnie bez sensu, bo te Coolery dzieli różnica w wydajności poniżej 5°C.

 

Sam miałem DR3P, teraz mam NH-D14 i poza głośnością nie ma praktycznie różnicy (pomijając wygląd) pomiędzy tymi modelami.

 

Problem leży gdzie indziej. Pasta? Źle dokręcone? Za mały przewiew w budzie?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. W dniu wczorajszym wymieniałem płytę główną i procesor w moim komputerze.

Wstawiłem: Core i9 9900K + Aorus Pro Z390 na chłodzeniu Noctua NH-D14.

Obudowa stara bo SilentiumPC Regnum L50 Pure Black z 6 dużymi wentylatorami.

Niestety nie zdawałem sobie sprawy że moja Noctua nie da sobie rady na stockowych ustawieniach procka.

Zachowuje się to dziwnie, w spoczynku około 37 stopni celsjusza. Odpalę BFV i momentalnie łapie ponad 100 stopni celsjusza nie mówiąc już o testach w innych programach bo procek ewidentnie zaczyna się gotować.

Czy ktoś z Was próbował chłodzić taki procesor tym samym chłodzeniem co ja? Nie wiem czy mam się rozglądać za nowszym chłodzeniem bo tak się pracować nie da.

Prośba o jakieś wskazówki.

Nie możliwe.

 

https://youtu.be/izqeOS1eMrU?t=295

 

Noctuy 15,15s,nh-d14 to bardzo dobre chłodzenia bez wielkich różnic między nimi,które powinny sobie spokojnie poradzić z 9900K stock

 

Sprawdz śruby - masz amory(sprężyny) czy równomiernie wkręcałeś,wystarczy mały odchył i masz temp wyższe i nie wkręcaj je do końca,z wyczuciem.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj zrobić undervolting - jeżeli VCore jest ustawione na auto, to płyta potrafi podać strasznie wysokie napięcie na procesor (u mnie dochodziło do 1.4V; po korekcie chodzi stabilnie poniżej 1.3V).

Druga sprawa: wyłącz w BIOSie opcję MultiCore Enhancement (płyta usiłuje wymusić turbo 5.0 GHz na wszystkich rdzeniach podając wysokie napięcie).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...