Skocz do zawartości

Pokoparkowe karty - opłaca się?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez DcX82,

Recommended Posts

 

 

Jeśli to drugie to czy trzeba mieć prime?

 

Prime to nie jest żaden problem. Zapisujesz się do Prime, robisz zakupy i kasujesz tego samego dnia, żeby nie płacić abonamentu. Niektóre rzeczy opłaca się czasami kupić na brytyjskim Amazonie, bo funt stoi nisko. BTW za swoją kartę dałem 1599.

Link to post
Share on other sites

 

 

Grafen nie ma właściwości półprzewodnikowych więc raczej ciężko będzie nim zastąpić grafen, no chyba, że jakaś zupełnie inna zasada działania. Prędzej jakieś azotki wg mnie

 

Pamiętam jak kilka lat temu przewidywano komputery z żywej tkanki. To był dopiero news :D

Link to post
Share on other sites

Grafen nie ma właściwości półprzewodnikowych więc raczej ciężko będzie nim zastąpić krzem, no chyba, że jakaś zupełnie inna zasada działania. Prędzej jakieś azotki wg mnie

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Procesor_grafenowy

 

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale coś takiego jest już pomału rozwijane

Link to post
Share on other sites

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale coś takiego jest już pomału rozwijane

 

Z opisu całkiem prosto można zrozumieć. :D

W tranzystorze jego wejścia i wyjścia zamieniono z metalu na nanoprzewody z krzemku kobaltu (CoSi2) pokryte tlenkiem glinu (Al2O3).

 

Weźmy sobie o takiego MOSFETa (tranzystor unipolarny):

 

1024px-IGFET_P-Ch_Enh_Labelled.svg.png

 

G - gate (bramka)

S - source (źródło)

D - drain (dren)

 

Tu się można pobawić:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a5/Transistor_Bistable_interactive_animated-en.svg

 

A tutaj jest fajnie opisane dla laików:

https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-ii-tranzystory-unipolarne-mosfet-id7960

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ja za swojego rtxa 2070 dałem 1300 + 2 i pół roku gwary jeszcze. Może na 3 lata starczy.

 

Pogratulował. Ja jednak składam swój pierwszy komputer od jakichś 14 lat, więc nie mam rozeznania wśród sprzętu używanego (którzy producenci trzymają poziom, a którzy już nie). Zakładam, że życie zweryfikuje moje decyzje, co do sprzętu.

 

 

 

Problem z grafenem jest taki, że nie ma komercyjnego zastosowania. Trąbi się o nim od kilku lat, jakie to fajne rzeczy można z niego robić i nic się nie robi.

 

Z tego co wiem to nie tak, że nie ma zastosowania, tylko przemysłowy proces produkcji wafli jest mocno skomplikowany, a co za tym idzie - drogi. Coś mi się obiło o uszy, że wymaga to jakiegoś ogromnego ciśnienia i technologii produkcji wafli o określonych parametrach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Z tego co wiem to nie tak, że nie ma zastosowania, tylko przemysłowy proces produkcji wafli jest mocno skomplikowany, a co za tym idzie - drogi. Coś mi się obiło o uszy, że wymaga to jakiegoś ogromnego ciśnienia i technologii produkcji wafli o określonych parametrach.

 

Raczej niskiego ciśnienia, wręcz próżni, nawet wysokiej. Wysokiego ciśnienia to wymagają azotki niektóre (azotek galu, niebieski laser).Tyle, że w przypadku azotków te kryształy też można hodować prościej bez użycia ciśnienia wysokiego i o wysokiej jakości. Polska firma Ammono robi/ła azotek galu, ale już zdążyła być bankrutem - teraz PAN przejął. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Raczej niskiego ciśnienia, wręcz próżni, nawet wysokiej. Wysokiego ciśnienia to wymagają azotki niektóre (azotek galu, niebieski laser).Tyle, że w przypadku azotków te kryształy też można hodować prościej bez użycia ciśnienia wysokiego i o wysokiej jakości. Polska firma Ammono robi/ła azotek galu, ale już zdążyła być bankrutem - teraz PAN przejął.

 

Zgadza się. My bad.

Link to post
Share on other sites

 

 

Z tego co wiem to nie tak, że nie ma zastosowania, tylko przemysłowy proces produkcji wafli jest mocno skomplikowany, a co za tym idzie - drogi.

Oglądałem program o produkcji polskich wafli grafenowych, a raczej krótki reportaż. Instytut, który zaprojektował maszynę (taki kocioł) wydał na niego 5 mln. zł. Piecyk ten działał bardzo dobrze i produkował wafle 30x30cm o bardzo dużej czystości. Produkcja jednego wafla trwała kilkanaście godzin, przez ten czas "piecyk" zużył prądu za 140zł. Wafel był warty 300 tys. zł, więc nie opłacało się.

 

Co innego, gdyby wafel był wary 1 000 000 - 140zł za prąd, to maszyna by się zwróciła w 5 dni i może by się opłaciło.

 

Z drugiej strony jak wyżej pisałem nie ma komercyjnego zastosowania, więc nie ma stałego zapotrzebowania. Z tego co czytałem, grafen kupują różne firmy do badań (nie z PL, bo to upadło).

Link to post
Share on other sites

Oglądałem program o produkcji polskich wafli grafenowych, a raczej krótki reportaż. Instytut, który zaprojektował maszynę (taki kocioł) wydał na niego 5 mln. zł. Piecyk ten działał bardzo dobrze i produkował wafle 30x30cm o bardzo dużej czystości. Produkcja jednego wafla trwała kilkanaście godzin, przez ten czas "piecyk" zużył prądu za 140zł. Wafel był warty 300 tys. zł, więc nie opłacało się. Co innego, gdyby wafel był wary 1 000 000 - 140zł za prąd, to maszyna by się zwróciła w 5 dni i może by się opłaciło. Z drugiej strony jak wyżej pisałem nie ma komercyjnego zastosowania, więc nie ma stałego zapotrzebowania. Z tego co czytałem, grafen kupują różne firmy do badań (nie z PL, bo to upadło).

 

 

Nie wiem... Już do końca nie pamiętam, ale coś mi się kołacze, że z tymi waflami było coś nie tak i nie spełniały jakichś tam norm. Może są wykorzystywane w jakichś wojskowych laboratoriach i dowiemy się o tym za kilka lat? :>

Link to post
Share on other sites

@up

Na "którym" Amazonie kupowałeś? USA, DE, UK? Czy używki z Amazona bardziej opłaca się kupować, niż z polski, czy chodzi tylko o pewną gwarancję produktu?

.de Na używki z Amazona na wypadek jakby coś się zepsuło jesteś chroniony prawem unijnym. Amazon realizuje gwarancje
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

.de Na używki z Amazona na wypadek jakby coś się zepsuło jesteś chroniony prawem unijnym. Amazon realizuje gwarancje

 

Szkoda, że nie wiedziałem o tym jak kupowałem swoją kartę, ale i tak podejrzewam, że będę zadowolony przez jakieś 2, 3 lata  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...