Skocz do zawartości

Wysokie temp na i7 8700 (non k), pomoc przy undervoltingu


Recommended Posts

Witam,

 

odkąd wymieniłem kartę graficzną z 1060 na 2080 oraz zaktualizowaniu biosu płyty głównej zauważyłem wzrost temperatur procesora. Wcześniej w wiedzminie było 55-60c, teraz dochodzi nawet do 75c i w hwmonitor wydaje mi się że voltage na procku pod obciążeniem jest wysoki dochodzący do 1.35v.
Wydaje mi się, że jak na zablokowany procek to za dużo.

Chciałbym zmniejszyć napięcie procesora żeby zbić temperatury ale potrzebuje do tego waszej pomocy, bo kompletnie się na tym nie znam.

Poniżej daje screeny z hwmonitor i biosu

BKmchp.jpg

xzblAE.jpg

Link to post
Share on other sites

Bardzo możliwe, też nad tym myślałem. Teraz jest około 80-85% i temp podbijają do nawet 78c.
Ściągnąłem program intel extreme tuning utility i zmniejszyłem napięcie o -0.100v tak, żeby podczas obciążenia procek nie przekraczał 1.25v i o wiele niższe temp są, max 65c, a średnio około 60c. Jest tylko jeden problem, ten program nie utrzymuje zapisanych ustawień po restarcie pc i muszę go odpalać i na nowo ustawiać wartości :(

Link to post
Share on other sites

Bardzo możliwe, też nad tym myślałem. Teraz jest około 80-85% i temp podbijają do nawet 78c.

Ściągnąłem program intel extreme tuning utility i zmniejszyłem napięcie o -0.100v tak, żeby podczas obciążenia procek nie przekraczał 1.25v i o wiele niższe temp są, max 65c, a średnio około 60c. Jest tylko jeden problem, ten program nie utrzymuje zapisanych ustawień po restarcie pc i muszę go odpalać i na nowo ustawiać wartości :(

Musisz to sobie w biosie ustawić
Link to post
Share on other sites
Ustaw w biosie cpu Core na 1.25 a w zakładce digitall power ustaw llc na 5. Jakby jeszcze za bardzo podbijal napięcie to pokombinuj z llc i daj na 6.

Jak dam cpu core na sztywno na 1.25v to przez caly czas bedzie trzymac takie napiecie, nawet na pulpicie gdzie nie bedzie to potrzebne? Wroce do domu to pokombinuje W xtu jak daje napiecie -0.100v to raz na jakis czas po wylaczeniu gry gdzie spada napiecie to zawiesza się cały komputer po czym następuje restart i bios przywraca domyślne ustawienia, więc ten program jest mało stabilny

 

 

edit: Sprawdziłem temp przed zmianami w biosie w wiedzminie na mapie novigrad i zanotowałem najwyzsza temp 83c, a po zmianie wartości tak jak napisałeś, max temp 74c, a srednio utrzymywała się na poziomie 65-67c. Na pulpicie 30-40c, muszę dłużej potestować stabilność procesora. W occt przechodzi bez problemu test 5 minutowy.

 

Myślisz, że warto schodzić poniżej 1.25v? Jaka jest bezpieczna dolna granica dla zablokowanego procka?

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

cpu ratio mode ustaw  na dynamic mode, a cpu core na adaptive, wtedy vcore bedzie się zmieniał

 

przykładowe ustawienia dla 9700k

 

1yjeM68.png

 

 

mysle ze spokojnie możesz spróbować mniejszych napięć, najwyżej wywali bluescreena nic sie nie uszkodzi.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

cpu ratio mode ustaw  na dynamic mode, a cpu core na adaptive, wtedy vcore bedzie się zmieniał

 

przykładowe ustawienia dla 9700k

Nie mam tych opcji u siebie bo procek jest zablokowany, bez "K".

 

 

 

 

mysle ze spokojnie możesz spróbować mniejszych napięć, najwyżej wywali bluescreena nic sie nie uszkodzi.

 

Spróbuje ustawić niższe napięcie jesli obecne będzie stabilne

Edit: ustawilem llc na 6 i cpu core 1.23v, jest stabilnie i ani razu sie nie zawiesil system. Bede probowac cpu core obnizyc do 1.20v

Edit 2: cpu core smiga na 1.18v bez problemu a temp 45-55c :)

 

Dziekim za pomoc r1023

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Nie mam tych opcji u siebie bo procek jest zablokowany, bez "K".

 

 

 

Spróbuje ustawić niższe napięcie jesli obecne będzie stabilne

Edit: ustawilem llc na 6 i cpu core 1.23v, jest stabilnie i ani razu sie nie zawiesil system. Bede probowac cpu core obnizyc do 1.20v

 

Edit 2: cpu core smiga na 1.18v bez problemu a temp 45-55c :)

 

Dziekim za pomoc r1023

Fajnie ze wszystko się udało.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz jeszcze zbić temperatury i wyrównać. To polecam delid + custom IHS. Nawet na dużych prockach działa cuda. Skompletowałem ekipę kozaków, jeden od delidów ( masowo nam procki deliduje) drugi od custom IHS, gość od IHSów wielu pro ocerom w tym nam, robi na zamówienie IHSy które pozwalają rozwijać skrzydła.

Na 8700 / 8700K etc. Również.

 

Wcześniej, tak równe temperatury pomiędzy rdzeniami jak i ich ogólna "niskość" przy takim OC i napięciu, nie były możliwe.

 

69182132_692463634605187_457328359914235

 

69497532_914919005534265_827720604880941

 

Po lewej i9 7980XE z niklowanym IHS, po prawej i9 7920X z fabrycznym.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

@EH_Gosu Kontakt po deliod z wymianą IHS poprzez facebooka?

 

https://www.facebook.com/ProfesjonalneSkalpowanie/

 

Pisz tutaj. Patronujemy nad tym projektem, ja masowo Adamowi (on się tym zajmuje) procki nie raz wysyłam, nic poniżej i9 7920X dawno ode mnie nie dostał. Przerobił od groma i9 7920X / i9 7980XE / i7 8700K / i7 7700K, nawet delidy robi na 9900K które są lutowane ;)

 

Tutaj z kolei FP Bartosza.

 

https://www.facebook.com/bartxstore/

 

Customowe IHSy. Polecam niklowane gdyż miedź średnio po roku za sprawą reakcji z ciekłym metalem, utlenia się i temperatury rosną o jakieś 5-6C. Niklowany IHS Cię przed tym zabezpiecza.

 

Także raz, a dobrze poprawiony po fabryce procek, będzie latał należycie długotrwale.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jaką masz temperaturę po zapuszczeniu benchmarka w CPU-Z? Ja na takim samym procku i chłodzeniu Fortis 3 nie więcej jak 61.

 

 

 

Myślisz, że warto schodzić poniżej 1.25v? Jaka jest bezpieczna dolna granica dla zablokowanego procka?

Taka przy której komputer chodzi stabilnie i się nie wiesza.Nic ci się nie stanie jak dasz za mało, co najwyżej komputer się będzie wieszał.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...