Skocz do zawartości

Komputer do 20 tyś.(klient-serwer)


Recommended Posts

Cześć,

 

Tym razem to ja proszę o pomoc  :)

 

  • Zastosowanie komputera: programowanie, testowanie gier, wirtualizacja środowiska, serwer
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 20 tyś(jeśli trzeba, zwiększę budżet).
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? 1-2 miesiące w zależności od dostępności części
  • Których części potrzebujesz?: obudowa + monitor + klawiatura + myszka
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Tak.
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Kupić nowy.
  • Specjalne wymagania: Bardzo wydajny aby wspierał wirtualizacje oraz pełnił równolegle zadania serwera i klienta.
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie
  • Własna propozycja zestawu: https://proline.pl/koszyk/6cafbe9f

Mój poczciwy laptop nie wyrabia spełnianych kryteriów, więc zamierzam zbudować stanowisko dewelopersko-testowe.

 

Najbardziej zależy mi na CPU i i dużej ilości ramu, chodzi mi o równoległe przetwarzanie danych, równoległe budowania projektów(Visual Studio, serwera node, powershell'a i paru innych mechanizmów, które budują środowisko automatem) przy jednoczesnej wirtualizacji smartfona(debugowanie, testowanie i programowanie) i działającego w tle serwera(również wirtualizacja), którzy przetwarza zadania zlecane przez klienta(np. smartfon, api czy web).

 

Gry są dodatkiem, ostrze na nich piłę poprzez szukanie bugów i podtrzymywanie swoich umiejętności, więc wszystko nie musi być stricte "pro gaming".

 

Potrzebuje dużej przestrzeni roboczej, w domu mam telewizor 70", który wykorzystuje jako dodatkowy monitor do programowania, jednak jest to niewydajne, wolałbym mieć wszystko na wprost, bez dzielenia czy spoglądania w górę i dół.

 

Buduję dużo automatów w mojej pracy, więc fajnie jakby klawiatura + mysz posiadały możliwość oprogramowania skryptów, im więcej możliwości tym lepiej.

 

Będę podkręcał sprzęt, oczywiście wszystko powyżej 1KW dla CPU + GPU to już przesada dla mnie.

 

Cena dla mnie nie gra roli, chodzi mi o klarowne przedstawienie dlaczego np. miałbym przepłacić za coś lub coś wrzucić i dać mniej kosztownego. Celuję w jak najwyższy współczynnik jakość/cena, tak aby sprzęt był bardzo wydajny przez przynajmniej 1,67 roku(tyle ile amortyzacja takiego sprzętu na firmę będzie trwała).

 

Mogę poczekać 1-2 miesiąca(lub dłużej jeśli uważacie, że premiera Threadripper'a generacji 3-ciej jest tym na co powinienem czekać to poczekam, btw. mam nadzieję, że TR namiesza na rynku, będę nawet skory wymienić GTX 2080TI na TR'kę lub zwiększyć budżet).

 

Jeśli czegoś nie wspomniałem to pisać :) Jakby dostępność części była problemem to budowanie i sprowadzenie sprzętu z zagranicy nie jest problemem, VAT-UE nie jest mi obcy.

 

Mogę nawet zapłacić za złożenie, podkręcenie i zbudowanie chłodzenia(wodnego??) takiego sprzętu o ile, ktoś jest w stanie dostarczyć mi taki sprzęt do Warszawy(oczywiście pro-forma w całości jako przedpłata).

Link to post
Share on other sites

Kolega w temacie więc można trochę dyskusji poprowadzić.

 

Kilku rzeczy można być pewnym w temacie TR3000:

* poprawek IPC, podobnych do tych z Ryzen 3000

* mniejszego zużycia energii w zw. z 7nm

* co najmniej symbolicznego podniesienia zegarów (względem TR2000)

* dalszego podniesienia liczby rdzeni

 

Moim zdaniem to w zupełności wystarczy, żeby czekać na nowe procki na podstawkę TR4, która przy cenach płyt X570 i 4-kanałowym ramie jest po prostu ciekawsza (o ile budżet to nie problem).

Link to post
Share on other sites

Yup, dlatego rozważam TR'kę, jednak patrząc przez pryzmat tego jak dzisiaj gruchnęło, że Epyc 3. generacji miażdży Intela to na "Epyc'a dla ludu" jeszcze poczekamy bo nie wyrobią z zamówieniami.

 

Akurat wychodzi R9 3950x, więc osobiście uważam, że to będzie wystarczający wybór, uniwersalny a zarazem najmocniejszy w swojej klasie.

 

Rozumiem, że co do zestawu nie ma zarzutów ??

Link to post
Share on other sites

RAID z NVME to już gruba sprawa. 

Z drugiej strony jak masz przepustowość PCIe 4.0 to i może po prostu wrzuć dysk 4.0 

 

https://pclab.pl/news80802.html

https://proline.pl/gigabyte-aorus-ssd-1tb-m-2-pci-express-4-0-x4-5000-4400-mb-s-gp-asm2ne6100tttd-p1372405

 

Nie wiem czy są już gdzieś testy. Co prawda pojemność w tej cenie tylko 1TB. 

Czy jednak aby na pewno potrzebujesz takich wartości odczyt / zapis? 

Link to post
Share on other sites

@wodego ma rację, na obecną chwilę tylko zapis i odczyt sekwencyjny(syntetyczne testy) jest dobry, tak i tak przegrywają w przedbiegach z leciwym 970 PRO czy 970 EVO+ w codziennych zastosowaniach. Akurat w pracy mam dużą granulację danych(wiele mały plików), więc na obecną chwilę jest to bardziej jako ciekawostka niżeli faktyczne rozwiązanie, które potrzebuje. Ba, starsza linia jest w niektórych momentach wydajniejsza od nowej na tym samym dysku :-)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wybrałem EVO+ ze względu na wydajność per nośnik. Pytanie do Kajtek czy ta akurat płyta wspiera RAID 0. Jeśli tak to faktycznie wybór 2x ADATA RAID > EVO+.

 

PS. Sprawdziłem, wspiera RAID, więc fakt, ma to sens. zmieniam.

To czy wspiera a czy faktycznie coś daje to insza inszość. Jeśli płyta ma jakiś kontroler typu Perc h7xx z własnym cache, to może i warto. Jeśłi to raid softwarowy, to RAID0 nic to nie daje poza zwiększeniem ryzyka utraty danych. Kiedyś stawiałem Raid5 z 4 dysków. Macież softwareowa o wielkości 16T się synchronizowała tydzień i się nie mogła zsynchronizować. Dałem sobie siana i postawiłem inny system.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...