Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Jak podłączyć SPC Corona Kit pod MSI z370m Mortar?

msi z370m mortar SilentiumPC Corona Kit

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 tenjeden

tenjeden
  • Nowicjusz

• 8 postów

Napisano 07 sierpień 2019 - 19:40

Witajcie!

Mam problem/pytanie: jak podłączyć wiatraki SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 Kit pod płytę MSI z370m MORTAR? (zestaw 3 wiatraków bez rozgałęźnika)

Pod SYS_FAN2 mam podłączony tylny wiatrak. Pod CPU_FAN1 oczywiście wiatrak na CPU.

Schemat płyty głównej i wiatraków:

Spoiler

1) Czy dobrze rozumiem, że nie mam zbytniego wyjścia jak podłączenie jedynie jednego z trzech wiatraków pod SYS_FAN1?

2) Czy mogę drugi z wiatraków podłączyć bez obaw pod PUMP_FAN1? Zdaję sobie sprawę,  że jest to według nazwy podłączenie chłodzenia wodnego, ale czy nie będzie problemu z podłączeniem zwykłego wiatraka?

3) Który z tych kabli mogę podpiąć bez obaw aby zapewnić bezproblemowe zasilanie?

a) po prostu rozgałęziacz pod SYS_FAN2:

Spoiler

b) czy może skoro to nie 4-pinowe PWM, to wystarczy je podpiąć jedynie pod molex?

Spoiler

c) a może jednak zainwestować w rozdzielacz PWM, bo może kiedyś wymienię na jakieś wiatraki obsługujące PWM?

Spoiler

Generalnie głównie chodzi mi o to, czy te wszystkie rozgałęźniki "pociągną" większą ilość podłączonych wiatraków.

• 0

#2 ernorator

ernorator
  • omae wa mou shindeiru

• 1641 postów
  • Miejscowość:Grodzisk Mazowiecki

Napisano 08 sierpień 2019 - 07:42

Te wentylatory potrzebują mało amperów więc śmiało można je wpiąć do jednego gniazda. 

W zależności gdzie będą zamontowane może to mieć + jak i - .Jeśli będą zamontowane na górze i na tyle, wydmuchując powietrze z obudowy albo wszystkie trzy na przodzie wdmuchując powietrze do obudowy to właściwie mogą się kręcić tak samo, ważne żeby wypychanego powietrza było trochę mniej niż wpychanego. Daje to dwa pozytywne efekty, kurz wchodzi do obudowy tylko przez wentylatory nawiewu, powietrze opuszcza obudowę nie tylko przez wentylatory wywiewu ale też przez inne szczeliny a najważniejsze, że przez zaślepki pod gpu. 

Jeśli będą rozdzielone na nawie i wywiew to warto by też sterować je oddzielnie czyli wpinać w dwa inne wejścia na wentylatory. 

Co do gniazda podłączenia pompy, miałem płyty gdzie sterowanie obrotami z tego gnida było np. tylko prądem bez pwm, albo zakres regulacji był ograniczony względem zwykłych gniazd na wentylator. 

Możesz śmiało podłączyć wentylatory 3 pin do rozgałęźnika 4 pin. 

Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa.  

• 0

An open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded, That would mean that the ones inside are ready to face the horde head-on"
AMD Ryzen 5 3600@różnie | Gigabyte AORUS x570 PRO | G.Skill 2x8 b-die 3600Mhz CL15 | Gigabyte GTX 1070 G1 | m.2 970 EVO 1TB | SilverStone Raven 2 | Seasonic Focus Gold 750 W

Ekspert działu: Chłodzenie powietrzem, Chłodzenie wodne i inne

#3 tenjeden

tenjeden
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 8 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 07:17

Te wentylatory potrzebują mało amperów więc śmiało można je wpiąć do jednego gniazda. 

W zależności gdzie będą zamontowane może to mieć + jak i - .Jeśli będą zamontowane na górze i na tyle, wydmuchując powietrze z obudowy albo wszystkie trzy na przodzie wdmuchując powietrze do obudowy to właściwie mogą się kręcić tak samo, ważne żeby wypychanego powietrza było trochę mniej niż wpychanego. Daje to dwa pozytywne efekty, kurz wchodzi do obudowy tylko przez wentylatory nawiewu, powietrze opuszcza obudowę nie tylko przez wentylatory wywiewu ale też przez inne szczeliny a najważniejsze, że przez zaślepki pod gpu. 

Jeśli będą rozdzielone na nawie i wywiew to warto by też sterować je oddzielnie czyli wpinać w dwa inne wejścia na wentylatory. 

Co do gniazda podłączenia pompy, miałem płyty gdzie sterowanie obrotami z tego gnida było np. tylko prądem bez pwm, albo zakres regulacji był ograniczony względem zwykłych gniazd na wentylator. 

Możesz śmiało podłączyć wentylatory 3 pin do rozgałęźnika 4 pin. 

Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa.  

Przepraszam, że tak późno, ale chciałem serdecznie podziękować za tak szybką, rzetelną i fachową odpowiedź. Obawiałem się, że otrzymam bardziej olewczą odpowiedź, a tu taka niespodzianka.

Mam tylko jedną zagwozdkę: "Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa" - to jeśli podłączę 3pin pod płytę główną to czy czasem i tak nie będą chodziły cały czas na maxa?

• 0

#4 ernorator

ernorator
  • omae wa mou shindeiru

• 1641 postów
  • Miejscowość:Grodzisk Mazowiecki

Napisano 17 sierpień 2019 - 07:51

3 pin ma regulację, albo z poziomu biosu albo za pomocą jakiejś apki msi. Obroty wentylatora 3 pin reguluje się za pomocą napięcia. 

To chyba ta apka

https://forum-en.msi...?topic=308647.0

• 0

An open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded, That would mean that the ones inside are ready to face the horde head-on"
AMD Ryzen 5 3600@różnie | Gigabyte AORUS x570 PRO | G.Skill 2x8 b-die 3600Mhz CL15 | Gigabyte GTX 1070 G1 | m.2 970 EVO 1TB | SilverStone Raven 2 | Seasonic Focus Gold 750 W

Ekspert działu: Chłodzenie powietrzem, Chłodzenie wodne i inne

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: msi, z370m, mortar, SilentiumPC, Corona, Kit

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych