Skocz do zawartości

Jak podłączyć SPC Corona Kit pod MSI z370m Mortar?


Recommended Posts

Witajcie!

Mam problem/pytanie: jak podłączyć wiatraki SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 Kit pod płytę MSI z370m MORTAR? (zestaw 3 wiatraków bez rozgałęźnika)

 

Pod SYS_FAN2 mam podłączony tylny wiatrak. Pod CPU_FAN1 oczywiście wiatrak na CPU.

 

Schemat płyty głównej i wiatraków:

 

cAe9vtm.png7SQAHR2.png

 

 

 

   1) Czy dobrze rozumiem, że nie mam zbytniego wyjścia jak podłączenie jedynie jednego z trzech wiatraków pod SYS_FAN1?

 

   2) Czy mogę drugi z wiatraków podłączyć bez obaw pod PUMP_FAN1? Zdaję sobie sprawę,  że jest to według nazwy podłączenie chłodzenia wodnego, ale czy nie będzie problemu z podłączeniem zwykłego wiatraka?

 

   3) Który z tych kabli mogę podpiąć bez obaw aby zapewnić bezproblemowe zasilanie?

 

a) po prostu rozgałęziacz pod SYS_FAN2:

 

551513_0_i1064.jpg

 

 

b) czy może skoro to nie 4-pinowe PWM, to wystarczy je podpiąć jedynie pod molex?

 

873429_0_i1064.jpeg

 

 

c) a może jednak zainwestować w rozdzielacz PWM, bo może kiedyś wymienię na jakieś wiatraki obsługujące PWM?

 

648109_0_i1064.jpg

 

 

Generalnie głównie chodzi mi o to, czy te wszystkie rozgałęźniki "pociągną" większą ilość podłączonych wiatraków.

 

Link to post
Share on other sites

Te wentylatory potrzebują mało amperów więc śmiało można je wpiąć do jednego gniazda. 

 

W zależności gdzie będą zamontowane może to mieć + jak i - .Jeśli będą zamontowane na górze i na tyle, wydmuchując powietrze z obudowy albo wszystkie trzy na przodzie wdmuchując powietrze do obudowy to właściwie mogą się kręcić tak samo, ważne żeby wypychanego powietrza było trochę mniej niż wpychanego. Daje to dwa pozytywne efekty, kurz wchodzi do obudowy tylko przez wentylatory nawiewu, powietrze opuszcza obudowę nie tylko przez wentylatory wywiewu ale też przez inne szczeliny a najważniejsze, że przez zaślepki pod gpu. 

 

Jeśli będą rozdzielone na nawie i wywiew to warto by też sterować je oddzielnie czyli wpinać w dwa inne wejścia na wentylatory. 

 

Co do gniazda podłączenia pompy, miałem płyty gdzie sterowanie obrotami z tego gnida było np. tylko prądem bez pwm, albo zakres regulacji był ograniczony względem zwykłych gniazd na wentylator. 

 

Możesz śmiało podłączyć wentylatory 3 pin do rozgałęźnika 4 pin. 

 

Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa.  

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Te wentylatory potrzebują mało amperów więc śmiało można je wpiąć do jednego gniazda. 

 

W zależności gdzie będą zamontowane może to mieć + jak i - .Jeśli będą zamontowane na górze i na tyle, wydmuchując powietrze z obudowy albo wszystkie trzy na przodzie wdmuchując powietrze do obudowy to właściwie mogą się kręcić tak samo, ważne żeby wypychanego powietrza było trochę mniej niż wpychanego. Daje to dwa pozytywne efekty, kurz wchodzi do obudowy tylko przez wentylatory nawiewu, powietrze opuszcza obudowę nie tylko przez wentylatory wywiewu ale też przez inne szczeliny a najważniejsze, że przez zaślepki pod gpu. 

 

Jeśli będą rozdzielone na nawie i wywiew to warto by też sterować je oddzielnie czyli wpinać w dwa inne wejścia na wentylatory. 

 

Co do gniazda podłączenia pompy, miałem płyty gdzie sterowanie obrotami z tego gnida było np. tylko prądem bez pwm, albo zakres regulacji był ograniczony względem zwykłych gniazd na wentylator. 

 

Możesz śmiało podłączyć wentylatory 3 pin do rozgałęźnika 4 pin. 

 

Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa.  

 

Przepraszam, że tak późno, ale chciałem serdecznie podziękować za tak szybką, rzetelną i fachową odpowiedź. Obawiałem się, że otrzymam bardziej olewczą odpowiedź, a tu taka niespodzianka.

 

Mam tylko jedną zagwozdkę: "Nie podłączaj molexem bo będą działały cały czas na maxa" - to jeśli podłączę 3pin pod płytę główną to czy czasem i tak nie będą chodziły cały czas na maxa?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...