Skocz do zawartości

Jaki jest najlepszy procesor do socket AM3, AM3+?


Recommended Posts

Witam, jak w tytule interesuje mnie najbardziej opłacalny procesor do płyty głównej ASRock 960GM-GS3 FX. Płyta główna obsługuje socket AM3 i AM3+, lista obsługiwanych procesorów jest pod tym linkiem https://www.asrock.com/mb/AMD/960GM-GS3%20FX/index.pl.asp#CPU . Na stronie Rangeo.pl (http://www.rangeo.pl/index/index/filtruj/socket-am3,socket-am3) znalazłem procesor AMD X6 FX-6300 3,5 GHz (FD6300WMHKBOX) jednak zwyczajnie nie ma go na liście ze strony ASRock i pytanie brzmi czy płyta główna go obsłuży? A jeżeli nie to jaki procesor będzie najlepszą opcją w przedziale cenowym 200/300 zł? Aktualnie posiadam AMD Athlon II X4 640 i chciałbym jakąś lepszą opcję ale oczywiście musi być pod tą płytę główną bo jej niestety nie zmienię. Z góry dziękuję za pomoc  :)

Link to post
Share on other sites

Twoja płyta główna ma socket AM3, więc procesory rodziny FX niestety nie podejdą.

Teoretycznie najmocniejszym procesorem na tę płytę będzie Phenom 1100t BE, ale sekcja zasilania zapłonie żywym ogniem.

Tego Athlona możesz wymienić za nieduże pieniążki np na Phenoma 965 BE i spróbować go nieco podkręcić, ale na tej płycie nie spodziewaj się cudów.

Link to post
Share on other sites

Koledzy z góry chyba nie doczytali, bo płyta obsługuje procesory FX, np fx8300 lub 8320e możesz szukać.

 

Nie zapomnij o zmianie biosu na najnowszy.

No i oczywiście nie myśl nawet o nowym procu, tylko używka.

Tak popatrzyłem po cenach i nie ma co pchać się w 8300 bo fx 6300 jest 3x tańszy do wyrwania za 100kilka zł.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

GPU w komputerze to MSI GTX 760 Twin Frozr OC Edition (https://pl.msi.com/Graphics-card/N760-TF-2GD5OC). Więc jakbym jeszcze mógł prosić o wyszczególnienie konkretnych procesorów byłbym bardzo wdzięczny. Jestem w stanie zapłacić tak około 300 zł (może być więcej). Oczywiście patrzę za używkami i właśnie miałem kupić pheona ii x4 965 BE ale jak przeczytałem resztę dyskusji to się powstrzymałem. Jeżeli będzie konieczna wymiana płyty głównej to to zrobię jakby było to opłacalne pod względem wydajności procesora, tylko wtedy też prosiłbym o pomoc w jej wyborze.

Link to post
Share on other sites

Faktycha masz rację... odpisałem "na szybko" i nie sprawdziłem dokładnie podlinkowanej specyfikacji - zawsze to 6 jajek,

 

z tym że to dalej realnie tylko kilka % wydajności od Phenoma 965.

Fx 6300 to kiedyś było to samo co p2 965. (miałem obydwa), ale w teraźniejszych czasach fx potrafi odskoczyć niemal dwukrotnie od phenoma. Zależy od gry.

 

Ja bym kupił fx6300, szkoda więcej wydawać, dopłata do np fx8300 jest nieopłacalna. Zbieraj na nowy komp po prostu.

 

300 zł to trochę mało aby zmienić płytę z procem. Może by się udało kupić xeona pod socket 1155 plus tanią płytę, ale to pewnie trzeba by dołożyć grosza. Z tym że dalej nam zostaje nie za mocna już gtx 760.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Odpuszczę sobie ryzena. Zostanę przy AM3+ bo te procesory jednak nie są złe a tanie więc dla mnie idealne bo nie będę grał w bardzo wymagające gry a nawet jeżeli to zadowolę się średnimi ustawieniami. Jeżeli chodzi o budżet to po kupnie fx 6300 (bo właśnie raczej go wybiorę) zostanie mi około 500zł z czego na pewno muszę kupić nowy zasilacz. Tak więc jeżeli zakup nowej płyty głównej nie jest wymagany to tego nie będę robił, a jeżeli tak to wolałbym zostać przy AM3+. Nie chcę składać nowego komputera a jedynie ulepszyć istniejący w jakichś sensownych pieniądzach.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja bym brał FX - 8310, chyba najmocniejszy z listy (8370e lepszy lekko ale nie kupisz chyba już nigdzie). A w dodatku idzie go kupić do 150 zł

 

z tym że ciężko dorwać taki CPU a jeśli nawet się uda to koszt już jest na tyle spory, że inwestycja w tą platformę staje pod znakiem zapytania, a dalej i tak cudów nie będzie.

Link to post
Share on other sites

Oprócz proca możesz wymienić grafikę na rx 570 , fx 6300 powinien dać sobie z nią rade (na pewno w grach siedzących na gpu)  

SSD jeśli nie masz . 

Tak by to śmigało 

Mógłbym prosić cię o pełną nazwę GPU? Bo jak patrzyłem widziałem naprawę dużo kart i nie wiem o którą dokładnie chodzi a w opisie filmu jest podana ASUS GTX 1050 Ti. Takiej pary raczej długo bym nie wymienił bo zwyczajnie nie miałbym potrzeby. A SSD mam choć i tak myślę nad kupnem drugiego.

 

 

 

 

Co do FX - 8310 i 8370e to oba CPU ciężko znaleźć więc chyba najlepiej będzie zostać przy fx 6300.

Link to post
Share on other sites

Karta to rx570 4gb , nowe od 600 z hakiem , używki od 350 . Najlepiej poczekać na jakąś promocję lub wyprzedaż np z x-com . trafiały się nowe po zwrocie za 450-500 zł co jakiś czas na allegro .

 

Taki oto przykład https://www.x-kom.pl/p/361517-karta-graficzna-amd-msi-radeon-rx-570-armor-oc-4gb-gddr5.html

 

Na filmie w opisie rzeczywiście jest wpisana gtx 1050 ti , ale ona jest sporo wolniejsza od rx570 .

 

Tu masz jeszcze różnicę między fx6300 , fx 8300  , możesz sam osądzić czy warto dopłacać .

Jak byś znalazł fx 8300 poniżej 200zł to można by się pokusić .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Jak się tak zastanowić, osobiście poszukałbym używanego 2600k (chodzą za śmieszne pieniądze - widywałem po 250 zł na allegro) do tego jakieś mobo podstawowe na 1155 (pewnie z 200 zł) - wydaje mi się że w kwocie 450-500 zł można tutaj zrobić przesiadkę z malucha do bugatti. NAwet zakładając że kupisz płytę która nie umożliwi OC to i tak 2600k na stock-u vs athlon 4x to nawet nie ma odniesienia, nie mówiąc że to i7 zje każdego FX-a z wyżej wymienianych, polecam chociaż przemyśleć taki scenariusz, zwłaszcza jeśli jeszcze pójdziesz w odzysk, za athlona z tą płytą może ze 150- 200 zł szarpniesz.

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

I7 2600 to jakieś 10-30 % więcej fps od fx 8300. Tylko to znowu koszta są większe i opłacalność może być na podobnym poziomie.

Największy zysk względem kosztów to fx 6300. Potem wydajemy więcej ale osiągi nie rosną w parze. Kwestia co chcemy osiągnąć.

Link to post
Share on other sites

I7 2600 to jakieś 10-30 % więcej fps od fx 8300. Tylko to znowu koszta są większe i opłacalność może być na podobnym poziomie.

Największy zysk względem kosztów to fx 6300. Potem wydajemy więcej ale osiągi nie rosną w parze. Kwestia co chcemy osiągnąć.

10-30% wiecej fps - to raz, dwa stabilniejszy framerate, FX -a miałem, w większości gier nie był w stanie utrzymać stabilnego FPS nawet jak wyciągał te 60, wiecznie w krytycznych momentach szło do 40, 30 fps, 2600k w tych samych momentach będzie trzymał klatki sztywno, a tam gdzie on nie da rady to FX już w ogóle nie wydoli.

Link to post
Share on other sites

Pod i7 nie będę szedł bo już zamówiłem fx- 6300. Nie chcę robić z tego wyśmienitego komputera a takiego który dłużej mi dotrzyma towarzystwa niż to ustawienie które teraz mam, a to dlatego że ten układ już od dawna nie daje rady a co dopiero za rok, półtora. Pomyślę jeszcze nad zmianą GPU, wymienię zasilacz i to będzie wszystko co zrobię. No ewentualnie jeszcze jakieś dobre chłodzenie na CPU.

 

 

Dziękuję za całą waszą pomoc, naprawdę dużo się dowiedziałem.

Link to post
Share on other sites

Jak byś zmieniał gpu i zasilacz to koniecznie w kolejności zasilacz i potem gpu. Bo inaczej może być problem.

 

 

Tu masz te karty o których mówiłem , akurat się pojawiły

 https://allegro.pl/oferta/outlet-karta-msi-radeon-rx-570-armor-oc-4gb-gddr5-8383705065

https://allegro.pl/oferta/outlet-karta-graficzna-asus-radeon-rx-570-4gb-8387386722

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...