Skocz do zawartości

Gigabitowy router - który z nich jest najlepszy?


Recommended Posts

Witam,

 

Przymierzam się do zakupu routera i rozważam wybór routera Asus lub TP-LINK i chciałbym się dowiedzieć, który z tych routerów jest najlepszy? Jakie te routery będą miały rzeczywiste osiągi przez Wifi? Obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s i chcę, żeby router obsłużył mi ten pakiet przez Wifi, a nawet większy, bo możliwe, że kiedyś będę miał pakiet 600 Mb/s.

 

Porównanie routerów

 

RT-AC58U:

 

Przepustowość: 1300 Mbps

 

Z tego co się dowiedziałem to ten router osiągnie w 5GHz (867 Mbit/s czyli jakieś 400 Mbit/s realnie). 

 

RT-AC66U:

 

Przepustowość: 1300 Mbps

 

Chipset 802.11ac piątej generacji oferuje jednoczesną pracę na dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz dających w sumie aż do 1,75 Gb/s

 

ASUS RT-AC66U jest dwuzakresowym ruterem Wi-Fi piątej generacji o maksymalnej szybkości do 1,75 Gb/s – najwyższej obecnie na rynku! Wykorzystuje kontroler Wi-Fi Broadcom 802.11ac pracujący zarówno w pasmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Pasmo 5 GHz działa z szybkością do 1,3 Gb/s, przewyższając obecną transmisję przewodową sieci gigabitowych i jest trzykrotnie szybsze od 802.11ac.

 

RT-AC68U:

 

Najszybszy na świecie router Wi-Fi z łączną przepustowością pasm 1900 Mbps zapewnia trzykrotnie większą wydajność, niż routery 802.11n.

Dwurdzeniowy procesor zapewnia szybkie i responsywne działanie z urządzeniami Wi-Fi, Ethernet i USB.

 

ASUS RT-AC68U to najszybszy na świecie router Wi-Fi z łączną przepustowością dwóch pasm rzędu 1900 Mbps. 1300 Mbps 802.11ac na paśmie 5 GHz zapewnia gigabitową przepustowość bezprzewodową, a technologia Broadcom® TurboQAM™ przyspiesza 2.4 GHz 802.11n z 450 Mbps do 600 Mbps dla kompatybilnych urządzeń. Zasilany dwurdzeniowym procesorem router RT-AC68U eliminuje spadki wydajności, z którymi mają problem inne urządzenia w intensywnie wykorzystywanych sieciach.

 

Zasilany 5-tą generacją Wi-Fi (5G Wi-Fi), nowy chipset 802.11ac zapewnia superszybkie działanie RT-AC68U. Co więcej, RT-AC68U wykorzystuje technologię TurboQAM™, która dodatkowo przyspiesza łączność 802.11ac Wi-Fi. Na paśmie 2.4 GHz jest o 33% szybszy, niż standardowy router 802.11ac, zapewniając transfer 600 Mbps, natomiast na częstotliwości 5 GHz zapewnia transfer rzędu 1300 Mbps - trzykrotnie więcej, niż 802.11n. To łączna, bezprzewodowa moc 1900 Mbps!

 

RT-AC86U:

 

ASUS RT-AC86U to najlepszy router dla graczy, ponieważ oferuje on superszybkie prędkości Wi-Fi rzędu 2917 Mbps.

 

Przepustowość: 2167 Mbps / 750 Mbps

 

Technologia NitroQAM™ (1024-QAM) zapewnia Ci maksymalne prędkości 5 GHz quad-stream (4x4) rzędu nawet 2167 Mbps, umożliwiając routerowi RT-AC86U osiągnięcie łącznej prędkości na poziomie 2917 Mbps.

 

RT-AC87U:

 

Ultraszybki router 802.11ac Wi-Fi oferujący łączną przepustowość dwóch pasm rzędu 2334 Mbps

RT-AC87U zapewnia największe na świecie prędkości, do 1734 Mbps na paśmie 5GHz - to więcej, niż trzypasmowe routery 3x3 - oraz równoległe 600 Mbps na paśmie 2.4GHz, co łącznie daje 2334 Mbps!

 

Ciesz się nowym poziomem wydajności łączności bezprzewodowej dzięki łącznej przepustowości rzędu 2334 Mbps z połączeń 802.11ac i 802.11n. Dzięki prędkości rzędu 600 Mbps na paśmie 2.4 GHz - za sprawą technologii Broadcom® TurboQAM™ - i równoległej przepustowości 1734 Mbps na paśmie 5 GHz, urządzenie jest szybsze, niż konkurencyjne, trzypasmowe routery 3x3.

 


 

TP-LINK Archer C2300:

 

Łączna prędkość bezprzewodowa 2,25Gb/s w pasmach 2,4GHz oraz 5GHz

 

Dzięki technologii NitroQAM, Archer C2300 osiąga prędkości do 1625Mb/s w paśmie 5GHz oraz

do 600Mb/s w paśmie 2,4GHz.

 

Porównanie routerów Asus z TP-LINKiem ARCHER C2300:

 

Porównanie routerów

 

A który z tych TP-LINK-ów jest najlepszy?

 

Porównanie routerów

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Jak na razie będę korzystał z WiFi w smartfonie Huawei P10 Lite, który ma WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz; SAR 1,14 - Zamierzam kiedyś kupić nowego laptopa, w którym będzie korzystało się z WiFi.

 

Chodzi mi też o to, że jak będę miał podpięty router przez kabel do karty sieciowej w komputerze, to chcę na komputerze mieć pełną prędkość internetu bez jakiegokolwiek ograniczenia, teraz mam ograniczenie prędkości internetu na komputerze przez router TP-LINK TL-WR843N. Prędkości internetu na smartfonie nie testowałem, ale na pewno jest ograniczona.

 

Które routery z tych Asusów i TP-LINK-ów są w porządku?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Czyli nie wyjdziesz poza AC1200 niezależnie od tego jak szybki router kupisz. Po kablu i tak masz port gigabit a nawet tanie routery potrafią przeNATować aktualnie >700Mbps przy normalnym (rozsądna ilość sesji) użytkowaniu. Jeśli chcesz coś z drożej półki to Asus AC68U to sprawdzona maszyna, IMO nie ma sensu płacić więcej.

Link to post
Share on other sites

Czyli nie wyjdziesz poza AC1200 niezależnie od tego jak szybki router kupisz.

Możesz mi wyjaśnić czym jest to AC1200?

 

Jeśli chcesz coś z drożej półki to Asus AC68U to sprawdzona maszyna, IMO nie ma sensu płacić więcej.

 

Więc ten router po kablu nie ograniczy mi prędkości internetu? A co z prędkością przez WiFi? Jeśli kiedyś będę miał większy pakiet internetu np. 600 Mb/s to czy ten router AC68U obsłuży ten pakiet? Nie będę miał ograniczenia prędkości?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

AC1200 to standard prędkości (867Mbps po 5GHz i 300Mbps po 2,4GHz). Praktycznie nie integruje się w telefonach czy laptopach szybszych kart więc nawet jak sobie kupisz router AC2600 czy AC2900 czy ile tam marketingowcy nie wymyślą to nic Ci to nie da bo ograniczeniem będą karty w urządzeniach. Prędkość po WiFi 'internetu' to już w ogóle inna bajka bo realnie osiągane wydajności są znacznie mniejsze niż te nominalne, z wielu powodów. Choćby z samej natury przesyłu bezprzewodowego a pozatym nigdy nie masz idealnego połączenia pomiędzy kartą a routerem ze względu na odległość, przeszkody, zakłócenia.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Router Asus AiMesh RT-AC68U ma standard AC1900, więc, jak kiedyś będę miał większy pakiet internetu np. 600 Mb/s i jakbym wybrał ten router to nie będę miał ograniczenia internetu przez kabel? Jest to dla mnie ważne, bo nie chcę, żeby router ograniczał mi prędkość internetu przez kabel.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Kupiłem ten router RT-AC68U i zastanawiam się, jak zrobić to, żeby była widoczna tylko jedna sieć Wifi, bo obecnie mam dostępne dwie sieci w wyszukiwaniu, ta która ma 2.4 Ghz i ta, która ma 5 GHz. 

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

znaczy jeśli ustawisz SSID na widoczne, to bez łączenia masz widoczne obie sieci, jako osobne SSID i na osobnych pasmach 2.4 i 5GHz. Zwykle da się wyłączyć jedno radio 2.4 lub 5GHz w ustawieniach (czy we wszystkich routerach się da, to nie powiem). 

kojarzę że jest przynajmniej jeden wyjątek, ale nie pamiętam teraz dokładnie o co chodziło. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

znaczy jeśli ustawisz SSID na widoczne, to bez łączenia masz widoczne obie sieci, jako osobne SSID i na osobnych pasmach 2.4 i 5GHz. Zwykle da się wyłączyć jedno radio 2.4 lub 5GHz w ustawieniach (czy we wszystkich routerach się da, to nie powiem). 

 

kojarzę że jest przynajmniej jeden wyjątek, ale nie pamiętam teraz dokładnie o co chodziło. 

 

Dzięki za informację. A da się zrobić tak, że będzie widoczna tylko jedna sieć, która będzie miała w sobie dwa pasma 2.4 i 5 GHz? A połączenie się na tę sieć będzie zależne od częstotliwości wifi jaką obsługuje dany sprzęt.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Obie sieci możesz nazwać tak samo z tego co pamiętam, nadal jednak będą widoczne dwie (nadal będą różne BSSID). Jest to jednak bez sensu bo nie będziesz wiedział do której sieci się łączysz klientami dwuzakresowymi (urządzenia 2.4GHz będą widziały tylko jedną sieć).

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie mam "nazwa" 2.4GHz i "nazwa" 5GHz  8-)


Ps. Co masz na myśli że widoczna będzie tylko jedna? Możesz oczywiście ukryć jedno lub oba SSID dla 2.4GHz lub 5GHz. 


Ale urządzenia obsługujące 5GHz są praktycznie zawsze dwuzakresowe i 2.4GHz również obsługują. Tylko nawet jeśli będzie mieć to samo SSID, to musisz wpisać hasło osobno dla każdego. Więc jeśli nie chcesz aby urządzenia 5GHz łączyły się do 2.4GHz, to wystarczy, że nie podasz im hasła na 2.4GHz.  


Z poziomu routera, nie widzę u siebie możliwości zabronienia danemu urządzeniu dostępu do sieci na konkretnym radiu 5GHz, czy 2.4GHz (u mnie jedynie brak podania hasła zadziała), tak to mogę najwyżej cały dostęp odciąć np po MAC-u.  

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Obie sieci możesz nazwać tak samo z tego co pamiętam, nadal jednak będą widoczne dwie (nadal będą różne BSSID). Jest to jednak bez sensu bo nie będziesz wiedział do której sieci się łączysz klientami dwuzakresowymi (urządzenia 2.4GHz będą widziały tylko jedną sieć).

 

Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie.

 

Ja u siebie mam "nazwa" 2.4GHz i "nazwa" 5GHz

Też tak mam.  :P 

 

Ps. Co masz na myśli że widoczna będzie tylko jedna? Możesz oczywiście ukryć jedno lub oba SSID dla 2.4GHz lub 5GHz.

 

Miałem na myśli to, czy dałoby się ustawić tylko jedną widoczną sieć, która zawierałaby w sobie 2.4 i 5 Ghz, na którą będę mógł połączyć się starym smartfonem, który nie obsługuje 5 Ghz i nowszym smartfonem, który obsługuje 2.4 i 5 Ghz.  8-) 

 

Około 7 metrów od routera nie mam zasięgu w 5 Ghz, a po połączeniu się z 2.4 jest troszkę lepszy zasięg, ale też nie zadowalający. Czy to jest normalne w tych nowych routerach?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

7m w otwartej przestrzeni? Nie jest to normalne.

 

Tak dokładnie to 8-9 m między piętrami będąc na dole przed wejściem nie mam zasięgu w 5 Ghz. A jeśli podłączę się pod sieć 2.4 Ghz to zasięg jest lepszy, jest jedna kreska i przynajmniej WiFi działa.

 

Natomiast 9.5 od routera będąc w innym pokoju przed drzwiami balkonowymi mam bardzo dobry zasięg w 5 Ghz. Jednak jak wyjdę na balkon, to zasięg jest słabszy, ale się zmienia, raz jest większy, a raz jest mniejszy, ale da się przeglądać internet.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Cześć,

jeśli mogę przejmę trochę temat:

Czy możecie mi wyjaśnić co powoduje, że RT-AC68U jest optymalnym wyborem?

Internet mówi, że za 570 zł mam ww ruter z wifi 1900Mbps i MU MIMO 3x3, ale np.:

-za 380 zł mam TP-linka Archera A9 o takich samych parametach

-za 530 zł mama trendneta tew-827dru (z rankingu Benchmarkowego) wifi 2600Mbps i MU-MIMO 4x4.

Co mi umyka?

Dodam, że internet będę miał w mieszkaniu nowym (załóżmy, że) od Moico 1000Mbit, wejście na WAN, 2-3 wyjścia Lan 1Gbit będę potrzebował (to akurat załatwiłoby 90% ruterów), mieszkanie 60m2 ale ruter nie w centrum samym. Po wifi z 2 telefony chromecast jakiś telewizor, ale też laptop - czy jestem w stanie spożytkować którymś z tych ruterów tą prędkość po Wifi? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rutera tak, żeby był na dłuższy czas?

 

Dodatkowe pytanie w temacie repeaterów/AP:

Jaki ew. AP w innej części domu (jeśli okaże się, ze ściana żelbetowa idąca przez środek mieszkania skutecznie osłabi sygnał)?

I czy któryś z tych ruterów o których mowa wyżej można ustawić tak żeby oba urządzenia (ruter i AP) miały to samo ssid i urządzenia typu telefon płynnie przełączały się między nimi?

Z góry dzięki!

 

EDIT:

Na ruter podstawowy planuję wydać do ok. 500-600zł jeśli ma to sens.

Edytowane przez Matysior
Link to post
Share on other sites

Polecam urządzenia Asusa stabilny i ciągle wspierany soft. Mam od kilku lat RT-AC68U i odpukać do tej pory żadnych problemów. 

No widzisz a ja pytam bo dwa ruterki na mieszkaniach wynajmowanych mi szlag trafił właśnie od Asusa, moze mam pecha ale moje zaufanie do ruterów asusa jest ograniczone.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...