Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad dołożeniem kolejnych dysków do mojego piecyka. Aktualnie mam ssd 120gb na sata i 1tb hdd, zastanawiam się nad wyrzuceniem tego biwin 120gb do starego lapka i przełożenie z niego iridium pro 240gb (zamiana, szkoda trzymać tego irdm w lapku z sata2). Tutaj dochodzi chęć dokupienia nowego ssd do piecyka, ale zastanawiam się nad 2x nvme (PNY XLR8 250 + 500) za 550zł lub zwyczajnie 1x Crucial MX500 1tb za 500zł. W przypadku nvme obawiam się o temperatury, niby na 1 z nich mógłbym dokupić radiator, ale na drugi niestety nie pozwoli karta graficzna. Nie zależy mi zbytnio na transferach, ale skoro mam wolne sloty m2 to szkoda by ich nie zapełnić przy obecnych cenach.

 

W skrócie:

wywalam ssd 120gb na sata i zastępuję go ssd 240gb na sata - to na pewno

 

wariant 1:

PNY XLR8 250gb + 500gb - koszt 550zł

mniejsza pojemność, możliwe problemy z temperaturami, lepsze transfery

 

wariant 2:

Crucial MX500 1tb - koszt 500zł

większa pojemność, raczej brak problemów z temperaturami, gorsze transfery

 

reszta zestawu w sygnaturze (płyta to Aorus Gaming K3, info dla osób z wyłączonymi sygnaturami)

 

może ktoś podrzuci lepszy pomysł w cenie do 600zł

 

Link do producenta płyty: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z370_aorus_gaming_k3rev_10#kf

Edytowane przez DEX66
Link to post
Share on other sites

wariant 1tb nvme odrzuciłem z tego względu, że system docelowo miał wylądować własnie na 250gb, a reszta na 500gb, żeby nie zabijać wydajności. Co do Cruciala to też brałem go pod uwagę, ale odpadł ze względu na gorszy stosunek cena/pojemność, oraz na fakt, że nie jest chwilowo dostępny na x-kom

Link to post
Share on other sites

z doświadczenia zauważyłem, że w przypadku ssd na sata mając na nim system i resztę programów, gier responsywność była niższa niż w przypadku osobno ssd na system i drugi na resztę, nie wiem jak ma się to do nvme, bo jeszcze nie miałem okazji przetestować, dodatkowo mam wrażenie, że jeśli będę miał osobny dysk na system i osobny na wszystko inne to może się to przełożyć na mniejsze użycie dysku dzięki czemu może mieć to przełożenie na niższe temperatury, ale może się mylę

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też bym był za 1TB SSD NVMe, nie ma się co bawić w mniejsze.

 

SSD NVMe są na tyle wydajne, że nie zauważysz różnicy czy będzie tam system czy nie, w normalny użytku.

 

Wręcz im większy SSD tym szybszy i spokojnie wzrost wydajności związany z 1TB pojemności, przebije cokolwiek byś nie postawił na 240GB

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Osobny dysk na system i inne rzeczy jak najbardziej ma sens. Jeden duży dysk, to w razie awarii utrata wszystkich danych.

 

Trzymanie systemu na osobnym dysku jest także wygodniejsze w przypadku wirusów. Osobne kopie bezpieczeństwa systemu i innych danych ułatwiają przywracanie kopii zapasowych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znaczy, też jestem dokładnie takiego samego zdania. Sam mam osobny SSD NVMe na system i programy ( 1TB no bo jak inaczej), no tylko że mam też drugi SSD NVMe 1TB tylko na gry.

Do tego osobny SSD sata 512GB na pobierane rzeczy i koleiny SSD 960GB na dane

A jak mi się nie mieści na tym SSD 960GB to przenoszę na któryś z 4 X HDD ( 2TB, 4TB, 4TB, 8TB ).

 

No ale jak ma budżet 600zł to wolałbym SSD NVMe 1TB.

A system postawić najwyżej na tym goodram-ie

 

Sam tak wcześniej miałem, zanim kupiłem Drugiego NVMe 1TB.

System był na 850 pro 512GB. A gry na 1TB NVMe SSD.

 

No ale system Windows 10 mi się posypał razem z systemem plików na SSD, podczas jednej aktualizacji windowsa, przez co zainstalowałem system na 1TB SSD NVMe i zakupiłem kolejnego SSD NVMe 1TB na gry.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeden dobry NVMe będzie działał wydajniej niż mały na system i drugi SATA na dane. Co do wirusów, to podziel dysk SSD na 2 partycje i nie będzie żadnego problemu z formatem Windowsa. Od co najmniej dekady tak robię. Dzielę dysk  w proporcjach 60 - 120 giga i reszta. Dokumenty trzymam na D, sporo aplikacji w wersji portable na D, nawet profil usera na D i w razie formatowania mam święty spokój.

Link to post
Share on other sites

 

 

System i dane potrzebują NVMe? Żeby jeździć do sklepu 500m też potrzeba szybkiego sportowego auta.

 

nie, ale przyjemność użytkowania o wiele większa..

 

też jeszcze nie tak dawno byłem zdania jak te Panie niżej, że w pc "domowym" nvme?

ef0137ec76267c09.jpg

 

ale teraz widzę profity tego typu dysku. ;)  Do dobrego łatwo się przyzwyczaić.

Link to post
Share on other sites

Sata teraz sklepy znacząco ceny podniosły korzystając z medialnego szumu o różnych akcjach producentów mających podbić ceny i nie bardzo się opłaca.  Nvme trzymają w miarę stałe ze względu na niższy popyt co tylko potwierdza, że to spekulacja sklepów.

Link to post
Share on other sites

System i dane potrzebują NVMe? Żeby jeździć do sklepu 500m też potrzeba szybkiego sportowego auta.

Nie, nie potrzebują. Ale zamiast kupować jeden dysk na system, drugi na gry, trzeci na logi z notepada i jeszcze czwarty na sterowniki do myszki można po prostu kupić jeden wydajny NVMe i mieć święty spokój. Już nie mówię o samej wydajności ale chociażby o tak prozaicznym powodzie jak mniej kabli w budzie i lepszej cyrkulacji powietrza.  Słaby SATA po roku czy dwóch wcale taki wydajny się nie robi i tak bardzo od  dysku magnetycznego wydajnością nie odbiega. Wiadomo, że jest szybszy, ale to już nie jest takie łał jak według specyfikacji i benchmarków podawanych przez producentów.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

no to nie zapychaj go pod 80-90% to będzie działać jak SSD. 
Wtedy albo wymuszasz TRIM-a z GC, albo secure erase i instalacja na nowo. 
System na osobnym SSD na serio jest wygodny, ale czy aż taki potrzebny? Moim zdaniem nie, zwłaszcza jak mamy ograniczony budżet. 
Jak bym miał do wyboru, to bym kupił 1TB SSD NVME i postawił na nim wszystko, a goodrama dla pobieranych plików zostawił. 
Jeśli nie robisz nic profesjonalnie, w stylu obróbka filmów itp, to na serio nie ma za bardzo co się rozdrabniać z SSD. 


+ jest to bardziej przyszłościowe rozwiązania. 

Link to post
Share on other sites

no to nie zapychaj go pod 80-90% to będzie działać jak SSD.

Nie zapycham. Na swoim NVMe mam 30 giga na system, prawie 200 giga jest wolna. Na drugim SATA MLC mam  ze 100 giga maszyn wirtualnych - 140 giga jest wolna. W pracy użytkownicy mają dyski 120-250 giga z czego zajmują nie więcej niż 40-60 giga .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...