Skocz do zawartości

i5 2500K problem OC, degradacja ? uszkodzenie ?


Recommended Posts

Logiczne,że podkręcając podzespoły zyskasz na większej wydajności ale skracając ich czas pracy.

Wszystko zależy jak mocno podkręciłeś procesor i w jakich warunkach on pracował/pracuje i nie ma czegoś takiego jak „bezpieczne” napięcie przetaktowywania.Jakikolwiek wzrost napięcia podasz,skracasz żywotność układu o wartość x i nie możesz się przed tym ukryć.

A Objawy są dokładnie jak opisałeś.

I nie jest to przyczyna biosu bo mój przypadek dotyczy jednego biosu,procesor śmigał podkręcony aż od pewnego pięknego dnia zaczął tracić przytomność i mógł pracować tylko na ustawieniach domyślnych więc kombinacje tu nie pomogą.

Większość nie zdąży zdegradować swój procesor,zmieni do tego czasu procesor lub przejdzie na nową platformę :)

-a jeśli ktoś myśli o zwiększeniu mocy na starym procku w celu zwiększenia wydajności w obecnym czasie,nie ma to najmniejszego sensu.

Link to post
Share on other sites

dużo ludzi katowało ciągle SB na 1.5V blisko 5GHz i nic się nie działo. U mnie też ciągle chodził blisko 1.4V Vcore (140% CPU current capabiliti) z zablokowanym mnożnikiem i napięciem, i nadal jest te 4.5GHz (4.7GHz jak bardzo chcę) mimo ponad 8 lat pracy w takich warunkach. A temperatury mam wysokie, bo mam RPM skręcone do 300 8-) wbija się na te 900rpm jak ma 80 stopni. 
Możliwe że słaba filtracja zrobiła swoje, ale degradacja CPU jest zazwyczaj stopniowa. Nie z dnia na dzień.

Link to post
Share on other sites

Było już wyjaśnione że chodzi o skopany bios w wersjach 3.xx ale byłemu69 się procesor zdegradował i nie może się pogodzić z tym że w tym przypadku to co innego. Moim zdaniem temat do zamknięcia.

EDIT: i5 2500K na 4,5 to nie katowanie, to norma. Procesory to bodajże najbardziej żywotne części w PC.

EDIT2: Przepraszam zapomniałem o ramie który ma przeważnie gwarancję wieczystą producenta

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Gwarancja wieczysta wcale nie jest długa, bo oznacza gwarancję tylko w trakcie produkcji danego modelu/serii .
Ogólnie łatwo zintegrowany kontroler pamięci zdegradować w CPU (zwłaszcza jak się bawisz napięciem System Agent). Samo CPU to już trudno, jeśli używasz zwykłych napiec pod AC.

Link to post
Share on other sites
Gwarancja wieczysta wcale nie jest długa, bo oznacza gwarancję tylko w trakcie produkcji danego modelu/serii

Dzięki za info, wiedziałem że jest jakiś haczyk ale nie zastanawiałem się nad tym nigdy dłużej. Załóżmy że kupię jakiś ram na rok przed zakończeniem produkcji. Mam wtedy rok gwarancji czy standardowo 3 jak na wszystko?

EDIT: Mimo wszystko ram też jest piekielnie wytrzymały. Zazwyczaj ewentualne wady produkcyjne wychodzą w ciągu pierwszego roku użytkowania. Później jeśli tylko nie jest katowany napięciem, temperaturami itp to może przetrwać dekady. Świadczy choćby o tym śmiesznie niska cena SDRAM a ma on już nie wiem, ze 20 lat?

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Każdy może napisać co chce,szczególnie gdy nie miał takiej sytuacji może wydawać się wszystko proste a bios nie ma nic wspólnego z degradacją procesora w przypadku P67.

Jak również nigdzie nie stwierdził autor,że po wymianie biosu procesor wrócił do dawnego OC.

 

Wierzyć wam panowie raczej nie uwierzę,tym bardziej że to ja miałem taką sytuację i temat ten jest bardzo podobny i proponuje poczytać na ten temat.

 

https://www.overclock.net/forum/5-intel-cpus/1673657-cpu-overvolt-death-degradation-stories.html

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/723980-Truth-about-CPU-degradation

 

https://forums.intel.com/s/question/0D50P0000490L3CSAU/if-you-lower-the-cpu-core-voltage-will-that-cause-damage-or-degradation-of-the-cpu?language=en_US

 

Nasz znajomy zrobił prosty test i nie chodzi o test nowej i starej karty lecz o tym co powiedział w przypadku OC.

https://www.youtube.com/watch?v=44JqNJq-PC0

 

- i dlatego Kokos twoje OC i wysokie temp traktuję jako żart :) bo każdy patrzy jak najniższych temperatur lub robi UV  ;)

 

 

ale byłemu69 się procesor zdegradował i nie może się pogodzić z tym że w tym przypadku to co innego.

 

Temat ten i mój przypadek to już przeszłość i jestem zdania,że można podkręcać ale zostawiając rezerwę a nie cisnąć do granic możliwości,później są tego efekty.

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Panowie bo temat zaczął żyć własnym życiem, i dalej jak rozwiązania ani nawet przyczyny nie było tak nie ma, a gdybanie możemy zostawić filozofom. Fakty są takie że:

 

a) zasilacz jest w 100 % sprawny, sprawdzony miernikiem jak i podmieniony z innego komputera

b) brak zabrudzeń na radiatorach płyty głównej i na chłodzeniu procka wszystko przeczyszczone i wykluczone (wcześniej pisałem temperatury nie przekraczają 60 stopni w stresie)

c) udało przez windowsa "zdowngradować" biosa do wersji 2.0 ale niestety procesor zachowywał się tak samo - chociaż uważam że to nie wyklucza problemów z biosem ponieważ IME po aktualizacji na wersję bios 3.xx zaktualizował się do wersji 8 i nawet wgranie biosu w niższej wersji nie spowoduje że IME zmeni się do wersji 7 gdzie problemów nie miałem.

d) wgranie biosu BETA w wersji 3.25 powoduje że procesor pracuje stabilnie przy 3.7 GHz na wszystkich rdzeniach (gdzie wcześniej nie było takiej opcji) na vcore 1.28/1.3 - automatycznie ustawia sobie płyta

 

Z moich obserwacji wynika że bios widocznie jakiś wpływ na to OC ma, chyba że degradacja procesora nie jest "określona" bo wcześniej procesor nie chciał nawet złapać 3.7 GHz. Aktualnie jedynym rozwiązaniem wydaje się zmiana całej kostki biosu w serwisie na wersją starszą (np 2.0) z IME starszym niż pod ivy bridge, wtedy będę mógł wykluczyć uszkodzenie procesora bo innych "domowych" sposobów nie znam (po za zmianą płyty niestety nie posiadam pod taką podstawkę innej płyty)

Link to post
Share on other sites

automatyczne v-core jest złe. Mi płyta puścił raz 1.65V na CPU, jak dałem mu taktowanie 5GHz.
"
Teraz zacząłem się zastanawiać nad ta degradacją. Bo pamiętam jak PC mi się odpalał na 5.3GHz z 1.55Vcore na starej wersji bios-a, ale tam nie dało się pamięci podkręcić z 1600MHz nawet o 50MHz (ta wersja zniknęła z strony asus-a nie wiem czemu). To było jakoś z 7 -6 lat temu. Obecnie na najnowszym BIOS-ie max mi się CPU odpala do 4.8GHz na 1.52Vcore, ale ram leci na 2133MHz cl10.

Ps. Próbuj przetaktowywać procesor na zablokowanym mnożniku i zobacz czy ci V-core nie spada pod obciążeniem przez ustawienia load line calibration (ja mam oczywiście na extreme, tak że mi Vcore nie drgnie, czy cpu jest w 0% czy w 100% obciążone).

Jakie są ogólnie objawy, PC nie startuje do bios-u nawet?

Ja bym spróbował ustawić
 

Spread Spectrum wyłączyć.
BCLK można spróbować obniżyć do 99 dla testu.

Ram ustawić na coś od JEDEC-a np 1333MHz (aby nie mieszał)
spróbowałbym wszystkie ważne napięcia ręcznie poustawiać.
CPU Core Voltage ja bym dał fixed 1.35V (tu powinno się pojawić ustawienie load line calibration, tylko nie wiem które co robi)
DRAM Voltage na 1.5V (dla 1333MHz)
PCH Voltage tego nie ma po co ruszać.
CPU PLL Voltage na 1.85V
VTT voltage nie ruszać, niech będzie na auto, bo daliśmy ram na 1333MHz
i VCCSA Voltage nie ruszać, niech będzie na auto, bo daliśmy ram na 1333MHz

limity mocy można do 200 podnieść.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...