Skocz do zawartości

AMD czy Intel - platforma na przyszłość


Recommended Posts

Witam, 

 

Na forum kiedyś pisałam o tym, że chcę zmienić platformę.

 

W tej chwili siedzi u mnie to:

 

Procek - Intel i5 4690K 3.50 GHz podkręcony do 4,2  

Płyta Asroc Extreme 4 Z97

RAM 16 GB (G.Skill 2x8 2400)

Dyski SSD dwa, do tego stare HDD. 

Chłodzenie Be quiet dark rock 3 plus wiatraki różnej maści w obudowie.

Zasilacz to Corsair hx520 W. 

Karta będzie RTX 2060. Być może w przyszłym roku zmienię na 2070 Super, ale 

Obudowa to tez Corsair 330R, nieco wyciszona.  

Monitor Eizo EV2436W

System Win 10 x64 Home

 

Nie chcę zmieniać obudowy, monitora i karty (może w przyszłym roku pojawi się 2070 Super, by zobaczyć ray tracing w Cyberpunku ;), ale tu się bardzo waham, bo jednak gram tylko w FullHD. Można jednak brać pod uwagę, że zestaw nie powinien mieć z RTX 2070 problemów. Biorę pod uwagę również wyższą rozdzielczość monitora [1440p - tak to się oznacza?], ale to dalsza przyszłość raczej). 

 

Czekałam sobie na premierę Ryzenów, by zmienić całą platformę (niekoniecznie na Ryzena). 

I są. Ale nie wiem, czy są na tyle stabilne, by móc im już zaufać? A może jednak Intel, bo lepszy w grach?

Dodam, że chciałabym skompletować platformę na parę lat. Do grania i pracy (ale to głównie teksty, więc procek nie ma dużego znaczenia). AMD pewnie pozwoli zmienić procesor na tej samej płycie, Intel raczej nie, co przemawia za Czerwonymi.  

 

Budżet może oscylować wokół 4 tys. (na płytę, procek, pamieć, może i zasilacz, bo mój, choć świetny, to już wiekowy), ale oczywiście im mniej, tym lepiej. 

 

Pomożecie Państwo w skompletowaniu czegoś sensownego? 

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Po kosztach Ryzen 3600+ B450 TOMAHAWK MAX RAM 16GB DDR4

Na wypasie I7 9700k z390 (przekop forum i znajdź to czego oczekujesz od MOBO) + 16gb DDR4 3200 (CL im mniejsze tym lepiej) + seasonic 650W SSR-650FX

 

Do 3600 maks 2070s

Do 9700k spokojnie RTX 3000 w przyszłości

Można też rozważyć wariant intel wtedy zamiast i7 9700k dać i5 9600k co wydaje się najsensowniejsze :D

 

Ile lat ma zasilacz? Jak mniej niż 3 to spokojnie pożyje, najlepiej sprawdzić napięcia miernikiem pod kątem tętnienia może dziadek elektryk? ;)

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że Intel jest lepszy w grach, ale w rzeczywistości patrząc na monitor tej różnicy 10 fps'ów twoje oko nie zauważy. Tego RTX'a radził bym zamienić na RX 5700 XT. A ray tracing? Są na to mody, z resztą do Wieśka już ktoś to zrobił.

 

Ray tracing w wykonaniu NVIDII to tylko niepotrzebny bajer, przez który słono przepłacasz.

Link to post
Share on other sites

Po kosztach Ryzen 3600+ B450 TOMAHAWK MAX RAM 16GB DDR4

Na wypasie I7 9700k z390 (przekop forum i znajdź to czego oczekujesz od MOBO) + 16gb DDR4 3200 (CL im mniejsze tym lepiej) + seasonic 650W SSR-650FX

 

Do 3600 maks 2070s

Do 9700k spokojnie RTX 3000 w przyszłości

Można też rozważyć wariant intel wtedy zamiast i7 9700k dać i5 9600k co wydaje się najsensowniejsze :D

 

Ile lat ma zasilacz? Jak mniej niż 3 to spokojnie pożyje, najlepiej sprawdzić napięcia miernikiem pod kątem tętnienia może dziadek elektryk? ;)

 

Mój zasilacz to model z 2006 r. Kupowany z 8 lat temu. Wiem, wiem... ryzyko spore, ale ja naprawdę nie mam z nim żadnych problemów. Jednak przy okazji modernizacji stwierdziłam, że trzeba już to ryzyko zminimalizować. 

Czy jednak aż 650W będzie konieczne pod ten sprzęt? 

Jeśli tak, to chyba muszę doliczyć jeszcze koszt UPS-a, który mi sprzętu pilnuje. Teraz to APC Back-UPS RS 900G (nie znam się, ale popytam na odpowiednim forum, czy musi być inny model). 

 

Druga sprawa, czy nie warto brać pod uwagę Ryzena 3700? Do FHD to już za wiele?

 

Myślę o Ryzenie, bo trochę mam dość tego wymieniania płyty wraz z prockiem, co w Intelu jest normą. Ale taki 9700 może na te parę lat by starczył? 

 

RTX jednak na razie nie zmienię na RX-a. Kiedyś, nie wykluczam, ale to zależy od tego, jak się potoczą losy ray tracingu w ogóle. 

 

Wiem, że dużo tu dylematów, ale w tematach sprzętu komputerowego żadna ze mnie specjalistka. :) 

Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza można wziąć i 550W jednak widzę swój masz długo i raczej rzadko go wymieniasz, dlatego uwzględniłem taki zapas. Zestaw I7, RTX 2070S powinien pobierać około 550W po OC jednak lepiej zostawić zapas na przyszłość, jakieś dyski, RAM, mocniejsze GPU czy też LEDy i inne dodatki które mogłyby w przyszłości zawitać w komputerze. Dodatkowo mniejsze użycie zasilacza (temperatury pracy) oznacza oszczędniejszą jago eksploatację. 

 

I tak jak kolega wyżej pisze, przy tych wytycznych lepiej kupić Ryzena. Kupa kasy w kieszeni a i można zainwestować w co innego, np GPU i fajne wakacje ;)

Edytowane przez gural23
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza można wziąć i 550W jednak widzę swój masz długo i raczej rzadko go wymieniasz, dlatego uwzględniłem taki zapas. Zestaw I7, RTX 2070S powinien pobierać około 550W po OC jednak lepiej zostawić zapas na przyszłość, jakieś dyski, RAM, mocniejsze GPU czy też LEDy i inne dodatki które mogłyby w przyszłości zawitać w komputerze. Dodatkowo mniejsze użycie zasilacza (temperatury pracy) oznacza oszczędniejszą jago eksploatację. 

 

I tak jak kolega wyżej pisze, przy tych wytycznych lepiej kupić Ryzena. Kupa kasy w kieszeni a i można zainwestować w co innego, np GPU i fajne wakacje ;)

 

Rozumiem. Zapytałam tu i ówdzie. Okazuje się, że mogę podpiąć mocniejszy zasilacz do swojego UPS-a, ważny jest  rzeczywisty pobór prądu. Wezmę wiec ten mocniejszy zasilacz pod uwagę. Dzięki za wskazówkę.  

 

A jak teraz Panowie wygląda problem płyt pod Ryzena? Jest już w miarę stabilnie? Bo czytałam o jakichś problemach. 

No i jak wygląda sprawa tych nowych, drogich płyt. Na dłuższą metę lepiej dołożyć do takiej płyty czy to jednak w ogóle nie ma sensu?

 

Tak się powtórzę: Chcę mieć spokój ze sprzętem (przynajmniej prockiem i płytą, bo GPU to co innego) na kilka lat, stąd nawet pomysł dołożenia teraz jakiejś kasy do zestawu. 

Link to post
Share on other sites
A jak teraz Panowie wygląda problem płyt pod Ryzena?

 

problem jaki był to tylko i wyłącznie problem zbyt małej ilości pamięci, np. w MSI Tomahawk b450-a pro, gaming plus.

mają wyjść nowe wersje max tych płyt - stare będą działać ale na beta biosach "lite" występują jeszcze problemy.

 

 

 

No i jak wygląda sprawa tych nowych, drogich płyt.

X570 bo zaiste o to Ci chodzi... kilka osób już ma płyty z tymi chipsetami - no cóż jest ciepło pod pełnym obciążeniem ale to było do przewidzenia, na plus obsługa PCI-E 4.0 - z którego dziś jeszcze profity właściwie niewielkie ale z czasem na pewno będzie miało to znaczenie, szczególnie jeśli chcesz mieć spokój na kilka lat tak jak napisałeś.

 

Jak tak na szybko rzuciłem na to okiem to z bardziej budżetowych X570 Aorus Elite od Gigabyta wypada całkiem nieźle w relacji cena/jakość.. ale to wszystko "na papierze". Płyty tej w łapskach nie miałem więc poszukaj jakiś recek i opinii bo powinno już coś się pojawiać.

W teorii powinien dźwignąć nawet 3950X a wiec i kolejną gen na 16r/32w - a jeśli tak można domniemywać ze taka platforma ma szanse przetrwać sporo czasu ;)

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

za kilka lat to i tak będzie ddr5, czyli i tak będzie wszystko do wymiany.

 

Fakt - wyjdą nowe chipsety i procki, ale nie znaczy to, że zaraz trzeba będzie biec do sklepu, z ddr3 na ddr4 też nikt się jakoś za specjalnie nie rzucił jak szczerbaty na suchary - a co mocniejsze konfiguracje na ddr3 (intel) dają radę do dzisiaj.  

 

@Autorze, małe sprostowanie, to nie jest tak że w przypadku AM4 X570 to must have, budżetowe B450 też prawdopodobnie obsłuży spokojnie takiego R5 4gen, kupując np. takiego Tomahawka polowałbym już na wersję FIX (przepraszam MAX), w razie gdyby MSi jednak chciało pokazać przy 4gen środkowy palec użytkownikom "starych" wersji tych mobasów.

Link to post
Share on other sites

 

 

Fakt - wyjdą nowe chipsety i procki, ale nie znaczy to, że zaraz trzeba będzie biec do sklepu

Czyli jesteś w mniejszości. Większość uważa, że jak wyjdzie nowa generacja procesorów, to stare są blokowane i nie idzie grać. Stąd zawsze płacz przy premierze nowych procesorów Intela, bo wymagana nowa płyta. A oni mają poprzednią generację i jak tu żyć?

 

Inny problem, to "przyszłość platformy". Kupuje się płytę, do tego procesor i3 żeby było taniej i żeby było przyszłościowo. Bo np. za rok można zmienić procesor na i5, a po dwóch latach i7. Dzięki temu taki zestaw jest przyszłościowy, bo co roku coś się zmienia. Osoby, które się nie znają kupują od razu i7 i potem d..a blada, bo przez kilka lat nie mogą nic zmienić i kłamią, że im gry działają chociaż już 2 generacje procesorów wyszły.

 

Może przejaskrawione, ale takie wnioski się nasuwają. Potraktujcie to jako humor.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli jesteś w mniejszości.
 

:/  no jakoś będę musiał z tym żyć.

 

 

 

Większość uważa, że jak wyjdzie nowa generacja procesorów, to stare są blokowane i nie idzie grać. Stąd zawsze płacz przy premierze nowych procesorów Intela, bo wymagana nowa płyta. A oni mają poprzednią generację i jak tu żyć?
\

 

No co prawda jeszcze nie słyszałem żeby intel blokował dosłownie starszą generacje procesorów... ale w sumie takimi manewrami jak ostatnie "poprawki bezpieczeństwa" blokujące OC mikrokodem hmm to już jest blisko,

 

gdyby nie rosnąca konkurencja to pewnie następna generacja procesorów od niebieskawych > kolejna poprawka bezpieczeństwa > zegary przez 1/2 i nie ma grania dzieci, do sklepu! bo narażacie się śmiertelnie na Meltdown i Spectre. 

 

 

 

Inny problem, to "przyszłość platformy". Kupuje się płytę, do tego procesor i3 żeby było taniej i żeby było przyszłościowo. Bo np. za rok można zmienić procesor na i5, a po dwóch latach i7. Dzięki temu taki zestaw jest przyszłościowy, bo co roku coś się zmienia. Osoby, które się nie znają kupują od razu i7 i potem d..a blada, bo przez kilka lat nie mogą nic zmienić i kłamią, że im gry działają chociaż już 2 generacje procesorów wyszły.
 

 

a no tak nie sposób się nie zgodzić, tylko że w AEMDE to przypucowali producentów płyt... i zrobili "promys" że do 2020 nowe geny mają balangać... no trochę nie przemyśleli że na A320 i sekcji 2+2  z najpodlejszego sortu będzie można jajka na bekonie robić z ośmiu jajek.   :)

 

Msi też jakoś tak niefortunnie zapomniało o tym fakcie dając tylko do 16mb do b450... ups, i jakoś do przesady się brandzlują z nowymi biosami. 16mb to kodem 01 można by było ręcznie w tym czasie zapisać.
 
Także żadna platforma nie jest wieczna, ale to jednak czerwoni jak cegła jakoś tak imo bardziej się do tego przykładają
 
Kolejna sprawa to ceny x570...  no tak PCI-E4.0, podatek od nowości, droga w produkcji... tiaa, a ile się podnieśli z marżami na gołym chipsecie? bo to tutaj należny wypatrywać głównego powodu poziomu cen tych płyt. 
 

 

Potraktujcie to jako humor.
o to samo votuję wobec mojego wpisu. ;)  
Link to post
Share on other sites

Tu jest to o czym pisałem:

http://forum.benchmark.pl/topic/284831-wymiana-gtx-970-na-gtx-1660-ti-lub-rtx-2060/?p=2623396

 

Lepiej wybrać gtx 1660 ti i za jakiś czas wymienić na coś lepszego

 

Najpierw kupujemy słabszy sprzęt, aby za jakiś czas sprzedać ze stratą (wiadomo, używany produkt) i kupić coś lepszego. Dzięki temu wydamy więcej, a zawsze jakieś urozmaicenie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Najpierw kupujemy słabszy sprzęt, aby za jakiś czas sprzedać ze stratą (wiadomo, używany produkt) i kupić coś lepszego. Dzięki temu wydamy więcej, a zawsze jakieś urozmaicenie.
 

Żeby życie miało smaczek, raz Sapphire raz Zotaczek...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fakt - wyjdą nowe chipsety i procki, ale nie znaczy to, że zaraz trzeba będzie biec do sklepu, z ddr3 na ddr4 też nikt się jakoś za specjalnie nie rzucił jak szczerbaty na suchary - a co mocniejsze konfiguracje na ddr3 (intel) dają radę do dzisiaj.  

 

@Autorze, małe sprostowanie, to nie jest tak że w przypadku AM4 X570 to must have, budżetowe B450 też prawdopodobnie obsłuży spokojnie takiego R5 4gen, kupując np. takiego Tomahawka polowałbym już na wersję FIX (przepraszam MAX), w razie gdyby MSi jednak chciało pokazać przy 4gen środkowy palec użytkownikom "starych" wersji tych mobasów.

 

Autorko, bo płeć żeńska (wiem, to tu nieco nietypowe ;):)

 

Muszę się przyznać, że podzielam taką lekką niechęć do wymiany konfiguracji, bo wychodzi coś tam nowego. Jeszcze z kartą to ujdzie, ale procek i mobo to już dla mnie nie taka łatwa zmiana. Po pierwsze - to jednak konieczność zabawy ze składaniem, ustawianiem, instalowaniem (nawet jeśli mam w tym wypróbowanego pomocnika :)

Po drugie to chyba zwyczajnie priorytety. No własnie ja nie za bardzo chcę kupować niby taniej, a za chwilę znowu coś tam dokupować, zmieniać itd. Wolę wydać więcej, raz a dobrze i mieć jakiś czas święty spokój.  

Już ostatnio żałowałam, że zamiast swojego obecnego procka w 2014 roku nie kupiłam i7. Miałabym dzięki temu zapewne trochę więcej czasu na zmianę. Stąd też moje pytania. Nie chcę popełnić błędu  :)

 

Z tego wniosek, że nie musi być aż tak budżetowo, ale taka solidna, średnia półka, która przetrwa powiedzmy 4 lata (o ile to możliwe :)

Link to post
Share on other sites

j/w i5 4670k :/

 

9900k załatwił by sprawę na naprawdę długo. Tylko cena to już 2300-2400 + 850zł płyta do niego. Pamięć 3200cl16 i dobry zasilacz 650W. Za wszystko nawet zamkniesz się w 4k.

 

Ryzeny za to i w 3k się zmieścisz. 1500 za proc + 400zł płyta + trochę lepszy ram 500-600zł(3200cl15/3600cl17-19)+ PSU 400zł(ew. X570 za 800-900zł do 12-16rdzeniowych zen2 cz zen3). Jeśli chodzi o stabilność, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie ma problemów. Wiadomo to jest nowa architektura, która ma działać z 3 rodzajami chipsetów/płyt. Będą aktualizacje biosów i sterowników, które polepszają sprawę-np ostatni ster chipsetu poprawił działanie zegarów turbo w spoczynku.

 

Imo cena/wydajność na pewno Ryzen byłby lepszy. Nawet z X570 do 8c teraz. Wydajność bez kompromisów bierz Intela.

Link to post
Share on other sites

Przesiadka nawet na Ryzen 5 3600 da wiele w porównaniu do Haswella, takie 6R/12W spokojnie na kilka lat wystarczy + pozostaje możliwość wrzucenia 12R czy nawet 16R z przyszłorocznej serii 4000 jeżeli te wspomniane 6 rdzeni okaże się za mało.

 

9-gen Intela to ostatnie co, będzie się dało wrzucić na 1151-v3 i, o ile 9700k/9900k to bardzo mocne procki, to moim zdaniem wystarczą co najwyżej na taki sam okres jak Ryzen najnowszy - a są od wspomnianego R5 zauważalnie droższe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przesiadka nawet na Ryzen 5 3600 da wiele w porównaniu do Haswella, takie 6R/12W spokojnie na kilka lat wystarczy + pozostaje możliwość wrzucenia 12R czy nawet 16R z przyszłorocznej serii 4000 jeżeli te wspomniane 6 rdzeni okaże się za mało.

 

9-gen Intela to ostatnie co, będzie się dało wrzucić na 1151-v3 i, o ile 9700k/9900k to bardzo mocne procki, to moim zdaniem wystarczą co najwyżej na taki sam okres jak Ryzen najnowszy - a są od wspomnianego R5 zauważalnie droższe.

 

Przepraszam za opóźnioną odpowiedź, ale myślę, że będzie Ryzen. 

Rozumiem, że 3600 wystarczy, choć kusi mnie nieco Ryzen 7. Warto w kontekście dłuższego okresu użytkowania, tych paru lat? 

No i dobieramy jeszcze płytę do tego (też wolę taką na przyszłość). I jeszcze chłodzenie. Co można założyć na Ryzena, żeby było chłodno i cicho? Bo rozumiem, że to, co mam pewnie nie będzie się nadawać? Dodam, że ogólnie zależy mi na ciszy i chłodzie. Obudowa jest wyciszona, ale też w związku z tym nie za przewiewna. 

Link to post
Share on other sites

Napisz do BeQuiet, to producent przyśle Ci adapter pod AM4 za free.

 

https://www.bequiet.com/en/contact/coolermounting

 

Miałem DR3 i spokojnie ogarniał 65-Watowego R5 2600 więc do 3600 będzie jak znalazł. Co do wyboru proca: od tygodnia męczę 3700x na płycie X470 i... no jest spoko ale z tego co widzę to R5 3600 by działał tak samo dobrze - a jeżeli za czas jakiś zabraknie Ci rdzeni to zawsze zostanie Ci jeszcze możliwość upgrade'u do CPU przyszłorocznej, 4. generacji (Zen3). Co do płyty, dobra B450 spokojnie wystarczy (MSI B450 Tomahawk, Bazooka Plus).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...