Skocz do zawartości

Chłodzenia od SilentiumPC - prawidłowy montaż


Recommended Posts

Zastanawiałem się - i zapewne nie tylko ja - czy chłodzenia od SilentiumPC, a konkretnie śruby mocujące (dwie) należy dokręcać do samego końca. Napisałem więc w tej sprawie maila do SPC i dostałem odpowiedź: nie, śrub nie dokręca się do końca. Lepszego źródła informacji nie ma, więc nie radzę kręcić do końca, żeby przypadkiem czegoś nie uszkodzić. Założyłem ten temat, bo na pewno taka informacja z pierwszej ręki - nie od youtubera czy forumowicza, którzy wiedzą tyle samo co my - się przyda. Szkoda, że nie dodali tej informacji do instrukcji, bo dotychczas robiłem to źle.

 

F5x93g4.png

Edytowane przez krzychu392
Link to post
Share on other sites

Taka mała dygresja ten Pan który Ci odpisał to były forumowicz tego portalu :) Występował tu po nickiem T.Luk. Miał kanał na YT chłodzenienet szkoda że się skończył bo robił fajne materiały. Z tego forum wyleciał chyba za agresywny marketing SPC :P 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych modeli ale u mnie Fortis 3 to prawie własnie do końca trzeba było dokręcić aby siedział stabilnie, sądzę że to wszystko jest tak zaprojektowane aby nawet przy wkręceniu "do oporu" nic tam nie uszkodzić... bo inaczej...  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą bardzo to "profesjonalne", że tak istotnej informacji nie ma w instrukcji. Przecież "domyślnie" większość użytkowników dokręca to do końca, a tutaj zapytanie mailowe i zonk. Oglądałem ich filmy instruktażowe na youtube i gość, który wykonuje na nich montaż różnych chłodzeń tej firmy, raz przykręca sobie tak, raz inaczej. Może oni sami nie wiedzą jak to powinno wyglądać? :/ Te chłodzenia nie mają sprężyn, więc takie oporowe wciskanie procesora w socket raczej nie jest do końca bezpieczne.

Link to post
Share on other sites

Z tymi chłodzeniami które nie maja dystansów ani sprężyn dociskowych to jest różnie. Niektóre potrafią przy dokręceniu na maks odkształcić płytę co nie jest pożądane. Natomiast niedokręcanie do końca to trzeba policzyć obroty by w każdej śrubie mocowanie było mnie więcej takie samo. Faktycznie mało kto zwraca na to uwagę w recenzji chłodzenia a jest tego multum na yt :D

Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież "domyślnie" większość użytkowników dokręca to do końca,

 

no to ja w takim razie jestem w tej mniejszości bo jednak robiłem to z wyczuciem...

fakt taka informacja powinna być zawarta ale, też nie róbmy z tego afery ;)  

Jeśli nikt jeszcze socketu nie uwalił to znaczy że jest tak jak napisałem w poście wyżej.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że powinna być dokładna instrukcja montażu. Nie każdy musi być znawcą tematu, a właśnie po to i dla takich osób jest instrukcja. Socketu nikt nie uwalił, ale mimo to sam pracownik SPC mnie poprawia w mailu, żeby nie dokręcać do końca, chociaż mógłby napisać: "tak, można dokręcić do końca, nic złego się nie stanie". Bo skoro można do końca, to po co bawić się w jakieś "wyczucie"? Widocznie nie są pewni, czy można i nie biorą za to odpowiedzialności.

Edytowane przez krzychu392
Link to post
Share on other sites
chociaż mógłby napisać: "tak, można dokręcić do końca, nic złego się nie stanie". Bo skoro można do końca, to po co bawić się w jakieś "wyczucie"?

 

Bo może obawia się o to że zrobisz to kluczem udarowo-pneumatycznym do kół ustawionym na 100 niutów? a po wszystkich będziesz chciał to jeszcze dociągnąć metrową przedłużką.....

wiesz rożnie to bywa. ;):D

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Nie no, ja dla bezpieczeństwa w nowym komputerze zamocowałem ich chłodzenie nie dokręcając do końca i temperatury są OK, więc nie ma sensu tego zmieniać.  :P Tak czy inaczej, zwyczajnie dziwi mnie brak takiej informacji w instrukcji i jednocześnie odpowiedź supportu. Ostatnio składałem komputer od podstaw i zarazem był to trzeci z ich chłodzeniem, ale pierwszy z "poprawnym" sposobem montażu. W poprzednich nic nie uszkodziłem, bo działało poprawnie, ale dla świętego spokoju nie przykręcam do oporu i innym też radzę, bo w razie problemu oni umyją ręce, a wy zostaniecie z problemem.

 

Dokręcając do końca, podłużne metalowe elementy chłodzenia wyginają się na procesorze i bez problemu można to zauważyć. W rękach nie da się ich wygiąć, więc domyślcie się, z jaką siłą działają na sam procesor, na którym to się odkształcają. ;)

 

Z mojej strony EOT, bo napisałem wszystko i nie ma sensu drążyć. Temat w ramach informacji/ciekawostki. Każdy i tak zrobi jak zechce.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Znalazłem na YT: 

 

 

Pod filmikiem montażowym Fortis3 pytanie użytkownika o mocowanie:

 

- czy w przypadku płyty intela śruby mocujące radiator do płyty głównej należy dokręcić do końca?

 

Odpowiedź SilentiumPC:

- Zawsze należy te śruby przykręcać do końca :)

Edytowane przez DcX82
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jak zakładam  chłodzenie z dystansami to dokręcam do końca z wyczuciem i popuszczam na koniec wszystkie śruby o pół lub ćwierć obrotu. Oczywiście moment obrotowy przy dokręcaniu należy stosować z wyczuciem a nie używać klucza pneumatycznego jak u wulkanizatora.

Link to post
Share on other sites

A ja w życiu nie zakładałem tak dziwnego chłodzenia, jak Fortis 3. Dodatkowo jeszcze bzdurnie napisana "instrukcja". Dokręciłem z uczuciem do samego końca, zostawiłem i jak na razie temperatury są w porządku. Ruszać nie będę, aż do wymiany pasty (albo chłodzenia, bo mnie fortis jakoś nie podchodzi).

Link to post
Share on other sites

 

 

A ja w życiu nie zakładałem tak dziwnego chłodzenia, jak Fortis 3.
to mało jeszcze widziałeś.  :P  

Co do instrukcji to pamiętam, że kiedy pierwszy raz montowałem fortisa to jej używałem i nie było tam nic bzdurnego.

 

Lepszego chłodzenie w tej kwocie (135zł) nie da się kupić - sęk w tym, iż wiele osób nie bierze pod uwagę że kiedy zamyka się chłodzenie powietrzne (obojętnie jakie) w kiepawej budzie bez przewiewu to temperatury mogą być "below expectations".

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do instrukcji to pamiętam, że kiedy pierwszy raz montowałem fortisa to jej używałem i nie było tam nic bzdurnego. Lepszego chłodzenie w tej kwocie (135zł) nie da się kupić - sęk w tym, iż wiele osób nie bierze pod uwagę że kiedy zamyka się chłodzenie powietrzne (obojętnie jakie) w kiepawej budzie bez przewiewu to temperatury mogą być "below expectations".

 

Chociażby to, że w instrukcji nie jest napisane do jakiego momentu należy dokręcać chłodzenie już jest dla firmy dyskwalifikujące (oczywiście w moim odczuciu). Działanie na zasadzie - kupiłeś to martw się sam. W internecie wypowiadało się kilku pracowników SPC na temat dokręcania Fortisa i każdy mówił zupełnie co innego.

 

Kolejny raz zadam pytanie - Czy Armis AR7 jest naprawdę kiepską (gorącą) budą?

Link to post
Share on other sites

 

 

 

Właśnie ten artykuł czytałem przy wyborze obudowy, ale mam wrażenie, że nie jest ona zbyt popularna / lubiana. Ja nie mogę o niej złego słowa powiedzieć. Z drugiej strony nie wydam trzech stów więcej, żeby mieć 5 st. mniej w środku.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...