Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Zasilacz be quiet! - hałas podczas uruchamiania komputera

bequiet bequiet! zasilacz

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzyhu923

krzyhu923
  • Nowicjusz

• 15 postów

Napisano 17 lipiec 2019 - 16:08

Czy w każdym zasilacz tego producenta wentylator rozpędza się do maksimum podczas uruchamiania komputera? Na krótko, ale wydaje bardzo głośny dźwięk i jest to dość irytujące.

• 0

#2 slo1q

slo1q
  • Ultimate Grammar Nazi

• 774 postów
  • Miejscowość:Tarnów

Napisano 17 lipiec 2019 - 20:28

A czy jesteś pewny, że to wentylator w zasilaczu?
Bo jeżeli masz w miarę świeży komp, to podczas rozruchu wentylatory są na sekundę rozpędzane do maksymalnej prędkości, aby potem zejść do standardowej.

• 0

SPC Alea S35W, Xilence Performance A+ 530W, ASRock B450M Pro4, Ryzen 1600x @4GHz, SPC Spartan 3 Pro push-pull, GTX 1070 MSI Gaming Z, G.Skill Aegis DDR4 2x8 GB 3000MHz CL 16, GoodRam C40 120 GB, WD EZEX 1TB, Xonar DX

#3 krzyhu923

krzyhu923
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 15 postów

Napisano 17 lipiec 2019 - 21:23

To jest całkowicie nowy zasilacz, cała reszta komputera również. Na pewno jest to wentylator zasilacza i tak jak napisałeś, rozpędza się do maksimum na starcie, ale... no właśnie ciężko przez internet stwierdzić, ale wydaje mi się, że ten hałas - krótkotrwały ale spory - to jednak trochę przesada. Trochę tak, jakbyś na 3 sekundy włączył odkurzacz i po 3 sekundach go wyłączył - bardzo duży rozrzut wydobywającego się dźwięku, bo później jest już bardzo cicho.

• 0

#4 sznib

sznib
  • buzujolidrinker

• 783 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 08:15

W moim BQ nie ma czegoś takiego. Ja mam z serii 10. Wiem że w kartach graficznych producenci stosowali takie patenty, żeby wentylatory oczyszczały się z kurzu przy starcie. Czy ten patent jest w nowszych zasilaczach BQ nie wiem.

• 0

i7 3770@4.3Ghz*Asrock Z77 Pro4*16GB Adata XPG*Gigabyte GTX1060 6GB*Toshiba Q Pro 256GB, Seagate Iron Wolf 3TB*BeQuiet Straight Power 10 500W*Antec Solo*Nec EA273 WMI*Logitech K270*Logitech G900

#5 slo1q

slo1q
  • Ultimate Grammar Nazi

• 774 postów
  • Miejscowość:Tarnów

Napisano 18 lipiec 2019 - 08:29

Może łożysko trochę szwankuje?
Nie jesteśmy tego w stanie niestety stwierdzić bez usłyszenia tego efektu.

W sumie też się nie spotkałem do tej pory, by wentylator zasilacza startował od 100%, a potem schodził na normalne obroty.

Edit: jaki to dokładnie model zasilacza?

Użytkownik slo1q edytował ten post 18 lipiec 2019 - 08:29

• 0

SPC Alea S35W, Xilence Performance A+ 530W, ASRock B450M Pro4, Ryzen 1600x @4GHz, SPC Spartan 3 Pro push-pull, GTX 1070 MSI Gaming Z, G.Skill Aegis DDR4 2x8 GB 3000MHz CL 16, GoodRam C40 120 GB, WD EZEX 1TB, Xonar DX

#6 krzyhu923

krzyhu923
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 15 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 09:45

Dobra, temat zamknięty - ten zasilacz po prostu tak ma. Poczytałem opinie kupujących na jego temat na morele i już na samym początku dwie osoby wspominają o tym hałasie na starcie. Zasilacz to be quiet! System Power 9.

• 0

#7 pendzel_3

pendzel_3
  • Zapaleniec

• 1221 postów

Napisano 23 lipiec 2019 - 11:49

Wielu producentów stosuje podobne patenty , np. w gtx 1060 od Palita co kilka godzin wentyl wskakuje samoczynnie na max. obroty na kilka sekund. Nie jest to wcale takie głupie jak się wydaje.. a o ile totalna cisza nie jest wymagana to można przeboleć chwilę hałasu. A radiatory trochę tam przedmucha.

• 0

#8 były69

były69
  • Gaduła

• 299 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 03:03

w gtx 1060 od Palita co kilka godzin wentyl wskakuje samoczynnie na max. obroty na kilka sekund.

W JS czy SJS nie ma czegoś takiego.

• 1
Spoiler

#9 pendzel_3

pendzel_3
  • Zapaleniec

• 1221 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 10:07

W JS czy SJS nie ma czegoś takiego.

Nie twierdzę że jest, chodziło mi 1060 StormX w (jednowentylówka).. wiem bo pracuję na takiej, 

• 0

#10 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1507 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 19:05

Jak zasilacz po roku będzie zasyfiony kotami i sterownik poda napięcie 5V na wiatrak, to jest szansa, że wentylator nie ruszy. To jest po to ustawione, żeby wentylator się trochę przedmuchał i żeby przy uruchomieniu pokonać większy opór. Proponuję wziąć do ręki podręcznik z fizyki z gimbazy i poczytać sobie o tarciu statycznym i kinetycznym. A jak ci się nie chce czytać to tak na chłopski rozum: jak wentylator chwilę pochodzi, łożysko się nagrzeje, smar się zrobi żadszy i lepiej będzie smarować łożysko to potem potrzeba przyłożyć mniejszej siły, żeby wiatrak się dalej kręcił. Jak samochód odpalasz to na początek też idzie ze 3-4 litry  na godzinę, a po chwili spalanie spada do 0,7 litra na godzinę na biegu jałowym.

PS. Jak ci te 3 sekundy przeszkadzają, to co powiesz na odpalanie jakiegoś  rackowego Della. Tam 14 sztuk wiatraczków na pełnych obrotach kręci się dobre 2 minuty.

Użytkownik benutzer edytował ten post 24 lipiec 2019 - 19:14

• 0

PC: i7 8700, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

M73 Tiny, X240, R320

NAS: Xpenogoly 6.2.1, Celeron J3455, 4 GB RAM, HDD 1 TB

#11 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11079 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 25 lipiec 2019 - 20:14

No ale są sterowniki co puszczają specjalnie na start 12V i po sekundzie schodzą do zamierzonego, tak jest w lepszych regulatorach obrotów do obudów.
To raczej jest aby przedmuchać elementy zasilacza z kurzu + nasmarować łożysko.
Dużo firmowych kompów tak ma, nawet z wentylatorami w obudowach, potrafią wyć po starcie przez chwilę.

Taka ciekawostka, są zasilacze, gdzie po wyłączeniu PC wentylator na zasilaczu chodzi jeszcze chwilę, studząc jego komponenty.

• 0

Spoiler

#12 wodego

wodego
  • Entuzjasta

• 548 postów

Napisano 25 lipiec 2019 - 20:37

Jak zasilacz po roku będzie zasyfiony kotami i sterownik poda napięcie 5V na wiatrak, to jest szansa, że wentylator nie ruszy.

Nie ma co przesadzać z tworzeniem teorii. Pracowałem na stolarni na maszynie CNC, a więc pył unosił się wszędzie. Maszyna miała w środku stary komputer, który pracował w tym pyle bezawaryjnie. Jedynie zepsuł się HDD, dostał bad-bloków, a cały komputer chodził dalej. Przy wymianie dysku otworzyliśmy po latach obudowę komputera, a tam koloru przewodów nie było widać, bo wszystko oblepione pyłem.

Klawiatura nieosłonięta, a wszystkie klawisze działały. Raz na jakiś czas sprężonym powietrzem profilaktycznie ją się potraktowało. Jedynie myszkę wymieniliśmy, bo mikrostycznik padł.

• 0

#13 były69

były69
  • Gaduła

• 299 postów

Napisano 26 lipiec 2019 - 01:17

Taka ciekawostka, są zasilacze, gdzie po wyłączeniu PC wentylator na zasilaczu chodzi jeszcze chwilę, studząc jego komponenty.

To co opisujesz to technologia ECASO stosowana np przez BQ to żadna ciekawostka i serwomechanizm wentylatora stosowany już od P7 PRO m.in. nie tylko wentylator w zasilaczu pracuje ale także wentylatory w obudowie które możemy podłączyć do zasilacza,fajna sprawa.

Użytkownik były69 edytował ten post 26 lipiec 2019 - 05:17

• 0
Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bequiet, bequiet!, zasilacz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych