Skocz do zawartości

Ryzen 3400g problem z gpu


Recommended Posts

Witam,

 

Mam następujący problem:

 

Podczas korzystania z komputera dość często system się zamraża a po chwili gaśnie ekran (ale podświetlenie cały czas działa) by po chwili odwiesić się i funkcjonować normalnie do następnej zwiechy. Dostaję komunikat "Dostęp aplikacji do sprzętu graficznego został zablokowany"

W podglądzie zdarzeń widnieje ostrzeżenie o treści: "Sterownik ekranu amdkmdap przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność." o kodzie 4101 i 4109.

 

I dzieje się tak gdy pamięci mam ustawione na 3000MHz i domyślnym napięciu. Manipulowanie voltażem nie przynosi skutku. Wczytanie profilu XMP również powoduje wyżej wymienione problemy. Na domyślnym taktowaniu 2133MHz wszystko działa ok ale wydajność w grach jest słaba (bo jak dobrze wiemy Ryzeny lubią szybkie pamięci).

 

Komputer:

CPU - Ryzen 3400G

MOBO - MSI B450 A-PRO (bios najnowszy)

RAM - 2x8GB Corsair Vengeance CMK16GX4M2B3000C15  (sloty 1 i 3(przekładałem do innych i to samo))

PSU - Corsair VS450

SSD - Plextor m6pro 256gb

 

Sterowniki wszystkie aktualne

Windows 10 wersja 1903

 

Reinstalowałem windowsa, stosowałem "tricki" z TdrLevel itp.,

z OC CPU/GPU i bez OC sytuacja się powtarza.

Byłem święcie przekonany, że spokojnie uzyskam 3200MHz i będzie stabilnie ale jak widać nie jest.

 

Co jest problemem? MOBO? RAMy? CPU?(wątpie) czy za słaby zasilacz (dodam, że ma już parę lat bo chodził na innym kompie)?

 

Proszę o jakieś sugestie i porady.

 

Starałem się opisać najtrafniej jak potrafię ale jeżeli czegoś nie ma to proszę o info.

Załączam screeny z CPU-Z

https://imgur.com/a/RsaJKZ2

Link to post
Share on other sites

 

 

Co jest problemem? MOBO? RAMy?
Żaden z tych podzespołów nie jest problemem. Zamontuj jakąkolwiek kartę graficzną, a  problem z osiągnięciem 3000 MHz i więcej zniknie. Na zintegrowanych układach graficznych czy to Intel lub AMD przeważnie zawsze jest problem z wyższym taktowaniem z powodu podnoszenia napięć na kontrolerze pamięci CPU przez co procesor i układ grafiki w nim traci stabilność. Może to objawiać się jak u Ciebie nawet do blue screenów.
Link to post
Share on other sites

Żaden z tych podzespołów nie jest problemem. Zamontuj jakąkolwiek kartę graficzną, a  problem z osiągnięciem 3000 MHz i więcej zniknie.

 

Czyli jak wsadze jakaś karte graficzna to będę mógł normalnie korzystać z integry?

Mam jakiegoś starego radeona 5750hd

Jednak chciałbym korzystać z iGPU. Po to kupiłem taki procesor.

Link to post
Share on other sites
Czyli jak wsadze jakaś karte graficzna to będę mógł normalnie korzystać z integry?

Mam jakiegoś starego radeona 5750hd

Jednak chciałbym korzystać z iGPU. Po to kupiłem taki procesor.

Zjeżdżaj z 3000mhz w dół aż znajdziesz najszybszą stabilną prędkość, rób testy w memtest i najlepiej jeszcze w aida64, ja też mam pamięci 3000mhz ale stabilnie działają na 2666mhz, zawsze to lepsze niż 2133mhz :)

 

Edytowane przez KnOw3913
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...