Skocz do zawartości

Monitor 30-35 cali, 1440p VA do gier - do 3000zł


Recommended Posts

Witam,

 

Jako że kupiłem nową kartę graficzną 2070 super, w następnej kolejności chciałbym wymienić monitor.
Obecnie posiadam AOC AG241QG, jest to monitor g sync 24" TN 1440p.

 

Chciałbym teraz coś większego gdyż taka przekątna do tej rozdzielczości jest za mała i muszę skalować ikony oraz rozmiar tekstu na 125% żeby komfortowo czytać i przeglądać strony internetowe. Nie mam zastrzeżeń do TN ale jednak chciałbym spróbować innej matrycy, np. VA.

Na czym mi zależy?

1. Wielkość monitora 30-35"
2. Odświeżanie 144hz
3. Matryca VA
4. Rozdzielczość 2560x1440
5. Technologie - Fajnie by było gdyby był G sync ale cena raczej wykroczy poza budżet, są też free sync kompatybilne z nvidią 

Przykładowo znalazłem SAMSUNG 32" C32HG70

Macie jakieś ciekawe propozycje?

Link to post
Share on other sites

Może ten LG 32GK850G

  • przekątna : 31.5 cali
  • rozdzielczość nominalna : 2560 x 1440 piksele
  • rodzaj matrycy : VA
  • obsługiwane technologie : G-Sync
  • format obrazu : 16:9

https://www.komputronik.pl/product/450101/lg-32gk850g-165hz-g-sync-.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

 

w emagu taniej

https://www.emag.pl/monitor-lg-va-led-31-5-pivot-qhd-5ms-g-32gk850g-b/pd/D5MNYZBBM/?utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=17297788&cmpid=60049&711719870050

Edytowane przez jozek23
Link to post
Share on other sites

I tyle? Nic innego nie ma?

A moze ktos zna strone z lista wszystkich obecnych monitorow gdzie moge wybrac parametry jakie mnie interesuja i mi posegreguje? Najlepiej jakas zagraniczna strona ktora pokazuje monitory rowniez te które nie sa dostepne w naszym kraju

 

Link to post
Share on other sites

Ja bym pomyślał nad tym modelem.

 

https://www.morele.net/monitor-lg-34uc89g-b-1619381/

 

Zdaje się, że wpasowuje się w twoje wymagania + matryca IPS zamiast VA.

No i jest g-sync.

 

Sam się nad nim zastanawiam... ale nie wiem czy jest sens zamienić VA 3440x1440 120hz na IPS 2560x1080 144hz.

Edytowane przez k0zik
Link to post
Share on other sites
Ja bym pomyślał nad tym modelem.https://www.morele.net/monitor-lg-34uc89g-b-1619381/Zdaje się, że wpasowuje się w twoje wymagania + matryca IPS zamiast VA.No i jest g-sync.Sam się nad nim zastanawiam... ale nie wiem czy jest sens zamienić VA 3440x1440 120hz na IPS 2560x1080 144hz.
A jak wyglada kompatybilnosc 21:9 w grach? Nie wszystkie obsluguja taki format. A monitor niezly
Dzięki, sprawdze
Link to post
Share on other sites

Co do kompatybilności to naprawdę mało która gra nie obsługuje 21:9, mam sporo gierek i na chwilę obecną jedyne gry jakie mi się nie odpaliły w natywnej rozdzielczości 3440x1440 to Fallout 3 i New Vegas, ale tez pdobno są autorskie patche pod nie, reszta śmiga.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to nawet 4K na 32' wygląda średnio przy 139 PPI (a mam 10bit MVA z HDR + local dimming i greedsync/freesync). QHD przy tym będzie wyglądać beznadziejnie Ale to moja zdanie.

Co z tego że masz duży ekran, skoro będzie pikseloza? :P Nikt nie robi takich ekranów za specjalnie, bo to bardzo słaby pomysł.

 

21-24' - dobry przedział dla FHD

24-27' - dobry przedział dla QHD

27'32' - dobry przedział dla 4K
 

Ale to moim zdaniem.

Link to post
Share on other sites

Może się porywam z motyka na słońce ale chcę monitor w przedziale 30-35" i 4k nie wchodzi w grę bo karta graficzna nie uciągnie takiej rozdzielczości, a granie w innej rozdzielczości niż natywna monitora tez jest słabe, dlatego stawiam na QHD. Jest to idealna rozdzielczość do 2070s

Link to post
Share on other sites

Jak QHD to 27'. Zaufaj mi, albo zamów sobie z możliwością zwrotu to się przekonasz. QHD na 32' lub więcej to super pixeloza, bo ta rozdzielczość bóg wie ilu pixeli nie ma. Porównał bym to do 27' FHD.

 

Ew. idź do komputronika jakiegoś większego, może będą mieli na wystawce i zobaczysz. 

Link to post
Share on other sites

Jak już wspominałem nie interesuje mnie nic poniżej 30" i wolę już takiego kupic z możliwością zwrotu niz kombinować z mniejszymi.

Okazuje się że ten LG https://www.x-kom.pl/p/366761-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-34uc89g-b-curved.html nie ma 1440p, tylko 2560x1080 więc raczej odpada.

W takim razie wybór padnie na 
https://www.x-kom.pl/p/404586-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32gk850g-b-czarny.html
lub
https://www.x-kom.pl/p/386277-monitor-led-32-i-wiekszy-acer-predator-z321qubmiphzx-czarny.html

Są porównywalne modele do tych ale z matrycą IPS? 

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Raczej ciężko o dobrego IPS 32' QHD. Sprobował bym z VA. Mi osobiście na 4K 32' black crush super nie przeszkadza pomimo iż jest. 

Od kiedy zacząłem używać monitora jako takze TV (netflix 4K HDR) to wolę wziąć VA (MVA). Obecne MVA potrafią być szybkie. Moja matryca ma 4K 10bit HDR MVA i ma... jakieś 4-5ms input laga (philips momentum 32'). Ale wszystko zależy od elektroniki (nie matrycy), która znajduje się w środku. Dwa monitory z tą samą matrycą mogą mieć kolosalnie inny input lag. 

 

Plus w grach wolę VA, czerń. Np. w takim Metro czy Metal Gearze przyjemniej mi się pyka jak noc to noc. Duży ekran przed nosem to też okazja na fajną immersje, a czerń tutaj się przyda. 

 

IPS najpewniej w tym przedziale będzie miał też mierny kontrast, może ~1200 w najlepszym przypadku. Gdzie VA wyciska minimum 3000.

 

@Skylaker, do 27' czekaj na LG 27GL850. Jedyna rozsądna opcja. Obecne QHD 144-165Hz przerabiałem. Wszystkie mają matrycę AUO. ich IPS czyli AHVA ma gorsze kąty widzenia od klasycznego IPS oraz ogółem matryce AUO mają często bad pixele (na 10 monitorów tylko 1 nie miał) oraz duży bleeding. U LG nie powinno tego być oraz powinna być gwara 90dni 0 bad pixeli.  

Link to post
Share on other sites
do 27' czekaj na LG 27GL850. Jedyna rozsądna opcja. .
Sugerowana cena tego monitora w amazonie to 699$, u nas w Polsce zapewne będzie to 699€ + vat, co nam da minimum 3500zl. Nie dam tyle za 27 cali. Za samo nano ips dopłacimy 1000zl, zyskamy czas reakcji ale problemy typowe dla IPS zapewne zostaną.

 

Moj wybór to wciąż 32" 1440p VA i g-sync za 2900zl

 

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Co mają cale do ceny? Od kiedy to cenę mierzy się w calach. :P 
Płacisz głównie za matrycę i elektronikę. Co z tego że coś ma 32'+ cali jak jest syfem, z tragiczną matrycą i jeszcze gorszą elektroniką (input lag, mierny dithering itp) [edit mówię ogólnikowo]

 

27gl850 został wyceniony na 499$, czyli nie więcej jak 550€ brutto. Realnie powinien kosztować tyle co seria UL/UK 650. 650 to z jakimś hiper podatkiem od nowości w sklepie, który bierze towar z łańcucha 2-3 dostawców. + 

 

Problemy typowe dla IPS jak zwykle, IPS glow i słaba czerń. No i przeciętny kontrast.

Ale VA (MVA) też ma VA glow (każdy 32' i większy cierpi na to). Black crush oraz rogi (słabe kąty widzenia nawet na MVA to nie to samo co na IPS)

 

Zamów tylko tak byś mógł zwrócić jeżeli będziesz miał wątpliwości. Żeby się z czasem nie rozczarować zwróć uwagę na rogi ekranu (mva/va i jej słabe kąty widzenia) oraz black crush. Spr. też czy nie ma zbyć dużego blurra. Jeżeli zaakceptujesz te rzeczy oraz słabe PPI to będziesz zadowolony.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Nie dam tyle za 27 cali.

 

Też tak na początku myślałem, tyle że porządne 27" kosztuje jeszcze więcej. Taki jest obecnie rynek, takie technologie i nic nie poradzisz, chcesz to czekaj parę lat, aż wymyślą coś nowego, albo któraś firma w końcu wypuści jakiś sensowny produkt, który będzie może nie idealny, ale wszystkie parametry będzie miał na zadowalającym poziomie.. A póki co każdy z proponowanych Ci ekranów, matryc, modeli ma różne wady, nie ma obecnie na rynku ekranu idealnego i bezproblemowego. Nawet na te najdroższe ludzie narzekają, pytanie z którymi wadami jesteś w stanie żyć. Chcesz jeszcze porozmawiać o cenach 27"? Proszę:

 

https://www.x-kom.pl/p/305620-monitor-led-27-eizo-foris-fs2735-bk.html

 

To jest klasa sama w sobie i odpowiedź na pytanie, czy wcześniejsze modele o których pisaliście są drogie. To jest klasa sama w sobie, zarówno firma jak i parametry i wykonanie, za jakość się płaci. Jeśli potraktujemy ten model jako referencyjny, to czy nadal uważasz, że 3500 za 27" to dużo? ;)

 

Tutaj z kolei masz flagowca od LG w ultra wide:

 

https://www.x-kom.pl/p/478058-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-34gk950g-curved-nanoips.html

 

Czy przy nim proponowane wcześniej modele to cenowo dużo? A nawet temu modelowi niejedno zarzucają...

 

Jak już wcześniej gdzieś wspominałem, od wielu lat mam w domu leciwą plazmę, kiedy ją kupowałem, to była ostatnia seria plazm od panasonic'a, po niej plazmy zostały wycofane z rynku, a debiutowała właśnie technologia oled, cud techniki który miał zrewolucjonizować rynek. Wszyscy się pukali w głowę po co mi plazma, przecież poczekaj chwilę i zaraz oledy zawojują rynek i kupisz w cenie plazmy. Wiele wody upłynęło w rzekach i czasu minęło a oledy jak na standardzie nie były, tak nie są, a ceny nadal zawrotne. Nic nowego póki co nie widać na przyszłość, pozostaje więc rozpatrzyć za i przeciw każdego typu matrycy i kupić taki typ, którego mankamenty najmniej będą nas drażnić przy wykonywaniu tych czynności, do jakich ten monitor kupujemy. Ceny niestety są jakie są i nic nie poradzisz.Tak samo jak z kartami, kiedyś topową kartą graficzną kupowało się za 1,5-2k, dziś to nawet nie jest średnia półka... Wszystko poszło w górę i za produkty premium trzeba mocno przepłacić... :(

Link to post
Share on other sites

Caly czas mi sie wydaje ze przesiadka z 24 na 27 to bedzie slaba opcja.

Pracuje w Media Markt i na codzien moge ogladac rozne wielkosci monitorow i taki 32" juz robi wrazenie

 

Jaki spadek wydajnosci w % jest między QHD 2560x1440 vs UWQHD 3440x1440?

 

Jezeli ten nowy LG nano ips bedzie w okolicy 2500zl w Polsce, to bedzie wtedy odpowiednio wyceniony

 

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Chcesz komuś zaimponować czy kupić dobry monitor? Weź pod uwagę odległość od monitora i policz PPI.  UWQHD będzie miał duży impact na wydajność względem QHD, policz ilość pixeli przy max odś. 

 

27GL850 powinien kosztować ok 2200-2400zł. W praktyce zobaczymy ile dodadzą podatku od nowości.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...