Skocz do zawartości

mobo x570 : SSD pcie 4.0(np Corsair mp600,1tb ok 1000zl) czy ssd pcie 3.0 (np corsair mp510 ok 600zl)


Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję pomocy w doborze dysku SSD. Mam zamówione już procka R.7 3700x oraz płytę x570msi gaming edge wifi. Pamięci dojdą z promocji msi 2x8gb Hyperx predator ddr 4 3200

Byłem przekonany (raczej laik) że skoro na ssd gen4 są odczyty i zapisy 5gb oraz 4.2gb na sekundę, to znaczy że o tyle pcie4.0 jest szybsze od pcie 3.0 ale według tego artykułu

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/corsair-mp600-pcie-4-nvme-ssd-review,1.html

Link coś nie chce działac ale artykuł jest po prawej stronie w tabeli z newsam

 

To w zasadzie nie ma różnic albo nawet dyski 3.0 maja nieraz przewagę jednak prawdopodobnie wynika to z niedoskonałych sterowników jakiegos bottlenecka czy czegoś tam i powinno to zostać naprawione(tej części artykułu nie rozumiem) Kompa używam do grania, edycji wideo,stremowania. Generalnie wydawało mi się że skoro mam nową platformę to lepiej wykorzystać jej możliwosci i zainstalować nowe technologie. Jednak bez sensu przepłacać za coś co ponoć jest wolniejsze w realnych zastosowaniach codziennych..

Nie wiem czy to tylko przypadek akurat z tym dyskiem mp600 czy wszysykie gen4.0 beda tak miały. Jeśli gry i programy będą chodziły tak samo na 3.0 to nie widzę sensu dawać 4.0 jednak wydaje mi się to tak nieprawdopodobne iż sądzę że coś źle zrozumiałem po prostu..

Help!!!

Edytowane przez SilverSeven
Link to post
Share on other sites

Na wydajność dysku SSD wpływa:

 

1) Magistrala: sata/pci-e w przypadku sata3 mamy 600MB/s, pci-e 3.0 x4 mamy 4GB/s, pci-e 4.0 x4 mamy 8GB/s z przyczyn technicznych niema możliwości wykorzystania łącza w 100%. 

 

2) Zastosowane kości: poza oczywistymi SLC, MLC, TLC, QLC posiadają różne podtypy wyróżniające je technologią wykonania więc MLC jest MLC nie równe tak samo jeśli chodzi o kości TLC.

 

3) Zastosowany kontroler: tutaj mamy podstawę wydajności dysku zaraz po kościach pamięci. Dysk SSD to w głównej mierze też jest komputerem i od zastosowanego kontrolera zależy jego wyjściowa wydajność.

 

Obecnie w dyskach Pci-e 4.0 mamy kontroler Phisiona E16 jest to obecnie topowa konstrukcja Phisiona producent deklaruje bodajże możliwości na poziomie 4,5GB/s i do 900.000 IOPS ale jego wydajność zależy od zastosowanych kostek pamięci. Phision E19 ma zapewnić możliwości na poziomie 6,5GB/s i jeszcze większy IOPS ale muszą istnieć pamięci które na to pozwolą.

 

Natomiast jeśli chodzi o rzeczywistość to taki Samsung 970 Pro czy nawet Evo jak najbardziej może okazać się szybszy od MP600.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na moje płycie głównej są 2 sloty m2 tylko 1 działa w 4.0 x 4. W zasadzie jeszcze jest taka opcja aby teraz kupic tańszy 3.0 a kiedy boom na nowości ostygnie i będą lepsze dyski niż te wczesne drogie modele wtedy wybrać jakiś 4.0.. Bo rozumiem że generalnie mogę nie odczuć nawet tej nowej szybkości w takich okolicznościach.

 

 

Jakie dyski ssd 3.0 1 czy 2 Tb polecacie do tej konfiguracji? Najważniejszy jest dla mnie stosunek cena/wydajność

 

 

Edytowane przez SilverSeven
Link to post
Share on other sites

 

 

1) Magistrala: sata/pci-e w przypadku sata3 mamy 600MB/s, pci-e 3.0 x4 mamy 4GB/s, pci-e 4.0 x4 mamy 8GB/s z przyczyn technicznych niema możliwości wykorzystania łącza w 100%. 
 Nie z przyczyn technicznych a przez kodowanie. Kodowanie dla PCI-e 3.0 i 4.0 to 128b/130b, więc mało tracimy przepustowości. 
No i teraz pytanie, czy 3.5GB/s to wąskie gardło przy max około 5GB/s w E16? Według mnie nie.
Co więcej obecne kontrolery PCI-e 4.0 to przeróbki starych kontrolerów, jak E16, co zamienili tylko kontroler PCI-e na 4.0 i tyle. Wydajność w tych samych próbkach, powinna być bardzo zbliżona. 
Mocniejsze, prawdziwe kontrolery pod PCI-e 4.0 dopiero będą wychodzić. 

 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...