Skocz do zawartości

Modernizacja domowego zestawu docelowo Ryzen 3900X, a dalej co?


Recommended Posts

Cześć

 

Po ostatnich zawirowaniach na rynku PC postanowiłem zmienić kilka podzespołów.

Od kilku lat nic nie wymieniałem w budzie, prędzej coś dokładałem. Plan jest taki aby z kilku z nich zetrzeć kurz, sprzedać a w ich miejsce wrzucę coś nowego.

 

Komputer głównie wykorzystuję do: postprodukcja wideo, czasami jakaś Photoshopowa chałtura, oglądanie seriali i filmów/słuchanie muzyki, ogólne odbierania treści z internetu (YT, portale, itd), grania (kolejność nie jest przypadkowa).

 

Plan jest taki aby w tym roku zmienić CPU a w następnym GPU. A jak CPU to...

 

Obecnie do odstrzału poleci:

- Asus Gryphon Z97 AE

- Intel i7-4790K 

- G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 (4x4GB)

 

Na to miejsce do obudowy wskoczy:

+ Gigabyte X570 AORUS XTREME (dlaczego akurat ten model - za sprawą pasywnego systemu chłodzenia, oraz dość bogatego wyposażenia)

+ AMD Ryzen 9 3900X (bardzo mało gram, a nawet jak zagram to fps w granicy 60/80 zamiast 80/100 nie będą stanowiły problemu)

+ 32/64 GB RAM (tylko jaka?)

+ 1TB NVMe M.2 (pod system, aplikacje i gry)

 

Zostawię budę a w niej:

- EVGA GTX 980 Ti SC

- zasilacz; dyski; DVD

W LC do wymiany oczywiście bloczek na CPU reszta bez zmian.

 

 

Mam problem z doborem odpowiedniej pamięci RAM oraz dysku NVMe M.2

 

1. RAM

Brak konkretnych testów (wiem że jeszcze za wcześnie) jakie pamięci jak sprawują się z nowymi Ryzenami. 

Nie wiem czy brać kości z częstotliwością 3600 z wyższym opóźnieniem czy może kupić 3200 i niższe opóźnienie?

Co do wielkości wszystko będzie zależało od ceny zestawu 32 vs 64. Budżet mam ograniczony.

 

2. Dysk NVMe M.2

Będzie pamięcią systemową tzn. system, aplikacje, gry. Celuję w pojemność 1TB. Obecnie mam 512 GB i jak na moje potrzeby jest zbyt mało.

Płyta ma radiatory, którymi mogę chłodzić dysk. Teraz nie wiem czy te radiatory można założyć na stikery które są już na dyskach M.2 czy muszą być to gołe kości a na nich termopad i dopiero radiator od płyty?

Link to post
Share on other sites

Te 3500 zł trochę odstrasza. Płyta główna droższa od CPU o 1000 zł a z PCIe 4.0 póki co i tak nic nie wyciśniesz praktycznie. 

Do obróbki video raczej 32 GB i więcej ale to zależy od tego ile zużyjesz.

Jakie masz dyski w obecnym zestawie? 

 

Zadbaj o system soft / odczyt / zapis / ewentulany cache, scratch / magazyn

Wszystko warto mieć osobno. 

Link to post
Share on other sites

Również cena mi nie leży ale co zrobię skoro taki MSI GODLIKE wycenili tyle samo co tego XTREME (700 dolców) tylko nasza zrobiła ceny po swojemu.
Przyznam iż zdaje sobie sprawę że obecnie nie wykorzystam PCIe 4.0 ale też zestaw nie kupuje na rok - zobacz tylko na mój obecny. Troszkę latek ma.
 
Co do pamięci bardziej chodziło mi o zachowanie się Ryzena na kościach 2x16, 4x16. Czy też na częstotliwości np. 3600 CL16 vs 3200 CL14.
 
Zadbam o dyski i o odpowiednie ulokowanie przestrzeni :)
Z dyskami jest tak: Cache na SSD 256 GB (SATA III); Materiały na SSD 512 GB (SATA III); Archiwa na Raptorku 1TB; Moje dane HDD 3TB w RAID 1. A ten nowy 1 TB NVMe M.2 byłby na system, programy, gry (tzn. "partycja C").

//edit

Ile chcesz za ten procek jak opychasz?


Do czasu kupienia nowego zestawu nie sprzedam.

Poczekaj. Jak będę sprzedawać wrzucę tutaj info na forum (jak zawsze :) )

 

Ale przyznam się że puszczę go "za grosze". Ja często lubię robić aukcje na Alledrogo za 1 PLN (bcm). Chyba że ktoś wyskoczy z konkretną ofertą i akurat będzie to realna cena (za tyle schodzą).

Edytowane przez Marucins
Link to post
Share on other sites

pamięci bierz te które wyjdą taniej 3200 cl14 lub 3600 cl 16 - różnice są minimalne (dla programów jednak bym stawiał na 3200 cl14). . Jak wygląda sprawa po obsadzeniu pełnych 4 banków nie wiem i nie znalazłem wiarygodnych info.

Link to post
Share on other sites

zobacz w konkretnym modelu płyty i wybierz te, które będą działać w 4 slotach. Są opisane które działają, ale bez info o taktach. Gdzieś mignął mi filmik gdzie były obsadzone 4 banki, ale nic nie mówili jak działają. Pewnie testerzy zapominają o tym. Zawsze możesz kupić np: 2x16 gb corsair vengance pro i do tego 2 zaślepki za ok 170 zł.

 

PS. sam mam ten sam problem z pamięciami bo lubię mieć obsadzone wszystkie banki i chyba do września poczekam z kupnem 3900x aż sytuacja się unormuje i może więcej rzeczy się wyjaśni, poprawią biosy x570 itp.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...