Skocz do zawartości

Ryzen 3400g czy procesor+karta


Recommended Posts

Komputer potrzebny mi głównie do pracy (Word, Excel), internetu i gier ale mniej więcej w stylu Europa universalis 4 czy inne paradoxu no i może civ 6. Przymierzam się do zestawu. Czy lepiej kupić ryzen 2400g (około 549 zł) ryzen 3400g (około 679 zł) czy też coś dołożyć i kupić jakiś tańszy procesor + odrębną kartę graficzną? Co i za ile należałoby kupić by przeskoczyć sensownie poziom wydajności ryzen 3400g?

Link to post
Share on other sites

Do gier zawsze lepszym wyborem będzie CPU + GPU. 

Taki zestaw zagra bardzo sensownie:

https://www.x-kom.pl/p/500097-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-3-3200g.html

+

https://www.x-kom.pl/p/361517-karta-graficzna-amd-msi-radeon-rx-570-armor-oc-4gb-gddr5.html

Ewentualnie możesz wziąć słabszy procesor. 
Najgorsze jest to, że ludzie budżetu nie podają. Jeżeli masz do wydania tylko 600 zł na procesor + kartę to może lepiej wybrać używki. Jeżeli wolisz kupić raz a dobrze i budżet w takim wypadku może być trochę wyższy to zmienia się postać rzeczy. 

Podaj budżet na cały zestaw oraz ewentualnie indywidualne preferencje i coś się Tobie złoży.

Link to post
Share on other sites

Podaj budżet na cały zestaw oraz ewentualnie indywidualne preferencje i coś się Tobie złoży.

 

Na razie plan jest taki:

https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=504644

Preferencje opisałem w poście - tj. do czego sprzęt ma służyć.

Chce wydać 2500 zł z systemem operacyjnym. Ale mogę wydać i 500 zł więcej jak będzie to miało sens.

 

Dobrze mówię że wzrost wydajności między ryzen 2400g a ryzen 3400g to około 10% ? Cena wyższa o 20% więc się zastawiam czy dołożyć.

 

I dobrze mówię że ryzen 2400g obsłuży gry paradoxu i civ6 bez większych problemów ? Ktoś może na tym gra w to.

Edytowane przez Judykator
Link to post
Share on other sites

Indywidualne preferencje co do podzespołów kolego. 

Wzrost wydajności nie jest duży i dopłata może mijać się z celem - szczególnie, gdy dokupimy osobną kartę graficzną. 

2400 G Obsłuży te gry - jednak o płynnej rozgrywce można zapomnieć bez zbijania detali. O ile w starszych grach sobie poradzi to w Civ będzie miał już problem. Testy masz np. na YT.

Co do Windows - nie masz starego Windows 7 na jakimś komputerze ? Jeżeli masz to w takim wypadku można użyć klucz do aktywacji Windows 10 - zawsze to 500 zł w kieszeni.

Rozważ taki zestaw (Zakładam, że nie potrzebujesz 1 TB HDD do Word i starszych gierek)
 

https://www.morele.net/inventory/info/a266f37e/

Z tym zestawem ograsz zarówno starsze jak i nowsze tytuły bez problemu w 60 FPS.
Płytę główną dałem lepszą - w przyszłości możesz zmodernizować maszynę o lepszy procesor. Możesz również zamiast 1300x  wsadzić Ryzen 1400 - zawsze to 4 wątki więcej. Kosztem np. grafiki - zmieniając ją na RX 570 taką np:
 

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-rx-570-gaming-8g-8gb-gddr5-gv-rx570gaming-8gd-4143593/

Zasilacz możesz również dać z przetwornicą DC-DC (Niezależna regulacja napięć) w skrócie lepiej. 

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-l2-v2-550w-spc139-774136/

Kombinacji jest mnóstwo. Jeżeli jesteś skłonny dopłacić te 500 zł to na pewno warto. Płynna rozgrywka w Twoich tytułach jak i nowszych - gwarantowana. 

Edytowane przez Kirolen
Link to post
Share on other sites

Płytę główną dałem lepszą - w przyszłości możesz zmodernizować maszynę o lepszy procesor.

Z tergo co widzę dałeś płytę droższą o 150 zł Co z tego miałbym mieć ? Moja płyta też chyba w przyszłości zakładając że bym chciał pozwoliłaby mi na wymianę procesora ? W końcu to ta sama podstawka ? Czym istotnym te płyty się różnią?

 

 

2400 G Obsłuży te gry - jednak o płynnej rozgrywce można zapomnieć bez zbijania detali.

Troszkę chyba przesadzasz. Teraz mam komputer z AMD 3.8GHz, BOX (AD580KWOHJBOX)

https://www.morele.net/procesor-amd-3-8ghz-box-ad580kwohjbox-522859/ i już gram w gry Paradoxu (nie próbowałem tylko Imperatora) i jest płynnie, może na jakiś gorszych ustawieniach. Z tego co wyczytałem AMD 2400G ma być lepszy od mojego starego procesora o 50% w zakresie procesora i 100% w zakresie grafiki. Więc zakładam że powinno być OK. Z CIV6 obec nie nie jest najlepiej u mnie, ale liczyłem że +50% na procesorze i +100% na grafice w porównaniu z tym co mam będzie OK. Z tego co widzę Imperatora ma w wymaganiach zalecanych Procesor AMD® Ryzen™ 3 2200G, Karta graficzna: Nvidia® GeForce™ GTX 660 or AMD® Radeon™ R9 380

 

Co do Windows - nie masz starego Windows 7 na jakimś komputerze ? Jeżeli masz to w takim wypadku można użyć klucz do aktywacji Windows 10

Mam oczywiście Windows 7 na starym komputerze ale zamierzam go zbyć z systemem. Mam też Windowsa 7 na laptopie, którego nie używam - wgrałem tam Chrome OS - ale to raczej wersja OEM i dedykowana na tego laptopa HP. Nie jestem przekonany czy mógłbym, go legalnie użyć na nowym komputerze. A bardzo zależy mi na legalnym systemie operacyjnym.

 

 

Jeszcze raz podkreślę że gram w gry głównie strategiczne i raczej nie RTS. Może jeszcze RPG. I waham się czy potrzebuje kart graficznych aż po 800 zł. Po co kupować coś czego nie będę potrzebował.

 

 

A może jakieś porównanie w liczbach grafiki wbudowanej Vega 11 z tym kartami graficznymi? Są wydajniejsze o ile procent ? Nie wiem, czemu ale przemawiają do mnie liczby :)

Edytowane przez Judykator
Link to post
Share on other sites

Widzę myślisz podobnie do mnie , też miałem nowy dobry komp, ale dorosłem :) Sprzedałem bo był nie wykorzystywany, a wstawiłem sobie staruszka który mnie kosztował paczkę czipsów i daje radę tak samo jak poprzedni.

 

Zrób jak kolega wyżej wspomniał obejżyj sobie filmy na yt z procesorem 2400g w akcji. Jeśli Ci to wystarczy to kupuj. Zawsze potem będziesz mógł dołożyć kartę zewnętrzną.

Link to post
Share on other sites
Z tergo co widzę dałeś płytę droższą o 150 zł Co z tego miałbym mieć ? Moja płyta też chyba w przyszłości zakładając że bym chciał pozwoliłaby mi na wymianę procesora ? W końcu to ta sama podstawka ? Czym istotnym te płyty się różnią?

 

Chociażby sekcją zasilania. Bo chyba nie myślisz, że dopłacasz za markę? Różnice skądś się biorą - szczególnie w tak niskim budżecie. 

 

 

Troszkę chyba przesadzasz. Teraz mam komputer z AMD 3.8GHz, BOX (AD580KWOHJBOX)

 

Napisałem WYRAŹNIE - W starszych tytułach sobie poradzi. Dodałem, że w CIV będzie problem. Czego nie rozumiesz ? To wytłumaczę bardziej szczegółowo. Wszystkie testy masz na youtube. 

 

 

 Mam też Windowsa 7 na laptopie, którego nie używam

 

Jeżeli Microsoft wspiera - to jest to legalne. Zainstaluj trial i dopiero w Windowsie wpisz klucz z laptopa. Jak zadziała to masz legalnie Windows 10 jak nie zadziała to kupisz nowego Windowsa. Pomijając fakt, że swego czasu była możliwość aktualizacji nawet z pirata do legalnego Windowsa. Im bardziej zależy na poszerzeniu użytkowników korzystających z W10 niż na legalności jego zdobycia. Taka prawda - oczywiście zachęcam tylko do legalnych praktyk. 

 

 

A może jakieś porównanie w liczbach grafiki wbudowanej Vega 11 z tym kartami graficznymi? Są wydajniejsze o ile procent ? Nie wiem, czemu ale przemawiają do mnie liczby

 

Wszystkie liczby są na YouTube/Google - wystarczy wpisać odpowiednie słowa a wyskoczą. Jeżeli faktycznie Twój gameplay opiera się głównie na starych tytułach to zamień kartę na tą:

https://www.x-kom.pl/p/359723-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-570-gaming-4gb-gddr5.html

I dobierz mocniejszy procesor. Resztę bym zostawił.

 

Link to post
Share on other sites

Czego nie rozumiesz ?

Agresji wylewającej z postu wyżej. Jak ktoś grzecznie pyta bo się nie zna, to nie trzeba wcale odpowiadać jak się wie albo się wie a nie chce odpowiedzieć.

 

A poglądy na temat legalności Windowsa masz podejrzane.

 

Powiedź mi jeszcze =- o ile chcesz - co z tą sekcją zasilania? O co konkretnie chodzi?

Link to post
Share on other sites

Dokładnie jak wyżej. To nie jest agresja - tylko lekkie zirytowanie. Jak myślisz ile powstaje bezsensownych tematów/pytań na różnego typu forach ? Można czegoś nie wiedzieć, ale to nie usprawiedliwia lenistwa. Mniej czasu by Ci zajęło wpisanie frazy w google jak pytanie na forum. Osobiście zanim napiszę temat - spędzam wiele czasu nad rozwiązaniem problemu a nie idę na łatwiznę oczekując wszystkie podanego na tacy i jeszcze gorzej jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
Jeszcze coś takiego:

A poglądy na temat legalności Windowsa masz podejrzane.

 

Sam siebie posłuchaj czasem to się uśmiechniesz.

Wszystkiego dobrego! 8-)

Link to post
Share on other sites

OK,. przeczytałem z link o sekcji zasilania

Może nie zrozumiałem, bo w końcu jestem prawnikiem (to a pro po licencji Windows) a nie informatykiem, ale wychodzi na to że sekcja zasilania ma znaczenie dla overclockingu CPU. Tylko skąd pomysł że je chcę podkręcać procesor ? Nie chcę. Więc jeszcze raz za co mam dać 150 zł więcej w ramach płyty głównej?

 

Po porównaniu płyt zauważyłem na moje laickie oko, tylko różnice w sterowaniu sys fanami - w droższej są 4 są w mojej 1. Z tym że ja nie zamierzam mieć 4 wentylatorów, bo po co mi niepotrzebny hałas.

Edytowane przez Judykator
Link to post
Share on other sites

Ja sam pod EU, Civ 6 a nawet Eve online myśle o 3400g, i z tego widzę w FHD da się spokojnie w każda pograć, może nie max detale ale plynnie! Wiec osobiscie pod takim kątem gier strategicznych nie pchałbym się w dedykowaną grafike... Nie wiem czy zasilacz to nie przerost formy, do takiego zestawu i 350W byłby mocno na wyrost, wiec 60-70 do urwania na na 3400g ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...