Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej. 

Mam problem z dyskiem zewnętrznym ADATA HD710 4TB. 

Wczoraj zauważyłem, że z jednego z katalogów zniknęła część plików. 
Myślałem, że usunąłem je przez przypadek, ale po odłączeniu i podłączeniu dysku zniknęły kolejne - wszystkie z tego katalogu. 
Inne katalogi póki co wydają się być nienaruszone. 

- Total Commander wchodzi do katalogu, ale jest on pusty. 
- Windows Explorer przy próbie wejścia do katalogu wyrzuca komunikat: "plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny". 
- W Recycle Bin dysku nie widzę straconych plików. 
- Wstępne skanowanie Disk Drillem znajduje część plików (póki co ich nie odzyskiwałem). 

W sieci wyczytałem by dysk przeskanować CrystalDiskInfo 8.2.0, więc podrzucam screen tego, co znalazł: 

 

https://imgur.com/a/4unIauA

 

Co radzicie w takiej sytuacji? 

Będę wdzięczny za pomoc. 

 

 

Pozdrawiam, 
Szymon.

Link to post
Share on other sites
Hej.

 

Dzięki za odpowiedzi.

 

Póki co: 

1. Sprawdziłem pamięć za pomocą memtest86 - nie było żadnych błędów.

2. Kupiłem drugi dysk.

3. Klonuję dysk z problemami na nowy za pomocą HDD Raw Copy Tool.

 

Co dziwne Raw Copy wykrył stary dysk jako 500 GB, więc albo jest z nim coś bardziej nie tak niż dotychczas, albo program sobie z nim nie radzi.

Jeśli znacie inny, równie wygody program do klonowania posektorowego, to chętnie przyjmę sugestie (znam jeszcze Clonezillę, ale wolałbym coś po prostu pod Windowsa).

 

Z radością przyjmę też wszelkie rady dotyczące odzyskiwania danych. Gdy już skopiuję dysk zgodnie z Waszymi radami, to muszę zabrać się za odzyskiwanie plików. Jaki soft i kroki możecie polecić?

 

Ogromne dzięki za pomoc.

 

PS dysk był odłączany bez bezpiecznego usuwania :(

Link to post
Share on other sites
OK, właśnie wydarzyło się coś równie dziwnego, co radosnego :)

 

1. Niepokoiło mnie, że HDD Raw Copy Tool wykrył dysk bazowy jako 500 GB, więc przerwałem klonowanie.

2. Zrobiłem pena z Clonezillą i postanowiłem wystartować proces na drugim komputerze, by nie blokować głównego.

3. Po podłączeniu dysku do laptopa - stracone pliki magicznie się pojawiły! :D

 

Pierwsze co zrobiłem, to zapuściłem ich kopiowanie na nowy dysk. Potrwa 44 godziny, ale spoko - ja mam czas ;)

Jest to o tyle ciekawe, że w ciągu dnia sprawdzałem dysk na jeszcze innym trzecim komputerze i na nim plików nie było. 

 

Więc nasuwają się dwa pytania.

Po pierwsze - czy rozpoczęty proces klonowania dysku mógł sprawić, że utracone pliki się przywróciły? Bo to jedyna, poważna zmienna jaka się pojawiła w ostatnich godzinach.

Po drugie - jeśli uda się skopiować pliki na nowy dysk i wszystko będzie z nimi ok, to co zrobić ze starym dyskiem? W sensie - rozumiem, że lepiej mu już nie ufać, ale jak go potraktować, by dogłębnie sprawdzić i odświeżyć? 

 

Dziwaczne rzeczy się tu dzieją :)

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj jak podłączysz taki dysk pod PC z np ubuntu to rzeczywiście widać pliki. 
Tu to ci nie powiem, jeśli ten 2-gi komp to też windows. Jeśli się CHKDSK nie załączył, to rzeczywiście dziwne, lub powierzchnia siada.

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj jak podłączysz taki dysk pod PC z np ubuntu to rzeczywiście widać pliki. 

Tu to ci nie powiem, jeśli ten 2-gi komp to też windows. Jeśli się CHKDSK nie załączył, to rzeczywiście dziwne, lub powierzchnia siada.

 

Drugi komp to też Windows. Dziwaczne rzeczy. Ale póki co kopiuję najważniejsze pliki, więc nie narzekam :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...