Skocz do zawartości

Opcja erase w MHDD i partycja Recovery oraz problem z instalacją Win10


Recommended Posts

Drodzy forumowicze,

miesiąc temu zakupiłem używanego ultrabooka Acer Aspire V5 132p z Windows 10 Home oraz Linuxem Mint MATE 64x na pokładzie. Krótka specyfikacja: 

Typ procesora: INTEL Celeron 1019Y 1000 MHz
Pamięć RAM: 4GB 

Dysk twarydy: HDD 500GB

 

ale do rzeczy. Tydzień temu tj. 25 czerwca br. system Windows przestał funkcjonować tzn. komputer się zrestartował zaś system Windows przeszedł do naprawy tj. "Repairing disk errors. This might take over an hour to complete". Po 12h młynkowania wyświetliła się opcja z przyciskiem F8 oraz Start jednak po wybraniu którejkolwiek opcji nic się nie działo a sam system przestał się uruchamiać. Linux działał bez problemów. Stworzyłem  bootowalnego pendrive za pośrednictwem Media Creation Tool na drugim komputerze i przystąpiłem do naprawy Windows. Przeprowadziłem diagnozę, pojawił się ten sam problem tzn. naprawa "Repairing disk errors. This might take over an hour to complete" trwała dla odmiany 22h i również nie dała żadnych rezultatów. Postanowiłem zainstalować ponownie Windowsa. W trybie Bios Legacy sformatowałem dysk twardy i podzieliłem go na dwie partycje-przy okazji musiałem usnąć Linuxa, gdyż wszystko miałem na jednej partycji, a przy okazji i tak miałem zakusy zmienić go na Xubuntu, bo Mint mulił na tym procesorze. Próbowałem 6-krotnie zainstalować Win i za każdym razem wyrzucał mi błąd w trakcie instalacji 0x80070570 Korzystając z dobrodziejstwa wujka Google wiem, że błąd dotyczy uszkodzonego HDD lub uszkodzonego pendrive z którego bootujemy albo źle nagranego obrazu Windows. Wina pendrive to nie jest: próbowałem dwóch różnych i odpowiednio sformatowanych. Obraz tworzyłem za pomocą Windows Media Creation Tool, więc też tu analizuje. Błędów na dysku jest w ch...olerę dużo, przy obecnym postępie 0,5% mam już ok 1500 uszkodzonych sektorów. Po zakończeniu analizy wiem, że muszę przeprowadzić za pośrednictwem MHDD opcję erase i remap.

 

Meritum tego tematu: czy opcja erase wykasuje ukrytą partycję Recovery Windows 10?

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły w czym problem, jestem otwarty na sugestię.

 

Wszystkim, którzy przeczytali tego tasiemca serdecznie dziękuję i gratuluję jednocześnie.

 

PS. po błędzie 0x80070570 usunąłem z komputera drugą kość RAM, która również mogła stanowić problem. Jednak bez rezultatu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za link. Przewertowałem tą 12 letnią dyskusję od A do Z i nadal nie znam odpowiedzi na postawione przeze mnie pytanie czy opcja erase wykasuje ukrytą partycję Recovery Windows 10? - przynajmniej nie ma takiej informacji podanej wprost. Zakładając, że wpisanie komendy erase kasuje wszystkie dane to i partycję recovery też usunie.

Wrzucam link do screenów po analizie, z informacją nt. dysku oraz po S.M.A.R.T.

Zdecydowałem się na przeprowadzenie zerowania z komendy erase, nie z menu. Zobaczę co dalej.

Niestety dysk jest uszkodzony. Przy wielu próbach zerowania i remapowania wyświetla się komunikat: *** CATASTROPHIC FAILURE *** Broken drive , press any key.  Biorąc powyższe pod uwagę nie było mi dane dowiedzieć się czy zerowanie z komendy kasuje partycję recovey.

 

Dzięki za pomoc luckyboy.

 

Do moderatora: temat do zamknięcia. Przy okazji nie powinien o być w dziale z dyskami twardymi? Wstępnie uznałem, że moje pytanie dotyczy oprogramowania. Z góry przepraszam za kłopot.

Edytowane przez newkarol
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...