Skocz do zawartości

Ryzen 2600 + MSI B450 tomahawk problem


Recommended Posts

Zakupiłem jak w temacie procesor Ryzen 5 2600, płytę MSI B450 tomahawk oraz ramy

Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 (PV416G320C6K - według inf. na stronie msi zgodne z płytą)

Pozostałe podzespoły w pełni sprawne pochodzą z mojej poprzedniej platformy.

 

Po złożeniu okazało się, że bios widzi 2 kości jednak w podsumowaniu widnieje 8GB a nie 16, dodatkowo ram ustawiał na 2133MHz przy probie uruchomienia profili 2933/3200 kilkukrotny restart sprzętu - płyta posiada 4 diody które określają - cpu, ram, grafikę - po 1 restarcie potrafi dłużej przytrzymać na sprawdzaniu cpu.

 

Podobnie win 10 - komunikat 16 GB jednak 8.5 niedostępne..

 

Dla pewności na nowo zamontowałem CPU odpaliłem sprzęt poszło 16GB 3200MHz.

Jednak po wyłączeniu sprzętu i ponownym odpaleniu ponownie problem się pojawił.

Ramy obsadzone w bankach 2,4 tak jak ma być.

Usunąłem 1 kość - sprawdziłem w ten sposób obydwie - brak problemów przy 3200MHz - zawsze odpala z z każdą z tych kości z osobna.

Obecnie wystartował ponownie na 2, jednak znając życie to nie koniec problemu.

 

Biosu nie aktualizowałem - pomijając wersje beta fabrycznie wgrany jest najnowszy z marca.

Z ciekawostek zgodnie z cpu-z,  są to kości ranks - single, Nanya Technology

Link to post
Share on other sites

Kombinuj Panie, na XMP to puszczasz? spróbuj z palca command rate 1, i reszta ustawień z XMP, napięcie na 1.4V jak stable to niżej i do skutku. 

 

A jak Ci się nie chce i masz możliwość wymiany to bierz Eagis 3000 polecą na 3200@CL16 z tym mobo szybciej niż te vipery....

 

W tej chwili to co producent tam naskrobał na nalepce ma się niewiele do tematu... taka sytuacja.

Link to post
Share on other sites

Viper 4 powinny latać na Tomahawku z palca, bez łaski :/ Proponowałbym zrobić jak pisze kolega wyżej - ustaw manualnie timingi, taktowanie i VRam. Jeżeli jesteś trochę bardziej ambitny możesz zaprzyjaźnić się czymś, co się nazywa Ryzen DRAM Calculator:

 

https://www.google.com/amp/s/www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/%3famp

Link to post
Share on other sites

Osobiście obstawiam ramy, ewentualnie że z płytą coś nie halo.

Ustawiłem ramy ręcznie - ze wstępnych ustaleń wynika, że na 2933MHz,U-1.36V, cl 16/18/18/18/36, CR - 1T pc odpala, natomiast przy 3200MHz zaczynają się problemy. Raz odpala a innym razem 4 restarty i płyta zbija do 2133MHz.

Nawet jeśli 3200MHz zaskoczy - jakakolwiek ponowna zmiana w biosie (np. kolejność bootowania dysków) kończy się 4 restartami.

 

Zdarza również tak, że w menu głównym i systemie mamy 2133MHz natomiast w opcjach oc 3200.

 

Być może problem stanowią użyte kości Nanya Technology zamiast Samsung czy Hynix.

 

Wezmę pod uwagę zwrot tych pamięci, zakup G.Skill, które poleca Kolega

 

Testuje dalej.

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

 

 

Być może problem stanowią użyte kości Nanya Technology zamiast Samsung czy Hynix.

 

 

Nie da się tego wykluczyć...  Niby ten ostatni update do twojego mobo to beta, ale spróbuj...

 

Taka informacyjnie odnośnie Aegisów, wczoraj po info o wynikach OC od @@Artok, postanowiłem sprawdzić czy da się zejść z timingami.

 

B450-A PRO + R7 1700

I rzeczywiście uzyskałem na nich stabilne 3200Mhz przy timingach 14-17-17-27-56,  także nieźle. :) 

Imo, do ogólnego zastosowania lepsza opcja niż 3333@CL16 - które też da się ustawić na tych kościach.

 

 

Z alternatyw @@MariuszB35PL,  ma te...

https://m.euro.com.pl/pamieci-ram/adata-xpg-spectrix-d41-ddr4-8gb-3000-cl-16_1.bhtml

 

I też twierdzi 3333@CL16 lata bez problemu (o ile dobrze pamiętam na tomahawku własnie), wiec jak ktoś lubi "świecidełka" to też coś w tej kwocie się znajdzie :P 

Link to post
Share on other sites

 

 

Zaktualizowałem bios 1.7 -> 1.8 (wersja z bieżącego miesiąca) na chwilę obecną na 3200MHz poszły ramy, obecnie testuje na 3333MHz - system wstał - zobaczę jak z upływem czasu platforma się zachowa
 

 

czyli jednak w opisie nowej wersji biosu producent nie umieścił info,  wygląda na to że update zawiera poprawki pod te kości.

Link to post
Share on other sites

Zobaczymy na 3200MHz na chwilę obecną wygląda to ok, na 3333 origin wywala błąd przy aktualizacji bf V - o ile w tym miejscu leży problem

 

Liczyłem na kości od samsunga (ram zakupiony w sklepie x-kom)

 

Do tej pory każda moja platforma (począwszy od Pentium 200MMX) budowana była na Intel'u, jednak biorąc pod uwagę to co ta firma obecnie odstawia przesiadłem się na AMD (oby to był dobry wybór) wcześniej i5 2500K @4.4GHz na płycie asus'a p8p67

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

Obawiam się że na stabilne 3333 standardowe napięcia nie wystarczą. Kombinuj. Nie przekraczaj jednak 1.45V.

 

A po wszystkim pełny Memtest86 i będziesz miał jako tako pewność że jest stabilnie.

 

 

 

Do tej pory każda moja platforma (począwszy od Pentium 200MMX) budowana była na Intel'u, jednak biorąc pod uwagę to co ta firma obecnie odstawia przesiadłem się na AMD

 

Nie Ty jeden...  

Link to post
Share on other sites

Odpaliłem BF V na ramie o częstotliwości 3200MHz po mapce stwierdziłem wrzucę 3333, niestety po restarcie pc (zanim wbiłem w bios) test zatrzymał się tym razem na VGA - grafę (msi gtx 1060 3G gaming x wyciągnąłem ze slotu i na nowo umieściłem), komp ruszył - odpalilem bf v ponownie po 1 min bum ląduje w systemie, uruchomiłem bf'a ponownie mapa dograna - widać coś się dzieje w dalszym ciągu

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

Albo za niskie napięcie na 3333 albo marne kości I marny bios, więc więcej nie wydusisz.

Ten motyw z bootem VGA wyskoczył na ustawieniu 3200, kości świeżo zakupione więc ewentualny zwrot jest możliwy, widzę że G.Skill Aegis lecą u Ciebie na 3133MHz

 

Widzę, że swojego Ryśka podkręciłeś - poprzez offset? Na jakim napięciu u Ciebie siedzi?

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

Odpaliłem OCCT na 35min, max temperatura sekcji zasilania - 62 stopnie, temperatura procesora 63 przy 850rpm. Procesor na stocku.

Co do pamięci 3200 jednak nie tak do końca stabilne - o ile po aktualizacji biosu sprzęt odpala, system stabilny, to z bfa potrafi wyrzucić do win.

Sama płyta od MSI ma swoje fochy - przy wpiętym dysku zewnętrznym usb na jednym porcie pc odpala 100% na innym losowo potrzebuje 0-2 restartów.

 

G Skill Aegis nie posiadają radiatorów - jak wygląda kwestia temperatur?


Temat do zamknięcia, zakupiłem pamięci G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 - na 3200MHz, Cl 16 pracują stabilnie

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

 

 

G Skill Aegis nie posiadają radiatorów - jak wygląda kwestia temperatur? Temat do zamknięcia, zakupiłem pamięci G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 - na 3200MHz, Cl 16 pracują stabilnie
 

 

Kwestia temperatur jest pomijalna... ale chyba to już wiesz....  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...