Skocz do zawartości

powtarzające się BSoD'y (Memory Mangement) w Windows 10


Recommended Posts

Witam,

 

Postanowiłem popełnić w końcu wpis na forum, jako że od jakichś kilku dobrych tygodni mam powracający problem z komputerem. A zatem po kolei, zgodnie z szablonem:

 

1.Konfiguracja komputera:

- generalnie jak w sygnaturce, poniżej skrócony raport z HWiNFO:

 

 

Computer:      MSI MS-7760

CPU:           Intel Core i7-3820 (Sandy Bridge-E, M1)
               3600 MHz (36.00x100.0) @ 1199 MHz (12.00x100.0)
Motherboard:   MSI X79A-GD65 (8D) (MS-7760)
BIOS:          V1.8, 10/18/2012
Chipset:       Intel C600/X79 (Patsburg)
Memory:        16384 MBytes @ 666 MHz, 9-9-9-24
               - 8192 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CML16GX3M2A1600C9
               - 8192 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CML16GX3M2A1600C9
Graphics:      MSI GTX 1060 GAMING X
               NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, 6144 MB GDDR5 SDRAM
Drive:         SAMSUNG HD501LJ, 488.4 GB, Serial ATA 3Gb/s
Drive:         Samsung SSD 840 PRO Series, 125.0 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 3Gb/s
Drive:         WDC WD20EARX-00PASB0, 1953.5 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 3Gb/s
Drive:         WDC WD20NMVW-11EDZS2, 1953.5 GB, Serial ATA 3Gb/s @ 3Gb/s <-> USB
Drive:         ST3500830AS, 488.4 GB, Serial ATA 3Gb/s <-> USB
Drive:         ASUS DRW-24B5ST, DVD+R DL
Sound:         Intel Patsburg PCH - High Definition Audio Controller [C1]
Sound:         NVIDIA GP106 - High Definition Audio Controller
Network:       Intel 82579V (Lewisville) Gigabit Network Connection
OS:            Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 18362.175 (1903/May 2019 Update)

 

2.System operacyjny: j.w. czyli Windows 10 Professional 64-bit

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: nic radykalnego, zwykłe aktualizacje Windowsa plus nowa myszka (teraz, tak ja się zacząłem zastanawiać, to faktycznie problemy zaczęły się mniej więcej wtedy, kiedy kupiłem myszkę - przypadek? trochę nie chce mi się wierzyć, że to przez myszkę...)

 

4.Używany program antywirusowy: Windows Defender

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

 

- naprawa systemu Windows - reinstalacja "z zachowaniem ustawień"

- uaktualnienie wszystkich sterowników

- format dysku twardego i czysta instalacja Windowsa

- aktualizacja BIOSU (częściowa - udało mi się uaktualnić BIOS o kilka wersji, ale do najnowszej już mi się nie udało, bo płyta nie chciała czytać patyka)

- plus standardowe windowsowe testy - sprawdzanie dysku, RAM'u, rejestrów itd. itp. - tu wszystko niby OK...

 

6.Informacje dodatkowe:

 

Generalnie wyskakują mi różne błędy, ale zdecydowanie najczęściej pojawia się "MEMORY_MANAGEMENT" (powiedzmy, że w 8 na 10 przypadków, to właśnie ten błąd). Mam niejasne wrażenie, że błąd pojawia się najczęściej, kiedy mam uruchomionych kilka aplikacji w jednym czasie (nawet zwykłe kombo Chrome + Firefox + Word zwiększa prawdopodobieństwo błędu, nie mówiąc już o jakiejś grze i np. Chrome w tle - błąd prawie pewny, tak samo jak np. próbuje właczyć Lightrooma albo Photoshopa przy działający w tle Chromie/Firefoxie). Jeśli chodzi o gry, to po resecie systemu zainstalowałem sobie Cywilizację VI i wygląda to tak, że są bardzo duże szanse na błąd w trakcie ładowania gry (zwłaszcza jeszcze coś jest już uruchomione), ale jeżeli już gra się w końcu odpali, to da się pograć spokojnie przez dłuższy czas...

 

Podsumowując - jako zwykły użytkownik komputera podejrzewam na ten moment, że problem raczej tkwi w sprzęcie a nie w systemie, i moją główną podejrzaną jest płyta główna (parę lat już niby ma - generalnie komp złożony niecałe 6 lat temu, jedynie grafika nowsza - wymieniona 2 lata temu), ale jeśli ktoś ma inny pomysł, to będę wdzięczny. Wszelkie porady, co mam dalej robić będą bardzo mile widziane. Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

Memory:        16384 MBytes @ 666 MHz, 9-9-9-24

               - 8192 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CML16GX3M2A1600C9
               - 8192 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CML16GX3M2A1600C9

Pamięci 1600 MHz pracujące na 1333 MHz, przestaw w Biosie tak by pamięci pracowały w natywnej prędkości oraz sprawdź czy napięcie na nich to 1.5 V. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi, odpisuje teraz na szybko, bo z pracy, jakby co, to wieczorem napisze wiecej (no i sorki za brak polskich znakow, ale w pracy niestety nie mam innej mozliwosci...)

 

Puszczenie memtest z bootowalnego pendrive? Czy tylko windowsowski?

 

Pamiec testowalem windowsowym testem, zrobilem test najbardziej rozszerzony, taki, co trwal cala noc... A memtesta z pendrive'a nie udalo mi sie uruchomic - u mnie w BIOS'ie jest chyba ze sto roznych opcji bootowania, probowalem kilku roznych kombinacji, ale memtest sie nie odpalil... Jak wiesz, jaka opcje w BIOS'ie ustawic, to bede bardzo wdzieczny ;)

 

 

To samo co @UP. Do tego można też obciążyć ram prime95 i przy okazji procesor.
Pomyśl nad pożyczeniem lub sprawdzeniem swojego ramu u kogos.

 

A mozna cos wiecej na temat tego "prime95"? Bo, szczerze mowiac, pierwsze slysze..

 

 

Pamięci 1600 MHz pracujące na 1333 MHz, przestaw w Biosie tak by pamięci pracowały w natywnej prędkości oraz sprawdź czy napięcie na nich to 1.5 V. 

 

Dzieki za rade, sprobuje dzis wieczorem i dam znac, co to dalo... ;)

 

 

Czyli nie możesz wgrać wersji biosu 4.8 ? Tu może być problem...Ten bios dotyczy właśnie pamięci.

 

No wlasnie nie moge, udalo i sie zaktualizowac BIOS jedynie do wersji 1.80, od nastepnej MSI udostepnia BIOS'y w postaci windowsowego instalatora, ktory niby sam sie rozpakowuje i rebootuje, ale u mnie po restracie nic sie nie dzieje, tylko normalnie sie windows uruchamia...

 

Tak jak pisalem wyzej - podejrzewam, ze to kwestia ustawienia jakiejs odpowiedniej opcji w BIOS'ie, ale u mnie nie ma czegos takiego jak zwykle "BOOT FROM USB", tylko ze sto roznych opcji... 

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem, powinieneś "popracować" nad aktualizacją biosu. Wiem, że to może być trudne, ale na pewno jest jakaś droga żeby go zaktualizować. Napisz do producenta, może pomogą ? Ja kiedyś dwa tygodnie walczyłem z płytą Gigabyte i pomogli mi go rozwiązać.

Szukałeś w internecie takiego problemu ? Ja przetłumaczyłem sobie kiedyś kilkaset opcji z biosu. Jeszcze poza przetłumaczeniem musiałem znaleźć w necie do czego służy. Masz instrukcje do płyty ? Przeglądnij ją dokładnie...

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj pozno wrocilem z pracy, wiec nie zdazylem zrobic za wiele. Odpisuje teraz na szybko przed praca. A wiec...

 

Pamięci 1600 MHz pracujące na 1333 MHz, przestaw w Biosie tak by pamięci pracowały w natywnej prędkości oraz sprawdź czy napięcie na nich to 1.5 V. 

 

Zrobilem to, niestety nic nie dalo...  :(

 

 

Moim zdaniem, powinieneś "popracować" nad aktualizacją biosu. Wiem, że to może być trudne, ale na pewno jest jakaś droga żeby go zaktualizować. Napisz do producenta, może pomogą ? Ja kiedyś dwa tygodnie walczyłem z płytą Gigabyte i pomogli mi go rozwiązać.

Szukałeś w internecie takiego problemu ? Ja przetłumaczyłem sobie kiedyś kilkaset opcji z biosu. Jeszcze poza przetłumaczeniem musiałem znaleźć w necie do czego służy. Masz instrukcje do płyty ? Przeglądnij ją dokładnie...

 

Instrukcje mam, jak najbardziej, ale nie ma w niej za wiele na temat opcji bootowania (jest niemalze doslownie jedno zdanie, ze rozne opcje bootowania, owszem, sa). Za to o overclockingu jest parenascie dobrych stron...

 

W przystepie desperacji napisalem za to do producenta, zobaczymy, moze cos odpisza...

 

No i bede probowal jeszczez odpaleniem tego memtesta...

Link to post
Share on other sites

Memtesta jak nie możesz włączyć z USB to najczęściej źle go wgrałeś lub źle ustawiłeś bootowanie. Czasami w biosach taki pendrive pojawia się jako zwykły dysk.
Mi nigdy nie udało się wgrać memtesta na pendrive, zawsze miałem gdzieś obraz iso z ubuntu i po wgraniu takiego ubuntu na pendrive pojawiała się opcja testu ram zaraz obok instalacji. Używałem też chimera boot cd czy czegoś o podobnej nazwie.

Prime95 to zwykły program służący do obliczeń. My najczęściej używamy go do tak zwanych stress testów. Obciążamy tym komponenty takie jak procesor czy ram w celu sprawdzenia stabilności czy temperatur w wymagających warunkach.

Jeśli chodzi o aktualizację biosu: Pobierasz plik .zip ze strony producenta - oczywiście do odpowiedniej płyty głównej, wrzucasz na pendrive i włączasz plik .exe o nazwie "E7760v48" z tego co sprawdzałem. Dalej nie powiem bo instalator mówi mi że mam inną płytę główną.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, problem wygląda na rozwiązany :)

 

Zgodnie z tym, co tu na forum zostało powiedziano niejako między wierszami, winowajczynią okazała się faktycznie wadliwa kość pamięci.

 

Po chirurgicznym ( ;)) usunięciu wadliwego modułu, jak na razie, wszystko gra...

 

Dziękuję wszystkim za porady i niniejszym zamykam temat ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...