Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Po ostatnim wątpliwie udanym zakupie RAM'u, chciałbym poprosić o wskazówkę przy wyborze nowych kości. Mam procka "Ryzen 5 2600" na płycie "Asus ROG Strix B350-F" oraz kości Crucial Ballistix DDR4 na max. taktowaniu, wynoszącym 2666 MHz. Czytałem i słyszałem, że przy taktowaniu 2666 nie wyciskam jakoś specjalnie dużo ze swojego sprzętu, dlatego naszło mnie na upgrade RAM'u. Jakiś czas temu kupowałem "patrioty" i ustawiłem taktowanie na 3200 (dopuszczalne przez mobo) i od razu odczułem skok wydajności rzędu 10-50% (w zależności od gry, ustawień, sytuacji itd.) i wszystko byłoby ładnie i pięknie gdyby nie fakt, że przy bardziej wymagających tytułach, kości potrafiły crashować (średnio raz na godzinę) grę albo nawet czasem i sam system. Mój kumpel również posiada te patrioty (i niemal identyczną całą resztę) i z ciekawości zainstalował w swojej budzie zakupione przeze mnie kości... wyszło, że to wina niczego innego jak wady nowych kości - odczuł te same problemy z systemem co ja - dlatego uczulam i podkreślam, że to nie była wina, żadnego podkręcania czy w ogóle zbyt wysokiego taktowania, 3200mhz to rzekomy standard na tamtych patriotach, a zarazem moje mobo zezwala na 3200.

 

Przy zwrocie ramu, w salonie gość polecił mi pod moje mobo G.Skille oraz HyperXy dlatego jeśli ktoś może polecić jakieś kości z opóźnieniem CL15 / CL16 z taktowaniem 3200mhz to zamieniam się w słuch. Interesują mnie tylko kości z pamięcią 8Gb lub 16Gb jeśli mówimy o zestawie dwóch kości.

Edytowane przez Archgoat
Link to post
Share on other sites

Na płycie Tomahawk B450 z prockiem Ryzen 5 2600X mam włożoną pamięć Patriot Viper 2x8GB 3200Mhz i pracuje normalnie - nie zauważyłem jakiegoś crashowania czy innych niespodzianek. Dodam że ta pamięć nie jest na kościach samsunga tylko na hynixach. Komputer jest używany dość intensywnie - także w grach.

Link to post
Share on other sites

Ripjaws V RED 3200 CL15 https://www.net-s.pl/produkt/gskill-ddr4-16gb-3200-15-ripjaws-v-red-dual-638958;20-c-10

 

Pamięci nie sprawiają żadnego problemu i ponoć wszystkie są na kościach Samsunga b-die, mój egzemplarz taki się okazał. Do tego UEFI ustawia je bezbłędnie z automatu i dobrze się kręcą.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie w serii 400 naniesiono sporo poprawek, nie można porównywać do 300. Częściej spotyka się topologię daisy chain etc.

 

Z każdym nowym biosem powinno być lepiej, ale zawsze możesz trafić na niewspółpracujące pamięci.

 

Z qvl asusa ciężko jakieś informacje wyciągnąć, wg nich 3200 potrafią wyciągnąć tylko b-die i to nie zwykłe, ale 3600+ ;o

 

Próbuj coś 1 rank/single rank/single sided, np 3333 od hyperX kingstona, są w qvl i można je wypróbować. https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3333mhz-cl16-hx433c16pb3k2-16-774213/

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

HyperX Predator 3200CL16 2x8GB - nie lubię spędzać godzin na OC, więc tylko ustawiłem profil XMP (właśnie 3200CL16),podniosłem taktowanie do 3466MHz i tyle. Stabilność sprawdzona - zero problemów. Spokojnie mogę polecić. Pewnie dałoby się jeszcze trochę z nich wydusić (częstotliwością lub timingami), ale odpuściłem, wystarczy mocy.

Link to post
Share on other sites

Na płycie Tomahawk B450 z prockiem Ryzen 5 2600X mam włożoną pamięć Patriot Viper 2x8GB 3200Mhz i pracuje normalnie - nie zauważyłem jakiegoś crashowania czy innych niespodzianek. Dodam że ta pamięć nie jest na kościach samsunga tylko na hynixach. Komputer jest używany dość intensywnie - także w grach.

Wiem, że te patrioty są ok do tego zestawu ale mi się akurat trafiły trefne modele, jak już wspomniałem i przez to nie chcę je drugi raz kupować.

 

Ogólnie w serii 400 naniesiono sporo poprawek, nie można porównywać do 300. Częściej spotyka się topologię daisy chain etc.

 

Z każdym nowym biosem powinno być lepiej, ale zawsze możesz trafić na niewspółpracujące pamięci.

 

Z qvl asusa ciężko jakieś informacje wyciągnąć, wg nich 3200 potrafią wyciągnąć tylko b-die i to nie zwykłe, ale 3600+ ;o

 

Próbuj coś 1 rank/single rank/single sided, np 3333 od hyperX kingstona, są w qvl i można je wypróbować. https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3333mhz-cl16-hx433c16pb3k2-16-774213/

HyperX Predator 3200CL16 2x8GB - nie lubię spędzać godzin na OC, więc tylko ustawiłem profil XMP (właśnie 3200CL16),podniosłem taktowanie do 3466MHz i tyle. Stabilność sprawdzona - zero problemów. Spokojnie mogę polecić. Pewnie dałoby się jeszcze trochę z nich wydusić (częstotliwością lub timingami), ale odpuściłem, wystarczy mocy.

Jak będę zabierał się do zamawiania kości to wezmę pod uwagę te predatorki.

Link to post
Share on other sites

Wiem, że te patrioty są ok do tego zestawu ale mi się akurat trafiły trefne modele, jak już wspomniałem i przez to nie chcę je drugi raz kupować.

 

Jak będę zabierał się do zamawiania kości to wezmę pod uwagę te predatorki.

No imo nawet ze starszymi płytami źle nie wypadają Aegisy od G.SKILL'a jeśli chodzi o możliwosci, a jeśli chodzi o cenę to wypadają genialnie. https://www.komputronik.pl/product/368687/g-skill-aegis-16gb-2x8gb-3000mhz-ddr4-cl16-1-35v-dimm-.html to są kostki które spokojnie szły mi na CL 15 przy 3200MHz, ewentualnie jeśli miałbyś jakieś problemy, bo wiadomo, kostki a kostki to też różnica, to ewentualnie stockowe ustawienia, które i tak powinny robotę zrobić w stosunku do 2666MHz. Jesli by coś nie wypaliło to zawsze jest 14 dniowy zwrot (w komputroniku jakby się uparł to i 30 dniowy :V )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pamiętasz jak miałeś ustawione CL w tych Aegisach? Wsunąłem je na 3200, ale opóźnień nie ruszałem.

 

Swoją drogą - ładnie potaniały. W styczniu za taki zestaw dałem 469 zł.

Z tego co pamiętam to było to 15/15/15/38 ale głowy sobie nie dam uciąć bo kompa z tymi kostkami miałem dość krótko nawet na eksperymenty :V 

Link to post
Share on other sites

Ja mam chyba jakiś syndrom sztokholmski, już kiedyś wsadziłem łapę w CL i skończyło się to zgonem Windowsa (takim totalnym, nawet naprawa błędów z niebieskiego menu nie pomogła). Tym razem szanowni państwo ofiary były mniejsze, albowiem BIOS zresetował się do pierwotnej wersji, która była po wyciągnięciu płyty z pudełka.

 

I teraz wyobraźcie sobie, że macie Ryzena 3700X, BIOS pozwalający na jego działanie czyli F40, a tu się wam nagle cofa do F2

tenor.gif

Edytowane przez Artok
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Z ramem różnie bywa wiec proponuję zakup online z możliwością zwrotu, mogę powiedzieć tylko tyle że w/w G.skill aegis 3000 (2x8) u mnie latają na 3200@CL16 a po podniesieniu napięć na 3333@CL16...

 

B450-A PRO + R7 1700

Ja mam adata spectrix d41 i z bazowych 3000 MHz Cl16 1.35v idą na 3333 MHz bez zmian napięć i Cl więc chyba całkiem nieźle. Może się uda puścić na 3400 po zwiększeniu V na 1.4 bo na stocowym napięciu już nie wstają na 3400

 

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Słuszna uwaga @dragzor. Szkoda, że nie ma żadnego przełącznika tego dual biosu, aby go sobie zaktualizować w sposób cywilizowany. Ustawiłem znowu zbyt niskie timingi i tym razem BIOS przełączył się na ten zainstalowany kiedyś prze mnie, czyli F5. Zaktualizowałem go więc od razu do F40. Mam nadzieję, że teraz w obu kościach pamięci jest ta sama wersja.

 

Udało mi się wsunąć Aegisy na następujące timingi 14-17-17-34-56 @3200Mhz (było: 16-18-18-38-56)

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

 

 

napięcie 1.46V

na bogato widzę,  u mnie te eagisy leciały na 3333@CL16 ale własnie ~1.45V i odpuściłem, chociaż dożywotnia gwarancja  :rotfl:   3200@CL14 brzmi nieźle... jak znajdę chwilę to przećwiczę z ciekawości


Up@  ok sprawdziłem - rzeczywiście latają również u mnie na tych timingach 8-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...