Skocz do zawartości

Zasilanie karty graficznej


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pendzel_3,

Recommended Posts

Cześć :) rozglądam się za nową kartą graficzną i przeglądając specyfikację https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-rog-strix-geforce-rtx-2060-advanced-6gb-gddr6-rog-strix-rtx2060-a6g-gaming-4143840/ zauważyłem, że jest zasilana 8+6pin co przykuło moją uwagę, bo moja aktualna jest zasilana 6 pinami.

 

Otworzyłem obudowę żeby zobaczyć czy wgl miałbym co wpiąć do tej karty i okazało się że mam 4 wtyczki 6+2 z tym że są one jakby po parowane tzn. 2 kable i do każdego z nich są podłączone szeregowo 2 wtyczki 6+2.

 

Na zdjęciu jeden z tych "kabli" właściwie wiązka 8 kabli które wchodzą do jednej z wtyczek 6+2 i następnie od tej samej wtyczki wypuszczone jest taka sama wiązka kabli które wchodzą do kolejnej wtyczki 6+2.

 

https://zapodaj.net/1f776f9b314e1.jpg.html>IMG_20190612_161024.jpg

 

I teraz pytanie, czy podłączając kartę graficzną powinienem użyć dwóch wtyczek 6+2 z jednego kabla czy po jednej wtyczce z każdego kabla? Nie mam pojęcia czy ma to wgl jakieś znaczenie, możliwe że to strasznie głupie pytanie, ale jako że ekspertem nie jestem i wiem że o pewnych rzeczach nie wiem, wolałem zapytać.

 

Sorki za łopatologiczny i przydługi opis łatwej sprawy, ale wolałem żeby wszystko było tak jasne jak to tylko możliwe :D

Nie byłem również pewny do jakiej kategorii zaliczyć mój problem, ale jako że jest to pytanie bezpośrednio dotyczące zasilania zdecydowałem zamieścić ten wątek tutaj.

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Masz dwa wolne piny w karcie to podłącz.

Złącze 6+2, jak wynika z nazwy to złącze dzielone na 6 pinów i 2.

Niektóre karty były zasilane na 6 pinów a niektóre na 8.

By nie dublować kabli z zasilacza powstało jedno, uniwersalne 6+2.

Złącze jest poka-yoke i nie da się inaczej tego podłączyć.

Link to post
Share on other sites

Masz dwa wolne piny w karcie to podłącz. Złącze 6+2, jak wynika z nazwy to złącze dzielone na 6 pinów i 2. Niektóre karty były zasilane na 6 pinów a niektóre na 8. By nie dublować kabli z zasilacza powstało jedno, uniwersalne 6+2. Złącze jest poka-yoke i nie da się inaczej tego podłączyć.

Albo nie zrozumiałeś albo wgl nie przeczytałeś tego co napisałem

Link to post
Share on other sites
Albo nie zrozumiałeś albo wgl nie przeczytałeś tego co napisałem
Masz dwa kable z czterema wtyczkami tak?

Czyli teoretycznie możesz podpiąć cztery sprzęty na dwa kable.

Jeśli masz tylko jedną kartę to sprawa jest prosta, podpinasz tą kartę pod jedną wtyczkę z jednego kabla/wiazki.

Druga pozostaje luzem, tak samo jak dwie inne z drugiego kabla/wiązki.

 

 

Link to post
Share on other sites

Masz dwa kable z czterema wtyczkami tak? Czyli teoretycznie możesz podpiąć cztery sprzęty na dwa kable. Jeśli masz tylko jedną kartę to sprawa jest prosta, podpinasz tą kartę pod jedną wtyczkę z jednego kabla/wiazki. Druga pozostaje luzem, tak samo jak dwie inne z drugiego kabla/wiązki.

Karta którą podesłałem (którą możliwe że kupię) ma zasilanie 8+6 czyli trzeba wpiąć dwie wtyczki, a moje pytanie to czy jest jakaś różnica pomiędzy podłączeniem jej przez obie 2 wtyczki z jednego kabla, a po jednej wtyczce z obu kabli i jeśli tak to w jaki sposób lepiej ją podpiąć?

Link to post
Share on other sites

Ale po co jak ma dwie. Czysto teoretycznie, jeśli 2060 ciągnie 175w około 12/13A a jedna wtyczka pcie daje 300w max 20 kilka A. Jego zasilacz ma 2 linie 12v łącznie dające 45A. Do tego dochodzi średnica kabla, 18AWG raczej da radę ale nie wiem jakie są w tym zasilaczu kable. Niby jeden kabel starczy ale po co jeśli są 2 dostępne.

 

Jeśli napisałem głupoty z W i A to przepraszam z góry ale nie jestem specjalistą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dobra bo widzę że niezły burdel się zrobił w tym wątku a autor wie mnie niż zanim go założył.

 

 

 

Co masz na myśli? Jak są dwa kable 6+2 to wpinam czy nie? Wypinam diody czerwone Wpięte diody białe. A jak mają być?

 

To nie jest takie oczywiste, starsze zasilacze miały podzielone zasilanie +12V na osobne linie, ten akurat ma dwie.

Jeśli podepniesz prądożerną kartę pod słabą linie +12V to w najlepszym wypadku to nie wystartuje a w najgorszym pożegnasz się ze sprzętem.

 

Do Autora:

https://obrazki.elektroda.pl/6343623000_1521033379.jpg

 

Twój zasilacz ma dwie linie, ale które wspólnie dają 45A, prawdopodobnie obydwie wtyczki zasilające PCI-E wychodzą z jednej z nich (nie mam pewności bo nigdzie nie mogę znaleźć na szybko schematu). Zasadniczą obojętnym jest czy zasilisz akurat tą kartę dwoma wtyczkami z jednego przewodu czy dwoma osobnymi przewodami - ja jednak sugeruję to drugie rozwiązanie ponieważ w ten sposób rozłożysz lepiej obciążenie na przewodach.

 

Pozakonkursową sprawą pozostaje budowa +12V twojego zasilacza - dane na tabliczce znamionowej.

Jako max. obciążenie pojedynczej linii BQ podaje 30A(360W) natomiast jako max. obciążenie całkowite +12V już tylko 45A(540W). 

 

Co nie zmienia faktu że zasilacz ten powinien spokojnie dać sobie spokojnie radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

w ten sposób rozłożysz lepiej obciążenie na przewodach.

 

Co ma wpływ tylko i wyłącznie na temperaturę przewodów. Jak widać na filmiku Blacka, nawet GTX 1080Ti na jednej wiązce "zagrzał" przewody do zaledwie 30st.

 

BQ ma dwie linie 12V, ale producent nie dawałby takich wiązek gdyby to było niebezpieczne.

 

 

 

Ale po co jak ma dwie.

 

Estetyka? Z drugiej strony, po co podłączać dwie wiązki, jak starczy zasilić z jednej?

Link to post
Share on other sites

 

BQ ma dwie linie 12V, ale producent nie dawałby takich wiązek gdyby to było niebezpieczne.

 

 

Niby takie bezpieczne a jak podłączysz jednym kablem vege 64 albo jakiegoś r9 390/x, 295 to będzie smutek (ale przecież producent dał wiązki to musi być bezpieczne). Samodzielne myślenie jest zawsze wymagane. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Niby takie bezpieczne a jak podłączysz jednym kablem vege 64 albo jakiegoś r9 390/x, 295 to będzie smutek (ale przecież producent dał wiązki to musi być bezpieczne). Samodzielne myślenie jest zawsze wymagane. 

No, jak ktoś jest ogarnięty to wie ile prądu pociągnie karta i czy zasilacz ma wystarczająco na linii 12V. Albo zapyta na forum. A jak ktoś nie jest ogarnięty... cóż, to wtedy powstają problemy ;)

Link to post
Share on other sites
Co ma wpływ tylko i wyłącznie na temperaturę przewodów. Jak widać na filmiku Blacka, nawet GTX 1080Ti na jednej wiązce "zagrzał" przewody do zaledwie 30st.

 

 

@@sznib, Nie obraź się o elektryce to Ty za dużego pojęcia nie masz, przewody nie są od tego żeby się grzać to nie procesor "a 70 stopni to jeszcze spoko", nawet nieznaczny skok ich temperatury wskazuje na to iż ich obciążenie jest już znaczne.

 

 

 

Estetyka?

Pozwól że przemilczę,  albo nie. Lepsze GPU ładne i spalone czy brzydsze i działające?

 

 

Z drugiej strony, po co podłączać dwie wiązki, jak starczy zasilić z jednej?

 

"Z drugiej strony" po co producent montuje dwa gniazda zamiast jednego? Zastanów się proszę.

 

Ilość dostępnych konfiguracji + zmiany w poszczególnych generacjach PSU/GPU nie pozwalają na bezstresowe (żeby nie rzec bezmyślne) podejście do tematu.

Może się okazać, że PSU sprzed kilku jeszcze lat - mimo, iż posiada odpowiednia ilość wtyczek nie będzie w stanie odpowiednio zasilić nowego sprzętu.

 

.

 

Samodzielne myślenie jest zawsze wymagane. 

 

O tak, z tym się zgadzam.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie obraź się elektryce to Ty za dużego pojęcia nie masz, przewody nie są od tego żeby się grzać to nie procesor "a 70 stopni to jeszcze spoko", nawet nieznaczny skok ich temperatury wskazuje na to iż ich obciążenie jest już znaczne.

 

Zasilanie CPU i GPU leci z linii 12V. 12V to jeden przewód z napięciem i drugi z masą. W zasilaczu jest ich więcej, bo przy dużym prądzie żyły się grzeją, przez co stopiła by się izolacja i wtyczki. Tak czy nie?

 

 

 

Pozwól że przemilczę, albo nie. Lepsze GPU ładne i spalone czy brzydsze i działające?

 

W tym przypadku i w każdym innym, jak ktoś potrafi dopasować sprzęt nie ma mowy żeby coś się spaliło.

 

 

 

Może się okazać, że PSU sprzed kilku jeszcze lat - mimo, iż posiada odpowiednia ilość wtyczek nie będzie w stanie odpowiednio zasilić nowego sprzętu.

 

Jakiś przykład może? Bo z tego co wiem od dawna żadnej rewolucji w tej dziedzinie nie było i linia 12V jako główna jest w zasilaczach już od bardzo dawna i taki zasilacz sprzed np. 10 lat bez problemu zasili nowy sprzęt.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jakiś przykład może? Bo z tego co wiem od dawna żadnej rewolucji w tej dziedzinie nie było i linia 12V jako główna jest w zasilaczach już od bardzo dawna i taki zasilacz sprzed np. 10 lat bez problemu zasili nowy sprzęt.

 

Bardzo Cie proszę... 

https://www.x-kom.pl/p/29024-zasilacz-do-komputera-chieftec-600w-cft-600-14cs-box.html#Specyfikacja

 

4 linie +12V,  2 "czerwone" wtyczki PCI-E wychodzą z jednej linii +12 o mocy 18A.

Podepnij tam jakieś prądożerne GPU to przekonasz się o czym mówię.

 

I nie, fabrycznymi przewodami nie da się podpiąc tego inaczej aby zascilić GPU z dwóch linii - trzeba kombinować np. z molexa.

 

 

 

Zasilanie CPU i GPU leci z linii 12V. 12V to jeden przewód z napięciem i drugi z masą. W zasilaczu jest ich więcej, bo przy dużym prądzie żyły się grzeją, przez co stopiła by się izolacja i wtyczki. Tak czy nie?
 

 

Własnie dlatego lepiej użyć dwóch przewodów zamiast jednego jeśli jest taka opcja.

Link to post
Share on other sites

 

 

Własnie dlatego lepiej użyć dwóch przewodów zamiast jednego jeśli jest taka opcja.

 

Może przy prądożernej karcie. Jeżeli pobór mocy nie jest za wysoki nie ma żadnej różnicy. Tylko jak bardzo prądożerna karta to być musi? GTX 2080Ti, który ciągnie 280W przy obciążeniu jak widać daje radę zasilany z jednej wiązki.

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko jak bardzo prądożerna karta to być musi?
 

 

Poczytaj 

 

https://forums.evga.com/EVGA-POWER-SUPPLY-MELTED-CABLE-BURNED-RUINED-GPU-m2589605.aspx


Cyctat z moderatora forum EVGA

 

"Use two separate cabled if your card requires two 8 pin connectors or an 8 and a 6 pin.. especially if you are overclocking or using a high tier card. I wouldn't trust a wingle canle with dual 8 pin or 6+2+6, because the gpu is going to want more power than the single cable can technically provide."


@up

 

I tak wiem HD7990 to kombajn... ale nie zmienia to faktu- jeśli w GPU są fwa gniazda i masz możliwość podpięcia dwóch w osobnych przewodów to po co ryzykować tego tupu sytuacje?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...