Skocz do zawartości

AMD Radeon RX 580 8GB Sapphire Nitro+ - problem z taktowaniem


Recommended Posts

Witam, ostatnio zakupiłem kartę graficzną 

AMD Radeon RX 580 8GB Sapphire Nitro+ 

 

Problem, i to co mnie niepokoi polega na tym, iż taktowania jej są dziwne (a przynajmniej mi się tak wydaje, jestem zielony jeśli o to chodzi)

 

Karta pod obciążeniem (w czasie gry) ma maksymalnie 1145mhz taktowania rdzenia, oraz 2250 taktowania pamięci , o ile taktowanie pamięci jest w porządku , to taktowanie rdzenia wydaje mi się że powinno być większe. 

 

 

Mój sprzęt;

Płyta główna - MSI H81M-P33

RAM- 2X 4GB DDR3

KARTA GRAFICZNA - jak w tytule

procesor - i5- 4460

zasilacz - Corsair cx750

 

 

Podaje linki do zdjęć

 

Sterownik AMD

 

https://imagizer.imageshack.com/img922/8904/UETkMt.png

 

GPU-Z

 

https://imagizer.imageshack.com/img922/1471/iWjfC6.png

 

AMD afterburner podczas włączonego wiedźmina 

 

https://imagizer.imageshack.com/img921/6408/j6G1uk.png

 

Wiedźmin 1680x1050  wszystko Ultra

https://imagizer.imageshack.com/img923/8692/e9IXRd.png

 

Jak na nich widać, taktowanie rdzenia to maksymalnie 1145mhz, wydaje mi się że powinno być więcej, ale też mogę racji nie mieć.Czy może ma to podłoże w reszcie podzespołów , może mam coś za słabe do grafiki? Nie wiem, nie znam się ale liczę na podpowiedzi osób które się znają :)

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Karta nowa czy używana? 

Nie zdziwił bym się gdybyś dostał kartę po koparce z przygotowanym do kopania Biosem - niskie taktowanie rdzenia + pamięć podniesiona na 2250Mhz  8-)

 

RX 580 8GB Sapphire Nitro+ ma taktowanie 1411/2000Mhz więc sprawa jest podejrzana. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Zwiększ może limit zużycia energii.

Ja mam Sapphire RX 580 8GB Armor i karta w Wieśku 3 trzyma 1340-1366Mhz a ma niższe limitu. 

Ewidentnie widać, że na karcie jest Bios przygotowany do kopania kryptowalut bo karta na starcie ma 1145/2250Mhz z niskim napięciem a Nitro+ powinno mieć 1411/2000Mhz. 

Karta używana, jeżeli więc została przetaktowana , to domyślam się że takie taktowania są na minus dla gier? I czy możliwe jest wgranie biosu do karty fabrycznego?

Oczywiście, że na minus bo masz wydajność gorszą od RX570.

Jeżeli masz gwarancję i karta Ci padnie to nie uznają Ci bo jest zmieniony Bios.  

Link to post
Share on other sites

To jest własnie jeden z tych przykładów gdzie komuś nie chciało się nawet przeflashować biosu przed opchnięciem tych GPU.

 

I pół biedy jeśli chodziło tylko o przetaktowanie do koparki - znam przypadki kiedy biosy były specjalnie zmodowane ponieważ na "fabryce" GPU siało już artefaktami, musisz poszukać oficjalnego biosu do tej karty i go przywrócić.

 

Na szczęście ta karta ma podwójny bios, wiec zawsze bezpieczniejsza opcja - poczytaj o tym trochę zanim się za to zabierzesz.

Link to post
Share on other sites

Potrafię wgrać bios do karty graficznej przez AtiFlash, tymbardziej że faktycznie ma dwa biosy, Czy byłby ktoś na tyle dobry i pomógłby mi znaleźć prawidłowy fabryczny bios do pobrania?

 

I nie, nie ma z nią żadnych problemów ani artefaktów wszystko śmiga, tylko po prostu zegary nie te... na szczęście.

Edytowane przez senjarek25
Link to post
Share on other sites

Wgrałem podaną 

 

Wgrałem ten bios, gpu-z pokazywał prawidłowe taktowania, jednak co chwila ekran stawał się ciemno-szaro-niebieski cały (nie czarny) albo jakby monitor gubił się i wyłączał na chwile. Czy to na pewno prawidłowy bios? Albo sam nie wiem, co jest nie tak.

Link to post
Share on other sites

Wgrałem podaną 

 

Wgrałem ten bios, gpu-z pokazywał prawidłowe taktowania, jednak co chwila ekran stawał się ciemno-szaro-niebieski cały (nie czarny) albo jakby monitor gubił się i wyłączał na chwile. Czy to na pewno prawidłowy bios? Albo sam nie wiem, co jest nie tak.

To jest prawidłowy Bios.

Czyli wszystko wiadomo. 

Karta kopała i miała wgrany bios typowo pod kopanie. Wyższee taktowanie powoduje niestabilność więc sprzedający zostawił Ci Bios z kopania z niskim taktowaniem.

karta do zwrotu.  

Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję że posłuchałes mojej rady, poczytales i zagrałeś backupa starego biosu? Czy na tym biosie który był wcześniej dało się podnieść zegary do fabrycznych? Jaki mamy status pacjenta? Nie chce krakac ale obym się mylił kilka postów wyżej

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję że posłuchałes mojej rady, poczytales i zagrałeś backupa starego biosu? Czy na tym biosie który był wcześniej dało się podnieść zegary do fabrycznych? Jaki mamy status pacjenta? Nie chce krakac ale obym się mylił kilka postów wyżej

Oczywiście że posłuchałem, backup zrobiony nawet dwa razy bo na pendrive dodatkowo. 

 

Swoją drogą dziękuję bogu że ta karta ma dwa biosy, ile mi to roboty zaoszczędziło.

No więc  tak, zacząłem kombinować, wgrywałem dosłownie każdy bios pokolei do rx580, do każdej wersji tej karty (myśląc o tym że sprzedawca źle opisał model) I faktycznie najwyraźniej tak było ponieważ biosem który działa na niej w pełni jest ten bios:

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-pulse-rx-580-8-gb.b4435

Czyli do wersji pulse tej karty, mający taktowania 1366(boost) i 2000.

 

Tak więc mając na niej dwa działające biosy (ten którego nazwaliśmy "koparkowy") oraz Pulse z taktowaniem do 1366mhz zacząłem wszystko testować , wydajności w grach. Grami tymi były ; Wiedźmin 3 ultra, Shadow of War full wysokie oraz cs go (na takich ustawieniach na jakich gram). Rezultaty były takie.. że;

 

Wiedźmin 3 na biosie 1366 chodził dobrze, ale te taktowanie które się boostuje w momencie obciążenia działało tak losowo, np. w Novigradzie na rynku, włączało się od razu trzymając stałę 1366mhz, gra miała 55-60 klatek. A np w jakimś lesie nie włączało się , mhz skakało od 1100 do 1200  przez co klatki na sekundę były od 40 do 50.

 

Na biosie "koparkowym" gra chodziła płynnie, nieważne gdzie jestem , w jakiej lokacji, 1145mhz było non stop, przez co czy w lesie , czy w Novigradzie na rynku miałem około te 58 w zwyż kilka klatek fps.

 

 

W grze Shadow of war (na szczęście ma wbudowany ala "benchmark") wynik na biosie "koparkowym" to 85 klatek, a na biosie od Pulse do 1366mhz wynik to 81 klatek.

 

Cs go działał podobnie, nie ma co tego komentować.

 

I teraz po tym wszystkim, głupio mi to trochę przyznać , ale wydajność jest lepsza na biosie nazwanym przez nas "koparkowym", nie wiem, może to było jakieś celowe przetaktowanie karty przez poprzedniego właściciela, bo odnotował na tym większą wydajność ? Kto wie. 

 

Ale ogólnie taktowanie 1145/2250  wygrało z taktowaniem fabrycznym 1366/2000.  Cóż, może jednak wszystko jest z moją kartą w takim razie dobrze.. Nie wiem, dziwna sprawa , peirwszy raz z czymś takim się spotkałem, ale fajnie było pomajstrować , zostawię kartę taką jaka jest, bios 1366mhz i tak mam zainstalowany na niej również.

 

A wy co o tym myślicie panowie? Trochę wam tutaj rozprawkę napisałem, ale podsumowując ; Pacjent żyje, i ma się dobrze.

Link to post
Share on other sites

Sapphire Nitro+, po lekkim UV (undervolt) i podniesieniu limitu napięcia o 10-15% powinna trzymać stałe 1411 MHz na rdzeniu w Wiedźminie 3- testowałem 3 różne sztuki u siebie, w tym jedna z koparki.

 

A powiedz mi autorze, masz może iChill włączony? Jeżeli tak - wyłącz i zobacz ponownie.

 

Możesz mi podać jaki masz product number twojej karty? Może ja znajdę Bios dla Ciebie :D

 

Poza tym ten 2, nie edytowalny Bios fabryczny rx 580 8gb powinien i tak być szybszy od koparkowego.

Link to post
Share on other sites

Sapphire Nitro+, po lekkim UV (undervolt) i podniesieniu limitu napięcia o 10-15% powinna trzymać stałe 1411 MHz na rdzeniu w Wiedźminie 3- testowałem 3 różne sztuki u siebie, w tym jedna z koparki.

 

A powiedz mi autorze, masz może iChill włączony? Jeżeli tak - wyłącz i zobacz ponownie.

 

Możesz mi podać jaki masz product number twojej karty? Może ja znajdę Bios dla Ciebie :D

 

Poza tym ten 2, nie edytowalny Bios fabryczny rx 580 8gb powinien i tak być szybszy od koparkowego.

iChill wyłączony, Device id to 1002 67df - 1da2 e366 .  wiem że po wpisaniu tego wyskakuje pełno biosów do 580 , oraz kilka do 590, aczkolwiek żaden z tych do 580 nie działał prawidłowo, albo w ogóle nie działał

Link to post
Share on other sites

Up kolega ma rację, sprawdź zegar (test w W3) na tym drugim biosie po przełączeniu (on jest fabryczny, bowiem nie można go napisać).

 

UPDATE:

 

Masz widzę pamięci Microna - ten jeden, jedyny Bios jest pod SKU Twojej karty:

 

https://www.techpowerup.com/vgabios/197330/sapphire-rx580-8192-171019

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, jeżeli zatem na oryginalnym biosie są takie cyrki, to karta = szrot, bo za zegar na poziomie 1150 MHz ja bym podziękował - to chodzi gorzej niż najgorsze RX 470, że o 570 nie wspomnę.

 

Karta kupiona jako używana, allegro może?

Link to post
Share on other sites

 

 

A wy co o tym myślicie panowie? Trochę wam tutaj rozprawkę napisałem, ale podsumowując ; Pacjent żyje, i ma się dobrze.
 

 

No nie zupełnie... ma tu prawdopodobnie miejsce dokładnie to o czym pisałem wcześniej, karta zaczyna szwankować i obniżamy takty - stabilnie?.... jedziemy na allegro.

 

Oddaj to i zażądaj zwrotu gotówki. 

Link to post
Share on other sites

No dobrze, dziękuję wam za pomoc, skontaktowałem się ze sprzedawcą, jutro wysyłam kartę z powrotem. Doszedłem do wniosku że nie będę kupować już używanych kart i liczyć na to, że wszystko będzie w porządku. Dozbieram pieniędzy, i za kupie nwoego rx580 bądź też gtx 1060. 

 

Pozdrawiam was wszystkich :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Dozbieram pieniędzy, i za kupie nwoego rx580 bądź też gtx 1060. 
 

 

Jeśli używki to szukaj czegoś w swojej okolicy tak aby móc przetestować kartę, chociaż jak widzisz sprzedawca nie robi problemu zdaje sobie sprawę, że jest na przegranej pozycji i dokładnie wie czym handluje 3/4 "klientów" nawet nie  zorientuje się że coś jest nie tak.

 

1060 to sobie już odpuść, co ceny nowych są lekko mówiąc mało intratne, poluj na jakąś promkę na gtx 1660

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...