Skocz do zawartości

Wysokie temperatury w upałach


Recommended Posts

Cześć. Chciałbym z wami się podzielić pewną małą zmianą jaka zaszła w moim komputerze i co dziwnego się wydarzyło. 

Chodzi o chłodzenie powietrzem, zmieniłem wentylatory oryginalne drogiej obudowy NZXT H700i (nawet w Krakenie x62 v2) na beQuiet Silent Wings 3 (120 i 140mm). Chłodzenie jest Hi-endowe i cichutkie (tylko słychać powiew powietrza). Chciałem lekko poprawić preformance mojego komputera ze względu na upały które są w moim pokoju dość często. Oczywiście naturalne jest to, że jak jest wysoka wyższa tem. otoczenia to i komputer nie ma czym schłodzić podzespoły ale cos mnie zaskoczyło. 

Temperatura moich Grafik a najgorzej jednej z grafiki w SLI (main)(sygnatura szczegóły) ma jak na GPU wysokie temperatury w stresie. Brak jakiegokolwiek bottlenecka sprawia że grafika działa na 100% (lub grafiki). temperatura po dłuższym graniu nawet w takie średnio wymagające na full 4k detalach Mordhau przekracza 85 stopni. W wiedźminie 3 jest jeszcze lepiej bo około 88 stopni (wcześniej na starych było max 83 stopnie ale nie było upałów) (dwie grafy SLI full detale + mody 4k). Przeraża mnie to przede wszystkim że wydałem sporą kasę na te wentylatory by była i cisza i preformance. Wentylatory dmuchają mocniej niż poprzednie a pokazują gorsze temperatury ? Oczywiście od tygodnia mamy upały a dopiero tydzień temu zmieniłem wentylatory na te HiEnd. 

 

Najciekawsze jest np. jak zmieniłem wentylatory w Krakenie x62 v2 na bequiet 2x140mm 1000rpm. silet wings 3. Bestseller i HiEndowe najlepsze (polecane nawet tutaj) wentylatory. Zmieniłem je i zauważyłem że jest trochę gorzej... przy odpaleniu Cinemabench'a temperatury sięgały ok. 90 stopni ( rożnie na rdzeniach). Najciekawsze jest to że w przy ustawieniu obrotów w programie CAM wcześniej wentylatory dmuchały ok. 350 RPM, teraz robią 980 RPM zależnie nie od wody jak wcześniej było tylko od temp. CPU. Dziwne zachowanie... Powetrza niby więcej a jest większa temp ? Wcześniej nie przekraczałem 90 stopni w Cinemabenchu

 

Czy to jest wina upałów i tak ma być czy jednak mam wrócić do starej konfiguracji ? Jakie temperatury macie u siebie w takie dni (bez klimy w pokoju) ? Jestem ciekawy a ja później wstawię kilka screenów z testów ...

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

 

 

zmieniłem wentylatory oryginalne drogiej obudowy NZXT H700i

 

pokaż jak to wygląda ( jakieś zdjęcia jak to pomontowane jest - i aby było w miarę dokładnie to widać) gdyż oglądałem tą obudowę w jakimś sklepie i szału nie ma i chcę zobaczyć jak to masz porobione zanim zacznę krytykować ;) 

Link to post
Share on other sites

Norma z fizyki. Temperatura chłodnicy (czyli powietrza w pokoju) podniosła się u mnie do 25C, więc normalne, że ilośc stopni na CPU albo GPU podniesie się o te 2-5 stopni, zależy ile cieplej jest u ciebie w pokoju. Jeśli jest cieplej, niż wzrosła temperatura lokalu - spróbuj przesmarować Grzzly Cryonautem CPU i GPU. Ale tylko wtedy, gdyby skok był znaczący. Jeśli to tylko kilka C, to tak musi być.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

To jest właśnie urok SLI. Nie dosyć że mamy upały,to jeszcze karta kartę grzeje.Sprzedałbym już dawno te dwie GTX 1080Ti i kupił jedną RTX 2080Ti.

Grafiki zostały kupione wtedy, gdy jeszcze nie znano daty premiery RTXów, a GTXy królowały na rynku ze względu na nowość. Rozwiązaniem tego problemu było by oczywiście zrobienie przerwy miedzy jedną a drugą grafiką korzystając z luki jednego slota. Niestety jest to niemożliwe ze względu na obudowę PSU która zabiera tak naprawdę jeden slot SLI na samym dole. Abstrahując RTX 2080Ti nie ma polotu do SLI 1080TI. Minusami tej konfiguracji są temperatury oraz nie działanie tej technologi we wszystkich grach...

 

 

pokaż jak to wygląda ( jakieś zdjęcia jak to pomontowane jest - i aby było w miarę dokładnie to widać) gdyż oglądałem tą obudowę w jakimś sklepie i szału nie ma i chcę zobaczyć jak to masz porobione zanim zacznę krytykować ;)

Nie kupuje byle czego. Przejrzałem różne testy amerykańskich popularnych w tej dziedzinie youtuberów i naprawdę solidnie przetestowali tą obudowę. Jedynym minusem jak na tamte czasy który został przeprowadzony test jest problem z "inteligentnym" urządzeniem wraz z oprogramowaniem CAM. Obecnie jest naprawdę ok, aplikacja nie wywala błędów, poprawnie pokazuje parametry.

 

Obudowa jest naprawdę bardzo dobrze zrobiona. Wiele różnych oryginalnych opcji, dużo miejsca na cablemanagment, wygląd nowoczesnej i prostej konstrukcji... Priorytetem zmiany wszystkich wentylatorów ZNXT była cisza w idle oraz chociaż minimalny spadek temperatur. 

Czyli zostawić tą konfigurację w spokoju i nie wracać do starych głośnych fanów ? 

Link to post
Share on other sites

A ile masz tych wentylatorów i gdzie?

 

tył 1x 140 mm, góra na chłodnicy 2x 140mm, przód 3x 120mm wszystko be Quiet silent wings 3 max od 1000rpm, 59.5 CFM (dla 140) i dla max 1400rpm, 50,5 CFM (dla 120)

 

 

jestem ciekaw jak wygląda u Ciebie "tylne" wentylowanie obudowy na wysokości procesora

i-nzxt-h700i-biala-cah700wwb.jpg

 Jak patrzymy na tą obudowę to ten tylny jest jak najniżej czyli trochę niżej niż na zdjęciu.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem ja i tak ciągle się skłaniam ku słabej wydajności be quietów na chłodnicach według be quieta 140mm ma ciśnienie powietrza 1. 08 H20 to trochę mało natomiast wersja 120mm 1.79 H20 a jeśli wentyle chodzą na np. 500rpmow to bardzo mało co dmucha na te chłodnice dopiero na maxymalnych obrotach jako tako coś tam dmucha, ale na chłodnice i tak głównie się liczy ciśnienie jakie jest wytwarzane przez wentylator a nie przepływ powietrza. Jak będziesz chciał i nie znajdzie się rozwiązania to mogę w ciągu najbliższych dni zdemontować u siebie chłodnice i założyć inne wentyle o lepszym ciśnieniu i będzie przynajmniej coś wiadomo 

Link to post
Share on other sites

Ciśnienie wytwarzane przez wentylatory rośnie wręcz logarytmicznie wraz z obrotami, 100% obrotów, 100% ciśnienia, 80%, obrotów 60% ciśnienia, 50% obrotów ze 30% ciśnienia. Do tego wentylatory 140mm są słabe w ciśnienie. Do tego silent wingsy są średnie moim zdaniem, szczególnie na chłodnicy. eloopy, noctuy, corsarze ml, są dobre na chłodnicy, są dobre na chłodzeniach. Inne  noctuy i nadal corsarze ml są dobre do obudowy. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Może pokaż w końcu jak to wygląda u Ciebie? Nie na renderze, nie na zdjęciu z Internetu. Sporo osób po wstawieniu rzeczywistych zdjęć swoich stacji roboczych uzyskało sensowną pomoc w zakresie poprawy temperatur.

https://drive.google.com/file/d/1sxTIBmlZ1G9iRiCj7zQ2m9iGfVYWabQZ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1x6lFcEMTYRtoqavYPPgjY92m6Mu_LSf1/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1poWbz9-s4Q5-CJ51_I-rXmE1xrAdorGn/view?usp=sharing

 

Ciśnienie wytwarzane przez wentylatory rośnie wręcz logarytmicznie wraz z obrotami, 100% obrotów, 100% ciśnienia, 80%, obrotów 60% ciśnienia, 50% obrotów ze 30% ciśnienia. Do tego wentylatory 140mm są słabe w ciśnienie. Do tego silent wingsy są średnie moim zdaniem, szczególnie na chłodnicy. eloopy, noctuy, corsarze ml, są dobre na chłodnicy, są dobre na chłodzeniach. Inne  noctuy i nadal corsarze ml są dobre do obudowy. 

 

Rzeczywiście na Krakenach są mocne wentylatory, głośnawe ale spoko dmuchają:

  • Poziom hałasu [dBA]: 21 - 38
  • Prędkość obrotowa [obr./min.]: 500 - 1800
  • Przepływ powietrza [CFM]: 98.17
  • Rozmiar wentylatora [mm]: 140
  • Wtyczka zasilająca: 4-pin PWM
  • wg waszej strony mają ok 2.8 mm H2O ciśnienia

Zależy mi na ciszy ale jak mój komputer ma być drugim piekarnikiem to oddam do sklepu te wentylatory wmawiając że nie jestem zadowolony z wydajności. 

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Ten pierwszy cytat  to nie ja. 

 

Zależy mi na ciszy ale jak mój komputer ma być drugim piekarnikiem to oddam do sklepu te wentylatory wmawiając że nie jestem zadowolony z wydajności. 

 

No właściwie to nie jesteś. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli po zmianie masz jednak lepsze temperatury maksymalne mimo upałów w pokoju? Max 76 stopni na cpu zamiast 80. I po stopniu urwanym z max temp na grafikach? Jeśli chodzi o te wentylatory to inwestując w silent wingsy stawiasz przede wszystkim na świetne łożyska. To nie są wentylatory nastawione na ogromne ciśnienie i wydajność ale na absolutną ciszę. Na chłodnicach w prawdziwym LC sprawują się świetnie bo można je wysoko rozkręcić zanim zaczną być chociaż w najmniejszym stopniu słyszalne. Więc to jest gra warta świeczki dla kogoś kto jak ja ma zwodowany cały sprzęt i te wentylatory byłyby jedynym źródłem dźwięku. Mając dwie grzejące się wzajemnie i rozkręcające chłodzenie grafiki różnica w "ciszy" między silent wingsami a "zwykłymi" wentylatorami to jest jakaś abstrakcja. U siebie mogę je puścić nawet na 900rpm podczas gdy właściwie wszystko inne musiało być skręcone <600rpm żeby było cicho. I w takim układzie ich wydajność będzie lepsza. 

Link to post
Share on other sites

Czyli po zmianie masz jednak lepsze temperatury maksymalne mimo upałów w pokoju? Max 76 stopni na cpu zamiast 80. I po stopniu urwanym z max temp na grafikach? Jeśli chodzi o te wentylatory to inwestując w silent wingsy stawiasz przede wszystkim na świetne łożyska. To nie są wentylatory nastawione na ogromne ciśnienie i wydajność ale na absolutną ciszę. Na chłodnicach w prawdziwym LC sprawują się świetnie bo można je wysoko rozkręcić zanim zaczną być chociaż w najmniejszym stopniu słyszalne. Więc to jest gra warta świeczki dla kogoś kto jak ja ma zwodowany cały sprzęt i te wentylatory byłyby jedynym źródłem dźwięku. Mając dwie grzejące się wzajemnie i rozkręcające chłodzenie grafiki różnica w "ciszy" między silent wingsami a "zwykłymi" wentylatorami to jest jakaś abstrakcja. U siebie mogę je puścić nawet na 900rpm podczas gdy właściwie wszystko inne musiało być skręcone <600rpm żeby było cicho. I w takim układzie ich wydajność będzie lepsza. 

 

Zastanawiam się nad LC ale musiał bym to przemyśleć. Wtedy grafiki mogły by oddychać normalnie ale to kosztuje dużo czasu i pieniędzy by wsadzić LC do tej budy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...