Skocz do zawartości

Kraken X62 i beQuiet SiletWings3


Recommended Posts

Witam.

Mam pewien dylemat i chciałem się z wami tym podzielić i poprosić o opinię. Kraken x62 to rewelacyjny AiO cooler który i wygląda i chłodzi lecz zastanawiałem się nad wymianą wentylatorów tych które są NZXT 140mm x2 na beQuite SilentWings 3 1000RPM. Zastanawiam się czy to będzie dobry ruch. Wentylatory są HiEndowe i bardzo dobrze zrobione. Chciałbym uzyskać trochę ciszy w obudowie bo wiem że Kraken ma ciut głośne wentylatory. Są ustawione w CAM na temperaturę cieczy co nie odpala coolera na 80% co jakiś czas. 

Mam te wentylatory kupione i sobie leżą bezczynnie i zastanawiam się czy performance nie spadnie. 

Link to post
Share on other sites

Niestety Sam musisz wszystko przetestować, nikt nie przeprowadzał testów tego Krakena w konfiguracji z innymi wentylatorami. Jeśli złącza wentylatorów i rozmiar są jednakowe to i przepływy powietrza są zbliżone, więc nie powinno być problemów z zastąpieniem oryginalnych wentylatorów. Kwestia uruchomienia takiej konfiguracji i zbadania sprawy. Sam wymieniłem oryginalne wentylatory z chłodzenia SPC na inne, węższe i cichsze. Nie widzę przeszkód byś zrobił to samo. Procesor raczej nie ucierpi, a może albo lepiej(ciszej i chłodniej) lub wrócisz do starej konfiguracji. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Stary temat ale może ktoś będzie miał podobny dylemat.

 

Z moich doświadczeń wynika, że beQuite SilentWings 3 nie są zbyt dobre a szczególnie na chłodnicy, jak są ciche to nie są wydajne a jak są...nie nie są wydajne wcale bo przy 1000rpm nadal są ciche i nie są wydajne. 

 

Do chłodnicy, jak dotąd nie znalazłem nic lepszego niż eloopy noiseblockera, corszarze ML są rewelacyjne, noctua nf-a i nf-a ind. i całkiem fajne są vardary ekwb. 

 

​Jedynie pierwsze są ciche i wydajne, ml są w miarę ciche i wydajne, reszta nie jest zbyt cicha ale dźwięk który generuje jest hmmm...przyjemny, taki niskotonowy humb.

Link to post
Share on other sites

Hm, a z mojego doświadczenia wynika, że do 1000RPM Noiseblocker eLoop i BQ SW mają podobną wydajność czy to bez, czy też z radiatorem. Więcej, Thermalright TY-147, Noctua NF-A14/15 do 1000RPM również. Więc nie można jednoznacznie twierdzić, że BQ są mało wydajne.

Autorowi proponuję, żeby zamontował BQ i sam porównał. Montaż to kilka minut roboty ;)

Link to post
Share on other sites

Stary temat ale może ktoś będzie miał podobny dylemat.

 

Z moich doświadczeń wynika, że beQuite SilentWings 3 nie są zbyt dobre a szczególnie na chłodnicy, jak są ciche to nie są wydajne a jak są...nie nie są wydajne wcale bo przy 1000rpm nadal są ciche i nie są wydajne. 

 

Do chłodnicy, jak dotąd nie znalazłem nic lepszego niż eloopy noiseblockera, corszarze ML są rewelacyjne, noctua nf-a i nf-a ind. i całkiem fajne są vardary ekwb. 

 

​Jedynie pierwsze są ciche i wydajne, ml są w miarę ciche i wydajne, reszta nie jest zbyt cicha ale dźwięk który generuje jest hmmm...przyjemny, taki niskotonowy humb.

 

A co sądzisz o NZXT Aer P ? mam na chłodnicy Krakena i wrzuciłem je na przód obudowy ze względu na budę z filtrem.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Ja testowałem SW3 vs NF-P12 na chłodnicy i jest o niebo ciszej, przy czym u siebie mam chłodnice 420, bo Wenty 140mm mają o wiele lepszy przewiew niż 120mm.

 

Do prostu kolegi @Ernorator dodam tylko, że Noctua NF-P1x ma wyższe ciśnienie statyczne niż NF-A1x ;)

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Ja za to od czerwca zostałem oświecony wentylatorami arctic P12/14, wydajność/cisza wręcz zawstydza jak na wentylatory za 33 i 45pln. bequiet SW3 kosztujące 3x więcej są gorsze....

 

Minusy:

 

- max obroty ~1800, jak trzeba dużo wiatru to mogą być za wolne chociaż nie jest tak źle jak w SW

 

- trzeba mieć świadomość mankamentu, szum silnika np. P12 PWM 1050-1150 (inni piszą, że 1000-1100) ale zaraz po w okolicy 1200 jest znowu ciszej. 

- czasem są nierówne, jeden P12/14 może mieć trochę inaczej obroty niż inny P12/14 ale płacąc 119pln za 5xP12 PWM czy 159pln za 5xP14 PWM do całej budy a wizją płacenia 500-600-700pln za podobne wydajnościowo innej firmy ja tam jestem gotów na poświęcenie

Link to post
Share on other sites

Ja zawsze wsadzałem dużo wentyli Arctica, ale głównie "F"ki do obudów. P14 bardziej zdają egzamin przy restrykcyjnych panelach lub radiatorach (są mocno skoncentrowane). "F"ki bardzo ładnie rozprowadzają powietrze po obudowie (i są tanie - przez co dobre do tanich/starszych kompów). 

 

Nie rozumiem czemu podajesz zawsze max obroty jako wada. Nie można ustawić krzywej w zakresie np. 30-50%? Nikt nie trzyma pistoletu nad głową by zawsze ustawić max 100%. :P 
Ba, nawet zaleta! Zawsze można wykorzystać dodatkowe RPM przy np. tworzeniu nowego profilu OC, gdzie dajemy wszystko na 100% dla temperatur. Albo do benczmarkowania. :P 

 

Co do różnicy w maxrpm, to w przypadku wszystkich wentyli będzie jakiś rozrzut (+- parę procent).

 

Zdarzyło mi się w tamtym roku wsadzić 3 F14 do taniej budy SPC (modelu nie pamiętam, teraz tyle narobili tych modeli że już się człowiek gubi w ilości tej chińszczyzny). W porównaniu z fabrycznymi silentiumami... wypas. 

 

https://proline.pl/wentylator-arctic-f14-pwm-rev-2-140mm-p946239

Do tego splitter Y i ustawione w biosie na zakres 600-1100rpm. Jak za te pieniądze bomba. 

 

Za 3 stówki można więc przygotować fajną i cichą budę, która nie zagotuje nam bebechów. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...