Skocz do zawartości

DDR4 16 GB poprawnie wykrywa w uzyciu 8.


Recommended Posts

Witam wszystkich, 

 

Zestaw MSI b450 gaming pro carbon, ryzen r6 2600x, DDR4 Hyperx 16 GB 3200MHz, reszta bez znaczenia dla tematu. 

 

Otoz mam problem. Plyta w biosie poprawnie wykrywa dwie pamieci po 8gb, ale juz na "glownej stronie pokazuje, ze jest tylkoe 8GB. Zeby bylo malo cpu z czy takze pokazuje 16GB, windows rowniez, z tym ,ze widnows pokazuje, ze w uzyciu 7.95GB. Testowane na dwoch kompletach pamieci wiec to nie ram. 

 

Uprzedzam pytania, ram poprawnie zainstalowany, probowalem w roznych konfiguracjach, albo wcale nie startowalo albo plyta mnie upomniala, ze zle wszdzaony ram po czym i tak wykrywa i nie uzywa drugiej kosci. Kosci testowane osobno, w pelni sprawne, zreszta to nie ma zanczenia bo na corsairach 2133mhz ddr4 problem jest podobny. 

 

Czy slusznie podejrzewam uszkodzenie kontrolera dram w cpu? A moze cos z plyta? Nie wiem czy slac oba na RMA z miejsca. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Otoz mam problem. Plyta w biosie poprawnie wykrywa dwie pamieci po 8gb, ale juz na "glownej stronie pokazuje, ze jest tylkoe 8GB. Zeby bylo malo cpu z czy takze pokazuje 16GB, windows rowniez, z tym ,ze widnows pokazuje, ze w uzyciu 7.95GB. Testowane na dwoch kompletach pamieci wiec to nie ram. 
 

 

Pytanie 1. (Standardowe) - aktualizowałeś bios płyty?

Pytanie 2. Na jakich ustawieniach lata ram? da się włączyć XMP?

 

Podobne objawy są wtedy kiedy bawi się w OC.

Link to post
Share on other sites

larson, wypada zapytac czy bios aktualny anie rzucac zlote rady ktore niewiele wnosza. 

 

pendzel3:

 

1. Tak bios aktualny

2. Nie ma znaczenia czy xmp wlaczone czy nie. Ale tak da sie wlaczyc dowolny z dwoch profili.  

 

Dzieki za odpowiedz

 

edit:

Poszlo do zwrotu temat do zamkniecia, zapewne cpu i/lub plyta uszkodzone, przeboleje na 2200g + gpu(mam/mialem dwie plyty w budzie) i w lipcu kupie na premiere nowego ryzena. 

Edytowane przez Xirantor
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...