Skocz do zawartości

Wątpliwości odnośnie chłodzenia komputera


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Jestem zainteresowany zakupem nowego chłodzenia na mój procesor oraz modernizacja chłodzenia obudowy - wymianą jednego z nich oraz zamontowaniem drugiego :) Z tego względu moje plany przedstawiają się następująco:

-SilentiumPC Fortis HE1225 do niego chciałbym włożyć 2 x SilentiumPC Sigma EVO 120mm

-w obudowie zamontować SilentiumPC Sigma EVO 120mm oraz dać na przód obudowy tego Zephyra :)

a wiatraczek z obudowy przerobię sobie na zewnętrzne chłodziwo :)

 

Komputerek:

-Phenom II x4 945

-M4A89GTD PRO

-OCZ ModXStream

-4 GB ramu (2 kości w tym jedna nisko profilowa)

-dysk WD Caviar

-obudowa jakaś od cooler mastera (mogę zrobić foto wnętrza)

 

I teraz rodzą się moje pytania czy:

- znajdę lepsze chłodzenie procesora w podobnej cenie?

- warto kupić coś z Enermax ? Wiatraczki są znacznie droższe a przyrost wydajności jest nie aż tak duży podobnie jak cisza w porównaniu z tymi EVO

- czy są jakieś inne wiatraczki zapewniające lepszą cisza/cena/wydajność?

- czy aby dołożenie tego 2 wiatraczka na cooler to nie zbytnia przesada?

- gdzieś na forum przeczytałem że da się połączyć 2 wiatraczki poprzez 1 kabelek to cpu_fan ale jak wtedy one będą działać w roli wyciągający i wdmuchujący powietrze ?

- jak to jest z tymi na coolerze cpu wiatraczkami wdmuchujący/ wydmuchujący powietrze? jak najlepiej je ustawić i żeby był taki a taki to trzeba zamontować obrócone o 180 stopni?

- jaką pastę? warto inną niż ta w zestawie?

 

To tyle :) ah zapomniałbym dodać najbardziej liczy się dla mnie cisza tak aby moje koty chodząc wydawały głośniejsze odgłosy :P

Edytowane przez Pasjonat
Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie

 

Jestem zainteresowany zakupem nowego chłodzenia na mój procesor oraz modernizacja chłodzenia obudowy - wymianą jednego z nich oraz zamontowaniem drugiego :) Z tego względu moje plany przedstawiają się następująco:

-SilentiumPC Fortis HE1225 do niego chciałbym włożyć 2 x SilentiumPC Sigma EVO 120mm

-w obudowie zamontować SilentiumPC Sigma EVO 120mm oraz dać na przód obudowy tego Zephyra :)

a wiatraczek z obudowy przerobię sobie na zewnętrzne chłodziwo :)

 

Komputerek:

-Phenom II x4 945

-M4A89GTD PRO

-OCZ ModXStream

-4 GB ramu (2 kości w tym jedna nisko profilowa)

-dysk WD Caviar

-obudowa jakaś od cooler mastera (mogę zrobić foto wnętrza)

 

I teraz rodzą się moje pytania czy:

- znajdę lepsze chłodzenie procesora w podobnej cenie? Bardzo podoba wydajność Zalman Performa

- warto kupić coś z Enermax ? Wiatraczki są znacznie droższe a przyrost wydajności jest nie aż tak duży podobnie jak cisza w porównaniu z tymi EVO- Warto jak masz na to kase dobre sa ENERMAX UCTB12

- czy są jakieś inne wiatraczki zapewniające lepszą cisza/cena/wydajność? ENERMAX,NOISEBLOCKER

- czy aby dołożenie tego 2 wiatraczka na cooler to nie zbytnia przesada? Nie, sam miałem dwa i poprawiło to wydajność o 3-4C

- gdzieś na forum przeczytałem że da się połączyć 2 wiatraczki poprzez 1 kabelek to cpu_fan ale jak wtedy one będą działać w roli wyciągający i wdmuchujący powietrze ? Jak oba maja być na chłodzeniu CPU to oba maja wydmuchiwać (chyba)

- jak to jest z tymi na coolerze cpu wiatraczkami wdmuchujący/ wydmuchujący powietrze? jak najlepiej je ustawić i żeby był taki a taki to trzeba zamontować obrócone o 180 stopni? Jak nie wiesz jak ustawić to bierzesz kawałek kartki i przykładasz do włączonego wentylatora, jak będzie przyciągać to wtedy wentylator wciąga a jak bedzie odpychać to ze wyciąga

- jaką pastę? warto inną niż ta w zestawie? Warto np: Zalman STG2

To tyle :) ah zapomniałbym dodać najbardziej liczy się dla mnie cisza tak aby moje koty chodząc wydawały głośniejsze odgłosy :P

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fortis w komputroniku za 120 zł :) to się na niego zdecyduje :) widziałem sigme w ram.necie za 22 zł ale z tego sklepu spasuję :) natomiast w komputroniku miałbym je za 29 zł (ten sklep mam blisko mojego domu więc koszt wysyłki odpada) ale za dodatkowe 18 zł (koszt wysyłki) mam kilka lepszych wiatraczków plus pastę zalmana :) i do tego to jeszcze http://www.proline.pl/?p=SPC+SNAKE+PWM+Y zamówię.

 

a jeśli chodzi o ilość wiatraczków to ile polecacie ich zastosować no i jakie? :)

 

a ktoś wie jak to jest z tymi 2 wiatraczkami na cooler cpu (wdumichujący/wydmuchujący)

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

Zephyr z Fortisa ma kabelek 10cm też chciałem go dać do obudowy ale jest za krótki. Pozatym jest głośny 1500RPM robi swoje. Jak ma być cicho to http://www.proline.p...B+SILENCE+120MM

 

Miałem Fortisa przez jakiś czas i na max go słychać ale wiadomo to 1500 RPM ale nikt nie każe używać tego wentylatora na 100%. Przy 50% jest bardzo cichy a wydajność jest zadowalająca :) Oczywiście z racji cieplejszych di można zadbać o jakiś ciekawszy wentylator i tutaj polecałbym coś takiego jak be quiet! Silent Wings z PWM oraz Enermax TB Silence 120 z PWM. Nie są to konstrukcje tanie ale to praktycznie high-end wśród wentylatorów :) Opcjonalnie możesz wziąć np. coś taniego typu Scythe Slip Stream 800 :)

 

a jeśli chodzi o ilość wiatraczków to ile polecacie ich zastosować no i jakie? :)

Polecam ten test jeśli będziesz sugerować się kulturą pracy :)
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

t.luk bardzo fajny test :)

 

zdecydowałem się na SilentiumPC Fortis, 4 Enermy TB Silence 120 oraz pastę Prolimatech PK-1 Nano (chciałem kupić zalmana ale niestety w proline nie mieli :( ) mam nadzieje, że wszystko pójdzie świetnie i potem podzielę się z Wami moimi wrażeniami z nowego zakupu :)

 

Witam ponownie :)

Wczoraj udało mi się zmontować wszystko miałem trochę problemów z ustawieniem gumowych kołków na moim fortisie ale to był tzw. pikuś w porównaniu z zamontowaniem dwóch wentylatorów w obudowie ze względu na ciężko wkręcające się śrubki je mocujące niestety musiałem się z nimi bawić dosyć długo :( pare razy lekko wkręcając i wykręcając tak aby jakiś tam gwint zrobić :) niestety te wiatraczki takowych nie posiadają w zestawie :( a trochę się bałem że jak za mocno zakręcę to pękną ale na szczęście udało mi się to pokonać :)

 

Wiatraczki mogę kontrolować pomimo tego że są bez pwm dzięki programowi ASUS Fanxpert i mogę sobie albo ustawić odpalone na maksa albo na 700 rpm :) jednak poza jednym wiatraczkiem który jest podpięty pod wejście PWR_FAN i nie mogę kontrolować (ani w biosie nie ma takiej opcji ani w tym programie :( ) czy jedynym wyjściem jest zamontowanie przejściówki tak by oba wiatraczki z radiatora były podpięte pod CPU_FAN ? :)

 

PS dodam też, że próbowałem użyć programu Speedfan jednak on nie spełnia swojej roli

 

Natomiast jeśli chodzi o same temperatury w stanie idle spadły z 31/32 stopni na rdzeniach do 25/26 stopni przy skręconych wiatraczkach. Natomiast po teście godzinnym w OCCT temperatura na rdzeniach wynosiła 38-39 stopni, a przed zmianami 55 stopni ztymże jak robiłem test to na boxowym temperatura w pokoju była mniejsza niż obecnie. :)

Natomiast temperatura płytki spadła o kilka stopni :)

 

 

A co najfajniesze przerobiłem sobie stary wiatraczek z obudowy oraz tego Zephyra co dostałem z coolerem na prywatna klimę :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...