Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dziwne ścinki, spadek napięcia

Zasilacz napięcie 12V CPU

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 PreXooN

PreXooN
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 24 maj 2019 - 23:29

Witam,
Od paru dni zauważyłem strasznie dziwne zacięcia na komputerze. Podczas wykonywania zwykłego speedtestu komputer się tak zacinał że nie dało się z niego korzystać. Nie raz robił się black screen. Zauważyłem że dzieje się to gdy coś pobieram, obojętnie czy ze Steama lub z chmury. Sprawdziłem więc OCCT czy wszystko jest okay. Zmartwiło mnie jednak że na lini +12V jest stały spadek do 11,26 V lub nawet do 11,18 V. Wymieniłem zasilacz stary Zalman ZM 700-LX na nowy od BeQuiet 400W Pure Power 11 CM.
Siedzę już nad tym kolejne dni. Dziś wymieniłem zasilacz i nadal to samo. Co dziwne w UEFI pokazuje na linii 12 v napięcie ponad lekko ponad 12 v. Czyli jest w porządku. Proszę o pomoc bo naprawdę kończą mi się pomysły.

SPEC:
CPU: i7 4770k - tylko na turbo
GPU: GTX 960 MSI Gaming 4 GB
MB: MSI Gaming 5
RAM: HyperX Fury 8 GB
Zasilacz: wyżej w tekście

Witam,
Od paru dni zauważyłem strasznie dziwne zacięcia na komputerze. Podczas wykonywania zwykłego speedtestu komputer się tak zacinał że nie dało się z niego korzystać. Nie raz robił się black screen. Zauważyłem że dzieje się to gdy coś pobieram, obojętnie czy ze Steama lub z chmury. Sprawdziłem więc OCCT czy wszystko jest okay. Zmartwiło mnie jednak że na lini +12V jest stały spadek do 11,26 V lub nawet do 11,18 V. Wymieniłem zasilacz stary Zalman ZM 700-LX na nowy od BeQuiet 400W Pure Power 11 CM.
Siedzę już nad tym kolejne dni. Dziś wymieniłem zasilacz i nadal to samo. Co dziwne w UEFI pokazuje na linii 12 v napięcie ponad lekko ponad 12 v. Czyli jest w porządku. Proszę o pomoc bo naprawdę kończą mi się pomysły.
SPEC:
CPU: i7 4770k - tylko na turbo
GPU: GTX 960 MSI Gaming 4 GB
MB: MSI Gaming 5
RAM: HyperX Fury 8 GB
Zasilacz: wyżej w tekście

EDIT:
Rano sprawdzę jeszcze miernikiem, ale jeśli nowy zasilacz to dziwne to by było. Mogła paść sekcja zasilania na płycie?
  • 0

#2 matekow

matekow
  • Entuzjasta

• 683 postów

Napisano 25 maj 2019 - 08:09

To raczej nie będzie nic z prądem skoro na innym zasilaczu masz to samo, prędzej uszkodzenie karty sieciowej, grafiki lub dysku. Jak masz możliwość to sprawdź na integrze i innej karcie sieciowej. Przeskanuj dysk.
  • 0

#3 PreXooN

PreXooN
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 25 maj 2019 - 09:21

Na mierniku na zasilaczu jest 12,20 V tyle ile pokazuje w UEFI.

Na Integrze jest to samo. Wyłączyłem kartę sieciowa w UEFI i nadal to samo. Dysk też jest nowy Toshiba P300 i stary SSD HyperX.

• 0

#4 matekow

matekow
  • Entuzjasta

• 683 postów

Napisano 25 maj 2019 - 09:30

To może jeszcze spróbuj reset biosu? Ewentualnie odłącz na prośbę hdd
  • 0

#5 PreXooN

PreXooN
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 25 maj 2019 - 10:41

To może jeszcze spróbuj reset biosu? Ewentualnie odłącz na prośbę hdd

Resetowałem przez zworkę i nadal nic. Spróbuje wypiąć HDD jeszcze.

Resetowałem przez zworkę i nadal nic. Spróbuje wypiąć HDD jeszcze.

Po odłączeniu nadal to samo :/ Kończą mi się pomysły i coraz bardziej wskazuje że chyba płyta.

• 0

#6 matekow

matekow
  • Entuzjasta

• 683 postów

Napisano 25 maj 2019 - 10:52

To mi jeszcze tylko przychodzi na myśl przetestowanie pamięci ram. Ewentualnie spróbować ustawić ręcznie napięcia dla np CPU ramu itp
  • 0

#7 PLSBX

PLSBX
  • Małoletni bajkopisarz

• 2147 postów

Napisano 25 maj 2019 - 11:43

Wyłączyłem kartę sieciowa w UEFI i nadal to samo.

To jaką masz tą kartę sieciową której używasz?

Wyeliminuj najpierw problemy z windowsem poprzez włączenie jakiegoś linuxa jak np.: ubuntu z pendrive. Jeśli ten będzie ciął to znaczy że jest problem z hardware. Jeśli przy speedtestcie nie będzie problemu to może oznaczać problemy ze sterownikami w windowsie. Nie znalazłem nigdzie wzmianki o aktualizacjach czy też przeinstalowaniu sterowników. Robiłeś to? Warto sprawdzić takie pierdoły.
  • 0

#8 ice6666

ice6666
  • Amator

• 53 postów

Napisano 25 maj 2019 - 23:49

Czarny ekran... Ja był wyjął GPU i testnął na integrze. Im więcej się odłączy tym krąg "podejrzanych" będzie mniejszy.
  • 0

#9 PreXooN

PreXooN
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 26 maj 2019 - 10:22

Na linuxie niby nie ścinało ale nie miałem jak sprawdzić napięć, ponieważ pakiety nie chciały się zainstalować :/ W nocy zrobiłem format ale dalej to samo. Już sam nie wiem. Wszystko wskazuje chyba na płytę główną.
  • 0

#10 ice6666

ice6666
  • Amator

• 53 postów

Napisano 26 maj 2019 - 11:47

Nie patrz na napięcia z programu, te będą inne niż w rzeczywistości. Porób na Linuxie coś co będzie korzystało z dysku twardego, jakieś kopiowania, benchmarki itd.
  • 0

#11 matekow

matekow
  • Entuzjasta

• 683 postów

Napisano 26 maj 2019 - 12:10

A może odinstaluj sterowniki killer od sieciowej karty, kiedyś powodowały jakiej problemy.
  • 0

#12 PLSBX

PLSBX
  • Małoletni bajkopisarz

• 2147 postów

Napisano 26 maj 2019 - 12:44

Speedtest używa minimum dysku. https://imgur.com/a/janNoGK

Jeśli na linuxie nie było problemów to poszukałbym innych sterowników do karty sieciowej. Ewentualnie puścił na windowsowych, przetestowanych sterownikach.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Zasilacz, napięcie, 12V, CPU

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych