Skocz do zawartości

Temperatury nowego komputera niepokojące czy też nie


Recommended Posts

Witam chciałbym zapytać czy takie temperatury mojego zestawu są normalne.

 

Obudowa: SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB

Płyta Główna: MSI z390 mag tomahawk

Procesor: Intel i5-9600k

Karta Graficzna: Gigabyte RTX 2070 Windforce 8 GB

Chłodzenie Procka: Fortis 2

Zasilacz: Supremo FM2 Gold 750W

Pamięć Ram: Adata DDR4 16 GB 3000 MHz cl16

 

Podczas gry wiedzmin 3 na ultra ustawieniach około 1 godziny gey. Hwmonitor pokazał mi:

Temperatura płyty: 58 stopni

Procesor: 68-70 stopni

Karta graficzna: 73 stopnie

Nie wiem czy tempy są ok czy niepokojące.

 

Mam 1 wentylator od frontu,1 wentylator na górze i z tyłu 1 wentylator. top i tył wyciągające. Czy zmiana na 140 mm wentylatory coś dają np.

 

2x 140 mm na front, 2x na top i jeden na tył albo jak ktoś mi zaproponuje lepszą konfigurację.

Link to post
Share on other sites

Może trochę temp płyty  z deko przydużo ale myślę, że to nie tragedia. Ja w moim tomahawk ale na B450 mam max 41*C. Wentylatory 140 zamiast 120 dadzą lepszą wydajność przy tych samych obrotach  lub taką samą przy niższych co skutkuje bardziej cichą pracą. 

Link to post
Share on other sites

Ja mam w Armisie 2x przód, 1x tył, 2x góra , i tempy są całkiem spoko. Dołóż te dwa wentyle i będziesz mieć spokój. Dodatkowo możesz sobie ustawić w afterburnerze własną krzywą dla grafiki, co mimo wszystko przy malutkich obrotach będzie niesłyszalne, a na pewno chłodniejsze, mi samo to zbiło nieco temperatur. Przy półpasywie w rtx 2080 gaming x trio, wiadomo grafa siedzi na 60 stopniach zanim załączą się wentyle, a przy delikatnych obrotach rzędu 10% siedziała na 42-45, także to już spora różnica.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, nie ma się czym martwić, jak nie dobijają Ci do 80, to po prostu graj i się ciesz. Tak czy tak wentylatorki dołóż, nie jest to bóg wie jaki koszt, a jednak będzie zauważalna różnica. W moim Armisie 7, mam na tym suwaku ustawioną najniższą prędkość wentyli, jak ustawię największą temperatury spadają o około 4-5 stopni, tyle powietrza jest wywiewane, więc wenty - jak najbardziej tak.

Link to post
Share on other sites

Temperatura płyty w większości programów monitorujących widnieje pod nazwą "system" nie mylić z temperaturami chipsetu czy sekcji zasilania,które mają swoje radiatory, uzależniona jest właśnie od temperatury w środku obudowy na co wpływa właśnie właściwy przepływ powietrza a nie "układ chłodzenia płyty" kolego @Elomin. Zadbanie o dobry przepływ (nie zawsze jest to ilość wentylatorów) powinno obniżyć temperaturę. Z resztą są one akceptowalne.

 

 

 

Jest ok - może jeszcze jeden na front dołożysz? Żeby zbalansować przepływ

I od tego bym zaczął.

Link to post
Share on other sites

raczej świadczy o gów%^@^ym układzie chłodzenia płyty

Taak... na chipset zaraz zaproponujesz chłodzenie wodne...

 

W biosie masz pokazaną MotherBoard Temperature i bez obciążenia wynosi ona 30 stopni czyli jak najbardziej ok. Gdyby radiator na chipsecie był źle zaprojektowany, ta temperatura byłaby znacznie wyższa.

 

Autor może sobie wejść do biosu i sprawdzić na swoim egzemplarzu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8ixcHzXU3Ao

Link to post
Share on other sites

wg. mnie temperatury są jeszcze akceptowalne, ja natomiast mam pytanie do autora w jaki sposób jest rozwiązane sterowanie wentylatorami w tej obudowie, czy jest tak jak M40, że jest osobny moduł? czy te wentylatory są podpięte pod mobo? i jakie obroty utrzymują podczas obciążenia?

Link to post
Share on other sites

wg. mnie temperatury są jeszcze akceptowalne, ja natomiast mam pytanie do autora w jaki sposób jest rozwiązane sterowanie wentylatorami w tej obudowie, czy jest tak jak M40, że jest osobny moduł? czy te wentylatory są podpięte pod mobo? i jakie obroty utrzymują podczas obciążenia?

Wszystkie wentylatory są podłączone do płyty głównej, obroty 1200 rpm
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najlepszą opcją jest taki układ https://i.imgur.com/yLzYv6A.jpg Ten wentylator z przodu na topie mało co wnosi, a potrafi nawet zaburzyć poprawną cyrkulację dla wentylatora coolera CPU. Sprawdź też w trakcie rozgrywki lub innym obciążeniu CPU czy rurki Heat-pipe są ciepłe. Myślę też, że ten cooler do 6-cio rdzeniowego CPU może być mało wydajny.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

 

 

Konieczne przewietrzenie obudowy. U mnie na Z370 Gaming 7, i5 9600k i GTX 1070 Extreme mam: płyta 33*, CPU max 37* i karta 68*.

 

ok, tylko dodaj do tego "Obudowa Zalman Z3 Plus" -  osiatkowany front tak jak w mojej M40.

 

Nastała moda na obudowy z zabudowanym frontem i co za tym idzie kiepskim przepływem powietrza od przodu, od spodu "piwniczka" bo ładniej, czyli też powietrza "niet" z boku szkło...cyrkulacja powietrza zeszła na  drugi może nawet trzeci plan. A ludzie się dziwią skąd te temperatury.

 

Tak to u mnie wygląda, ośmiordzeniowy Ryzen podkręcony do 4.0Ghz + fortis i gtx 1070,  żadnych problemów z temperaturami nie ma.

 

8510b5db34fa5235med.jpg

 

Układ 3+3, psu ofc zasysa od spodu, komputer stoi na podłodze dosłownie czuje jak ciepłe powietrze jest wyrzucane z obudowy.

Link to post
Share on other sites

 

 

Witam mały błąd jest w opisie moim bo chłodzenie które mam na i5-9600k to Fortis 3 oczywiście.
 

 

tak coś podejrzewałem że nie jest to 2-ka, skoro to nowy sprzęt. Chłodzenie masz dobre, chyba że o czymś nie wiem i do tego procka trzeba montować azot ;) .

 

Dorzuć obowiązkowo jeszcze jeden wentylator na front aby zrównowarzyć ilość in i out flow. , możesz jeszcze ew. zmienić pastę pod CPU na "niedowiedziową" bo jak mniemam użyłeś PT-2 która była dołączona. (nie jest ostatnia ale jak chcesz jeszcze kilka stopni zbić to warto).

 

No i to by było na tyle - chyba że bawić się w UV gpu ale wcale nie masz tych temperatur aż tak tragicznych wiec bym odpuścił.

Link to post
Share on other sites

Oprócz przewietrzenia obudowy sprawdź poprawność nałożenia pasty cooler- CPU, bo Wiedźmin raczej nie jest grą procesorową i wykorzystanie i5 9600k kształtuje się na poziomie 30%. U mnie CPU osiąga 82* C przy użyciu LinX v0.7.2. Fakt, że z coolerem NH D-15S.

Link to post
Share on other sites

Dla Fortis 3 to temperatury w normie jednak dołożenie dwóch wentylatorów 140 na front powinno obniżyć temp. do 5*C

Jakie chłodzenie było by lepsze dla tego procka ?? Myślałem nad AIO ale drogie jest bo nie wiem jak Silentiumpc wypada ze swoimi AIO bo ceny jeszcze nie są tak zaporowe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...