Skocz do zawartości

Asus X370 Prime PRO - bezpieczne woltaże dla VRM.


Recommended Posts

Witam,

Ostatnim czasem naszła mnie ochota na dalsze podkręcanie mojego Ryzen'a 7 1700, który aktualnie pracuje na 3.6 Ghz przy napięciu 1.1875V (SOC 0.9V - 1.0V) w duecie z Corsair LPX 3066Mhz CL14 (14-15-16-17-30-48) 1.35V.

 

Chciałbym dojść do granicy 4.0 Ghz, jednak nie wiem czy jest sens celować aż tak wysoko z racji wykładniczego przyrostu napięcia przy coraz mniejszym przyroście częstotliwości. Udało mi się raz odpalić PC przy tej częstotliwości jednak było już to napięcie rzędu 1.415V. Chciałbym zapytać jakie napięcia (procesora, SOC, pamięci RAM) są bezpieczne, ale nie tylko bezpieczne w kategorii samych tych części bo to mniej więcej już wiem, lecz w kategorii samego MOBO i jego VRM. Nie wiem czy jest sens pakować się na siłę w te 4.0Ghz przy tak dużym woltażu, ale jeżeli MOBO mogłoby to wytrzymać bez zbytniego przemęczania się to czemu nie. Natomiast jeżeli nie, to chyba sensownie byłoby dobić do czegoś pokroju 3.8 - 3.9Ghz przy rozsądnym woltażu i się tego trzymać. Płyta niby nie jest jakaś budżetowa, ale nie jest to też hi-end zatem kwestia VRM dosyć mnie ciekawi w tym przypadku, w szczególności, że jest dość mało informacji na ten temat.

 

Dodatkowo może jeżeli ktoś posiada owe MOBO to chciałbym dopytać, czy warto aktualizować BIOS do najnowszego? Kiedyś bawiłem się z tym na bieżąco i w sumie udawało się nawet wyciskać 3266 Mhz RAMu przy określonych timingach, jednak chyba od roku nie pobierałem nowego.

 

Mój config:

CPU - R7 1700 3.6 Ghz 1.1875V + H150i PRO

RAM - 2x4GB Corsair LPX 3000Mhz  (3066 Mhz CL14 OC 1.35V)

EVGA GQ 650W

 

Dzięki za wszelką pomoc.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...