Skocz do zawartości

Kontroler RAID - co dokładnie przyspiesza?


Recommended Posts

Witajcie

 

Niedawno składam serwer do testów z założenia chcę zjechać możliwie jak najniżej z zużyciem energii

 

Zastanawiałem się nad zakupem kontrolera LSI MegaRAID Nytro 8100-4i

Czy taki kontroler "cachuje" pliki do zapisu na dysku w swojej pamięci DDR3 1gb a następnie zapisuje je na dysku?

Raid jest realizowany poprzez układ ROC (raid on chip) więc system operacyjny nie zajmuje się robieniem niczego na dysku tak jak ma to miejsce w przypadku softowego raida

 

Czy taki raid może cachować przy odczycie to co może być często odczytane tak jak cache procesora?
 

Czy kontroler raid zwiększa tylko szybkość zapisu przechowując dane w buforze 1gb oraz obsługuje sprzętowo raid czyli dzieli paczki za pomocą dedykowanego układu?

 

Generalnie nigdy się w to nie zagłębiałem ale nie znalazłem jasnej specyfikacji określającej tryby pracy

 

Docelowa konfiguracja to ten kontroler + dwa dyski SSD

Link to post
Share on other sites

Nie tyle bez sensu, co ma specyficzne zastosowania. Sam w fizycznych kontrolerach raid się nie bawiłem. Pytanie czy ten bufor jest w ogóle stosowany jako bufor zapisu. Przy ssd w dram masz FTL-a

Ogólnie nie znam się.

Link to post
Share on other sites

RAID z dysków SSD jest bez sensu.

Jak chcesz szybko to kup szybki jeden dysk .

Nie prawda.

Nie tyle bez sensu, co ma specyficzne zastosowania. Sam w fizycznych kontrolerach raid się nie bawiłem. Pytanie czy ten bufor jest w ogóle stosowany jako bufor zapisu. Przy ssd w dram masz FTL-a

Ogólnie nie znam się.

Nie jest jako bufor zapisu. Buforem zapisu jest w tej wersji bodajże 100GB cache SLC. 

Jednak prawdziwa siła takich kontrolerach to striping z pojedynczą i z podwójną kontrolą parzystości 5, 6, a przede wszystkim striping na macierzach z pojedynczą i z podwójna kontrolą parzystości.

Możliwość odtworzenia danych w instalacjach gdzie ciągły backup jest niemożliwy jest bezcenna.

Link to post
Share on other sites

 

 

Docelowa konfiguracja to ten kontroler + dwa dyski SSD

 

To jest totalnie bez sensu pomysł ponieważ już sam kontroler bez raidu ograniczy ci wydajność dysków SSD.

 

Jeśli w specyfikacji jest napisane 4 kanały SAS\SATA 6Gbit to te 6Gbit odnosi się do portu SAS a nie SATA. SAS 3Gbit = SATA 1 1.5Gbit; SAS 6Gbit = SATA2 3Gbit; SAS 12Gbit = SATA3 6Gbit.

 

Ponadto ten konkretny kontroler jest dedykowany do wysokowydajnych macierzy SAS HDD i ma za zadanie zwiększyć ich responsywność czyli iops w głównej mierze.

 

Pytanie jest takie jaki efekt chcesz uzyskać łącząc X dysków SSD w raid. Większy zapis/odczyt, większy iops czy większą dostępność danych.

Link to post
Share on other sites

W jaki sposób mając dwa dyski SSD przyspieszyć ich wydajność?

Czy cache kontrolera coś da?

Teraz robią takie dyski że 3000mb transfery masz dostępne za 500zł.

Niedawno na forum był taki, nie pamiętam nazwy :)

A to już max transfery dla płyt.

No chyba że jakaś najnowsza platforma to czytałem że 4000 spokojnie

Link to post
Share on other sites

No to trzeba być świadomym, że SAS jest full duplex, a SATA half duplex. IOPS będzie zazwyczaj lepsze ale i transfer przy stripingu też większy niż dla pojedynczego dysku (łączenie w macierze z ochroną danych obniża zysk na iops ale i tak zazwyczaj w takich kontrolerach jest lepiej)

Tak na marginesie to tego kontrolera są różne wersje. 8100 jest z cache slc, a 110 czy 120 z eMLC ale większym.

https://www.cisco.com/c/dam/en/us/products/collateral/servers-unified-computing/ucs-b-series-blade-servers/lsi_pb_nytro_mr.pdf

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Hmm znaczy płyta tu nie ma nic do gadania jeśli podpinany pod pci-e x16 przez adapter, tylko cpu ma znaczenie, czy obsługuje NVMe i ten z tego co pamiętam obsługuje. Jeśli płyta ma option rom, to pójdzie, jedynie z windowsem będzie problem, bo bez sterów nic nie zrobisz z Windows 7.

Tak czy inaczej z zwykłym sata ssd mniej kłopotów.

Link to post
Share on other sites

ahh sorry, domyślnie myślałem o M8peg (tematy mi się pomieszały), który ma legacy ROM-a i wystarczy że masz Option ROM legacy włączone aby poszedł. 

A procesor też musi obsługiwać, choć wszystkie intelowskie core maja obsługę, więc to na serio jakiś stary CPU musiałby być. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...