Skocz do zawartości

Karta do i5 4690k i nowy monitor


Recommended Posts

Dzień dobry

Chcę zmodernizować swój zestaw komputerowy.

Obecnie posiadam:

procesor i5 4690k

2x4 GB ramu 1866

płytę MSI Z97-G43

kartę Radeon 280x

monitor 1680x1050 który zamierzam wymienić na coś w rozdzielczości WQHD.

 

Mam pytanie co zrobilibyście na moim miejscu. Czy jest sens kupić kartę pokroju geforce 2060 i używać komputera przez jeszcze jakieś 2-3 lata, czy może kupić 1660 i wymienić szybciej całość? Druga sprawa to wybór monitora. Co warto wybrać, żeby nie wymieniać monitora przez dłuższy czas? Moze lepiej coś w ultra HD? Jak wgląda skalowanie jeżeli chciałbym uruchomić w przyszłości jakąś grę w FHD na monitorach w rozdzielczości WQHD a UHD? Czy 8 GB ramu jest w nowszych grach wystarczające, czy może dokupić kolejne 8 GB? Budżet jest elastyczny ale chcę jak najrozsądniej wydać pieniądze. Proszę o porady.

 

Link to post
Share on other sites

1. Jeżeli procesor jest wykręcony to spokojnie starczy do grania w WQHD, w tej roździelczości karta graficzna ma dużo więcej do gadania, 2060 do 1440p będzie jak znalazł

2. Do 4K to już potrzeba przynajmniej 1080Ti do komfortowego grania, przy obecnych cenach GPU zapomnij

3. Skalowanie w dół niestety nie jest zbyt przyjemne, więc kup monitor pod docelową roździelczość

4. 8GB RAM na tą chwile jest wystarczające, choć nie wiadomo co będzie za rok dwa

 

Wszystko rozbija się też o to w ilu Hz chcesz grać, jeżeli 60-75 to procesor da radę, jeżeli więcej, rozglądaj się również za wymianą płyty głównej

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
kartę Radeon 280x

monitor 1680x1050 który zamierzam wymienić na coś w rozdzielczości WQHD.

 

 

Mogę trochę powiedzieć na temat takiej zmiany, ponieważ sam dopiero co zmieniłem monitor. Aktualnie mam w budzie i5 2500k + radeon 7970, który jest mniej więcej tym samym co 280x i przesiadałem się właśnie z monitora 1680x1050.

 

Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego w co grasz, jednakże uważam, że najpierw powinieneś kupić docelowy monitor, przetestować go z aktualną konfiguracją, a dopiero potem ewentualnie myśleć nad zmianami w samym PC.

Dlaczego tak uważam?

 

Ja właśnie miałem zmieniać pc+monitor, niestety w tańszych monitorach nie znalazłem nic dla siebie, więc wziąłem droższy sprzęt przez którego zakup niestety nie mogłem kupić również pc w tym samym czasie, koszta byłyby trochę zbyt wysokie. :) Bardzo się obawiałem jak, to wszystko będzie działało, gdyż monitor mam z jeszcze większą rozdzielczością niż WQHD, bo UWQHD czyli 3440x1440. I muszę powiedzieć, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak mój leciwy 7970 sobie radzi w tej rozdzielczości. Mało tego, śmiem wręcz twierdzić, że niektóre gry chodzą lepiej, niż wcześniej na niższej rozdzielczości. Mam wrażenie, że 1680x1050 nie było żadnym wyzwaniem dla tej karty i większość gier w które gram po prostu nie wykorzystywała jej mocy, wręcz jakby występował bottleneck, na maxa dociążone było cpu, a nie do końca wykorzystane było gpu. Teraz wygląda to tak, jakby grafika w końcu robiła to co do niej należy i dawała z siebie wszystko. PC tak czy inaczej mam zamiar zmienić w przeciągu max roku, bo jednak wydajnością w miarę daję radę, ale pokręcony procek na maxa, cały zestaw jest bardzo głośny i prądożerny, jednakże ten rok spokojnie mogę poczekać, bo pc na szczęście daje jeszcze radę w tej rozdzielczości.

Skoro mój i5 2500k (@4,3Hz) daje radę w grach, to wydaje mi się, że nawet jeśli kupisz rtx 2060 do swojego procka, spokojnie to powinno pociągnąć najnowsze gry w WQHD. Niemniej ja bym na początek kupił monitor, zobaczył jak to hula, a potem zmieniał resztę. Pamiętaj też, że imo to trochę słaby moment na wymianę podzespołów PC, w grafice i prockach w zasadzie króluje intel/nvidia i w cenach niestety również, ceny rtx'ów są nie oszukujmy się, z kosmosu.. W najbliższych miesiącach AMD ma wydać procki i nowe grafiki które będą miały konkurować z obecnym sprzętem intela/nvidii, może spadną ceny i może coś nowego i fajnego na rynek wejdzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...