Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.
Posiadam laptopa Acer aspire E15 e5-575g. Numer seryjny: "NXGDWEP01464817CC77600".
Chciałbym dodać do niego nowy, drugi dysk (SSD), bez wyciągania dysku twardego - dysk m2. 
Czy następujące dyski SSD będą odpowiednie?
1)Kingston M.2 A400
2)Adata Ultimate SU800 M.2 
3)WD Green 3D NAND SSD M.2
4)GOODRAM S400U M.2 2280
5)Patriot Scorch
?

Jeśli tak, to który z nich będzie w miarę najlepszy?

Niżej zdjęcia mojego laptopa i zrzut ekranu z programu HWiNfo.

 

1lGQ7Lf.png

B6SkUpD.jpgQd80b6f.jpgRVEVOC4.jpgPLTjmOC.jpgNsHtSBR.jpg

Link to post
Share on other sites

złącze wygląda na M.2 klucz M 2280-60-40 
NA forach znalazłem, że złącze obsługuje i AHCI, i NVMe, ale warto napisać do supportu dla pewności. 
No ale kaby powinno mieć NVMe.
Teraz pytanie jakie budżet i pojemność? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dodam więcej ssów to może one jeszcze coś dodadzą w kwesti NVmle? 

Tak w góle czy podany model wspiera dyski SSD z technologią NVMe; jaki standard PCle obsługuje oraz czy oprócz układu pinów B+M, nada się dysk z układami: klucz B (6 pinów po przerwie – standardy SATA i PCIe x2) oraz M (5 pinów po przerwie – standardy SATA i PCIe x4)? 

Bo na frach są różne informacje a na YT filmy gdzie wkładają i B+M i B/M...

tXgoBwp.png

ShOfZ1a.png55VHAK4.png

 

sJCFyUM.png

 

rgrrzdc.png


Od Acera dostałem odpowiedź:

Szanowny Kliencie,
 
Model ten nie wspiera dysków M.2 na interfejsie NVMe (jedynie na interfejsie SATA3). Można zastosowac dyski na klucu B&M lub M.

 

Z poważaniem,

.....

 

Contact Centre Agent | Biuro Obsługi Klienta


Jakieś polecenia  za około 200zł?

Edytowane przez caesariatus
Link to post
Share on other sites

Klucz nie wpływa niestety na interfejs/protokół. Na oko nie powiesz czy wspiera, czy nie. Dasz radę pożyczyć jakiś SSD M.2 na NVMe od kogoś? Screeny będę później sprawdzał, bo z telefonu trochę trudno.

Ale kaby bez NVMe to jakieś kpiny.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No właśnie nie bardzo mam od kogo pożyczyc m.2 NVMe ;/

 

No właśnie takie info dostałem w mailu - też prześle screeny...
 

Znalazłem pare różnych wypowiedzi, że niby i na tym SATA ludziom działa NCMe a samsung evo 960 jest niby kompatybilny...

Doczytałem też że jeśli włożę taki dysk gdzie mam niby pci x2 nie 4 to bedzie szybszy niż SATA ale wolniejszy niż NMVe, prawda czy w ogóle takiego dysku nie będzie czytać?  

 

duuFzqR.png

9geZlEU.png

Edytowane przez caesariatus
Link to post
Share on other sites

PCI-e 2.0 x2 raczej się nie spotyka, prędzej PCI-e 3.0 x2 czyli około 2000MB/s 
Polecam poradnik odnośnie M.2. 

Co do kluczy, to one determinują tylko max prędkość (maksymalną ilość linii PCI-e/SATA możesz podłączyć), tzn jak masz klucz M, to max możesz mieć cztery linie PCI-e (wersja PCI-e 2.0 czy 3.0 nie zależy od klucza), ale w implementacji, producent może podłączyć mniej linii, więc na oko nie da się ocenić. 

Po screenach z HWiNFO, wydaję mi się, że ten 2-gi screen jest odnośnie M.2, no on jedyny jest pusty + ma Hot-plug-a (prędkość niby PCI-e 3.0 x2, czyli max około 2000MB/s), ale muszę jeszcze poczytać o tym, jak to interpretować. być może mogę się mylić. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

są laptopy, gdzie prędkość M.2 jest sztucznie ograniczona w UEFI. Najgłośniejszym przykładem jest lenovo y700 na intelu. 

Sorry, nie miałem czasu poszukać o HWiNFO, jak czytać te screeny. Poszukaj po forach, może coś znajdziesz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakbym wiele znalazł to bym nie pytał :P
Ale i tak dzięki za pomoc :)


Jeszcze takie pytanie. Byłem dziś w komputroniku i mi powiedzieli że u mnie NMVe powinno spokojnie pójść. Tylko ewidentnie na siłe wciskano mi evo 970 za 410 zł twierdząc, że "goodram taki se, Adata  gó**-kiepska, PNY w ogóle nie wiadomo co to i tylko samsung". Szkoda mi wydać na razie 410zł za 250 GB tym bardziej że kiedyś chcę HDD wyminić na SSD więc jaki dysk byś polecił (NVMe najlepiej)~250GB za około 200/220zł?

Link to post
Share on other sites

już ci podałem tego PNY CS3030, to konstrukcja na E12, cena/wydajność/pojemność.
Oczywiście samsungi lepsze i mniej awaryjne, no ale kto zapłaci 2 razy więcej? (nie słyszałem aby E12 jakoś padały często)


też mi się zdaje, że z kaby, powinieneś mieć NVMe, ale na 100% nie powiem, w razie czego jest zawsze zwrot 14 dniowy i powiesz, że w salonie komputronika ci tak powiedzieli, albo w ogóle nic nie mów najlepiej.
Bo tego PNY kupisz w komputroniku za 229zł jak ostatnio patrzyłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Upewniam się tylko. Co do firmy.

Bo będąc szczerym nie słyszałem wcześniej o PNY...

Firma stara jak świat. Bodajże istnieje gdzieś od połowy lat osiemdziesiątych. Początkowo zajmowała się ramem, a potem zasłynęła z profesjonalnych kart graficznych na bazie nvidii (w pewnym momencie mówiłeś quadro i myślałeś pny lub hp i w sumie dalej tak jest). Dyski opierają na referencyjnych konstrukcjach ale to raczej dobrze. Celują w mainstream.

Edytowane przez anemus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W końcu kupiłem PNY 250GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030w X-com'ie, ze względu na to że i taniej o 10zł niż np. w komputroniku i sprzedawca powiedział, że mogę śmiało testować, porobić benchmarki i w razie wczego mam 15 dni na zwrot.

 

Dysk siedzi w laptopie już 2 dni, na razie nie klonowałem, więc nie jako systemowy póki co, ale laptop go czyta, dysk działa. Ucina na tej prędkości, no ale lepiej dalej niż HDD....

 

Niżej screeny z benchmarków (3 programy) z porównania HDD i SSD:


CRYSTAL DISK MARK 6.0.2:

 

slWGQDh.jpg

 

 

ATTO DISK BENCHMARK 4.0:

 

CKC08KT.jpg

 

AS SSD BENCHMARK: (Tutaj  HDD przerwałem w połowie bo sprawdzał by z tą prędkością lata xD)

 

hkj6Ku0.jpg


Max jak robiłem te testy to write wyszedł 1100 około a read dochodził do 1900.

 

Także wszystko gra i można zamknąć :)


Jeszcze jedno.

Myślę o zainstalowaniu na czysto systemu  na SSD. Klucz windowsa powinno mi samo pobrać przy instalacji z biosa, prawda?

Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę to nie. Klucz jest na dysku i tylko tam. Miałem już przypadek padniętego SSD i braku zapisanego klucza. Microsoft mówi że to nigdzie nie jest zapisywane, prócz systemowego dysku. 


Przynajmniej taka była oficjalna odpowiedź z ich strony. ponad pół tysiąca poszło w las... 


Z drugiej strony wiem, że ludziom potrafi samo się aktywować po kilku godzinach, dniach, tylko nie wiem jak. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli zostaje kopiowanie dysku. I po kopiowaniu zgra się partycja recovery i będzie można już sformatować HDD, prawda?
 


A jak klucz pobrałem z CMD a dokładniej dane jak:

 
Product Name: Windows 10 Home
 
Version:
Product ID:
Installed Key:
OEM Key:
OEM Edition:
 
to to się nada chyba jak zapyta o klucz?
Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę to nie. Klucz jest na dysku i tylko tam. Miałem już przypadek padniętego SSD i braku zapisanego klucza. Microsoft mówi że to nigdzie nie jest zapisywane, prócz systemowego dysku. 

...

Nie.

W laptopach kupionych z oryginalnym systemem jest w uefi/bios.

Zmieniałem parokrotnie dyski w paru laptopach i zawsze się sam aktywował na lokalnym użytkowniku.

Jak masz przypisane do konta microsoft to po zalogowaniu przy instalacji do niego w zależności od licencji też może ci się sam aktywować (jak oem to musi mu się identyfikator sprzetu z kluczem zgadzać).

Jak masz instalowany poza fabryką i nie masz licenci przypisanej do konta to musisz sam aktywować (tu klucz faktycznie jest na dysku)choć może być potrzeba dzwonienia.

Edytowane przez anemus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, chodziło o kupiony osobno windows 10 pro 64bit PL. Bez przypisanego zewnętrznego maila. Napisali, że nie maja nic na serwerach i w uefi tez nic nie będzie i rzeczywiście po reinstalacji się nie aktywowało.  

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem sobie próbę na starym Lenovo g500H.
Miał windows 8 jak kupowałem. Potem jakoś aktywowałem do 10. Potem zainstalowałem na czysto 10 bez śmieci z cd-keyem windowsa z uczelni. Potem jeszcze obok drugi system i ubuntu. A na koniec zrobiłem reset 01, bo chciałem go sprzedać, to nie pasowało mi że jest windows z moim kluczem z uczelni. Doszło do tego  że zainstalowałem samo ubuntu. Oczywiście partycja recovery i wszystko skasowane.
Dziś go sformatowałem, zainstalowałem win 8 i bum. Nie działa, prosi o klucz. Klucz zły.
Ale zainstalowałem win 10 i automatycznie sie klucz aktywował podczas instalacji. Cyli faktycznie jest zapisany gdzieś w biosie.

Edytowane przez caesariatus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...