Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam problem z dyskiem WD blue, mianowicie kilka dni temu podczas normalnej pracy laptop zawiesil się , po ponownym uruchomieniu  system wisiał na logo, nie dalo się go uruchomić.
Przelozylem wiec dysk na stary, uruchomilem system, a nastepnie probowalem podlaczyc WD poprzez usb.
Podpinajac go pod usb system natychmiast się prawie zawieszal. Zanim wogole partycje tego dysku pojawialy się w moim komputerze mijalo minimum 10 min.
Każdy program diagostyczy hdd zawieszal się zaraz po uruchomieiu (Crystaldisk, Hdtune, checkdisk, testdisk)
Sprobowalem wiec zrobic skan programem MHDD i od początku wygladalo to tak
Przykladajac dysk do ucha podczas pracy slychac cyklicze ciche "tykanie"
Czy to  może wskazywać na uszkodzenie glowic? najardziej zależy mi na danych...
Edytowane przez gsmm114
Link to post
Share on other sites

Spróbuj odpalić MHDD ale tylko po to, żeby SMART wyciągnąć. Wrzuć tu zdjęcie parametrów. Bez SMART nie chcę na razie żebyś cokolwiek innego z tym hdd robił.

Rozumiem że firmy do odzyskiwania danych cię nie interesują? ( znasz cennik jak rozumiem ).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Niestety są tam na tyle ważne dla mnie dane, że rozważam w ostateczności skorzystanie z usług takich firm. Tyle, że moje aktualne możliwości finansowe w tym temacie to do ok. 1000pln , a z tego co się orientowalem to kwota taka jest początkiem cennika...

Po uruchomieniu opcji smart w mhdd ukazalo sie cos takiego

https://i.ibb.co/3sJs5y2/IMG-20190504-150451.jpg

Link to post
Share on other sites

powierzchnia jest w tragicznym stanie, seek też praktycznie siadł. 

Będzie trudno odzyskać dane z tego w domowych warunkach bez dalszego uszkodzenia danych, dysku, bardzo możliwe że uszkodzisz HDD jeszcze bardziej, tak że później nawet firma tego nie odczyta, lub przynajmniej rachunek pójdzie w górę. 
Więc tu decyzja należy do ciebie, co do cennika to masz rację. 

Ze względu że poszedł też seek, prócz powierzchni, ja bym jedynie co, to spróbował odczytać co się da spod liveCD z UBUNTU. 
Nie próbował bym naprawy, czyli zapisywania na tym czegokolwiek. Nie wezmę tu odpowiedzialności, bo seek może wskazywać na uszkodzenie mechanizmu pozycjonowania. Oczywiście może też być przekłamanie w SMART, lub seek w tym modelu nie musi konkretnie wskazywać problemów z głowicami, ale nie zaryzykuję twoimi danymi... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo za pomoc. Hmm sprobuje pewnie podrzucić dysk do jednej z takich firm u mnie w mieście. Jak myślisz co do bezpieczeństwa danych mozna być spokojnym ? Bo wiadomo duzo poufnych danych typu np hasla certyfikaty itp.

Link to post
Share on other sites

Jako firma, podpisujesz umowę na to, jako osoba fizyczna, nie jestem pewien. Żadna poważna firma odzyskująca dane nie pozwoli na sprzedaż takich danych, ale będą mieć ich kopię przynajmniej przez jakiś czas (No bo muszą).

Co do samych certyfikatów, to zazwyczaj nie ma problemu, klucze prywatne certyfikatów wraz z certyfikatem, czy niezaszyfrowane kasła są gorsze. Ale zazwyczaj wszystko da się po prostu stworzyć na nowo, co za problem odnowić wcześniej certyfikat, czy zmienić hasło. 

Hasła, certyfikaty itp warto trzymać w zaszyfrowanym kontenerze. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...