Skocz do zawartości

Ocena zestawu komputerowego 3800zł [grafika/gry]


Recommended Posts

Hej, pierwszy raz składam komputer na własną rękę i dlatego chciałabym prosić o poradę osób bardziej biegłych w tej dziedzinie. Otóż, po paru dniach riserczu i szperania na YT i różnych forach, zdecydowałam się na taki oto zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/zmm53g0eq

I teraz pytanie: czy wszystkie te części będą ze sobą kompatybilne? (posprawdzałam wszystkie specyfikacje jak mogłam, ale ekspertem nie jestem więc mogło mi coś umknąć)
A jeśli tak, to czy taki ich dobór wydaje się sensowny (tzn żadna część nie odstaje w rażący sposób od innych itp.)

Komputer będzie używany głównie do tworzenia grafiki (Photoshop, Illustrator) oraz po części do grania. (bez jakichś szczególnie wygórowanych oczekiwań co do tego drugiego, interesuje mnie tylko możliwość odpalenia nowszych gier na przyzwoitych ustawieniach i płynna rozgrywka)

Z dodatkowych informacji: planuję w niedalekiej przyszłośći dokupić drugi monitor (min 27 cali, mój obecny ma 21). Stary komputer oddaję rodzicielce, więc nie planuję zabierać z niego żadnych części. Nowego peceta chcę zakupić w pierwszej połowie bieżącego miesiąca.

Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony mi czas icon_biggrin.gif

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybkie odpowiedzi!

 

Z Proline jest taki kłopot, że nie widzę żeby mieli salon w Warszawie, a mnie zależy na osobistym odbiorze, że by nie narażać komputera na różne przygody w transporcie.

 

Z zasilaczem chyba faktycznie trochę się przestrzeliłam, więc chyba faktycznie zdecyduję się na słabszy.

 

A co obudowy, to dwa pytania:

1) Czy do tej poleconej przez Kajtka (Silentium) zmieści się wybrana przeze mnie karta graficzna? Bo wg specyfikacji ma ona 40mm wysokości i 224 szerokości a tej obudowie podana jest z koleji maksymalna długość (325mm), więc już głupieję która wartość odpowiada której.

2) Czy z ta obudową Genesis Irid jest coś nie tak? Bo zastanawiam się czy to odradzanie wynika z tego że nie odpowiada ona ludziom wizualnie (dla mnie wygląda ok), czy są z nią jakieś większe problemy typu: nagrzewa się, jest potwornie głośna itp.

 

Nad resztą propozycji jeszcze pomyślę i powtórnie dziękuję za odpowiedzi!

Link to post
Share on other sites

Tę płytę główną, którą wybrałeś w x-kom sobie odpuść. Mam ją u siostry w PC (znaczy ona ma) i było trochę problemów, to z we/wy, z sekcją zasilania. Nie wiem czy taka się trafiła ale ja bym odpuścił.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

A co obudowy, to dwa pytania: 1) Czy do tej poleconej przez Kajtka (Silentium) zmieści się wybrana przeze mnie karta graficzna? Bo wg specyfikacji ma ona 40mm wysokości i 224 szerokości a tej obudowie podana jest z koleji maksymalna długość (325mm), więc już głupieję która wartość odpowiada której. 2) Czy z ta obudową Genesis Irid jest coś nie tak? Bo zastanawiam się czy to odradzanie wynika z tego że nie odpowiada ona ludziom wizualnie (dla mnie wygląda ok), czy są z nią jakieś większe problemy typu: nagrzewa się, jest potwornie głośna itp.

 

Ad1. Zmieści się

Ad2. Nie miałem tej obudowy w rękach ale już pierwszy rzut oka na zdjęcia daje do myślenia w kwestii przepływu powietrza, 3 piękne duże wentyle, Led, miód malina.. ale skąd powietrze? szybki rzut oka na kilka sklepów i opinie(nawet te pozytywne ale trzeba czytać do końca)

 

" wentylatory zamontowane z przodu nie mają skąd zasysać powietrza bo otwór na dole obudowy jest zbyt mały."

"Obudowa wygląda świetnie, ale jest strasznym piekarnikiem, z przodu obudowy są bardzo małe wloty powietrza."

"- trochę głośna porównując inne modele przy maksymalnych obrotach wentylatorów."

 

to tylko przykłady z jednego sklepu...

 

Wiec masz odpowiedz na pytanie dlaczego@@kajtek., proponuje Ci SPC zamiast niej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Tę płytę główną, którą wybrałeś w x-kom sobie odpuść. Mam ją u siostry w PC (znaczy ona ma) i było trochę problemów, to z we/wy, z sekcją zasilania. Nie wiem czy taka się trafiła ale ja bym odpuścił.

 

Ogólnie te mobo zbiera same dobre opinie z tego co ja napotkałem. Być może trafiła Ci się felerna sztuka. 

GIgabyte na Z390 za bardzo nie ma konkurencji patrząc na cenę.  

Link to post
Share on other sites

Jako użytkownik Gigusia Z390 PRO 5 gorszy dorzucę ...

Mobo jest bardzo dobre, ale poza plusami posiada kilka minusów i to takich konkretnych :

- Jest problem z równoległą obsługą wielu portów USB - u mnie na 9 portów prawidłowo działa 5. 

- Kolejna sprawa to sterowniki - bodajże apka od sterowania RGB wywoływała co jakiś czas proces, który na ułamek sekundy pojawiał się na pasku, co powodowało wyrzucanie na pulpit np. podczas grania. Co nie co utrudniało też pracę z grafiką, bo proces wpierniczał się i blokował pędzel itp. Ogólnie dosyć frustrujące gówienko. Wywalenie apki dopiero pomogło.

- Na koniec BIOS - nie wiem kto to projektował, ale obsługa to istna mordęga - zero składu, zero ładu, funkcje pochowane, po rozrzucane. Na tle konkurencji wygląda bardzo słabo, na szczęście zbyt często tam nie zaglądamy.

Poza tym mobasek bardzo dobry - sekcja zasilania przede wszystkim daje radę, do tego M.2 z pancerzami. Jeśli nie potrzebujesz +6 portów USB, przebolejesz kiepskie UI w biosie to bieri, bo w tej cenie konkurencji niema  8-)


Odnośnie zestawu - zdaję sobie sprawę że budżet napięty, ale ... 

... 16GB ramu pod Ai/Ps to tak średnio - 32GB (2x16GB) było by miło.

Dodam że ilość ramu ważniejsza jest od scratch disku - tzn. jeśli jest kasa na dodatkowy scratch disk, a w kompie jest tylko 16GB ramu to lepiej jest kupić 32GB i scratch wrzucić gdzie kolwiek.

Chodzi o to że scratch disk jest używany głównie po zapchaniu ramu. Znacznie lepiej jest nie dopuścić do jego zapchania pakując takie 32-64GB ramu. Jako że autor raczej zaczyna przygodę z grafiką, to myślę że 32GB będzie złotym środkiem.

Osobiście ładował bym kaskę w CPU i RAMy (kości 16GB), dyski HDD darowałbym sobie całkowicie, a GPU póki co na drugi plan.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...