Skocz do zawartości

BSOD'y Asus X52J i wysokie C7 Interface CRC error count


Recommended Posts

Witam. W laptopie Asus x52j występowały blue screeny z kodem błędu 0x0000007A KERNEL DATA INPAGE ERROR. Laptop łapie czasami przycinki. W odczycie SMART jest wysokie c7 interface crc error count coś około 16000, ciągle rośnie. Zrobiłem error scan dysku w HD TUNE 5 razy. Za pierwszym razem przed reinstalacją systemu nie wykryło bad sektorów, ale z 10 pierwszych sektorów było blisko czerwonego. Po formacie drugi odczyt  był zielony i pod końcem około 10 sektorów było na czerwono (jako bad sektory). Po reinstalacji systemu: Kolejne 3 razy to same zielone pole a na speedmapie w różnych miejscach pokazywało około 10 sektorów na czerwono, raz rozrzucone po całej mapie, raz skupione w miarę blisko siebie w pierwszej połowie mapy, a raz w drugiej połowie. Myślę, że to byłoby coś z dyskiem, ale wolę to skonsultować. Jakie jest wasze zdanie?

 

Tutaj screeny z Crystal disk info, HD TUNE i BSOD:

http://i66.tinypic.com/2ykc368.jpg

http://i68.tinypic.com/28u1j6w.png

http://i67.tinypic.com/2mmzkt4.png

http://i67.tinypic.com/s426ap.png

http://i68.tinypic.com/2viqqo8.png

Link to post
Share on other sites

Ten "Error scan" w HDTune robiles oczywiscie z ODZNACZONĄ opcją "Quick scan" ? - jak wyglada obecnie stan wszystkich blokow ?

Jesli chodzi o parametr C7 to jest problem z komunikacja - w stacjonarnym komputerze  zazwyczaj wymienia sie albo kabel SATA albo podpina dysk do innego zlacza SATA na plycie glownej.Co zrobic w takiej sytuacji w laptopie ? - nie mam pojecia.

Na poczatek skopiuj najwazniejsze dane na inny nosnik - potem mozna sie bawic w dalsza ekspertyze.

Link to post
Share on other sites

Ten "Error scan" w HDTune robiles oczywiscie z ODZNACZONĄ opcją "Quick scan" ? - jak wyglada obecnie stan wszystkich blokow ?

Jesli chodzi o parametr C7 to jest problem z komunikacja - w stacjonarnym komputerze  zazwyczaj wymienia sie albo kabel SATA albo podpina dysk do innego zlacza SATA na plycie glownej.Co zrobic w takiej sytuacji w laptopie ? - nie mam pojecia.

Na poczatek skopiuj najwazniejsze dane na inny nosnik - potem mozna sie bawic w dalsza ekspertyze.

Tak, z odznaczoną (nie zaznaczoną). Dane skopiowane już dawno, w PC też wiem, że tak się postępuję, ale właśnie w laptopie jest mały problem, a nie chciałbym w ciemno dysku zmieniać. Parametr wzrasta przy uruchomieniach laptopa. Wsadzę go w zewnętrzną kieszeń i zobaczę co się dzieje. Sprawdziłbym też w innym laptopie, ale aktualnie nie mam możliwości :/

Link to post
Share on other sites

A Ja zapytam jeszcze o takie kwestię czy sprawną masz baterię i ile lat ma ten laptop ? 


Dorzucę jeszcze małą uwagę liczba włączeń dysku jest tak samo duża jak liczna godzin pracy HDD a to nie jest normalne. Taka duża liczna uruchomień w stosunku do liczby godzin pracy sugeruje, że laptop często się zawieszał albo coś podobnego działo się ze sprzętem. U mnie na 10000 godzin pracy wskaźnik włączeń to 1500. Dysk który ma ok 30 tyś godzin pracy może mieć ok 5000 uruchomień. U Ciebie takie liczby nie wróżą nic dobrego.  

Link to post
Share on other sites

Laptop przypadkiem się nie przegrzewa? 

Maksymalna temperatura na OCCT to 80 stopni. 

Wymontuj dysk z laptopa, sprawdź stan pinów na złączu SATA to samo na płycie gł. laptopa. Podłącz ponownie i obserwuj czy dalej wzrasta parametr C7.

Było już to robione, ciągle wzrasta. Wsadziłem inny dysk do niego i nic nie wzrasta. Ten z 16k c7 wsadziłem do zewnętrznej obudowy i próbowałem coś zrobić tzn. przesył danych itp itd i nic nie wzrastało na nim też. 

A Ja zapytam jeszcze o takie kwestię czy sprawną masz baterię i ile lat ma ten laptop ? 

Dorzucę jeszcze małą uwagę liczba włączeń dysku jest tak samo duża jak liczna godzin pracy HDD a to nie jest normalne. Taka duża liczna uruchomień w stosunku do liczby godzin pracy sugeruje, że laptop często się zawieszał albo coś podobnego działo się ze sprzętem. U mnie na 10000 godzin pracy wskaźnik włączeń to 1500. Dysk który ma ok 30 tyś godzin pracy może mieć ok 5000 uruchomień. U Ciebie takie liczby nie wróżą nic dobrego.  

Bateria nie sprawna, laptop ciągle pod kablem. Osoba korzystająca z tego laptopa niema potrzeby korzystać dłużej niż 30-60 minut. Zwykle jakieś wysłanie maila, sprawdzenie czegoś w internecie i tyle - tak kilka razy dziennie jak zajdzie potrzeba.

Wymontuj dysk z laptopa, sprawdź stan pinów na złączu SATA to samo na płycie gł. laptopa. Podłącz ponownie i obserwuj czy dalej wzrasta parametr C7.

Czego na tych pinach szukać? Wszystko wyglądało w porządku.

Link to post
Share on other sites

Coś już wiemy, sprzęt się nie przegrzewa ale parametr C7 wzrasta. Musisz wyciągnąć dysk tak jak kolega wyżej radzi i przetrzeć styki złącza sata preparatem do styków elektrycznych(kontakt 60). Miedź po latach się utleniła i to może powodować problemy komunikacyjne na złączu. Jeśli to nie pomoże dysk trzeba przełożyć do kieszeni USB bo nie nadaję się już na system i będzie sprawiał problemy. Rozważ zakup SSD do tego laptopa. 

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie coś się dzieje z kontrolerem sata na płycie głównej. Laptopa należy rozebrać i sprawdzić czy port sata dysku jest wyprowadzony bezpośrednio z płyty głównej czy ma jakieś dodatkowe złącze na taśmie bądź szynie. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Prawdopodobnie coś się dzieje z kontrolerem sata na płycie głównej. Laptopa należy rozebrać i sprawdzić czy port sata dysku jest wyprowadzony bezpośrednio z płyty głównej czy ma jakieś dodatkowe złącze na taśmie bądź szynie. 

Ma bezpośrednio wyprowadzony z płyty. Nie widać, żeby było coś z nim nie tak. Nowe info: Laptop zaliczył raz upadek.

Edytowane przez adambdx
Link to post
Share on other sites

Możliwe że to jakiś problem z zasilaniem HDD i da się to naprawić. Ta linia laptopów ASUS cierpiała na takie usterki. To trzeba by skonsultować z jakimś profesjonalnym serwisem zajmującym się naprawą laptopów i wycenić u nich taką naprawę. Tu masz opis wszystkich stwierdzonych problemów z tą serią https://expressit.pl/porady-komputerowe/asus-x52j-x52je-k52jr-k52jc-nie-wlacza-sie-nie-uruchamia-sie-brak-obrazu-czarny-ekran-problemy-z-karta-graficzna-zawiesza-sie/

 

Rozwiązaniem może być instalacja mnie prądożernego dysku SSD. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...