Skocz do zawartości

Windows 10 - liczne BSODy


Recommended Posts

Powitać.
Od stycznia tego roku mam problemy z komputerem (tak, aż tyle czasu. problem tak dziwny, że na innych forach również ciężko coś zaradzić).
Sama wydajność komputera jest jak najbardziej w porządku. Jedynym problemem są BlueScreeny.
Kiedy się pojawiają? Są dni kiedy już prawie jestem pewien co i jak, a na następny dzień komputer działa bez zarzutu, a po jakimś czasie - po godzinach, dniach, a nawet tygodniach - ponowne BSODy.
Przykładowo - z początkiem kwietnia komputer przestał wywalać BlueScreeny - działał idealnie przez ponad 3 tygodnie. Po tym czasie złapał "focha" i zaczął strzelać BSODami jakby chciał nadgonić te tygodnie.
Nie ma tu zasady przy jakiej czynności. czasami przy starcie systemu, czasami po prostu przy braku aktywności na pulpicie, przy rozgrywce czy czymkolwiek innym.

Komputer złożony pod koniec ubiegłego roku, wszystko nowe oprócz 2xHDD i GPU (kupiłem jako używaną - ok. 2 miesiące).

System był formatowy WIELOKROTNIE, od złożenia PCta i zainstalowaniu sterowników - nie były one aktualizowane. Pierwsze aktualizację BIOSu, sterowników jak i systemu rozpocząłem dopiero od momentu gdy zaczęło masowo wyrzucać BSODy - kompletnie nic to nie dało, instalacja starszych wersji również nie.

System praktycznie czysty, brak antywirusa - jedynie systemowy. Póki PC nie jest stabilne - nie instaluje nic co wykracza poza zakres użytkowania/sprawdzania systemu.
Windows 10 64 bit.
- chłodzenie Fortis 3
- Intel Core i7-8700K, OC na 4800 MHz (temp. przy maksymalnym obciążeniu nie przekraczają 74stopni)
- Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7
- AORUS GeForce® GTX 1080 Ti Xtreme Edition 11G - bez OC, temperatury rzadko przekraczają 60 stopni w stresie
- SSD ADATA SX6000NP (256 GB) (systemowy)
- HDD ST1000DM003-1CH162 (1 TB ) i ST1000DM003-1SB10C (1 TB )
- RAM 2x Hyperx Fury 8GB DDR4 2933MHz CL17 z OC do 3200MHz (przy 2933Mhz ten sam efekt)
- Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 850w
Aktualnie działam tylko na SSD (Windows 10), jednym HDD, drugi odłączony), GTX wyciągnięty - lecę na samej integrze. Kości RAM - bez różnicy czy wsadzona jedna czy w dualu - BSODy nadal są.
Do PC podłączona jest totalna podstawa: mysz, klawiatura, monitor, głośniki i Wifi na USB (bez Wifi nadal wywala błędy) - kombinacje ze zmianą portów USB sprawdzałem, wynik raczej wiadomy.
Postawiłem Windows 8.1 na dysku HDD, a SSD wyjąłem - efekt ten sam, BSOdy.

Wszelakie screeny, raport z HWiNFO, minidumpy, memory dostępne pod tym linkiem:
https://mega.nz/#F!ewUEnAZa!G7eCT00xG1gm27Nt0natWw
 

Ogółem:
- format był
- CHKDSK był
- aktualizacja sterowników, BIOSu i wszystkiego co w Windows Update - było
- skanowanie antywirusami (Malwarebytes, Windows Defender) było
- MemTest RAM, każda kość osobno - było, zero błędów
- co mogłem to odłączyłem
- bez różnicy czy podzespoły są na OC czy bez niego
- BIOS/CMOS resetowany, uaktualniany jak i cofany do starszej wersji
- testy obciążeniowe były. Przykładowo teraz mogę odpalić 3DMarka w 8K na full ustawieniach i wszystko pójdzie gładko, a za godzinę,za tydzień - PC będzie sypał BSODami od samego patrzenia się na pulpit

Nie mam więcej pomysłów, może jest tu jakiś magik, który ogarnia pliki zrzutu i coś więcej z nich wyczyta? Jak dla mnie to wymienione tam błędy są zbyt ogólne, mogę je przypisać dosłownie do wszystkiego.

Jak potrzeba jakiekolwiek info, jakieś dodatkowe raporty - podeślę.

Edytowane przez ice6666
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie płyta główna jest winowajcą ale aby to sprawdzić musiałbyś mieć inną na przeniesienie pozostałych komponentów komputera RAM, Procesor, dysk nawet SSD+HDD oczywiście grafika.

 

a próbowałeś obniżyć OC procka poniżej 4800 możliwe że płyta nie wytrzymuje !

 

napięcia na poszczególnych rdzeniach to jakaś masakra, obniż taktowanie PROCKA a jak masz ustawione napięcia w BIOS-ie ?

Edytowane przez kamyk13
Link to post
Share on other sites

Zobaczy jak będzie działać na jakimś discro Live DVD Linuks-a( na przenośną pamięć USB wypakujesz zawartość ISO za pomocą programu Rufus, potem w BIOS wystarczy ustawić odpowiednią kolejność ładowania na USB jako pierwsze), a jak tam po dłuższym czasie będą problemy, znaczy że coś z sprzętem jest nie tak.

Właściwie do testowania  użył kompilacji Sterlec ( robisz to co pisałem wyżej) wtedy będziesz mógł przetestować RAM programem MEM Test, a i kilka programów do diagnostyki testowania dysku też jest na tej kompilacji.

 

Co do sprawdzenia samego sprzętu prócz podstaw typu pomiar napięć zasilacza miernikiem.

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

 

Jest jeszcze do sprawdzenia sloty RAM/ karty graficznej po poprzez gniada/wtyczki zasilające, jak samo gniazdo procesora ( często błędy przy montażu procesora uszkadza piny).

Na koniec można złożyć komputer poza obudową, w wersji minimalistycznej  i testować.

Link to post
Share on other sites

Leciałem na domyślnych ustawieniach BIOSa przez miesiąc (problem nie jest od dziś, od stycznia robiłem różne kombinacje) - było to samo.
dc14257476b264c1med.png
Tak to wygląda aktualnie - CMOS i BIOS reset, zero OC, tak jak "fabryka" dała.
Myślałem o live systemie, lecz BSODy czasami są co chwila, a czasami raz na tydzień-dwa, więc tego systemu musiałbym używać cały czas i w tym przypadku musiałbym zainwestować w nieco szybszego penka aby móc jakoś komfortowo z tego korzystać.
Sergei Strelec's WinPE for Windows 10-8 - to jest to?
Ram sprawdzałem pojedynczy, na każdym slocie, wcześniej czy później i tak wywala BSODa, na obu kościach.
Karta Graficzna - tą odrzucam z automatu, lecę teraz na zintegrowanej, GTX leży obok. Stery od GTXa wywalone przez DDU i zainstalowane do integry, bsody nadal są, w tym przypadku nawet bym rzekł iż nieco częściej. Przykład z dzisiaj rana: start jakiejkolwiek gry - kilka sekund i BSOD i tak za każdym razem. Odpuściłem. Dzisiaj po 13:00 odpalenie PC i ponowny "test", DZIAŁA, dopiero po 30tu minutach wyrzuciło pierwszy BSOD.
Nie mam miernika pod ręką, ale podłączałem tu jeszcze XFXa 550W - bez GPU nie ma obaw aby nie dał rady - BSODy również były.
Jak na live systemie zacznie wywalać to zostanie mi się chyba tylko zdiagnozowanie czy walnięty proc czy płyta, ale tu odgórnie będę dobry miesiąc bez PC (+ dobry miesiąc pracy w plecy) bo najpierw będę musiał wysłać płytę do jakiegoś serwisu na diagnozę (moje okoliczne serwisy to tylko by formaty robili, "potestowali" 1h i skasowali jak za zboże), a następnie na ew. gwarancję.
Mimo wszystko dziwi mnie fakt, że czasami są nawet 3 tygodnie spokoju, a później sypie błędami, gdyby było uszkodzenie płyty/cpu to chyba ta niestabilność powinna być prawie cały czas zauważalna?

Inna sytuacja - dobre 2-3 lata temu gdy siedziałem na FX6300 i Biostar A960D+, przez kilka dni wywalało mi losowe BSODy, czas sprawdzenia baterii bo jednak swoje lata już miała - słabsza bo słabsza, ale ustawień nie zmieniała, wymieniłem na nową - BSODy zniknęły. Jest jakakolwiek opcja aby bateria wpływała w jakiś większy sposób na pracę PCta?

Link to post
Share on other sites

Tak to jest ta kompilacja, są tam jeszcze dostępne typowo "DOS-owe" programy poza uruchamianymi wersjami pod kontrolą załadowanego Windowsa "na żywo".

 

Co do pomiarów miernikiem nie musi być nie wiadomo jaki zawodowy, wystarczy z supermarketu za 30 zł, aby baterię wymienić dla pewności wyników.

Tak więc postarałbym się o ten miernik i porobił pomiary, jak wyniki będą w normie przynajmniej jedno odpadnie, i będzie można szukać dalej.

Z bateria podtrzymuje ustawienia BIOS, najczęściej się objawia że data i ustawiony czas się resetują gdy komputer jest odłączony całkowicie od prądu.

Apropo BIOS zobaczyłbym po przełączeniu na ten drugi zapasowy.

Gniazdo procesora było sprawdzane jak pisałem wyżej ?

Link to post
Share on other sites

Udało się pobrać, jutro będę miał penka to zabootuje i będę sprawdzał.
Miernik jest, w aucie, baterię kupuję już od miesiąca - jutro kupię i przy okazji pastę do CPU bo nie mam, a jak już mam się do niego dobierać to od razu z wymianą pasty ;)
Wiem, że data i godzina "kaput", aczkolwiek wtedy daty i godziny mi nie zmieniało, a po prostu system sypało. Jak na złość mam tylko 2016 i 2025, ale to już jutro miernikiem sprawdzę.
Do tej kopii BIOSu? Myślałem, że przywraca się automatycznie gdy główny BIOS jest "uszkodzony". Czy chodzi o ten myk z przyciskiem zasilacza i Power na PC?

Link to post
Share on other sites

W przypadku gdy ten pierwszy BIOS jest "zbrikowany" ( wtedy nawet do BIOS byś nie mógł wejść) to chyba tak, co do reszty dawno nie miałem płyty Gigabyte, pamiętam tylko skrót CRTL+ F1 odblokowujący ukryte dodatkowe ustawienia w BIOS.

Więc do sprawdzenia jest w instrukcji obsługi płyty głównej czy nie trzeba przełączyć jakiejś zworki by przejść na 2 BIOS.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Miernik umarł, niby działa, ale żadnych napięć nie mierzy, nic nie mierzy, ogółem. Więc dopiero 2giego polecę do sklepu po zkaup nowego.
Według tego co w internecie przeczytałem i w instrukcji to "zapasowy" bios automatycznie jest ładowny gdy ten podstawowy ulega uszkodzeniu, nie ma możliwości manualnego dojścia do niego ;/
Na zintegrowanej również BSODy, te same.
Test przez Goldmemmory jednej kości: 73ea54c5cbf79f4bmed.jpg, niestety musiałem wyjechać, a z przyczyn bezpieczeństwa zawsze wszystko wyłączam. Zmiana trybu na normalny może znacząco zmienić wynik?

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem płyta główna, dawaj na gwarancję, możesz jeszcze wyłączyć w biosie zintegrowaną kartę i włożyć zewnętrzną ale nie podkręcają procka na domyślnych ustawieniach sprawdź.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Trochę kicha z tym miernikiem.

Co do programu Gold Memory  tu przyznaje gdy kiedyś gdy maiłem problemy z DDR 2 na starej platformie z LGA 775 Mem Test nie wykazywał błędów a pod Gold Memory już tak ( po wymianie RAM problemy znikły, BIOS był aktualny).

Znowu nic ne napisał Autor tematu czy gniazdo procesora wygląda dobrze, jeśli coś nie tak z gniazdem wątpię by przyjęto gwarancję.

Link to post
Share on other sites

RAM czy slot można usunąć z ewentualnych przyczyn - memtest i goldmemory nic nie wykrył - puszczany na różnych trybach.
Nie widzę sensu wszystko rozbierać nie mając pasty - nigdzie dorwać nie mogłem i dopiero jutro będę miał, a gluta za 5zł też średnio brać. Aczkolwiek CPU jak zostało pierwszy raz wsadzone tak później kompletnie nic nie było ruszane, przy pierwszym składaniu wszystko wielokrotnie sprawdzane, chyba że w jakiś sposób samo się coś wygięło.

Link to post
Share on other sites

Zrób tak jak napisałem , wyłącz grafikę zintegrowaną w biosie i zamontuj do płyty głównej zewnętrzną i odpal komputer bez podkręcania procesora na ustawieniach domyślnych i potestuj i będą BSOD-y !!!!

 

Jak masz zamiar trollować użytkowników tego forum to SPADAJ !!!

 

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

1. Jak pisałem wyżej , test kompa bez OC procka.

2. Procesor po podkręceniu na 4800 MHz i napięcia około 2 volt na rdzeń to się nie dziwię że są problemy.

 

Niech przetestuje bez OC komputer jeśli jest problem to do sklepu na reklamację płyta główna, już wiele płyt miałem od Gigabyte i większość miała problemy zaczynając od ram-u, procka, napięć po OC !!!

 

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

kamyk13 o co Ci chodzi? Trollować? Tak, screeny, minidumpy i wszystko ściągnąłem z internetu i wrzucam po forach aby ludzi denerwować ;)
Coś się tak uczepił tego OC? Kilka postów wyżej napisałem:
"Tak to wygląda aktualnie - CMOS i BIOS reset, zero OC, tak jak "fabryka" dała." + screen z HWMonitor jak to aktualnie wygląda i tak cały czas działam. Jak na tą chwilę to miałem czas jedynie aby wyciągnąć bebechy i uruchomić "roboczo". Myk z GPU ogarnę już jutro jak wykręcę cooler, sprawdzę gniazdo CPU i samo CPU, nałożę pastę i zmontuję.
Z resztą na deafultach od dawna lecę, naście razy resetowałem BIOS i go aktualizowałem, nie widziałem sensu ciągłego grzebania w ustawieniach.
Na tą chwilę obstawiam CPU lub mobo, ostatecznie zasilacz. Wywaliło BSODa nawet na Windowsie z Live'a gdy robiłem skan antywirem.

Czas na cokolwiek mam jedynie w nocy - w dzień robiłem w miarę możliwości testy RAM i dysków.
Miernik - jednak do uratowania, strzelił bezpiecznik (fakt, mogłem od razu o tym pomyśleć). Chociaż jak są skoki napięcia to nie wiem czy uda się to wyłapać, ale spróbować nie zaszkodzi.
Inna kwestia, nie wiem czy to rzecz naturalna w tych płytach czy nie - aczkolwiek w Google pomimo wielu takich tematów - ostatecznej odpowiedzi brak. Mianowicie z CPU/okolic CPU słychać dźwięki typu piszczenie/charczenie - ciężko jednoznacznie określić. Dyski odpadają - podłączony tylko SSD na M2, wentyl również odpada. Cewki?

Link to post
Share on other sites

Miernik szlak trafił, dym zaczął puszczać nawet przy próbie sprawdzenia napięcia na baterii 9v...

Z GPU czy bez - BSody nadal są. Nawet odłączyłem wszystko co na USB i podłączyłem tylko myszkę na PS2.

Wszystko wyczyszczone, nałożona nowa pasta, gniazdo CPU bez wad, wszystkie piny są ok.

Ostatecznie mogę jedynie podłączyć Tagana 500w, chociaż nie wiem jak sobie poradzi - ma już trochę lat.

Link to post
Share on other sites
omijaj Gigabyte jeżeli chodzi o płyty

  Bez względu na producenta każdemu egzemplarzowi może trafić się jakaś przypadłość. Do autora. Wszystkie blue screeny dotyczą corrupted memory z różnymi procesami w tle. W dwóch bierze udział proces Windows defendera, w jednym proces jądra systemu i w pozostałych bez konkretnego wskazania procesu. Dlatego do sprawdzenia czy to wina płyty gł. pożycz jakąś kość RAM i przetestuj (będzie mniej kłopotu niż z odsyłaniem płyty). To że w Memtest nie pokazuje błędów nie koniecznie świadczy o współpracy płyty z RAM-em. Przy błędach w Memtest problem występowałby bez przerwy, a nie sporadycznie jak w Twoim przypadku.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Płyta podobno przez wielu polecana, w sumie MSI tak samo, ale jednak MSI mimo wszystko bym nie wziął.

Lonialomax niestety zawartych błędów nie potrafię tak zaawansowanie odczytać, tyle co z ntoskrnl, który jest zaznaczony praktycznie w każdym BSODzie. Tak, defendera też tam zauważyłem - wyłączyłem go zaraz po tym jak wyczytałem go w błędzie.

Dziś miałem kilka błędów, w każdym z nich widnieje ntoskrnl, w kilku partmgr.sys (podłączony tylko SSD z jedną partycją ogólną + ta systemowa ukryta), ntfs.sys (to pojawia się od jakiegoś czasu, przypuszczam iż to ze względu na tak częste BSODy i na dysku cosik się tam dzieje), sporadycznie hal,dll i dzisiaj pierwszy raz NETIO.sys razem z partmgr i ntoskrnl - ale coś ślamazarnie mi idzie wyszukanie na google od czego jest to Netio.
RAM dobierałem na podstawie PDFa ze strony producenta płyty (teoretycznie wszystko powinno ze sobą jakoś działać), PC składany lipiec/sierpień i do grudnia z niczym nie było problemów, później zaczęły się sporadycznie pojawiać bluescreeny, a aktualnie ich liczba jest nagminna gdzie czasami system nie zdąży się uruchomić i zaraz niebieski śm*******l wskakuje.
No... Kłopot będzie i przy płycie i przy RAMach. Płyta - odesłanie do sklepu, a oni muszą puścić to dalej w Polskę gdzie weryfikują zgłoszenie, a następnie leci to na serwis (Taiwan?) - o ile dobrze wyczytałem i podobno całość może trwać NAWET 4 miesiące. Miesiąc to już dla mnie spory kawał czasu i ogromne straty (praca zdalna + jakieś tam parce graficzne). A RAM - większość znajomych siedzi na lapkach, a jak ktoś ma PCta to co najwyżej DDR3.
O ile przedtem pojedynczy BS nie sprawiał takich problemów, tak teraz czasami sprawdzenie samej poczty stanowi nie lada wyzwanie.

Link to post
Share on other sites

Bez podmiany podzespołów i prób trudno będzie znaleźć przyczynę. Nie poszukuj poszczególnych procesów jako winnych blues screenów bo są one wykazane przez to, że miały problem z dostępem do pamięci czyli z poprawnym zapisem lub odczytem. Możliwe też są błędy z pamięcią wirtualną, ale nie przypuszczam aby powtarzały się w świeżych instalacjach systemu. Miałem ze dwie płyty, przy których były problemy z uruchamianiem lub blue screenami, a po zmianie pamięci defekt ustępował. Jakie napięcia dla RAM ustawia płyta?   

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Teoretycznie 1,2V, według tego co w BIOSie pokazuje, czyli takie na jakich pracują te pamięci w standardzie.
Niestety aktualnie nie mogę wejść w system aby zerknąć jakie napięcia tam mi odczyta, system chwilę podziała i BSOD, czasami seria BSODów - nawet przy ekranie "diagnozowanie problemu" i tak naście restartów aż w końcu coś załapie i można wejść do systemu.

 

Edit. Według HWiNFO minimalne napięcie RAM 1,2, a maksymalne (przez te kilka minut pracy systemu) 1,212V.
Edit. Kurcze, może jednak pamiątki... Sam już nie wiem. Póki wolne to zarywam nocki i kombinuję jak mogę. Przez DDU deinstalacja sterów od GTXa, HDMi do płyty, godzina podziałania bez sterów (jedynie te microsoftowe, przy których obraz tnie nawet na scrollowaniu). Pobrałem stery VGA ze strony Gigabyte pod tą płytę. Instalacja, ponowny rozruch i przy starcie BSOD Attempted Execute of NoExecute Memory. W BlueScreenView na czerwono ntoskrnl, stornvme i Wdf01000, kod 0x000000fc, WinDbg dodatkowo pokazuje "IMAGE_NAME: memory_corruption".
Jest opcja aby niekompatybilność RAMów z płytą główną wyszła dopiero po kilku miesiącach?

 

Edytowane przez ice6666
Link to post
Share on other sites

Coś dziwne są te napięcia w programie HWMonitor nie ma w nim standardowych napięci +5V, +12V czy DRAM a są jakieś specyficzne dla płyty i trudno je ocenić. Dlatego użyj innego programu do sprawdzenia napięć. Gigabyte ma własny soft do tego lub skorzystaj z AIDA64. Zasilacz jeśli jeszcze nie podmieniłeś to obowiązkowo do podmiany i sprawdzenia. BSOD występują bez obciążenia to zasilacz 500W sobie poradzi. Do sprawdzenia będzie jeszcze podstawka LGA procesora czy przypadkiem nie ma wygiętych pinów.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...