Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

@ Kawabonga

ale co tu potrafić? jak obniżysz za bardzo to Ci się zwiesi i przywróci do ustawień domyślnych :) wystarczy popróbować
Teraz jest jeszcze prościej niż było, dostrajanie  włączyć opcje dostrajanie GPU i dostrajanie zaawansowane następnie rozwinąć sterowanie dostrajniem i w napięcie w ostatnim okienku obniżyć najpierw o ok 50 testować a później zjeżdżać co 10-20 i testować, prościej się już chyba nie da i nawet osoba która nigdy UV nie robiła powinna sobie bez problemu poradzić :)

 

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

@ Kawabonga

 

ale co tu potrafić? jak obniżysz za bardzo to Ci się zwiesi i przywróci do ustawień domyślnych :) wystarczy popróbować

Teraz jest jeszcze prościej niż było, dostrajanie  włączyć opcje dostrajanie GPU i dostrajanie zaawansowane następnie rozwinąć sterowanie dostrajniem i w napięcie w ostatnim okienku obniżyć najpierw o ok 50 testować a później zjeżdżać co 10-20 i testować, prościej się już chyba nie da i nawet osoba która nigdy UV nie robiła powinna sobie bez problemu poradzić :)

 

 

No ty i ja to wiemy ;) , ale co niektórzy myślą że jak im przechodzi 3Dmark to znaczy że już jest stabilnie .

W 10 grach może nawet OC i UV działać bez problemu a w 11 może się okazać że dostaniesz BS i trzeba jednak zrobić korektę napięć i taktowania .

Link to post
Share on other sites

Fakt, jakiś czas temu nawet czytałem komentarz że gość nie będzie UV robił bo się boi w biosie grzebać :) jak ktoś tylko chce poczyta w necie i w kilka minut dowie się co i jak, wystarczy chcieć

...ale chyba się zapominam że to co oczywiste dla większości z nas  dla wielu ludzi jest czarną magią, ciężko im mieć za złe że się boją grzebać jak bladego pojęcia o kompach nie mają.

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

Fakt, jakiś czas temu nawet czytałem komentarz że gość nie będzie UV robił bo się boi w biosie grzebać :) jak ktoś tylko chce poczyta w necie i w kilka minut dowie się co i jak, wystarczy chcieć

 

...ale chyba się zapominam że to co oczywiste dla większości z nas dla wielu ludzi jest czarną magią, ciężko im mieć za złe że się boją grzebać jak bladego pojęcia o kompach nie mają.

Tak, umiem to zrobić i robiłem na rx580 ale wattman bez informacji się crashowal co któreś uruchomienie przez co musiałem znów zmieniać i to w kółko, wiec ja po prostu sobie daruje taka zabawę
Link to post
Share on other sites

Też robiłem OC i UV na RX580 i tam faktycznie było inaczej niż na Navi . NA RX580 wywalało sterowniki albo resetowało kompa . A na Navi podczas UV i OC częściej miałem jakieś paski na ekranie , dziwne artefakty , kolory , BS albo wywalało grę do pulpitu ,a sterownika nie wywalało. 3Dmark przechodzi na bardzo niskim napięciu u mnie 0.930v, gpu 1850, Vram 1860, jakieś mniej wymagające gry też działają ale np WarZone i Apex Legends nie ma szans żeby był stabilne na takich ustawieniach. O ile Warzone wystarczył podneisć napięcie to AL w ogóle na to nie reagował , trzeba było zmieszać taktowanie vram. Ogólnie jeśłi ktoś chce sie w to bawić trzeba dużo testować :)

Link to post
Share on other sites

@uberas
Dużo też zależy od modelu karty, ja miałem Rx580 XFX OC na którym jakakolwiek nawet najmniejsza próba UV kończyła się od razu zwiechą, strasznie źle wspominam tą głośną grzałkę, później miałem cichutką rx580 Sapphire Nitro SE, karta rewelacyjna, na niej wszystko działało bezproblemowo.   
 

Link to post
Share on other sites

@uberas

Dużo też zależy od modelu karty, ja miałem Rx580 XFX OC na którym jakakolwiek nawet najmniejsza próba UV kończyła się od razu zwiechą, strasznie źle wspominam tą głośną grzałkę, później miałem cichutką rx580 Sapphire Nitro SE, karta rewelacyjna, na niej wszystko działało bezproblemowo.

 

Ja mialem rx580 sapphire pulse 4gb I byla to swieta karta, ale pobór prądu w porównaniu do 1060 mnie bolał wiec było UV na 950mv bodajże mogłem zejść przy 1366 wiec fajna sztuka. Chciałem wgrać bios żeby mieć to OC na stałe ale jakieś problemy z tym były, No a wattman się wykrzaczal

Nieistotne, na dniach wracam do rx5700 referent od MSI. Zapłacę około 950, wiec chyba się opłaca nawet jak na blower :P

 

Tak swoją droga to przypomniał mi się film Foresta na temat szkodliwego wpływu undervoltingu. Bodajże jego argument był taki - robisz UV rdzenia a nie pamięci kontrolerów itp. Wentylator dostosowywuje się do rdzenia - reszta się przegrzewa i zwiększasz szanse na ich awarie? Coś takiego, nie mogę znaleźć

Link to post
Share on other sites

ja tam zrobiłem najprostszy udervolting , zmieniłem 1200 na 1100 i jest nadal dobrze,a temperatury mniejsze, boost został taki sam jak przed UV, jak zszedłem na 1000 to były zwisy, zajęło mi to z 5 min, więcej mi się nie chciało bawić hehe ;)

Link to post
Share on other sites

uv w radeonie nie jedzie po mhz....

Tak, jeżeli robisz to manualnie

Jeżeli jesteś leniem jak ja i oczekujesz stabilności bez wielogodzinnych testów to:

Klikasz auto UV w panelu amd i wtedy tnie ci trochę takty

Link to post
Share on other sites
@Uberas Problemów ze sterownikami też u siebie nie uświadczyłem. Nie można mówić że ich nie było na początku roku ale teraz raczej jest to ogarnięte. A Jak to co niektórzy tu piszą że "większość" ma problemy to jest to kompletnie wyssane z palca , jeśli ktoś ma problem to są to promile użytkowników pojedyncze przypadki na tysiące zadowolonych .

Są już nowe sterowniki  20.5.1. Jedyne co zauważyłem że Civilizacja w DX12 przestała crashować  :)

no no ,jeszcze  jak dodac  tematy polecania rx5700xt do ryzen2600 iw  1080p to sie zastanawiam po  co zakładać tematy tutaj

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Zaryzykowałem i wziąłem tego Asusa Tuf Gaming RX 5700 XT za 1400 zł ( przeliczając z euro u mnie w sklepie), Przetestowałem 1080p jak i 4k rozdzielczość, Karta faktycznie sięga 86 stopni po graniu w 4k np w Battlefield 1 Wszystko ultra hbao itp po godzinie ale nie więcej więc wydaje się jeszcze być to w porządku bo nie ma tak jak inni opisują 104 stopni itp. w 1080p temperatury mają się lepiej bo tylko 60-70, kwestia FPS w grze jeżeli jest lock 60 to temperatury są super. jeżeli leci powyżej to już karta sięga 80-86. Również testowałem Apex legends na ustawieniach extremalnych 8 gb + wszystko ultra, karta śmiga pięknie w obu tytułach bo 55 fps odnotowałem jako najmniejszy spadek tak to lock 60 trzyma , dodam że karta siedzi z Ryzen 1600 stock bez oc, także jestem mega zdziwiony takim wynikiem w 4k. Jedynie co mnie dziwi to że karta cały czas wentylatory ma pomimo takich temperatur między 45-60 prędkości % obrotów podczas stresu podczas gdy się sama rozpędza do 20xx Mhz + . Ogólnie za taką cenę uważam że w sumie jest dobrze, takie temperatury mnie nie odstraszają bo posiadałem sam GTX 275 kiedyś który miał 99-100 stopni codziennie po 10h grania aczkolwiek przesiadka z GTX 1060 na RX 5700 XT jest mega na + też warto dodać że moja obudowa jeszcze aktualnie to Obudowa SilentiumPC Regnum która posiada 1 wentylator tylko i jest mega obudowana :D myslę że zmiana by jeszcze wyszła do tego na + także tragedii nie ma, i przy okazji załapałem się na promocje AMD+ASUS że dostaje się  również 3 gry RE3,Halo,Monster hunter + abonament 6 miesięcy + 30 euro cashback na konto bankowe od asusa. także uważam że karta wyszła o wiele taniej. choć jeżeli byłaby możliwość jakoś polepszenia temperatury to chętnie bym sprobował, na razie jedynie co mi do głowy przychodzi to zmiana obudowy i zamontowanie więcej wentylatorów niż 1.

 

 jeszcze odnośnie ostrości o której ostatnio pisaliśmy to naprawdę jestem w szoku jak to działa, sama różnica przesiadając się z GTX na RX była już zauważalna w ostrości która była w grach, miałem wrażenie że posiadam inny monitor. 

Edytowane przez rrwwjunior
Link to post
Share on other sites

no no ,jeszcze  jak dodac  tematy polecania rx5700xt do ryzen2600 iw  1080p to sie zastanawiam po  co zakładać tematy tutaj

z tego co słyszałem to na nvidi civ 6 na dx12 nie działa w ogóle na amd problemem było tylko jedno ustawienie graficzne

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

radeon zawsze  był dobry w dużym dociążeniu.

ile  karta ma vgpu ze tyle nastukała?

Chodzi ci o napięcie karty ? , szczerze nie patrzałem jeszcze tych rzeczy, ale wszystko na standardzie leci tak jak podłaczyłem tak testowałem, max jak się rozpędzić może według papierków i pudelka to 2150 Mhz, ale u mnie wynik to był 2043 Mhz, Aktualnie zaktualizowałem biosa w karcie o 3 wersje do przodu bo ponoć też mają pozytywny wpływ na temperatury, jutro po południu moge więcej info podać jak wrócę z pracy typu Napięcia przy ilu Mhz, zdj z gpu-z, afterburnera itp.

Link to post
Share on other sites

xfx nie bierz bo to totalna suszara nawet na skręconej 5700  dokucza

Interpunkcji w szkole nie nauczyli czy co ?

Jedyne co zauważyłem że Civilizacja w DX12 przestała crashować

U mnie wszytko było OK.

Link to post
Share on other sites

Zaryzykowałem i wziąłem tego Asusa Tuf Gaming RX 5700 XT za 1400 zł ( przeliczając z euro u mnie w sklepie), Przetestowałem 1080p jak i 4k rozdzielczość, Karta faktycznie sięga 86 stopni po graniu w 4k np w Battlefield 1 Wszystko ultra hbao itp po godzinie ale nie więcej więc wydaje się jeszcze być to w porządku bo nie ma tak jak inni opisują 104 stopni itp. w 1080p temperatury mają się lepiej bo tylko 60-70, kwestia FPS w grze jeżeli jest lock 60 to temperatury są super. jeżeli leci powyżej to już karta sięga 80-86. Również testowałem Apex legends na ustawieniach extremalnych 8 gb + wszystko ultra, karta śmiga pięknie w obu tytułach bo 55 fps odnotowałem jako najmniejszy spadek tak to lock 60 trzyma , dodam że karta siedzi z Ryzen 1600 stock bez oc, także jestem mega zdziwiony takim wynikiem w 4k. Jedynie co mnie dziwi to że karta cały czas wentylatory ma pomimo takich temperatur między 45-60 prędkości % obrotów podczas stresu podczas gdy się sama rozpędza do 20xx Mhz + . Ogólnie za taką cenę uważam że w sumie jest dobrze, takie temperatury mnie nie odstraszają bo posiadałem sam GTX 275 kiedyś który miał 99-100 stopni codziennie po 10h grania aczkolwiek przesiadka z GTX 1060 na RX 5700 XT jest mega na + też warto dodać że moja obudowa jeszcze aktualnie to Obudowa SilentiumPC Regnum która posiada 1 wentylator tylko i jest mega obudowana :D myslę że zmiana by jeszcze wyszła do tego na + także tragedii nie ma, i przy okazji załapałem się na promocje AMD+ASUS że dostaje się również 3 gry RE3,Halo,Monster hunter + abonament 6 miesięcy + 30 euro cashback na konto bankowe od asusa. także uważam że karta wyszła o wiele taniej. choć jeżeli byłaby możliwość jakoś polepszenia temperatury to chętnie bym sprobował, na razie jedynie co mi do głowy przychodzi to zmiana obudowy i zamontowanie więcej wentylatorów niż 1.

 

jeszcze odnośnie ostrości o której ostatnio pisaliśmy to naprawdę jestem w szoku jak to działa, sama różnica przesiadając się z GTX na RX była już zauważalna w ostrości która była w grach, miałem wrażenie że posiadam inny monitor.

Gdzie ta oferta? Aktualna jeszcze?
Link to post
Share on other sites

 jeszcze odnośnie ostrości o której ostatnio pisaliśmy to naprawdę jestem w szoku jak to działa, sama różnica przesiadając się z GTX na RX była już zauważalna w ostrości która była w grach, miałem wrażenie że posiadam inny monitor. 

Ta ostrość to nic innego jak "Radeon Image Sharpening", który z automatu uruchamiany jest w każdej grze. To samo masz na Nvidii tyle, że nie jest to z automatu dodawane a samemu możesz włączyć. Ot cała różnica.

Ktoś jak się przesiada z nv na AMD to ma "wow ale ostrość na tym AMD" a to zabieg programowy ;)

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Ta ostrość to nic innego jak "Radeon Image Sharpening", który z automatu uruchamiany jest w każdej grze. To samo masz na Nvidii tyle, że nie jest to z automatu dodawane a samemu możesz włączyć. Ot cała różnica.

Ktoś jak się przesiada z nv na AMD to ma "wow ale ostrość na tym AMD" a to zabieg programowy ;)

 

Kolory tez są na full range defaultowo
Link to post
Share on other sites

Ta ostrość to nic innego jak "Radeon Image Sharpening", który z automatu uruchamiany jest w każdej grze. To samo masz na Nvidii tyle, że nie jest to z automatu dodawane a samemu możesz włączyć. Ot cała różnica.

Ktoś jak się przesiada z nv na AMD to ma "wow ale ostrość na tym AMD" a to zabieg programowy ;)

 

W porównaniu do Nvidii gry są ostrzejsze na Radeonie bez włączania opcji Radeon Image Sharpening, zawsze były nawet jak w sterownikach tej opcji jeszcze nie było. Radeon Image Sharpening nie jest włączana automatycznie w każdej grze jak piszesz, chyba że ktoś podczas instalacji sterowników wybierze profil w którym opcja jest domyślnie włączona, jeżeli podczas instalacji wybierzemy default lub pomiń jest domyślnie wyłączona, funkcja ta została przede wszystkim dodana dla właścicieli monitorów z większą rozdzielczością, np jeżeli posiadamy monitor 1440p a jakaś gra jest wymagająca i decydujemy się zmniejszyć rozdzielczość do 1080p wtedy zaleca się włączenie Radeon Image Sharpening żeby zniwelować straty w utracie ostrości, w natywnej rozdzielczości moim zdaniem przeostrza ale jak ktoś lubi taki obraz lub posiada monitor FHD to można włączyć.      

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wgrałem nową wersję oprogramowania Radeon 20.4.2, ciekawe jak się będzie sprawować, z poprzednią miałem problemy.

To wgrałeś starą wersje , nowa to 20.5.1 ;)

 

U mnie wszytko było OK.

Może nie miałeś włączonych detali na maxa w DX12, crashowało tylko z włączoną opcją  high quality shader . Na DX11 nie było z tym problemu.

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

To wgrałeś starą wersje , nowa to 20.5.1 ;)

 

Może nie miałeś włączonych detali na maxa w DX12 bo crashowało tylko z włączoną opcją high quality shader . Na DX11 nie było z tym problemu.

To opcjonalna, lepiej nie pobierać bo potem właśnie jest płacz, ze błędy :D
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...