Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Ja mam najnowsze sterowniki 20.4.2 i problemów nie mam żadnych.

Swoją drogą zauważyłem dziwne zjawisko - ostatnio przeglądając fora ludzie mocno skarżą się na czarne ekrany na nowych driverach. 20.4.2. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zdecydowana większość osób która ma tego typu problemy posiada starsze  procesory AMD Ryzen z 1 i 2 generacji: R5 1600/2600 czy R7 1700/2700

Link to post
Share on other sites

Z tego co zauważyłem u mnie sypie czarnym ekranem dopiero gdy ustawię odświeżania monitora na 144, na 60 jak pamiętam było ok ale nie miałem czasu na dłuższą zabawę tylko kilka min a po zmianie na 144 to losowo przy odpalaniu gry, w przeglądarce.. Są jakieś biosy do tej karty bo na stronie producenta widzę tylko jeden..Nawet komputer sformatowałem bo myślałem że może tu problem i już chwilę nie był czyszczony, ale niestety to samo. Nie długo jak dojdzie r5 3600 sprawdzę czy coś się poprawiło.

Link to post
Share on other sites

To najprawdopodobniej wina procesora. Masz po prostu za słaby cpu do tej karty.

Takich objawów nie byłoby w 5-letniej grze, która już w momencie premiery była łaskawa wobec procesora. Na i5 4460 + GTX970 chodziła jak wściekła.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiesiek 3 dziala lepiej na 2060 niz na 5700xt. Szczegolnie w 1080p. Generalnie Wiesiek 3 preferuje gpu od zielonych.

Jest film blacka z testem ryskiem 3600 sparowanym z 5700xt i 2060 super i tylko w W3 2060 wypada lepiej.

 

Przy okazji wypowiem sie co do 5700xt. Siedze ma tym gpu od lutego, instaluje zawsze nowe sterowniki jak tylko sie pokaza i nigdy nie mialem z nimi problemów ;)

Link to post
Share on other sites

u mnie gtx1080 byl szybszy od rx5700 i to z cpu intela wiec nie chodzi o narzut sterownika

Na pewno nie w lokacji "ogrody Pałacowe" - to jest lokacja typowo graficzna - najbardziej obciążająca GPU ze wszystkich lokacji w całej grze. 

Jest film blacka z testem ryskiem 3600 sparowanym z 5700xt i 2060 super i tylko w W3 2060 wypada lepiej. 

Zauważyłeś, że test wykonany w lokacji procesorowej? ;) 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Odniosę się do czarnych ekranów, co ktoś pytał.

 

Właśnie dziś wystąpiło u mnie takie zjawisko, z tą jednak różnicą, że obywa się bez resetu - po prostu mam na chwilę czarny ekran, następnie jakby sterownik ekranu jest przywracany i działa znowu.

 

Ale jest bardzo dziwna sytuacja:

- do tej pory nie miałem tego zjawiska

- dziś zacząłem przeglądać neta w firefoxie i w pewnym czasie - BUM. Pomyślałem, że może przeglądarka coś "złapała" i tak się zachowuje ze sterownikiem graficznym. Oczyściłem więc cache przeglądarki, zresetowałem pc, ale wywaliło znów.

- ponieważ nie chciało mi się szukać, odzyskałem kopie OS z dnia uaktualnienia sterownika 20.4.2.

- po przywróceniu OS sprzed kilkunastu dni - jest znów OK.

 

 

Więc jest pytanie (najlepiej jakby je przekazać do AMD) - co może być? Ja obstawiam, że sterownik amd robi sobie tzw. shader cache (są to prekompilowane pewne procedury, aby później za każdym razem sterownik nie musił pytać CPU o to - dotyczy to zarówno gier, jak i np akceleracji sprzętowej przeglądarek) - wydaje mi się, że trzeba co jakiś czas wyczyścić shader cache w sterowniku amd.

 

Dobrze by było podesłać to moje spostrzeżenie do amd (jak się komuś chce - to śmiało). (oczywiście mogę się mylić, ale tak na chłopski rozum to wygląda - bo wszystko działa cudnie przez wiele dni, następnie coś wywołuje taką sytuację i potem są już problemy).

Link to post
Share on other sites

u mnie już trzy razy był czarny ekran, który nie chciał inaczej zniknąć jak przez restart.

1. odpaliłem stream pulpitu na discordzie

2. odpaliłem film na yt przez Operę

3. nie pamiętam, ale też było to związane  z wyświetleniem filmu lub animacji.

Sterownik 20.4.1

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy coś jest na rzeczy ale ja na RX570 przy sterowniku 20.2.2 mam co jakiś czas mignięcia czarne na monitorze, podłączałem dwa monitory i nic nie dało. Wsadziłem GTX1660 od kolegi i nie było takich rzeczy. Coś ze sterownikiem jest.

Link to post
Share on other sites

Rano mi wystąpiło, rano przywróciłem OS do stanu zaraz po uaktualnieniu 20.4.2 i chyba paczki zbiorczej do OS - czyli wychodzi, że 21.04 i jak na razie wszystko jest bez problemu.

 

Rano włączyłem PC, trochę poprzeglądałem neta - wywaliło mi czarny ekran kilka razy. Więc wydaje się, że to przeglądarka u mnie wywołała całe zamieszanie.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że jest jakiś błąd w sterach (i to od dawna) bo ludzie narzekają na to już gdzieś w sterach 19.x.x.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio testowałem 19.12.2 Adrenalin 2020 i było wszystko okej przez parę dni, a wczoraj BS i reset. Tak z dnia na dzień, nic nie ruszane w ustawieniach, brak OC czy innych takich, ręce opadają  :D

W wersji Adrenalin 2020 coś musi być nie tak, bo na każdych mam BS, a na 2019 chodzi elegancko 

Link to post
Share on other sites

To najprawdopodobniej wina procesora. Masz po prostu za słaby cpu do tej karty.

Kupiłem r5 3600 i poprawy żadnej nie widzę także to nie wina procesora.

 

Ja mam najnowsze sterowniki 20.4.2 i problemów nie mam żadnych.

Swoją drogą zauważyłem dziwne zjawisko - ostatnio przeglądając fora ludzie mocno skarżą się na czarne ekrany na nowych driverach. 20.4.2. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zdecydowana większość osób która ma tego typu problemy posiada starsze  procesory AMD Ryzen z 1 i 2 generacji: R5 1600/2600 czy R7 1700/2700

I tu masz kolego na 99.9% rację rano jak założyłem r5 3600 tak do aktualnej godziny żadnego restartu czy czarnego ekranu aczkolwiek grałem może 15 min bo reszta czasu to włączona była przeglądarka. To i tak plus bo na r5 2600 wywalało czasami po 10 sekundach od startu.

Edytowane przez kozak245
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja żadnych czarnych ekranów nie mam. Początkowo trafiły mi się 3 razy. 1 przy przeglądaniu stron www i 2 przy graniu w AC Odyssey. 

Wszystkie 3 czarne ekrany związane były z undervoltingiem gdzie dość mocno obniżyłem napięcie wszystkich trzech stanów co spowodowało te problemy. 

Domyślne taktowanie 2013Mhz ustabilizowałem ostatecznie na 1.13v i jest to w pełni stabilne ustawienie natomiast złotym środkiem po między wydajnością a poborem energii jest ustawienie 1965Mhz 1.05v. Strata wydajności ~2%, pobór energii spada ~40W a karta notuje 61C na GPU, 78C na pamięci, 74C na HotSpocie i 66C na VRM a wentylatory 1280rpm. :D

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze, że zgłupieć można.

 

Zainstalowałem 19.8.1 i od wczoraj jest OK, ale na drugim pececie mam 20.4.2 i też jest ok. Zatem nie mam pojęcia co było przyczyną tych czarnych ekranów u mnie - po prostu nie było, nagle postanowiły sobie wystąpić i teraz znów nie ma.  Ręce opadają :facepalm:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...