Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Najwyższa chyba porta wyruszyć z #HypeTrain związanym na nadchodzącymi nowościami po Czerwonej Stronie Mocy. Podobnież jak dwa lata temu z Vegą, tak i teraz na nadchodzących targach Computex w Tajwanie prawdopodobnie zostaną pokazane najnowsze akceleratory z rodziny Navi, wykonane w 7nm procesie technologicznym. Zgadzało by się to z zaprezentowaną już dawno temu "roadmapą"

 

GhTvpMy.jpg

 

Na razie konkretów jest dosyć mało, ale ostatnio do sieci wyciekło zdjęcie laminatu bliżej nieznanej karty AMD...

 

yCfloeh.jpg

cj4J8ru.jpg

 

Trochę analizy zdjęć można znaleźć tutaj:

 

http://m.benchmark.pl/aktualnosci/amd-radeon-navi-zdjecia-plytki-drukowanej-nowej-karty-graficznej.html

 

Zapraszam do dyskusji!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie u nas są problemy z cenami, na zachodzie już inaczej to wygląda zakup karty Vega jest bardziej opłacalny.

Sam swoją wersję L.C. Vega 64 kupowałem w UK, i było o wiele taniej mimo kosztów wysyłki.

Z tego co pamiętam NAVI najpierw ma udostępnić modele z środka czyli coś ~GTX 1080.

Sam się nie napalałem na VII bo jednak skok wydajności to coś ~10-12 % i co tu  pisać gorsza kultura pracy mimo mniejszego poboru mocy, choć nieco brakuje wydajności do mojej rozdzielczości 2560x1440 w odświeżaniu 144 Hz na obecnej karcie.

Więc liczę że Navi pokaże "pazurki".

Link to post
Share on other sites

Dlatego ani myślę kupować od polskich Januszy. Na niemieckim Amazonie referent Vegi 275 euro, wersja Asus Strix 303 euro. Efektem czego uważam, że spadek do 250€ jest w zasięgu ręki.

 

Choć gdyby jakiś model NAVI zastępujący cenowo RX590 był równie szybki, co GTX 1080/RTX 2060 byłbym więcej jak zadowolony. 

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

Mówisz o cenie premierowej, prawda? Bo już teraz można Rx 590 znaleźć poniżej 1000 PLN, a jestem niemalże pewien, że Navi aż tak tania nie będzie.

 

Najbardziej bym się ucieszył, gdyby Navi względem Turinga plasowały się jak Vega do Pascala: odpowiednik RTX 2080 w cenie ~2500, odpowiednik RTX 2070 w cenie ~1850. Na dobrą sprawę to by wystarczyło, bo już teraz V64 ładnie konkuruje z RTX 2060 - jeszcze jakby ceny zjechały za mocniejsza Vege do tych 300€ byłaby całkiem ciekawa sytuacja.

Link to post
Share on other sites

Życzę wszystkiego najlepszego, ale żebym z zapartym tchem czekał to nie... Ostatni posiadany przeze mnie komponent marki AMD to Radeon 7970 a potem długie lata rozczarowań... Wątpię by to całe Navi nawiązało równorzędną walkę w segmencie GPU który mnie interesuje.

Link to post
Share on other sites

Ale niech zauważy że HD 7970 i pochodne, okazały się "cholernie" długowieczne jak na karty graficzne, porównując z GPU wtedy wydanych z serii "Kepler"( GTX 6XX- i nie wszystkie z serii 7XX, sporo  po czasie zaważyło że oferowały te karty mniejszą pojemność  VRAM, co odbijało się  w nowszych grach).

Z innych porównań to R9 290 vel. 390 który zyskał z czasem na wydajności do swojego odpowiednika GTX 970, z niesławną 3,5 GB szybkiej VRAM GDDR 5.

Link to post
Share on other sites

Z drugiej strony jakby coś im jednak pSzypaTkiem wyJszło - powiedzmy karta wydajnościowo w połowie między 2080 a Ti, dodatkowo wyceniona ~3700 PLN to by się też przyjemnie na rynku zrobiło...

 

Ehh, pomarzyć :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://ithardware.pl/aktualnosci/gpu_navi_20_od_amd_ze_wsparciem_dla_ray_tracingu_i_z_duzymi_zmianami-8933.html

 

Jak dla mnie RT nie wiele wnosi, poza gigantycznym narzutem na GPU, ale większość osób przy zakupie zwrócił uwagę na ten gadżet.

Trzymam kciuki za AMD, ale naprawdę powinni coś zmienić bo inaczej zawsze będą gonić zielonego króliczka z logo NV na tyłku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Większość osób nie narzeka na wydajność, a na pobór prądu przy kartach AMD. Cenowo już obecnie czerwoni mają dobrą ofertę i pytanie właściwe czy oni tak na prawdę muszą być obecni w najwyższym segmencie...

 

Szczerze mówiąc karta o mocy Rvii, ale z GDDR6 zamiast HBM, powinna spokojnie być do zaproponowania w okolicach 2000-2300 pln (ten tam topowy Navi), czyli coś mocniejsze zauważalnie od RTX 2070 sporo poniżej progu 3000 pln.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jedziemy dalej z info :D

 

https://www.techpowerup.com/255768/sapphire-reps-leak-juicy-details-on-amd-radeon-navi

 

Product manager z Sapphire zdradza w wywiadzie dla chińskiej prasy parę szczegółów nt Navi...

 

Rx Navi "Pro":

* MSRP $399

* wydajność pomiędzy RTX 2060 a 2070

 

Rx Navi "Xt":

* MSRP $499

* wydajność lepsza niż RTX 2070

 

Sapphire potwierdza premierę na Computex, 27/5 z dostępnością sklepowa od 7/7. Karty mają nie mieć żadnego sprzętowego wsparcia dla technologi związanych ze śledzeniem promieni w czasie rzeczywistym ale rozwiązanie softwarowe zostanie udostępnione w przyszłym roku - wraz z premierą nowej architektury.

 

Czekam™.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że tj netto, które dodatkowo było planowane nie uwzględniając ostatnich przepychanek na linii Waszyngton - Pekin.

 

Referent rx Vega 56, debiutujący z MSRP $399 (przy tragicznej dostępności) miał w Szwecji premierowa cenę sklepową ~1860 pln.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...