Skocz do zawartości

Intel Core 2 Quad Q9500 + Asus P5KR - Jakiego GTX'a wybrać?


Recommended Posts

Cześć
Posiadam takiego trupa:

Intel Core 2 Quad Q9500
Asus P5KR
8GB DDR2 1066Mhz
Gtx 560ti 1GB
Chieftec 560W
SSD, no ale to bez znaczenia ;p 
oraz monitor o rozdzielczości 1680x1050

Zastanawiam się jaką kartę graficzną wybrać do tego procka aby nie było bottleneck'a. Zdaje sobie sprawę, że p5kr wypada kiepsko, lecz nie chce mi się rozglądać za nową płytą, ramami, prockiem, zasilaczem itd. Mój budżet to 500zł. Patrzyłem na youtube i widzę, że taka używana 1050ti to chyba będzie w sam raz? Widziałem też GTX 750ti za 200zł i byłoby ok. Może nawet na zasilacz markowy styknie. Gram głównie w BF3/4. Mam ochotę na BF1. W planach Fallout 4, Far Cry 5 i Wildlands. Przez rok chcę pograć i opchnąć za parę groszy. 

Edit: calculator bottlenecka twierdzi, że przy 1050ti będzie tragedia ;/ 

Edytowane przez SonAndros
Link to post
Share on other sites

Moze Gtx 950/960 będzie złotym srodkiem np. :

https://allegro.pl/oferta/nvidia-geforce-zotac-gtx-950-2gb-jak-nowy-8009799693

Choć rozum podpowiada mi że Gtx 750ti 2gb by tu wystarczył, ale wg mnie w kompie do gier GPU może być trochę mocniejsze od CPU.

Pamiętaj że do serii 10xx monitor musi posiadać wejście cyfrowe.

Link to post
Share on other sites

Moja by działała do dziś tylko trafiłem 1080ti.

BF5 pójdzie pięknie.

Nie wiem tylko jak z tym prockiem

Poza tym wstyd byłoby cisnąć padake gościowi z forum :D

Używany był mało bo za granicą siedzę większą część roku.

Ale pewnie by sie przydało rozebrać i pastę dać nowa po tylu latach.

Ja Ci tam nie wciskam nic na siłe.

Żeby nie było :)

****

Tak poza tematem to nic słabszego od gtx_770 nie bierz bo miałem taką z takim quadem i brakowało mocy.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz nie jest za słaby, problemem jest tylko jego wiek. 560ti brała 50w mniej od 970. Mam podobny (w środku to chiefteck) zasilacz wiekowo, trochę mocniejszy bo 620w, ale dawał radę z gtx 780, a teraz z 770.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanko. Mój monitor ma jedynie DVI-D (single link). Będzie współpracować z serią 9xx? Z tego co widzę to 970 ma DVI-I i DVI-D (oba dual link). Są jakieś przejściówki w ogóle?

rx570 tak samo ;/

edit:

ok, 560ti ma podobnie i działa ;p Nie było pytania :P 

Edytowane przez SonAndros
Link to post
Share on other sites

Dzieci mają asus P5KR. Wstawiłem do niego Xeon E5450 (odpowiednik Q9650 ale chłodniejszy) i Noctua D14. Na stockowym 3GHz proca grafika (RX470) dała 4700 w gmark2 (dzieci mają linux). Po podkręceniu proca do 4 GHz w glmark2 zanotowalem 7700. Po wgraniu lepszych driverow 8800 punktów. Quady na niższych taktach mogą dać jeszcze większy bottleneck.

 

P.S: RX470 4GB MSI GAMING X z allegro, kupiony za 350

 

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez outdatedtv
Link to post
Share on other sites

Temperatury masz dobre, swego czasu na moim C2Q 9550 kręciłem na 4.0 GHz ( płyta z 8 fazami zasilania krytych radiatorem), ale do lepszych zegarów dokleił na te MOSFET-y  nad gniazdem procesora jakiś radiator, bo te procesory były dość wymagające od płyt głównych.

Najwięcej problemów przy O.C. na LGA 775 robiły pamięci RAM DDR 2 ( przy ostatnich płytach na to gniazdo były DDR 3 533/666 MHz), bo podnosząc taktowanie procesora podnosisz taktowanie RAM, pomagało często zejście na 333 MHz przy np 400 MHz modułach pamięci DDR 2.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy O.C. na LGA 775 najczęstszym problemem był tzw "FSB wall" ( blokada  możliwości do dalszego O.C. szyną FSB.

Pomagało to co pisałem wyżej zniżenie częstotliwości taktowania RAM.

Co było jeszcze bardzo istotne przy O.C na LGA 775, to niepozostawianie napięć na AUTO ( dziś na nowszych platformach pozostawienie na AUTO jakiejś wartości nie wiąże się z dużym  ryzykiem, ale wtedy przy takich ustawieniach płyta potrafiła brać za duże wartości, co potrafiło uszkodzić RAM procesor lub płytę główną).
Więcej od O.C. na LGA 775 poczytaj sobie w artykule:

https://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,5

Link to post
Share on other sites
Przy FSB 435 zaliczyłem blue screena na starcie. Na 430 póki co nic się nie dzieje. Szkoda, pozazdrościłem Wam tych 4.0GHz, ale chyba muszę sobie odpuścić :(

Z 2.8 na 3.65 to i tak chyba dobry wynik

To bardzo dobry wynik. Do 4 GHz potrzeba najczęściej xeona E5450, to samo co Q9650 tylko chłodniejszy. 3.65 GHz takiej gtx 970 lub rx 470 aż tak mocno nie przybutelkuje.

 

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez outdatedtv
Link to post
Share on other sites

@outdatedtv.

Tu z wpakowywaniem tak mocnej karty do nawet po O.C C2Q, muszę schłodzić, przez kilka miesięcy gdy miałem C2Q kupiłem całkiem wydajną na wtedy HD 7950 ( było zdaje mi się to na ~ rok od szału "Bitkojna" gdy te karty podrożały) to odpowiednik dzisiejszego GTX 1050TI ( a tej karcie brakuje ~ 50% do RX 470).

Z tego zapamiętałem akurat w Wiedźminie 2 z 2011 r. była masakra mimo O.C.

Po zmianie platformy na koniec 2013 r. na i5 4670 K i domyślnych zegarach, wydajność w tej grze skoczyła ~ dwukrotnie, na tej samej karcie graficznej i tej samej rozdzielczości monitora, inny był system bo wtedy była Vista SP 2, a potem Windows 8.0

Link to post
Share on other sites
560ti brała 50w mniej od 970

według specyfikacji na geforce com, zarówno 560Ti jak i 560Ti 448 cores to bardziej prądożerne karty niż 970 

 

"Wielki test 100 procesorów Intel i AMD" na purepc wykazuje, że Quad Q9550 @4Ghz ma problemy by wyprzedzić Phenoma II 955 @4Ghz w grach

jaką kartę dawało się do wykręconego Phenoma ? 1050Ti to był absotulny max

 

tutaj nawet nie mamy do czynienia z Q9550 tylko z Q9500 (wykastrowany z pamięci cache ) i nie 4Ghz tylko mniej

czyli na logikę 970 czy 1060 tutaj nie pasuje :) te karty przy tym procesorze w nowszych grach będą spać

 

optymalna karta do tego procesora to GTX 950, może 1050, ewentualnie jakiś RX 460 / 560, jak dobrze poszukać to znajdą się za mniej niż 300zł

oczywiście to tylko moje zdanie, ktoś powie, że używka GTX970 jest obecnie na tyle tania że nie warto pchać się w słabsze karty i po części będzie miał racje

Edytowane przez Vemorion
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...