Skocz do zawartości

Utrawide 34" 1440p z g-sync - pomoc w wyborze


Recommended Posts

Ok, znalazłem sposób by pokazać jak wygląda blb w moim egzemplarzu, kamera w telefonie praktycznie oddaje dokładnie to, co w rzeczywistości widać. Film nagrany przed chwilą, przy ustawieniach zalecanych dla tego monitora tj. 37% jasność i 75% kontrast, pokój 25m2 z jedną żarówką 400lm emitującą naturalne światło. Od razu dodam, że o tej porze 37% jasności to i tak za dużo, żeby komfortowo korzystać z monitora ustawiłem jasność na 25%, więc efekt jest jeszcze mniej widoczny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DOTT6NWtUHQ

 

Myślę, że ciężko byłoby dostać lepszą matrycę... Monitor było oryginalnie zapakowany, wszystko w sklepie razem odpakowaliśmy żeby sprawdzić czy wszystko ok zanim mi go oddali, więc na pewno nie był to egzemplarz z jakiejś odsyłki.

Link to post
Share on other sites

Gratujuję udanego zakupu :)

 

 W międzyczasie trafiłem jeszcze na kolejną ciekawą pozycję z matrycą VA: HP Omen X35  https://www.pcgamer.com/hp-omen-x-35-is-a-large-curved-display-with-g-sync-support/

 

https://www.komputronik.pl/product/467741/hp-omen-x-curved-g-sync-display.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo

 

Cenowo jest niestety ok 700 zł droższy od AOC, ale wizualnie moim zdaniem zdecydowanie na plus. Matryca podobno ta sama. Zastanawiam się czy warto dopłacać za ten wygląd, bo niestety nie znalazłem żadnego sensownego porównania... Może ktoś coś?

Link to post
Share on other sites

Lims Cave, gość robi fajne recenzje i dość szczegółowo opowiada o monitorach i sporo można w trakcie recki pooglądać co robi na monitorze. https://www.youtube.com/watch?v=lswbtAcFi9w

Też na niego patrzyłem, ale kwotowo podchodził pod ips np della, więc jakoś mi opłacalność nie leżała, a do tego chyba coś z input lagiem i ghoostingiem nie teges, poczytaj komentarz pod recenzją, często tam można wiele znaleźć, ten recenzent dość mocno udziela się w komentarzach i odpowiada na pytania ludzi, więc warto poczytać.

Tam jest mowa, że AOC AG352UCG6 ma prawdopodobnie tą samą matrycę co ten HP..

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Dzięki za link. Nie słyszałem wcześniej o tych problemach ze srebrną poświatą na czarnym tle przy patrzeniu pod kątem. Więcej dylematów, a wiem, że IPSa i tak nie wezmę. 

 

@k0zik - możesz potwierdzić, czy zauważyłes taki efekt i czy faktycznie rzuca się w oczy? Mógłbyś rzucić okiem na ten test i porównać go do swojego Agona? Tak ogólnie czy są jakieś zasadnicze różnice w tych wadach które opisuje?

Edytowane przez Yossi
Link to post
Share on other sites

A czy ktoś z Was znalazł może info czy problem z flickeringiem przy g-syncu tych 35" VA został już ostatecznie rozwiązany? Ok rok temu pojawiło się info, że to kwestia sterowników NVidii, czy ktoś ma konkretne info? Prawie wszystkie posty o flickeringu mają ok 2 lat, nie mogę znaleźć nic konkretnego z ostatniego roku...  Problem rozwiązany?

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ok, znalazłem sposób by pokazać jak wygląda blb w moim egzemplarzu, kamera w telefonie praktycznie oddaje dokładnie to, co w rzeczywistości widać. Film nagrany przed chwilą, przy ustawieniach zalecanych dla tego monitora tj. 37% jasność i 75% kontrast, pokój 25m2 z jedną żarówką 400lm emitującą naturalne światło. Od razu dodam, że o tej porze 37% jasności to i tak za dużo, żeby komfortowo korzystać z monitora ustawiłem jasność na 25%, więc efekt jest jeszcze mniej widoczny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DOTT6NWtUHQ

 

Myślę, że ciężko byłoby dostać lepszą matrycę... Monitor było oryginalnie zapakowany, wszystko w sklepie razem odpakowaliśmy żeby sprawdzić czy wszystko ok zanim mi go oddali, więc na pewno nie był to egzemplarz z jakiejś odsyłki.

 

Do mnie wczoraj przyszedł trzeci egzemplarz, więcej nie będzie bo daję sobie spokój z tym modelem.

Jest oczywiście BLB, trochę większe niż w egzemplarzu numer 2 ale absolutnie w KAŻDYM który do mnie przyszedł oprócz BLB występował tragiczny IPS glow w lewym dolnym rogu ekranu.

 

Podsumowanie:

1. Dolne rogi mocny BLB, lewy dolny róg IPS glow

2. Wszystkie rogi słaby BLB, lewy dolny róg IPS glow, odstająca ramka przy przycisku power(przez co przebija do przodu led)

3. Dolny lewy róg mocny BLB, lewy dolny róg IPS glow

 

Wszystkie egzemplarze miały tę samą wadę w lewym dolnym rogu, która strasznie potęgowała niekorzystny efekt.

Jedynym przypadkiem gdy IPS glow nie występował było gdy siedziałem dokładnie naprzeciwko prawego dolnego rogu ekranu, w pozycji 60cm na wprost zawsze było to widoczne.

 

Zdecydowanie nie polecam AW3418DW.

Link to post
Share on other sites

U mnie blb w lewym dolnym rogu nie jest zbyt silne, ips glow bardziej niestety, jednakże postanowiłem nie wymieniać z tego względu, że mogłoby być jeszcze gorsze. A lekarstwem na zminimalizowanie efektu w moim przypadku było:

1. moim zdaniem 80-90cm to minimum żeby siedzieć przed tym ekranem, wtedy wszelkie negatywne efekty są mało widoczne, imo 60cm to zbyt blisko, chociażby ze względu na szerokość ekranu, przy takiej odległości ciężko ogarnąć i raczej producent też nie zakładał, że ktoś będzie tak blisko siedział, doskonale to widać na moim filmiku kiedy pod koniec oddalam aparat i w pewnym momencie ips glow jest mocno widoczny, a po chwili znika, kiedy aparat oddala się o dodatkowe 20-30cm do tych około 90cm.

2. dobra kalibracja, jasność 35-37% to po prostu max, mój ekran jest bardzo jasny, więć normalnie mam nawet 20-25%, to znacznie zmniejsza ips glow

3. siedzenie naprzeciw ekranu, u mnie efekt się potęguje kiedy przesuwam się bardziej na prawo

 

Tyle z moich doświadczeń z tym monitorem.

Nie zmienia to faktu, że jak w każdym modelu z matrycą ips niezależnie od firmy to kompletna loteria... :( Niemniej porównując ten model na tle innych to blb nie jest zbyt duże. Mało tego, z recenzji tego monitora wynika, że nawet contrast ratio między poszczególnymi egzemplarzami może mieć ogromny rozrzut, od 800 do 1200 nawet, przy deklarowanym 1000 zdaje się.

Powodzenia w poszukiwaniach dobrego modelu. :)

Link to post
Share on other sites

Wiesz, jak by ten IPS glow występował i w prawym rogu, to bym powiedział "ok, za blisko siedzę, dalej jest dobrze. Ale jak występuje tylko z jednej strony...

 

Poza tym ja lubię siedzieć blisko, czasem nawet 50cm przy FPSach.

Monitor ma naprawdę fajne kolory i super się na nim gra, jak by nie było tego glowa to bym na pewno zostawił drugą sztukę i był zadowolony.

 

Jestem natomiast po raz kolejny skazany na RMA i kolejne tygodnie cackania się z kurierami.

 

Macie gdzieś stronkę z danymi o matrycach w poszczególnych monitorach? Chyba spróbuję teraz wybrać coś z VA.

Link to post
Share on other sites

Ips glow ma to do siebie, że pojawia się kiedy patrzymy pod konkretnym kątem na matrycę, tutaj akurat odległość w jakiej siedzimy ma zasadnicze znaczenie bo znacznie zmienia kąt pod jakim patrzysz. Jeśli siedzisz za blisko to niestety nic nie poradzisz, taka jest wada matryc ips. :( Nie wiem o co chodzi z tym właśnie lewym dolnym rogiem, ale w większości przypadków jest tak, że najsilniejsze blb i glow lokuje się właśnie tam. Nie wiem jakie może być tego techniczne wytłumaczenie, ale większość monitorów niezależnie od producenta chyba ma największy problem właśnie z tym obszarem. Tak jak w tn główna wadą są kolory. W va z kolei narzekają na smużenie i problemy z czcionkami, przy czym też jedni to mają, inni nie, tudzież jedni to widzą, a inni twierdzą że nie widzą... Nie ma na chwile obecną chyba żadnego monitora który byłby bez jakichś wad. :/ W acerze będzie pewnie bez ips glow, ale za to wymienisz kilka zanim trafisz na jakiś z rozsądnym blb.

50cm od takiego szerokiego monitora? Szacun, ja poniżej 80cm nie jestem w stanie siedzieć, od ruszania głową momentalnie zaczyna mnie boleć kark przy jakiejkolwiek grze, po prostu oczami nie jestem w stanei ogarnąć ekranu bez ruszania głową... A może po prostu na siłę próbujesz kupić monitor, który po prostu nie jest dla Ciebie? Z tego co czytałem techniczne specyfikacje itp. to nawet dla zwykłego 27" monitora piszą, że optymalna odległość to około 80cm. Może lepiej byłoby Ci kupić klasyczne 27" 16:9  skoro tak blisko siedzisz? Ja mógłbym narzekać na swoją plazmę, że widzę siatkę pikseli, bo siedzę od niego 90cm, ale nawet w instrukcji zalecana odległość to minimum 1,5m i wtedy obraz jest faktycznie żyleta. Albo może 27-34" 4k by Ci się sprawdziły i niekoniecznie zakrzywione?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Chciałem dać jeszcze szansę ipsom i wziąć LG 34GK950F - niedostępny.

Chciałem wziąć AVMA za podobne pieniądze, HP OMEN X35 - niedostępny.

 

Padło na AOC AGON AG352UCG6, w sumie jedyny dostępny monitor o interesującej mnie specyfikacji.

 

- wykonanie bez startu do della, grubsze ramki, trochę badziewne podświetlenie, zasilacz zewnętrzny.

- oprogramowanie tragiczne, trudno się po nim porusza, nieintuicyjne i brzydkie.

ale

+ BLB praktycznie nie stwierdzono, wszystkie rogi idealne, niewielkie przebarwienia przy zupełnym braku światła zewnętrznego i 70% jasności matrycy, przy normalnym użytkowaniu nie do wykrycia.

+ kolory? nie widzę różnicy między nim a DELLem, może jak bym postawił obok siebie.

+ 120hz odpaliłem bez problemów, wszystko śmiga, żadnych efektów ubocznych.

+ ghosting jest, ale w grach niezauważalny 

czyżby ideał? a no nie :(

 

 

 

- 1 badpixel, na samym środku ekranu świeci się na biało spostrzegłem po dwóch godzinach użytkowania, widoczny tylko na czarnym tle

*PŁACZ*

Edytowane przez zlomer
Link to post
Share on other sites

- 1 badpixel, na samym środku ekranu świeci się na biało spostrzegłem po dwóch godzinach użytkowania, widoczny tylko na czarnym tle

*PŁACZ*

 

Spróbuj na nim dłużej popracować, kilka godzin chociaż, w moim starym dellu świeżo po odpaleniu miałem 1 bad pixel w lewym górnym rogu, też mnie nerw strzelił niesamowicie, troszkę go powciskałem delikatnie i o dziwo następnego dnia po włączeniu już się nie pojawił i tak przez kolejne 10 lat pracował bez problemu. Daj mu chwilkę. Na zwrot chyba i tak jest 14 dni więc 1-2 dni Cie nie zbawią. Możliwe, że to "stuck" a nie "bad" pixel. Spróbuj też: http://www.jscreenfix.com/

 

Ten monitor parametrami fajnie się prezentuje, a ja z kolei na odwrót, poszedłem do sklepu właśnie po tego AOC, którego nie było i na spontanie zakupiłem della.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Spróbuj na nim dłużej popracować, kilka godzin chociaż, w moim starym dellu świeżo po odpaleniu miałem 1 bad pixel w lewym górnym rogu, też mnie nerw strzelił niesamowicie, troszkę go powciskałem delikatnie i o dziwo następnego dnia po włączeniu już się nie pojawił i tak przez kolejne 10 lat pracował bez problemu. Daj mu chwilkę. Na zwrot chyba i tak jest 14 dni więc 1-2 dni Cie nie zbawią. Możliwe, że to "stuck" a nie "bad" pixel. Spróbuj też: http://www.jscreenfix.com/

 

Ten monitor parametrami fajnie się prezentuje, a ja z kolei na odwrót, poszedłem do sklepu właśnie po tego AOC, którego nie było i na spontanie zakupiłem della.

 

Dzięki za tego toola, zostawiłem na parę godzin ale niestety nie pomogło i w rezultacie go odesłałem.

 

Jeżeli chcecie wiedzieć ile razy można wymieniać monitory to tylko napiszę, że mój obecny wynik to 6

Oddałem tego AOCa, poczekałem dwa tygodnie na dostępność LG 34GK950F, dopłaciłem 1,5k pln.

 

I przyszedł taki :D

https://drive.google.com/open?id=1-6qA-iC47VmsWkmYiO-JbPmy86UCQops

 

W porównaniu do pozostałych:

 

+ super software, naprawdę wygodna zmiana presetów i bardzo dobre ustawienia domyślne.

+ działa g-sync pomimo braku oficjalnego wsparcia

+ świetna jakość obrazu, 144hz bez gsynca, 120hz z gsync

 

- jest BBL, mniej widoczny niż w każdym z trzech DELLi ale jest

- w porównaniu do DELLa sporo gorsze wykonanie, plastiki na poziome AOCa, stojak też plastik

- zewnętrzny zasilacz 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...