Skocz do zawartości

Utrawide 34" 1440p z g-sync - pomoc w wyborze


Recommended Posts

Mam dylemat. Szukam aktualnie monitora ok 34 cale 21:9 1440p z technologią g-sync i odświeżaniem przynajmniej 100Hz.

 

Wybór w tej chwili zawęziłem do następujących modeli:

 

Dell Alienware AW4318DW
AOC AGON AG352UCG6
Acer Predator X34P
Asus ROG PG348Q

Moim nr 1 był Dell AW, ale naczytałem się strasznych opinii o problemach z BLB. Z tego co czytam, to dotyczy to wszystkich monitorów z matrycami IPS.

Co robić? Ryzykować Della? Bo jeśli alternatywa to chyba tylko AOC albo Asus, Acer też jest z IPS-em.

Ale Asus ma zaledwie 60Hz, 100 to już jest OC. Dla mnie trochę lipa.

Link to post
Share on other sites

Też szukam w +27" obecnie i jest duży dylemat jeśli chodzi o matryce i blb. Z tego co jednak widziałem na fotkach, to blb na wiekszych matrycach i tak jest chyba mniejsze niż na 27".

Też myślałem długo nad tym dellem, ale z opinii wynika, że on nie ma 120Hz, natywnie ma 100Hz, a do 120 potencjalnie można mu zrobić oc, jednakże zależnie od sztuki nie zawsze się podobno da, wiec chyba lepiej liczyć, że ma 100... Aoc monitorami się nie interesowałem, więc się nie wypowiem.

Asus oc tez nie wiem jak wypada.

Predator chyba jest niezły.

Nie wiem jak stoisz z budżetem, ale mozesz spojrzec jeszcze na LG 34GK950G-B.

Osobiście nie mam zamiaru wydawać majątku na nie do końca pełnosprawne monitory, bo od 27" ips to w zasadzie każdy ma jakieś wady i być może zaryzykuje Acer XR432Ck, 75Hz, możliwe oc do 100, adaptive sync, na yt podają, że kompatybilny z gsync. A kosztuje sporo mniej niż pozostałe. po co przepłacac, skoro problemy te same...

Szczerze mówiąc pytanie też jakim sprzetem bedziesz dysponował, bo do tych 120Hz trzebaby miec porzadny PC. Ja akładam, że w tak dużej rozdzielczości przy rtx 2070 i tak będzie w sporej części gier około 60kl/s więc teoretycznie nawet 75Hz z adaptive sync powinno byc wystarczające do komfortowego grania.

Bynajmniej zaznaczam, że nie jestem tutaj ekspertem a jedynie również poszukuję monitora o podobnych parametrach i bazuje na wiedzy wyszukiwanej w necie od kilku tygodni. Sam się od 2 miesięcy nie moge zdecydowac na zakup żadnego monitora, bo to porazka jak wiele one mają wad i jak niepewny jest zakup i loteria pod katem dobrej matrycy/podwietlenia i innych wad....

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze inne pytanie związane z tematem: jakie sklepy polecacie, które umożliwiają bezproblemowe przetestowanie w domu monitora i ew. wymianę ze względu na nadmierny BLB? Są w ogóle takie? Czy w grę wychodzi jedynie zwrot z tytułu zakupu internetowego? I jak ogólnie z uznaniem takich zwrotów, gdy towar jest rozpakowany i uruchomiony? Nie mam żadnych doświadczeń, chętnie się  dowiem jak to wygląda.

Link to post
Share on other sites

Im dłużej czytam o tych monitorach i o wadach IPS tym bardziej skłaniam się do tego AOC - w recenzjach nie wypada najgorzej, jest też zdecydowanie tańszy i BLB na nieporównywalnie mniejszym poziomie. Szkoda tylko, że z wyglądu taki sobie, no ale nie można mieć wszystkiego :)

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, do czego chcesz go używać przede wszystkim i czy jesteś gotów na kompromisy względem matrycy IPS. Mi osobiście ciężko się pogodzić z przejściem na cokolwiek innego niż IPS, od 10 lat używam do pc IPS, a do oglądania TV plazmy i od zawsze jakość obrazu, kolory i szczegółowość były u mnie najważniejszymi parametrami. Niestety dla mnie pograć również bardzo lubię, także w atrakcyjnie wizualnie tytuły, a tutaj jednak matryce va i tn odstają. W tym celu radzę poszukać wiarygodnych testów, zdjęć porównawczych czy filmów na youtube, które zobrazują różnicę w matrycach. Osobiście byłem już niemal zdecydowany również na matrycę va, a konkretnie monitor LG 32GK850G. O ile kolorystyka względem IPS nie odbiega jakoś bardzo mocno, o tyle już we znaki daje się troche zbyt niska rozdzielczość na tej wielkości matrycy i to niestety na filmach na yt widać: https://www.youtube.com/watch?v=g4iNQb7mKDY&t=855s

Szczególnie to widać np od 9 minuty z haczykiem, gdy jest efekt stłuczonej szyby, widać wyraźnie różnicę w szczegółowości. W matrycach va wielu narzeka iż w konkretnych modelach występują duże problemy z ghostingiem, lub czcionkami w windows np podczas przeglądania internetu, do tego stopnia iż nie byli w stanie tego znieść i oddali monitory... Na chwilę obecną chyba nie ma uniwersalnego monitora, który by zaspokoił wszystkie wymagania, jakości ,szybkości, koloów, itd.... :(

Link to post
Share on other sites

No wychodzi, że nie ma ideałów ;) Monitor kupić muszę, IPS byłby optymalny ale BLB w pakiecie prawie pewne, a to jest dla mnie deal breaker. Dlatego chyba wybiorę VA i przeczekam 1-2 lata, aż wejdzie kolejna generacja sprzętu, może jakiś przełom nastąpi w technologii produkcji....

 

Obecnie mój monitor do gier ma matrycę TN 82 ppi.. więc ten filmik od Ciebie wrażenia na mnie nie zrobił ;)

Link to post
Share on other sites

Miałem nie zabierać głosu na temat AOC AG352UCG6 bo już trochę o tym pisałem na forum ale co tam, może to będzie pomocne.

 

Mam ten monitor od ponad pół roku i jestem z niego bardzo zadowolony.

Podobno ghosting występuje natomiast ja tego u siebie nie widzę, podobno to zależy od ustawienia monitora, tak ktoś pisze w opiniach na Morelach. Ja u siebie od samego początku tego problemu nie miałem i nie mam po dziś dzień.

 

Największym plusem jest 21:9, 35cali, 120HZ po overclockingu, gsync i wyświetlanie czarnego koloru.

Gra się na nim rewelacyjnie i monitor zostanie ze mną na wiele lat. W ogóle format 21:9 jest dla mnie strzałem w 10.

Faktycznie, za ten hajs mógłby być ładniejszy, ale...

Co do jakości vs IPS - wcześniej miałem IPS 29cali 4K od LG i faktycznie, kolory były ładniejsze.

Nie to, że na MVA jest źle, jest super i w ogóle jestem zadowolony, ale obiektywnie IPS jest jeszcze lepszy.

Do uprawiania grafiki tylko IPS.

 

Jak masz jakieś pytania, daj znać.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, za ten hajs mógłby być ładniejszy, ale...

 

I w kwestii monitorów IPS do tego się większość sprowadza, bo niech nikt mi nie wmawia, że 3-4 tys to normalna cena za monitor... Technologia od lat stoi niemal w miejscu, a doją nas za wybrakowany sprzęt jak za złoto. Te monitory IPS z blb nie są na rynku od dziś, czy cos przez lata zrobiono by usprawnić proces technologiczny? Jakoć nie widać... Więc skoro sprzedają buble z blb, to chociaż cena mogłaby być bardziej przyzwoita żeby serce (i portfel) nie bolało, a tu nie dość, że otrzymujesz wadliwy produkt, to jeszcze płacisz za niego tyle, co za średniej klasy cały PC.

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze inne pytanie związane z tematem: jakie sklepy polecacie, które umożliwiają bezproblemowe przetestowanie w domu monitora i ew. wymianę ze względu na nadmierny BLB? Są w ogóle takie? Czy w grę wychodzi jedynie zwrot z tytułu zakupu internetowego? I jak ogólnie z uznaniem takich zwrotów, gdy towar jest rozpakowany i uruchomiony? Nie mam żadnych doświadczeń, chętnie się  dowiem jak to wygląda.

 

Jestem właśnie na etapie wymiany monitora AW4318DW w x-kom (blb).

Przyjmują zwroty nawet przy zakupie na firmę, wypełniasz formularz na stronie i potem umawiasz się z kurierem (fedex) na odbiór na podstawie ich numeru klienta (bezgotówkowo). Po dotarciu serwisu sprawdzają sprzęt (uszkodzenia) i robisz telefonicznie nowe zamówienie na kolejny egzemplarz/model.

 

Monitor odesłałem w piątek, we wtorek (święta) o godzinie 11.00 już był przez serwis przyjęty i sprawdzony. Potem tylko przyklepałem telefonicznie zamówienie nowego i czekam.

 

Na minus to oczywiście konieczność umawiania się z kurierem i branie home-office. Niestety z powodu wielkości paczki (pudło od della jest gigantyczne) nie ma możliwości oddania w sklepie stacjonarnym.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info? A jaki powód zwrotu? BLB?

 

 

Miałem nie zabierać głosu na temat AOC AG352UCG6 bo już trochę o tym pisałem na forum ale co tam, może to będzie pomocne.

 


Jak masz jakieś pytania, daj znać.

 

Mam prośbę, potrzebuję zmierzyć na ile monitor odstaje od ściany maksymalnie do niej przysunięty tyłem. Chodzi mi o maksymalną odległość od ściany do krawędzi ekranu po środku i na zakrzywionej krawędzi. Oczywiście na fabrycznej podstawie. Biurko mam wąskie i nie wiem czy nie będę musiał zainwestować w wieszak VESA, jeśli będzie za blisko oczu.

Link to post
Share on other sites

Ok, podeślę wieczorem parę fotek z miarką w tle.

Ja siedzę od niego powiedzmy jakieś... 50cm i nie powiem, kilkakrotnie już myślałem nad montażem do ściany, żeby go trochę oddalić.

Ale budę mam na biurku i potrzebowałbym czegoś, co będzie się łamało w kilku miejscach, żeby ową budę ominąć ... a nie mogę czegoś takiego znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Ponoć te Delle jako jedne z nielicznych ips mają najmniejsze szanse na duży blb. Bardzo mocny blb był? Masz może jakiejś zdjęcia?

 

 

Kurier który mi go przywiózł stwierdził, że to wadliwy model bo od jakiegoś gościa trzy razy odbierał. :)
Nie mam zdjęć, które to dokładnie oddają, na każdym efekt był mocno przejaskrawiony.
 
 
Tutaj jest zdjęcie zrobione w ciągu dnia, góra jest idealna, prawy dolny róg niewielki wylew ale bardzo wyraźny, lewy dół dużo bardziej rozlany niż lewy. Reszta "efektów" na zdjęciu to odbicia więc można to zignorować.
Poza tym, przy lewej krawędzi ekranu kolory minimalnie zimniejsze niż na środku, dobrze to było widoczne na białym kolorze.
Edytowane przez zlomer
Link to post
Share on other sites

Heh to chyba prawie ideału szukasz, bo powiem Ci, że jak od kilku tygodni szukam monitora i widziałem chyba ju z setki zdjęć z blb, to z takiego jak ten tutaj to pewnie niejeden posiadacz 27" by się nawet ucieszył... Chociaż nie wiem jak to w nocy wyglądało, bo nie wygląda na mocno rozlane, ale punktowo dość spora jasność... Jak na tą wielkość matrycy wydaje się, że powinno to być do zaakceptowania...? Nie wiem czy też się nie porwę na ten model... dzieki za fotke

 

Co ciekawe, na amazonie jest dużo komentarzy do tego modelu, w przeciwieństwie do innych ips prawie nie ma złych komentarzy o blb, wiekszość na temat flickering'u po oc do 120Hz, ale to mnie akurat niespecjalnie interesuje, 100 mi wystarczy. Na forach różnych już troche komenatrzy jest, ale nie w takiej ilośći jak innych modeli ips. Wydawałoby się więc, że blb w tym modelu powinno być dość akceptowalne....

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Ok, podeślę wieczorem parę fotek z miarką w tle.

Ja siedzę od niego powiedzmy jakieś... 50cm i nie powiem, kilkakrotnie już myślałem nad montażem do ściany, żeby go trochę oddalić.

Ale budę mam na biurku i potrzebowałbym czegoś, co będzie się łamało w kilku miejscach, żeby ową budę ominąć ... a nie mogę czegoś takiego znaleźć.

Nieśmiało się przypomnę, nawet nie chodzi o foty tylko o pomierzone odległości.

Link to post
Share on other sites

Nieśmiało się przypomnę, nawet nie chodzi o foty tylko o pomierzone odległości.

 

Hej, nie dałem rady wczoraj, strasznie późno wróciłem z roboty.

Dziś zamierzam trochę popykać na kompie to podrzucę te wymiary :)

Przy maksymalnym dostawieniu do ściany odległość miedzy scianą a srodkiem monitora to 17cm. Na bokach niecałe 21.

Link to post
Share on other sites

Ok. Nie wytrzymałem, już mi się te monitory po nocach śniły. ;)

 

Poszedłem do sklepu z silnym przekonaniem zakupu AOC AG352UCG6, lub gdyby nie było, to XR432CK. Jedyny sklep który miał je w ofercie i mogłem się udać do sklepu stacjonarnego niestety stwierdził, że stacjonarnie tych monitorów nie sprzedają i jedynie można je zamówić przez internet z dostawą do domu. Zrezygnowany postanowiłem zahaczyć jeszcze o jeden sklep, w którym niestety nie mieli na stanie żadnego z obu tych modeli. Już wychodziłem ze sklepu z decyzją zakupu przez internet AOC AG352UCG6, ale postanowiłem jeszcze zapytać o dostępność AW3418DW. Był dostępny od ręki z dostawą do sklepu na następny dzień. Szybka decyzja i go zamówiłem. I to chyba najlepsze co mogłem zrobić.

 

Monitor robi niesamowite wrażenie. Ma bardzo dziwne ustawienia domyślne, domyślnie po wyjęciu z pudełka ma kontrast 75 i jasność też na 75%. Model ten ponoć ma to do siebie, że każdy egzemplarz może mieć bardzo duży rozstrzał contrast ratio, nawet w granicach 800-1200. Mój jest chyba jednym z tych co ma więcej, ponieważ przy lampce dającej naturalne światło (nigdy nie siedzę przy pc po ciemku) nie jestem w stanie znieść takich ustawień, biel wypala wręcz oczy. Max przy jakim komfortowo da się pracować to kontrast 75 i jasność na 30.

 

Teraz zapewne to na co czekacie najbardziej. BLB. Owszem, jest. W lewym i prawym dolnym rogu, nie odbiega niczym od tych jakie widziałem na filmach, światło "ucieka" na 2-3cm dosłownie, niezbyt intensywnie i to mała powierzchnia. W filmach, grach i na ciemnym tle prawy róg jest praktycznie niezauważalny, lewy produkuje słabą zółtą poświatę na max 2-3cm właśnie, ale bardziej wygląda na glow niż bleeding, może efekty się nakładają. Filmy chodzą pięknie w tej rozdziałce bez żadnych pasków czarnych, więc nie widać tego efektu zbyt często. W grach nie zauważam, w windowsie i na tapetach tym bardziej. Próbowałem zrobić zdjęcia, ale są mocno prześwietlone i efekt wygląda kilkukrotnie gorzej niż w rzeczywistości, w tym momencie też bardzo mnie zaczęło zastanawiać, ile zdjęc w necie które ludzie zamieszczają również jest tak mocno prześwietlonych i przesadzonych. :( Gdybym zobaczył zdjęcia które zrobiłem nie widząc monitora, to stwierdziłbym, że monitor może się kwalifikować do zwrotu, w rzeczywistości nie mam zamiaru go zwracac, efekt blb nktóry mam nie drazni mnie i praktycznie go nie zauważam, lub bardzo sporadycznie, w ten róg ekranu rzadko się zagląda przy tej wielkości matrycy i odległości od ekranu. ;) Do tego 0 bad pikseli. :)

 

Przy pierwszym włączeniu miałem lekką załamkę, po pierwsze ze względu na przesadzone ustawienia jasności, po drugie ze względu na dziwne drganie obrazu jakie się pojawiło po włączeniu. Drganiem okazało się domyślnie chyba ustawione lub zapamiętane z poprzedniego monitora odświeżanie 60Hz, po zmianie na 100Hz jest cudnie. Testowałem oc do 120HZ  ale niezbyt długo, jednak żadnyh problemów nie stwierdziłem. Niestety nie jestem w stanie przetestować gsync, nad czym bardzo ubolewam, odpuszczam na razie zakup pc do wyjścia zen2 i navi, więc póki co muszę się pomęczyć ze starym radeonem i brakiem gsync... :(

 

Ogólnie jestem mega zadowolony, po przesiadce z 22", 1680x1050, 81ppi na ten monitor naprawdę jest efekt wow. :) Krzywizna jest świetna, mniejsza nie dałaby takiego efektu, gry chodzą super. Gdybym miał go kupić ponownie, zrobiłbym to bez chwili zastanowienia. Cieszę się, że jednak koniec końców mam matrycę ips. :)

 

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to proszę śmiało. Jeśli ktoś się uprze na jakieś fotki, mogę zrobić ,ale zastrzegam, że w żadnym stopniu nie oddaje to rzeczywistego obrazu i mocno wyolbrzymia efekty, których w normalnej pracy z monitorem się po prostu nie widzi, lub widzi rzadko w specyficznych warunkach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gratsy :) Grubo, bo cena niemała, ale IPS kolorami robi robotę konkretną :)

Też bym brał IPS ale ten AOC to było i tak przekroczenie mojego budżetu.

 

Już nie wrócisz do 16:9 :) pograj trochę w 21:9 i 16:9 będzie wydawało Ci się jakieś nienaturalnie małe :)

Często jest tak, że cut sceny są w 16:9 a sama gra w 21:9 i wtedy te 16:9 kuje w oczy.

Link to post
Share on other sites

Ogrom dostępnej przestrzeni wręcz przytłacza na początku. :) Trzeba chwilę żeby się przyzwyczaić. W Lineage 2 grałem w oknie, 2x odpalony klient gry i przełączanie alt+tab na starym monitorze, na nowym bez zmiany ustawień te same 2 ekrany mieszczą się 2 obok siebie lol. Kwota za monitor zawrotna, przyznaję, że jest to przegięcie, mój TV nie kosztowa tyle, a kwota taka sama jak za PC który mam zamiar za jakiś czas złożyć. Niestety kwota wydatku na monitora odłożyła mi w czasie zakup pc, ale wolałem nie żałować na monitor, podejrzewam, że tak jak poprzednik (też dell) będzie służył wiele lat. Wzrok ma się jeden, a ja i tak już nosze okulary, więc dobry monitor w moim przypadku to podstawa. Te natywne 100Hz widać i czuć bardzo...

Link to post
Share on other sites

No 100Hz robi robotę.

Ja pamiętam jak byłem jeszcze zachwycony konsolami i grałem w 30. Potem, na gtx970 bylo 60+ a teraz na 1080TI te 100 - 120fps robi ogromną robotę. No i g-sync to też świetna sprawa.

 

I sama praca na 21:9 - na połowie YT i jakieś live'y Kołtonia czy Pola, a na drugiej połowie forum benchmarka :)

 

Najgorzej jak po weekendzie idę do roboty i siadam przed 23 cali 16:9... i czuję się, jakbym laptopa otworzył :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...