Skocz do zawartości

Upgrade i5 4460, rx 470 4 gb + nowy monitor +/-3000 zł


Recommended Posts

Cześć witajcie! 

 

Mam już trochę leciwy komputer składający się z:

CPU: i5 4460 z boxowym chłodzeniem

MOBO: ASRock H81M S1150 H81

Grafika: MSI RX470 4GB Gaming X

Ramy: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB 1600MHz, CL9

Dysk: Western Digital Caviar Blue 1TB, 7200RPM + SSD Crucial MX500 250GB

Zasilacz: Cooler Master 550W (RS-550-AMAA-B1)

Obudowa: Zalman Z3 Plus

 

Wszystko zakupione w sierpniu 2014 roku (oprócz karty, którą zakupiłem w 2017 roku)

 

Myślałem nad takimi rozwiązaniami:

 

Opcja na Intelu:

CPU: i5 9400f z boxowym chłodzeniem // 750 zł~~

MOBO: MSI B360M PRO-VD // 260 zł ~~

Grafika: MSI GTX 1660ti Ventus XS 6 Gb // 1280 zł ~~

Ramy: G. Skill Aegis DDR4, 16 GB 3000MHz, CL16 // 370 zł ~~

Dyski: zostają stare

Zasilacz: zostaje stary

Obudowa: zostaje stara

 

Razem: 2660 zł ~~

 

Opcja na AMD:

CPU: Ryzen 5 1600x + Fortis 3 HE1 // 590 zł + 150 zł ~~

MOBO: MSI B450-A PRO// 399 zł ~~

Grafika: MSI GTX 1660ti Ventus XS 6 Gb // 1280 zł ~~

Ramy: G. Skill Aegis DDR4, 16 GB 3000MHz, CL16 // 370 zł ~~

Dyski: zostają stare

Zasilacz: zostaje stary

Obudowa: zostaje stara

 

Razem: 2790 zł ~~

 

Monitor jaki chciałbym dorzucić to Acer Nitro VG240YBMIIX 24`` za 550 zł ~~

(aktualnie mam BENQ ZOWIE RL2455HM i już lekko mnie irytuje - smuży na białym tle, między innymi gdy wolno przesuwam widok w GTA 5 zostaje tak jakby cień, wskoczy on na miejsce monitora dodatkowego)

 

I teraz kilka pytań:

1. Czy powinienem również wymienić zasilacz, a ten wysłać już na wysłużoną emeryturę? Nigdy nie miałem z nim problemów, jednak niedługo jego 5 urodziny :D Jeśli tak to na jaki?

2. Jaka inna płyta do i5 9400f, najlepiej w formacie ATX?

3. Jakim monitorem na matrycy IPS warto się zainteresować? Jakiś czas temu chciałem bardzo 144Hz jednak stwierdziłem, że IPS będzie ciekawszą opcją, szczególnie że tych 144 fpsów w wielu grach nie utrzymam :(

4. Walka między 1660ti/2060. Wiadomo, że zawsze warto wybrać wydajniejszą opcje, ale czy opłaca się dorzucać ponad 300 zł?

5. Ile pieniążków mógłbym dostać za swojego staruszka? Myślę też czy go nie zatrzymać - dokupić obudowę, zasilacz (do nowego PC, a tutaj zostawić ten który mam aktualnie) i jakiegoś dysku, wrzucić go pod TV w salonie, coś a'la konsola. Nie wiem co będzie bardziej opłacalne :D 

6. Biurko... Może jakieś polecacie? Myślałem nad jakimś najtańszym z ikei w okolicy 150 zł ~~. Nie musi być ładne - wystarczy, że będzie duże i stabilne :D 

 

Komputer będzie wykorzystywany w głównej mierze do internetu, gier, filmów oraz do pracy z programam TIA portal (cholerstwo potrzebuje dobrego procka) czy też amatorskim montażem video (chcę się pobawić więc raczej nic wielkiego).

 

Budżet... Ogólnie to nie mam go sztywno wyznaczonego - jednak chcę wydać coś w okolicy 3000 zł. Wiadomo, im taniej tym lepiej :D 

 

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam! 

 

Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Witam, powracam po długim czasie do tematu zakupu komputera. Od ostatniego razu trochę się zmieniło - monitor Samsung C27JG50QQUX (1440p, 144Hz) oraz budżet wzrasta do 4-6k (wiadomo, im taniej tym lepiej).

 

Zastosowania pozostają te same + streamowanie.

 

Skleiłem coś takiego:

 

Procesor AMD Ryzen 5 3600 - 899 zł

Płyta główna MSI B450-A PRO MAX - 419 zł

PaimęćBallistix Sport LT, DDR4 16 GB, 3000Mhz, CL15 x2 - 614 zł (32 gb potrzebne do TIA Portal)

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550w (SSR-550FX) - 359 zł

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130) - 139 zł

Obudowa Be Quiet! Pure Base 500 Window Black - 328 zł

Dysk SSD ADATA XPG SX6000 Pro 512GB PCIe x4 NVMe - 277 zł'

Karta graficzna MSI Radeon RX 5700 XT MECH - 1839 zł

 

Razem wychodzi około 4875 zł

 

Ceny brane z owocowego sklepu 

 

Nie wiem czy warto dokładać do RTX 2070Super.

Edytowane przez jabłkowy
Link to post
Share on other sites

nieźle... ale mech to chyba nie jest dobra opcja..  z 5700XT masz dosłownie kilka modeli wartych uwagi.

Standardowo Sapphire, Red devil i thicc III? niech koledzy to potwierdzą. 

opcje na pewno droższe ale kiepawej wersji 5700XT bym nie brał.

 

jakieś 30zł do Grandisa 2 imo warte dopłaty - może do 3600 to przerost formy nad treścią ale do tej płyty włozysz jeszcze kiedyś 4gen radków 8/16 a może nawet 12/24<?>


a wtedy na bank się przyda

Link to post
Share on other sites

Sporo budżetu zostało. Zastanowiłbym się nad dyskiem SSD 1 TB:

https://www.x-kom.pl/p/461050-dysk-ssd-adata-1tb-m-2-pcie-nvme-xpg-sx8200-pro.html

 

Ewentualnie dokupić drugi 500 GB pod projekty.

 

Płytę zmieniłbym na:

https://www.x-kom.pl/p/440977-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450-aorus-pro.html

 

Zastanowiłbym się nad chłodzeniem od Be quiet!.

 

GPU... To zależy w co grasz...

 

Twój zestaw nie jest zły tylko ta płyta jakoś szpeci...

Link to post
Share on other sites

Bo? przecież ten Aorus nie ma ani super sekcji, do tego trzeba robić update biosu, 50zł taniej jest imho lepszy Tomahawk.

 

 

 

Zastanowiłbym się nad chłodzeniem od Be quiet!.

Którym?

 

https://proline.pl/koszyk/46acc6ad

SSD na zdecydowanie lepszym chłodniejszym kontrolerze, wydajniejszy cooler, dobrą stówkę tańsze kości, MOBO z lepszym VRM lepiej cłodzonym.

GPU w dobrej cenie masz PW Red Devila https://www.mediaexpert.pl/karty-graficzne/karta-graficzna-powercolor-radeon-rx-5700-xt-red-devil-8gb,id-1420892?

Link to post
Share on other sites

Red Devil XT za 1919 to całkiem dobra cena. XFX ThIII ma mega słabe temperatury na pamięciach - taka wtopa przy poprawionym modelu nie powinna mieć miejsca.

 

Sensowny 2070S to moim zdaniem min Palit Gamerock, a tj już prawie 500 PLN różnicy do Red Devila.

 

DR4P jest minimalnie lepsze od Fortisa a kosztuje zauważalnie drożej. DR4 tj praktycznie poziom Fortisa i też kosztuje drożej. Jedyna sensowną alternatywa jest chyba tylko Gelid Phantom w tym budżecie.

 

Alternatywnie w temacie płyty widziałem na półkach sklepowych u siebie B450 Tomahawk (bez Max) z naklejką "Ryzen 3000 ready", jakieś 60 pln taniej od wersji Max.

Link to post
Share on other sites

Tomahawk ma gorsze aduio. Ryzen i tak się dobrze nie kręci, na siłę można coś ugrać ale vcore będzie naprawdę wysokie i większość płyt będzie miało problem (nie mówię o topowych modelach z normalnymi riadiatorami na sekcji). Można obniżyć napięcie na CPU i mieć lepsze audio a moim zdaniem różnica między 892 a 1220 jest zauważalna na przeciętnych słuchawkach. Wychodzę z założenia że komputer ma być uniwersalny, stąd taka propozycja. Osobiście kupiłbym tę płytę bo okolice 5 do 10 stopni różnicy na sekcji to nie problem.

 

Co do chłodzenia, moja wina. Myślałem że cena będzie niższa za dr4 ale źle spojrzałem.

Link to post
Share on other sites

"Dobre" audio vs "średnie" audio w temacie układów zintegrowanych to trochę FARMAZONY. Asus X470-F (FX S1220A) vs Asrock B450m Pro4 (ALC892), w csgo/BF różnica żadna. Wpinam Xonara za 70 pln, instaluje drivery i na tym samym poziomie głośności "słyszę ludzi przez ściany" na dedyku.

 

OK, ktoś ma lepszy słuch i spędza sporo czasu przy słuchaniu muzy - może taka osoba faktycznie będzie w stanie wychwycić różnice (ale ktoś taki też raczej kupi dedyka).

Link to post
Share on other sites

Pulse ma dobre opinie, to taki nitro+ tylko bez wstążeczek i dzwoneczków i gwizdków, jak to piszą żartobliwie sami twórcy.

 

Z moich badań wynika:

 

Generalnie temperatury w Pulsie, gaming oc, czy red dragonie to taka loteria trochę. Tak czytam.

 

Jak ktoś ma więcej $ to nitro+ albo red devil.

Link to post
Share on other sites

Mój gigabyte gaming OC na stocku jest chyba najcichszy z tych kart, ale grzał się do 93 stopni. (obroty na 34%)

 

Teraz po podbiciu profili wiatraków, rzadko kiedy dochodzi do 90 stopni. (obroty na 50%)

 

o junction temperature tutaj cały czas mówimy, czyli najgorętszym punkcie.

 

Słychać tą kartę.

 

Dla mnie to żaden minus, nawet lubię jak jest głośniej w tle, no ale niektórym może nie pasować. Mój wcześniejszy gtx 970 przy tej karcie, to jakby w ogóle nie był włączony, tak pracował ;).

 

Miałem nawet wymieniać tego mojego 5700 xt gigabyte gaming oc, ale kupiłem w euro za 1849 (było coś takiego jak gamenoc), no i tak zostanie u mnie te 3 lata, dopóki gwarancja jest. Co najmniej.

 

Polubiliśmy się. Nie podkręcałem nic oprócz wiatraków, bo ładnie boostuje w testach. I to coś jak z ryzenem 5 3600, już niewiele jest do ugrania.


aha i btw piszę tutaj o pracy pod pełnym obciążeniem w grach. Tak poza tym, jest cichutko.

Link to post
Share on other sites

 

 

"Dobre" audio vs "średnie" audio w temacie układów zintegrowanych to trochę FARMAZONY

Szczególnie że samego zainteresowanego to nie interesuje. Jak ktoś chce mieć opcję to bierze tańsze MOBO, chociażby MSI B450-A Pro MAX za 390zł, do tego jakiegoś dedyka i summa summarum wyjdzie praktycznie tyle co ten Aorus Pro. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...