Skocz do zawartości

i7 9700K 85C-90C stopnia Jakie Aio Polecacie za ok 500-600 zł ?


Recommended Posts

Witam mam taki zestawik:

CPU: i7-9700K

GPU: RTX2070

MOBO: ASRock Z390 Extreme4 

RAM: G.Skill 16GB TridendZ RGB 3200Mhz CL16

PSU: SeaSonic Focus Gold 650W

CASE: Phanteks Eclipse P400 

 

Mam bardzo wysokie Temp. nawet dochodzące do 90C Podczas Gry w BFV CPU nie podkręcone z napięciem ręcznie ustawionym na 1.23V Chłodzenie to SilentumPC Spartan i chciałbym po prostu zmniejszyć temp. Myślę nad Aio w okolicach 500-600zł liczy się cisza i oczywiści wygląd 

 

E3itSSr.jpgzkbTg5F.jpg
Link to post
Share on other sites

Dokładałeś jakieś wentylatory do obudowy?

 

Standardowe w P400 - 1x120mm wlot + 1x120mm wylot to trochę mało by skutecznie chłodzić ten zestaw

 

Miałem Krakena x62, chłodzi bardzo dobrze ale wentyle od 60 % słyszalne.

Włąsnie zastanawiam się nad Krakenem lub Corsair H115i Pro

Dokładałeś jakieś wentylatory do obudowy?

 

Standardowe w P400 - 1x120mm wlot + 1x120mm wylot to trochę mało by skutecznie chłodzić ten zestaw

Nie nie dokładałem

Edytowane przez Pewex1988
Link to post
Share on other sites

Polecał bym zamiast 500-600 na AiO kupić noctue 15 i dobre wentylatory do obudowy. Dwa na przód, jeden na tył i najmniej jeden na gorę. Noctue kupił bym używaną. Ogólne temperatury zestawu spadną, chłodzenie CPU będzie wystarczające i będzie dość cicho. To cicho będzie wymagało zabawy z krzywymi wentylatorów w biosie. AiO będzie na pewno lepsze od Spartana ale już niekoniecznie od noctuy, brak dodatkowych wentylatorów w obudowie może spowodować, że nawet aio niewiele da. No i mało prawdopodobne, że AiO będzie cichsze od noctuy, najpewniej sporo głośniejsze.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Temp cpu spadna jak nad nim bedzie wentyl wyciagajacy gorace powietrze, na przod 2x 140mm, a ten z przodu co miales standardowo to daj na gore do wyciagania, bedzie cicho i przewiewnie.

 

Zblizaja sie upaly wiec samo chlodzenie na procku za wiele nie da.

Ja mam 8700 i grandisa 2 z porzadna pasta TGC, 2x140mm na przodzie, 1x120mm gora i 1x120mm tyl i max temp pod obciazeniem to 63c po roku pracy procesora z glutem :)

 

Inna sprawa ze nawet drogie aio nie bedzie tak wydajne i ciche jak porzadne wieżowe z dwoma wiatrakami

 

SilentiumPC spartan to jeden z prostszych i malo wydajnych chlodzen i nie montuje sie go do prockow z odblokowanym mnoznikiem

 

Chcesz wydajne, ciche i ladnie wygladajace chlodzenie to proponuje

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-4-pro-bk022-bk022-4073823/

 

Zaplacisz polowe tego co za AIO a bedzie lepiej i ciszej. Reszte pieniedzy zainwestuj w paste gelid extreme, thermal grizzly i dodatkowe wentylatory do obudowy

Polecam Pure Wings 2 140mm/120mm

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Polecał bym zamiast 500-600 na AiO kupić noctue 15 i dobre wentylatory do obudowy. Dwa na przód, jeden na tył i najmniej jeden na gorę. Noctue kupił bym używaną. Ogólne temperatury zestawu spadną, chłodzenie CPU będzie wystarczające i będzie dość cicho. To cicho będzie wymagało zabawy z krzywymi wentylatorów w biosie. AiO będzie na pewno lepsze od Spartana ale już niekoniecznie od noctuy, brak dodatkowych wentylatorów w obudowie może spowodować, że nawet aio niewiele da. No i mało prawdopodobne, że AiO będzie cichsze od noctuy, najpewniej sporo głośniejsze.

Noctua swietne chłodzenie.. Wiem. Ale wygląd ma duże znaczenie A Noctua jest po prostu brzydka więc odpada :)

Temp cpu spadna jak nad nim bedzie wentyl wyciagajacy gorace powietrze, na przod 2x 140mm, a ten z przodu co miales standardowo to daj na gore do wyciagania, bedzie cicho i przewiewnie. Zblizaja sie upaly wiec samo chlodzenie na procku za wiele nie da. Ja mam 8700 i grandisa 2 z porzadna pasta TGC, 2x140mm na przodzie, 1x120mm gora i 1x120mm tyl i max temp pod obciazeniem to 63c po roku pracy procesora z glutem :) Inna sprawa ze nawet drogie aio nie bedzie tak wydajne i ciche jak porzadne wieżowe z dwoma wiatrakami SilentiumPC spartan to jeden z prostszych i malo wydajnych chlodzen i nie montuje sie go do prockow z odblokowanym mnoznikiem Chcesz wydajne, ciche i ladnie wygladajace chlodzenie to proponuje https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-4-pro-bk022-bk022-4073823/ Zaplacisz polowe tego co za AIO a bedzie lepiej i ciszej. Reszte pieniedzy zainwestuj w paste gelid extreme, thermal grizzly i dodatkowe wentylatory do obudowy Polecam Pure Wings 2 140mm/120mm

Mozę kupię Jakieś Aio powiedzmy Krakena X62 lub H115 i własnie jakieś w wentyle tak jak mówisz na górę obudowy ?

Link to post
Share on other sites

Dziwne 95W wydzielane przez CPU nie jest wstanie ogarnąć cooler, którego specyfikacja mówi, że bezpiecznie powinien dać radę schłodzić nawet za 150W. Może nie jest to najlepsze chłodzenie na rynku ale do tej porty radziło sobie z CPU AMD 125W i nie było problemów z temperaturami. Mam Spartana 3 od lat i daje radę a mój CPU(i7 4790K) wydziela 88W i jest stale podkręcony. Dodałem tylko drugi wentylator na wieże z przeciwnej strony tak by powietrze było przeciągane przez całą wieżę w jednym kierunku. Nigdy nie zanotowałem temperatur większych niż 75 stopni(100% obciążenia). Fakt CPU ma niższe taktowanie i mniej rdzeni ale moc to moc. Chyba że Intel oszukuje podając TDP i jest ono już nie adekwatne to najnowszych CPU, bo nijak się ma do rzeczywistości. Jeśli cooler z TDP 250W czy więcej też nie da rady to coś tu jest nie tak. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

To ze specyfikacja coolera podaje ze da rade schlodzic 150w procka nie oznacza ze bedzie go efektywnie chlodzic. Max temp procesora to cos kolo 105c co nie oznacza ze dlugo tak pozyje a wentylatory beda wyc.

 

Im nizsza temperatura tym ciszej pracuja wentylatory i dluzsza zywotnosc procka. Inna sprawa to budowa procesora, glut bedzie gorętszy od luta.

 

Obecnie najlepszym chlodzeniem powietrznym jest phanteks ph-tc14pe

Bije w testach nawet noctue znacznie od niego drozsza. Jest to jeden z cichszych i najlepiej odprowadzajacych gorace powietrze z procka coolerow na rynku

Link to post
Share on other sites

To ze specyfikacja coolera podaje ze da rade schlodzic 150w procka nie oznacza ze bedzie go efektywnie chlodzic. Max temp procesora to cos kolo 105c co nie oznacza ze dlugo tak pozyje a wentylatory beda wyc. Im nizsza temperatura tym ciszej pracuja wentylatory i dluzsza zywotnosc procka. Inna sprawa to budowa procesora, glut bedzie gorętszy od luta. Obecnie najlepszym chlodzeniem powietrznym jest phanteks ph-tc14pe Bije w testach nawet noctue znacznie od niego drozsza. Jest to jeden z cichszych i najlepiej odprowadzajacych gorace powietrze z procka coolerow na rynku

Też czytałem o tym że ten spartan ogarnia proce do 150W i i7 9700K ma 95 Tak... Ale Jak  widać słabo ogarnia . Nie wiem czy tylko ja mam taką gorącą i7 czy to normalne że to chłodzenie nie daje rady przy tym procku. @pawalox01 Chybia wezmę Krakena X62 i i jakiś zestaw wentylatorów do obudowy.. Co myślisz ?

Link to post
Share on other sites

Nie znam sie na aio ale na pewno bedzie wydajniejsze i ladniejsze niz to co masz teraz. Co do wentylatorow to tak jak wspominalem, 2x 140mm na front wtlaczajace powietrze, 1x tyl 120mm i 1x gora 120/140mm do wyciagania z procesora i bedzie git. Wazne zeby przepływ powietrza byl pozytywny czyli wiecej powietrza wtlaczajacego zimne niz wyciagajacego cieple

 

Ustawiasz okolo 800rpm na wszystkie wentyle i masz cicho a zarazem chlodno

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

@pawelox01 

Nie zgodzę się z tobą kolego. Nie po to producent chłodzenia podaje dopuszczalne TDP by robić sobie reklamę. Jednak wartość rozpraszanej przez chłodzenie mocy jest wyliczana w warunkach laboratoryjnych dla ustalonej temperatury otoczenia, która jest dużo niższa od tej panującej wewnątrz obudowy. Chłodzenie ma ogarnąć taką moc i nie doprowadzić do przegrzania zainstalowanego pod nim CPU. Ktoś to chyba testował co?

Inną kwestią jest prawidłowy montaż, użyta pasta i temperatura otocznie(tu wewnątrz obudowy). Teoretycznie chłodzenie nie zostało dobrane na styk tylko ma 30% zapas mocy. Jednak i7 9700K wydziela znacznie więcej mocy pod obciążeniem ok. 160W to więcej niż max TDP coolera i tu leży problem. W spoczynku chłodzenie sobie poradzi ale pod odciążeniem już nie wyrabia. Intel tą wartość mocy powinien podawać jako TDP a nie wyssane z palca jakieś 95W. Wtedy kolega zakupiłby inne chłodzenie do tego procesora i nie byłoby problemu.   

 

Phanteks ph-tc14pe - TDP 250W

Grandis 2 XE1436 - TDP 250W
 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

No ladnie ładnie, pewnie temp karty graficznej tez spadly z uwagi na lepszy przewiew w obudowie.

 

Rozumiem ze chlodnice krakena dales na przod do wciagania chlodnego powietrza. Testy potwierdzaja ze temp procka sa jeszcze nizsze jak dasz chlodnice na top do wyciagania goracego, a na przod 2x 140mm wentyle do wtlaczania zimnego

Mozesz kombinowac ale temp ktore osiagnales sa niskie.

 

Jak z glosnoscia krakena?

Link to post
Share on other sites

No ladnie ładnie, pewnie temp karty graficznej tez spadly z uwagi na lepszy przewiew w obudowie. Rozumiem ze chlodnice krakena dales na przod do wciagania chlodnego powietrza. Testy potwierdzaja ze temp procka sa jeszcze nizsze jak dasz chlodnice na top do wyciagania goracego, a na przod 2x 140mm wentyle do wtlaczania zimnego Mozesz kombinowac ale temp ktore osiagnales sa niskie. Jak z glosnoscia krakena?

Głośność Krakena.. hmm. Wszystko zależy od ustawien. Na początku sie przeraziłem jak pompa zaczęła się odpowietrzać. A teraz jest nie słyszalna, kompletna cisza. Co do wiatraków to w trybie silent jest wieksza cisza niż na spartanie. Ja ustawiłem wietraki na 60% temp. jeszcze bardziej spadła a hałas jest poziome wentylatorów z obudowy . zlewa się Temp po 10min w AIDA645K1tbW0.png

Link to post
Share on other sites

A jak temp rtxa 2070 pod obciazeniem? I jaka to wersja?

To MSI RTX2070 Armor boostuje do 1860Mhz lekko mam ustawione 1960Mhz. co do temp na karcie.. Hmm nie zwracałem uwagi ale pewnie 70 stopnie nie ma.. sprawdzę 

 

po kilkunastu min grania w BF1 i BF5 jest koło 60C yUhbc9V.png3Oi2erg.pngpodejrzewam że z czasem temp wzrasta do 70C

Edytowane przez Pewex1988
Link to post
Share on other sites

 

dobra sprawa ta woda hehe
Dobra ale kosztowna, az takim pasjonatem nie jestem. Za taka wersje z woda ile doplacasz, 50% ceny calej karty?Z tego co czytalem to 2070 msi armor to najlepszy stosunek ceny do jakosci. Polpasywna konstrukcja, niskie temp, cicha praca i spore mozliwosci podkrecania, a to najtansza wersja rtx'ow
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...